Binnenland. Landbouw. Aljeh. Het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouverne ment Atjek en onderboorigbeden, loopende van 4 tot en met 10 September, bevat weinig dat nog meldenswaardig is. Een deels is bet daarin voorkomende reeds bekend uit telegrammen anderdeels wordt het te niet gedaan door latere ontvangen berichten. De onderwerping aan ons gezag van de meeste hoofden der Pedir en Gigieng federatiën zou de reden geweest zijn, waarom T. Oemar de Pedir-streek ver laten bad. Den 7en Sept. 's avonds vielen eene belangrijke boeveelheid gouden en zilveren kostbaarheden, ongeveer 180b dollars, een 20-tal geweren en een gioote voorraad munitie van Bintare Gloempang Pajong in onze handen. Het bestuur in Oeleë balanschap zou nader worden geregeld. Ter Oostkust drong in de laatste dagen van Augustus een bende van p.l.m. 50 geweerdragende een drietal huizen in het Pelawa'sche binnen, de bewoners werden gebonden en alle goederen ter waarde van pl.m. 600 dollars medegenomen. De gezondheidstoestand was gunstig en gevallen van veepest kwamen niet ter kennisse van het bestuur. Een paar hoofdstukken uit de Hoenderteelt. Sommige kippen zijn behept met leelijke gewoonten tot de schadelijkste behooren voorzeker het eierpikken en het vêeren- uicplukken. De oorzaak is meestal te zoek6n in het kwade voorbeeld. Het spreekwoord »Slechte voorbeelden bederven goede ze den," geldt niet alleen voorde menschelijke jeugd, ook in de dierenwereld kan men maar al te vaak waarnemen, dat de zucht tot nadoen een tactor is, waarmee de opfokker rekening dient te houden. Vooral in de vogelenwereld is die zucht bijzondei groot en openbaart zij zich in het gezang, den nestbouw, den smaak voor een of ander voedsel, enz. Wordt deze aandrift door den verstandigen fokker tot nuttige doeleinden geëxploiteerd, hq kan ook ont aarden in zeer schadelijke gewoonten. Wat nu het eierpikken of eiereten be treft, de oorzaak moet niet zoozeer gezocht worden in de omstandigheid, dat een enkele maal een gebroken ei of windei in het nest de kip aanlokt tot pikken, dan wel hierin, dat den hoenders geregeld groote ontbrak zonder ons echter te scheiden. Ik was ni6t meer de vrouw van een arbeider en droeg niet meer den vreeselqken naam vrouw MalapatEn ik leed niet meei door de armoede waaraan ik mij nooit gewennen kon en werd toch bemind door een aardigen jongen, die mij niet mis haagde. Zoo moeten alle ecbtgenooten doen. Hoe menig onverdraaglijk man is een zeer goed minnaar. Het komt er maai op aan, dat men overeen komt. Gjj wilt u echter niet met een ander ver staan. Gij vingt plotseling aan, den kie - scbe te spelen en verdween. Nu hoop ik, dat gij tot nadenken, tot inkeer ge komen zijt. Gij komt weer in mijn armen. Ik heb veel geed te maken. Wees wel kom Hij werd boos over haar glimlachen en hare uitge&trekie armen en riep adem loos »Ik zeg u, dat ik daarom niet bier ben. Waarom dan anders?" »Ik wii u om iets verzoeken." »Spreek." »Ik heb u gezegd, dat een man in mijne plaats veroordeeld is." »Hij heet Josepn Blanchard." >Ach beraam zij en stond op. »Kent gij hem? vroeg hij. >Ik Neen. Hoe zou ik hem kennen »Hij ging voortDeze ongelukkige is nu onlangs nog eens in eene groote staf zaak betrokken, in de moord van boule- stukken eierschalen worden voorgeworpen, vooral, wanneer er nog eiwit aanzit. Wil men den kippen eierdoppen voeren om baai de noodige kalk te verschaffen, dan moeten ze in elk geval zeer klein vt?rdeeld worden en goed droog zjjn. Wanneer men ecbtei zorgt, dat de kippen puin, kalk, fijngemaakte baksteenen, rivierzand, ascb, aarde enz. genoeg hebben, zijn de eier doppen niet noodig. Ook beendermeel of fijn stuk geslagen beenderen zijn een uit stekend voedsel. De slechte gewoonte van eierpikken schijnt ook erfelijk te zijn, althans dr. Baldanus belt naar deze meening over. Als middel om den eierpiksters haar on hebbelijkheid af te leeren heelt men aan geraden haar hard gekookte eieren zeer heet voor te leggen, opdat zij, gretig daar aan pikkend, zich den snavel verbranden en in het vervolg, bij het zien van eieren hetzelfde duchtend, er af blijven. Doch dit middel heeft niet altijd het gewenscbte gevolg en volgens boven aangehaalden schrijver is het eenige radicale middel hierin gelegen, dat men de eierpiksters dadelijk verwijdert en slacht. Hoe groot het nadeel, door eierpiksters veroorzaakt, kan wezen, moge blijken uit het volgende feit, door een fokker waar genomen. De eerste wintereieren. zoo verhaalt hij, verdwenen in het begin uit de nesten, ofschoon bet hok behoorlijk ge sloten was. Geen dief kon ontdekt worden. Toen echter bij gestrengere waakzaamheid de dievegge gesnapt werd. kwam ik tevens tot de ontdekking, dat reeds verscheidene medeplichtigen voor het nest stonden te wachten om dadelqk, als de kip gelegd had, op het nog warme ei aan te vallen en het met »huid en haar< op te eten. Ik heb zelfs gezien, dat de op eieren be luste roovers de kip door pikken met den snavel vaD bet nest zochten te verdrijven. In zulk geval moet men de betrapte boos doenster dadelijk onschadelijk maken en de verdachte medeplichtigen goed in het oog houden. Wanneer ook de haan het verleidelijke kostje beeft leeren kennen en zijn dames lokt om vaD bet lettere maal te smullen, dan is er geen sprake meer van eierop- brengst en dan moet de heele toom weg. Go6d in het vleesch zijn de dieveggen reeds en binnen eenige dagen zijn zij goed voor de keuken. Als een minder radicaal middel, maar dat men toch beproeven kan, raadt prof. dr. Heller zeer donkere nesthokken aan. Het veerenuitplukbeu is een onnatuui- ïyke ondeugd, die bij alle rassen voor komen. Wright meent de voornaamste oorzaakt te moet6n zoeken in gebrek aan vard Bessiéres. Gij hebt er misschien van gehoord Tk geloof het wel. Eene worging, als ik mij niet vergis. Zoo is het. Biancbard is daarbij tot levenslange dwangarbeid veroordeeld als medeplichtige van een zekeren Jagon." »Ik heriüner mij nu het gebeele proces. Maar wat kan ik daar aan doen Wat gq doen kunt riep hy. Gij kunt mijn geweten gerust stellen over dien on gelukkige want hij heeft noch de eetste noch de tweede misdaad oegaan. Ik ben er zeker van, ik gevoel het "t is een eer lijk man. Maar men heelt bem wegens een moord verooi deeld, omdat hij reeds ter ooizake van een diefstal gevonnisd was." ►ZeJfs toegegeven, dat bij onschuldig is, wat kan ik er dan nog aan doen »Gij kunt mij bijstaan, bem uit het bagno te bevrijden, want gij kent hoog geplaatste machtige heeren." »Gq vergeet, dat een veroordeelde het grootste deel var. zijn straf gedragen moet hebben, voor hem genade geschonken kan worden." »En toch moet er hier een middel zijn uwe geleerde, hooggeplaatste heeren zullen u reeds zeggen, welk. Want er is een geheim in de geheele geschiedenis, dat ons helpen kan." Welk geheim »Jagon is niei naar zijn waren naam veroordeeld." versch water. Ook kunnen toevallige omstandigheden, als stilzitten en verveling, het vinden van met bloed gevulde vederen de aanleiding zijn. Gelegenheid tot vrij rondloopen en veel groenvoeder, vooral heele kroppen sla, kool, beendermeel, enz., zijn voorbehoedsmiddelentevens moet men zorgvuldig de nog met bloed gevulde vederen uit de hokken verwijderen. Als geneesmiddel wordt aangeraden een mengsel van zemelen en lijnzaad, twee maal in de week verder volop, liefst ge schoten, sla. Do kaal eeplukte plekken en de plaat sen waar de veeren bij voorkeur uit ge trokken worden, kan men met zeer goed gevolg bestrijken met verschen kippen mest geen kip raakt zulke plaats voor de tweede maal aan. Het zekerste middel evenwel tot uit roeiing dezer onhebbelijkheid bestaat hierin dat men de ontdekte schuldigen dadelijk van de andere kippen verwijdert, des noods slacht. Om zijne kippon verder gezond te hou den moet men zorgen, dat het hok en de ren op een matig droog en warm terrein worden gebouwd beide moeten zeer zin- deiyk gehouden worden, opdat er steeds een gezonde, frisscbe lucht in isjzuivei, dikwijls ververscht drinkwater en afwis selend voeder en vooral vrqwaring van natte koude, voorkomen menige ziekte ouder het hoender volk. Te veel vleesch - voeder kan gevaarlijk zijn. Als algemeen geneesmiddel bij bet uitbreken van eene of andere epidemische ziekte onder de kippen, noemen wij in de eerste plaats onmiddellijk veranderen van voeder en zoo mogelijk van hok, verbonden met ver dubbelde zindelijkheid. Aldus schrijft M. K. in het Ned. Landb. Wee<bl. Ter Woensdag door de afdeeling Oostburg der »Maatschappij ter bevorde ring van landbouw en veeteelt in Zeeland" te Oostburg gehouden vergadering waren tegenwoordig 160 leden. Aan de orde was eene beslissing omtrent de vraag, in welke gemeente dezer afdeeling in 1899 de algemeene vergadering der Maatschap pij, met daaraan verbonden tentoonstelling van vee en landbouwwerktuigen, zal wor den gehouden. Zooals gemeld, was van de gemeente besturen van Breskens, Groede, Sluis en IJzendijke bericht ingekomen, dat zij be reid waren de in 1899 te houden tentoon stelling enz. te ontvangen, en had het gemeentebestuur van Oostburg zich daar toe bereid verklaard, in geval men te IJzendijke en Breskens ontkennend mocht antwoorden. De uitslag der stemming was, dat IJzen dijke met 80 stemmen werd aangewezen. Voor Breskens, Groede, Oostburg en Sluis waren resp. 31, 31, 7 en 10 stemmen uitgebracht. Blijkens aankondiging in Je Staats courant heeft de minister van waterstaat bepaald dat, mei ingang van 1 November, voor het doorgaand vervoer van rundvee uit Nederland naar België zal gelden de navolgende bepaling Met toevoeging aan het bepaalde in art. 29 van eerstgemeld en in art. 31 van deel B van laatstge meld reglement mag geen rundvee ten vervoer worden aangenomen, tenzij voor elk stuk aan de spoorwegonderneming zij ter hand gesteld een door een geëxami neerd veearts ingevuld en onderteekend certificaat van het in de Stct. fno. 251) bij de beschikking gevoegd mode], dat een datum draagt ten hoogste twee dagen ouder dan dien van den dag waarop bet vee ten vervoer wordt aangenomen. Uit Eindhoven meldt men Te Achel zijn van de 154 ingevoerde beesten, die daar 10 dagen quarantaine moesten houden, 12 stuks geheel afge keurd, die dus weder teruggezonden wor- »Hoe 1" hernam zq, terwijl zij opstond. ►Hy heet dus geen Jagon »Neen." »En hoe heet hij dan »Simonnet." Wordt vervolgd.) den naar Nederland, terwijl over 2 stuks, waarbij ziekteverschijnselen zijn waarge nomen, nog nader beslist zal worden. Naar verluidt zijn 7 dei afgekeurde beesten van één koopman, die hierdoor een groot ver lies zal lijden. A A EL, deu 28 October 1898. Gisteren had alhidr in het logement Willem III,bewoond door dhr. H. D. l'Ecluse-Mahu, ten overstaan van den no taris P. Dregmans en ten verzoeke van dhr. P. J. de Vliegher, grondeigenaar te Gent, de verkoop plaats van de volgende onroerende goederen Koop I groot 2 h. 86 a. 60 c. of 6 gem. 130 r. bouwland, in pacht bij J. den Hamei- tot 1900 voor ƒ152.75 of 325 francs per jaar. Kooper werd dhr. Mars Wiemes te Axel, voor 650.00 per gemet. Koop 2 gioot 2 h. 11 a. 20 c. of 4 gem. 222 r. bouwland, in pacht bij C. L. de Letter tot .1900 voor 61.75 per jaar. Kooper werd dhr. Aug. van Dorsselaer te Axel, voor 400.00 per gemot. Koop 3 groot 1 h. 58 a. 20 c. of 3 gem. 165 r. bouwland, in pacht bq de Gebr. van de Vijver tot 1900 voor ƒ79.90 of 170 francs per jaar. Kooper werd dhr. Aug. van de Vijver landbouwer te Hon* tenisse, voor ƒ690.00 per gemet. Maandag is te Apeldoorn overleden mr. F. Ooster, in den ouderdom van ruim 57 jaren. De heer Ooster een zeer geacht en liefdadig man, was oud-president van den Raad van Justitie van Amboina en thans kantonrechter-plaatsvervanger the saurier der spaarbank en bestuurslid van verschillende vereenigingen te Apeldoorn. Vroeger was hij burgemeester van deze gemeente. Bij de geref. kerk A te Zaamslag, zijn een tweetal beroepen, namelijk ds. W. de Jong te Dalfsen en ds. C. Linde boom te Sprang. Bedijkingswerken Saeftingen enz. De minister van financiën hoeft bij sup- pletoire begrooting voorgesteld een tege moetkoming van 42.224 aan de aan nemers der bedijking van buitengronden in het verdronken land van Saeftingen en der bekading van buitengronden langs den linkeroever van bet Haringvliet, tusschen de havens van Dirksland en Stellendam, in de verliezen, bij de uitvoering dier wer ken bij overmacht gebleken. Het geldt hier, vooral op het land van Saeftingen, zeer belangrijke landaanwin* ningswerken, die, bij nalatigheid of on macht van de aannemers, door den Staat niet zoo gemakkelqk en althans niet zonder p.roote geldelijke opofferingen, hadJen kun nen worden uitgevoerd. De richtige uitvoering van de werken door de aannemers, mag dus, volgens den minister, den Staat in de bestaande om standigheden een offer waard zijn een offer trouwens, dat gering mag heeten in verhouding tot het zuivere voordeel van ruim een x/2 millioeo dat de Staat alleen reeds uit de welgeslaagde bedijking in Saeftingen heelt getrokken. M. Ct. Het weghalen van kippen «n ko nijnen is te Koewacht aan de orde van den dag. Verleden jaar hoorde men slechts bij uitzondering daarover klagen, maar toen was ook het smokkelen van vee in vollen gangnu die bezigheid in verval is geraakt, trachten wellicht enkelen, die daaraan oeededen, hun vrijen tijd op an dere minder geoorloofde, wijze productief te maken. Van de daders dier diefstallen is tot nog toe geen spoor te ontdekken. Werden Zaterdag nacht bq het hoofd der school te St. Andries 10 konijnen door middel van inbraak ontvreemd, en bij een paar anderen in de gemeente tevergeefs beproefd een dergelqk werk te verrichten Woensdagnacht zijn alweder 8 konijnen en 3 kippen gestolen bij zekeren S. te Koewacht (Moerbeke.) Vele houders van kippen en konijnen verkoopen uit angst voor ontvreemding hunne diereD menig maal beneden de waarde anderen trachten ze zoo goed mogelqk buiten het bereik dor dieven te brengen, wac, zoo het niet binnenshuis geschiedt, meestal, weinig baat.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2