No. 1271. Zaterdag 5 November 1898. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad V®\ J voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. D1ELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. ^3 COIIIÜNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT S PR IJ S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 eent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Maandag heeft het hof van cassatie in raadkamer beraadslaagd over de enquête. Maar alles blijkt geheim. President Loew heeft een langdurig bezoek ontvangen van advocaat Mornard. Men verzekert dat twee raadsheeren van het hof naar het departement van oorlog werden af gevaardigd om het dossier op te vragen. Maar Lockroy, die tijdelijk minister is, wilde het niet afgeven, en stond alleen de inzage van enkele stukken toe. Cavaignac heeft in een brief aan den president van het hof van cassatie ver klaard, dat Manau hem ten onrechte beschuldigd heeft niet den juisten tekst van de verklaring van Lébrun Renaud te hebben voorgelezen. Van allen, die in staat zijn de onjuistheden te verbete ren, welke voor net hof zijn medege deeld, is hij de eenige die volle vrijheid van beweging heeft. Eveneens komt hij op tegen de bewe ring van Manau, dat de herkomst van het borderau duister is. Hij en eenige andere personen kennen den naam van den agent, van wien Henry het bordereau had. Dit laatste komt niet onwaarschijnlijk voor. Want er zou, als het bordereau geheel verdacht was, geen sprake ziin van verraad door Esterhazy. Cavaignac vraagt te worden gehoord. Een verkeerd overgebrachte mededee- ling over een gesprek, dat Poincaré met Cavaignac in de couloirs der Kam°r had, geeft aanleiding tot een halve tegenspraak en tot èen bevestiging van de mededee- ling, dat volgens Cavaignac Brisson en HOOFDSTUK LXXIII. Ds kleine Viccmte wordt listig. De kleine Vicomte begaf zich in het rjjtuig naar de Rue Monceaux. Op weg daarheen beschouwde hij den veroverden zakdoek met groote oplettendheid. De kanten er om waren fraai bewerkt en zeer fijn. De doek zelf bevatte echter geen monogram, geene cijfers. Florine rede neerde aldus »De doek behoort aan eene voorname dame. Een vrouw naar de wereld, eene tooneelspoelster of iedere andere voorna me dame zou op een zoo kostbaren doek zeker kroon, wapen of cijfers geplaatst hebben. Een gehuwde vrouw is echter voorzichtiger. Tehuis en voor de visites heeft zij wel hare cijfers, voor zulke uit stapjes echter niet. Wie kan echter de »fatsoenlijke" dame zijn, die bij Hendrik van Meillant zoo hare plichten en haar zakdoek vergeet? Jeanne Guérin? Neen. Hendrik acht zijne bruid te hoog, om haar bij zich te zien. Err dan behoort deze zakdoek met kanteD. die minstens 2<>0 francs waard is, geen bescheiden jong meisje. Wie kan het ech ter anders zijn? Halt 1 Neen ik, Sarrien het geheime dossier hebben ge kend en het blijkens hun latere hou ding niet afdoende vonden. De Radical herinnert dat het Zaterdag dag voor dag een jaar was, dat het eerste bericht in de bladen verscheen, dat Scheu- rer-Kestner zich de Dreyfuss-zaak aantrok. Wat zou men Frankrijk een boel leed en schande hebben gespaard, als generaal Billot destijds zelf de zaak ter hand had genomen Picquart heeft twee bezoekers mogen ontvangen, maar de directeur der gevan genis verbood de Dreyfuss zaak aan te roeren. Kranten mag hij niet ontvangen. Tezenas heeft een klacht ingediend we gens het voorlezen van het hem door Esterhazy gezonden telegram in het plei dooi van Mornard. Het stuk was bij het dossier, zoodat Mornard het rechtens gebruikte Maar de vraag is of het langs administratie ven, dan wel langs gerechtelijken weg in het dossier is gekomen. Tezenas heeft ook den deken der orde van advokaten met deze zaak in kennis gesteld, als een ver korting van vrijheid der correspondentie tusschen een beklaagde en zijn verdediger. Er komt een kentering in de Parijsche schandaal pers. Drumont, de groote anti semiet, zegt alleen te hebben gestreden door zijn geloof in de generaals Dezen hebben volgens hem thans hun bewerin gen waar te maken en de bewijzen te leveren. Het Fransche kabinet heeft besloten het besluit van het hof van cassatie te eerbiedigen. De regeering zal het hof zijn taak vergemakkelijken. verzin niet. Dit kantenmodel heb ik inder tijd in een glazen toiletkast der Rue Bois- sy d' Anglas gezien, toen ik kamenier was. Toen sloot zij de oogen, en ademde de lucht van den zakdoek in. »En dat voegde zij er na een oogenblik bij, »dat is eveneens een geur die ik herken. Ik wil mij overigens niet in gissingen en mo gelijkheden verdiepen en beden bp deze goede markiezin oogen en neus open houden. Ha daar zijn wij er reeds De markiezin ontving den kleinen Vi comte bijna met dezelfde woorden, als waai mee Hendrik v. Meillant hem ontvan gen had. Hoe zelden zie ik u 1" zeide zij. »Ik dank u, markiezin, dat gij dit schijnt bemerkt te hebben. Maar gij begrijpt, de soirées de bals de soupers. Waarom zou zij op denzelfden zin niet hetzelfde antwoord geven En Mathilda hernam ook »Dit leven schijnt u wel te bevallen. Gij ziet er goeduit, wordt vol van. De kleine Vicomte lachte. »Ik kan er waarachtig niet aan twijfelen, daar gij heden reeds de tweede persoon zijt, die het mij zegt." Welke persoon was verstandig genoeg met mij hetzelfde denkbeeld te hebben vroeg de markiezin glimlachend. Hendrik van Meillant," hernam hij langzaam- Z\j sidderde, en om dit te verbergen, haastte zij zich op onverschilligen toon te zeggen Verscheidene bladen deelen mede, dat het nader onderzoek in de Dreyfuss-zaak niet door een commissie, maar door de geheele strafkamer zal plaats hebben. Men zou Maandag daartoe hebben besloten, en wel op dezen grond, dat als een of meer raadsheeren worden gedelegeerd, dezen het voorwerp zouden zijn van alle aan vallen. Bevestigd is dit bericht nog niet. Steeds opmerkelijker wordt de zwen king van de anti-Dieyfuss-pers. DeCas sagnac, die voor een paar dagen nog het hof van cassatie aanviel, zegt nu dat, als het geheime dossier niets blijkt te zijn, de vijf personen, die sedert 1894 minister van oorlog waren, naar het Duivelseiland of naar de galeien moeten worden ge zonden, als gewone moordenaars. Picquart mag voortaan tweemaal per week zijn neef Edmond Gast ontvangen. De zaak van den geheimzinnigen ge vangene op Mont Valérien wordt door de Aurore weder aangeroerd. Maar het blad stelt de aankomst van den geheimzinni gen persoon op een veel later tijdstip dan in de eerste berichten. Dit vei schil van datum wordt door de Droits de THomme opgehelderder zijn twee geheimzinnige gevangenen, de een zit sedert 11 October, de tweede sinds den 22en. Uit latere berichten van de Aurore blijkt, dat beiden er des nachts zijn heen gevoerd. De D. de TH. belooft spoedig uitvoeriger mededeelingen. Tot de jongste gissingen behoort vol gens Duitsche bladen deze, dat de ge vangene de officier Dolffus is, die in een der onthullingen van Esterhazy is aan- >Ach! Hoe gaat het met dezen beer »Zeer goed. Gij hebt hem den gehee- len winter niet gezien, markiezin »Neen. Gij moest het immers weten, daar gij hem mij had moeten voorstellen." »Juist. Wenscht gij nog altijd deze voor stelling »Ik Niet in het minst. Ik houd niet van menschen, die zich laten verzoeken. Het is te laat." »Des te meer, daar Hendrik van Meil lant op het punt is, naar de Koloniën te rug te keeren." »Zoo spoedig reeds hernam de mar kiezin ademloos. »Wie heeft u dat ge zegd Hij zelf, heden morgen. Gewichtige brieven roepen hem huiswaarts." De markiezin had de kracht rustig te antwoorden»Nu, goeie reis Maar zij was doodsbleek geworden hare lippen sidderden en hare oogen richtten zich onwillekeurig op het horloge. Florine was er nu van overtuigd, dat, zoo spoedig zjj weg was, Mathilde zich naar Hendrik zou begeven en hem vra gen of hij inderdaad zoo spoedig vertrek ken moest. Om tot dit resultaat te bomen had Florine den kleinen Vicomte opge offerd, terwijl zij hem onbeschaamd liegen liet. Daar de markiezin, ondanks hare zelfbeheorsching altijd zenuwachtiger werd nam haar bezoeker spoedig afscheid. Onderweg zeide Florine in zich zelve geduid als Cet canaille de D., die verraad zou hebben gepleegd ten bate van Italië. De Siècle daarentegen geeft niet on duidelijk te verstaan, dat de gevangene prins Louis Bonaparte is. Opmerkelijk is, dat de datum, waarop de arrestatie zou hebben plaats gehad, bijna samenvalt met die van de beweerde onthullingen over een complot, waarin de naam van dezen prins genoemd is. Juist vijf jaar na het leggen van den eersten steen voor de kerk te Jeruzalem, op den Hervormingsdag, heeft keizer Wil helm met groote praal de nieuwe kerk te Jeruzalem ingewijd. Deze kerk is gebouwd op de plaats, waar eens de ridders van St. Jan een klooster hadden, en was in 1869 door sultan Abdoel Azis aan den toenmaligen koniDg van Pruisen geschonken. Het plan voor de kerk is van den Berlijnschen architect Adlei, dat van den toren van den keizer zelf. De kerk staat juist op de plek, waar de oude kerk der St. Jansridders stond. Zij is in den stijl der Noorsche Kruis- vaarderskerken gebouwd. Een gewelfde zuilenbasilica met drie schepen en acht- skige koepels. De toren staat boven het Zuidelijk zijschip. Links naast den toren is het hoofdportaal. De platte daken en de getande randen om de koepels herinneren aan den Ara- bischen bouwtrant. Kalksteen van Bethlehem en omstreken heeft tot bouwmateriaal gediend. De Duitsche kunst heeft het hare gedaan om door fresco's geschilderde ramen, enz., het inwendige ter versieren, terwijl ook de klokken uit Duitschland afkomstig zijn. »Eu nu, zal ik haai betrappen, als zij naar haren galant gaat, of wanneer zij hem verlaat Ik heb dan ten minste tijd, den >kleine Vicomte" te laten varen. Ik heb hem juist op eene wyze gecompromitteerd dat ik voor goed dat masker kan af leggen." Twee uur later, wist Florine alles, wat zij weten wilde. De markiezin de Ribas moest de minnares van Hendrik van Meil lant zijn. Zij hield nu alle personen van dit duis tere zeldzame en verdachte tooneel in hare hand en geloofde ze te kunnen besturen als de maiionet tenman zijne poppen. HOOFDSTUK LXXV. Vertrouwelijke mededeeling. Tweemaal in de week, des Dinsdags en en des Vrijdags, onverschillig of het weer goed of slecht was begat Jeanne Guérin zich naar het kerkhof van Saint Ouen. Zoë Lacassade vergezelde haar meestal, soms echter ook Sophie Blanchard. Den Vrijdag, die op de bovengenoemde gebeurtenis volgde was Jeanna met Sophie zooals gewoonlijk, om twee uur 's namid dags in een gehuurd rijtuig gestegen, toen een persoon die op den hoek der straat op het vertrek scheen gewacht te hebben op het nummer 32 toeliep en in de woning der vrouwen ging, waarin Zoë Laccassade zich op dit oogenblik alleen bevond. Toen de kleine Kreoolsche de deui van

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1