Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Marktberichten Ad verten tien. Openbare Verkooping Openbare Verkooi>ing 63 zware Kanadaboomen en 39 wilgen Tronken, aanbesteden: I en bare Verknoping 80 Kanadaboome», 40 tèsschenboometi» 11-1 Geel Cochin, rasz. «preekbeurt vullen. Toch wil spreker er nog even op wijzen, dat geregeld school bezoekvoor goed onderwijs noodzakelijk is. Van het onderwijs op scholen waar 60 - 70'/o schoolverzuim is kan weinig goeds terecht komen. Spreker legt er den na druk op, dat het niet alleen die kinderen zijp die den geheelen zomer op het veld werken, die het onderwijs schaden, doch vooral dezulken, die een heel jaar komen doch elk oogenblik thuis blijven. Het schoolverzuim is en blijft de kanker van ons volksonderwijs (applaus.) V. Ook over punt 5 verkrijging van een pensioenfonds voor weduwen en weezen zal spreker niet ver uitwijden. Hij hoopt dat deze zaak in het voorjaar zijn beslag zal krijgen en dat in 1899, als de Bond zijn 25>"arig b staan vi9it het Hoofdbestuur als een feestgave de mededeeüng aan zijn ledeD zal kunnen doen, dat dit punt van ons programma verwezenlijkt is. Later werd aan dit programma nog een zesde punt toegevoegd Het hoofdoestuur wordt opgedragen, zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om van Overheidswege voeding en kleeding te verkrijgen voor die schoolgaande kinderen welke geacht worden het noodig te hebben. De heer Ketelaar is nu aan het eind gekomen van zijn ïede. Hij wil nog even wijzen, op een instelling, die in hut leven geroepen is door den Bond n 1. de weerstandskas. De inkomsten van die kas bestaan uit de contributie's der leden en vrijwillige bijdrageD. Voor ondersteu ning van zieke collega's wordt de kas aangesproken, en wanneer het Hoofd bestuur moet tusschen beide trede indien een onderwijzer door een Hoofd of Ge meente onrechtvaardig behandeld wordt, dan worden de gemaakte onkosten dooi de weerstandskas gedekt. Spreker wijst niet leden er op dat allen zich moeten scharen onder de Bondsvaan, opdat het Hoofdbestuur kan handelen in naam van alle onderwijzers. In moeilijke gevallen, waarin elk onderwijze) kan komen staan dan al de collega's achter hem om hem zedelijk te steunen, terwijl de weerstands kas daai is om het stoffelijk te doen. Mei een opwekking tot toetreding besluit spreker zijn rede. Van du gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik. Hierna sloot de heer De Vries de veigadeiing met een woord van dunk aan spreker, publiek en verhuurder der zaal. Een 9 tal leden traden tot de Afdee- ling Z. VI. (O. D.) toe. Arrondissements-Reclitbiuik te Middelburg Zitting van 25 October 1898. A. K., 32 j., bargeschipper te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot drie maanden P. H. L., 18 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. E. W., 19 j., horlogemakershediende te Sas van Gent, is wejjens mishandeling veroord. tot f 5 of 5 dagen hecht. Wacht u voor zakkenrollers in de treinen. Eene dame, welke Donderdagmiddag met den trein van Roosendaal te Lage-Zwaluwe aankwam, miste, nadat zij was uitgestapt, haar horloge met ketting. Zjj had met drie heeren in denzelfden coupé gezeten, die in de richting Rotterdam waren doorgereisd. Een welbekende zakkenroller werd Vrij dagmiddag op heeterdaad betrapt, terwijl hij in een winkel te Amsterdam van een dame een portemonnaie met 60 rolde De man heeft niet minder dan negen vonnissen wegens hetzellde feit ondergaan. Men zal zich herinneren dat een paar dagen na den laatsten kermisnacht te Edam in een sloot het lijk werd gevonden van een 16 jarig meisje uit Amsterdam. Door den burgemeester van Edam is dezer dagen gearresteerd een schoenmaker, die den be- wusten nacht met het meisje was uitgeweest. De rechthauk heeft de voorloopige aan houding van den man verlengd. Met betrekking tot den moord te Tilburg is thans licht gekomen. Een 14-jarige zoon van den zwager van den vermoorde heeft bekend dat hij, om zjjn ouders te ontzetten, met een beitel den nootlottigen stoot heeft toegebracht. De overige verdachten zijn nu op vrije voeten gesteld. Een spoorwegongeluk. Donderdagoch tend omstreeks tien uur neeft op de lijn Mechelen—Ter Neuzen een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Een personentrein, die van Mechelen vertrokken was, liep tusschen Hornbeek en Thisselt-Blaesveldterwijl hij nog in volle vaart was, op een goederentrein in. De schok was ontzettend en vele waggons werden vermorzeld. Een twintigtal passa giers werden gekwest, waaronder enkele zeer ernstig. De schade aan het materieel is zeer belangrijk. De gekwetsten werden naar Willebroeck Mechelen overgebracht, behalve die waarvan het vervoer niet kon plaats hebben. Deze werden bjj omwonende personen opgenomen. De lijn Mechelen Ter Neuzen heeft slechts enkel spoor, wat als aanleiding tot de ramp is te beschouwen. De goederentrein had dezelfde richtinw de personentrein en was zoo zwaar beladen dat hij niet de noodige snelheid kon ontwikkelen om den personentrein voor te blijven. Door den mist kon de machist de onveiligheid van den weg niet opmerken. De verslaggever te Amsterdam, die Donderdag zoo galant wilde zijn, onze koningin een arm aan te bieden om haar naar den waggon te geleiden gansch Nederland's jongelingschap zal dit zeker eveneens wenschen en zelfs volgaarne H.M. tegelijkertijd tens willen spreken heet Yan Westerhovtn. Volgens de Amster damsche bladen is hij, op grond van tee kenen van abnormaliteit, op het punt uit zijne betrekking ontslagen te worden en was hij dan ook niet door de redactie van zijn blad naar het perron gezonden. In verband met die bewering rijst de vraag of het niet gewenscht is beter con- tröle te houden op hen, die bij zulke ge legenheden op een perron komen. Van de journalisten, voor zoover die niet goed bekend zijn bij de politie, zou men een bewjjs kunnen vragen, gedateerd denzelfden dag, dat zij gerechtigd zijn als vertegen woordiger van eer. blad op te treden. Nu is het feit wel van onschuldigen aard geweest, afgescheiden van de moge lijkheid dat toch zulke voorvallen, vooral in dezen tijd, de koningin den schrik op het lijf jagen, maar een ander, een kwaad willige, zou evenzeer op die manier H.M. kunnen naderen. Naar men ons uit Amsterdam seint, is het joLge mensch door de politie weêr huiswaarts gezonden. M. Ct. Voorzichtig met katten. Een man te Londen, die een kat sloeg, werd door het dier in het gezicht gekrabt. Den volgen den dag zwol de wond op en moest de man zich ie bed begeven. Na eenige dagen lijdeus stierf de man, naar het medisch getuigenis, aan pleuro pneunomie, ten gevolge van bloedvergiftiging, veroorzaakt door de krab van de kat, die blijkbaar smetstof aan haar klauw had. Ter herinnering aan de vermoorde kei zerin zal op den 2075 M. hoogen Schnee- berg in Neder-Oostenrpk een observatorium voor meteorologische waarnemingen opge richt worden, dat den naam zal dragen van Elisabeth Wetterwarte. Daarnaast komt een gebouw voor toeristen en een belvedère te staan. In Servië is het nog lang geen paradijs. In het Oosten des lands hebben roovers een rijken molenaar opgelicht, en 6000 francs losgeld geëischt, onder bedrei ging den man anders bij zijn woning op te hangen. De vrouw kon het geld niet spoedig genoeg loskrijgen, met het gevolg, dat men een paar dagen later het lijk van den man bij diens huis vond hangen. Hendrik de Jong aangehouden De meeste Brusselsche bladen melden dat de beruchte Hendrik de Jong, die o.a. verdacht wordt van den dubbelen moord, op 18 Juli te Gent gepleegd, te Weenen zou aange houden zijn. Reeds sedert drie weken moet de Wee- nerpolilie het oog gehad tu bben op iemand die onder deu naam Eugène Fronstet- Kleroen eene kleine kamer bewoonde op de Kohlmarkt. Verschillende aanwijzingen moeten hebben geleid tot het vermoeden dat de man de beruchte Nederlander was, waarop hij werd gearresteerd. Aan de Belgische justitie werd telegraphiich be richt van de aanhouding gegeven. Axel, 22 OCT. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe i 9,25 a f 9,50, Wintergerst f8,-, a i 8,20, Zomergerst I 7,25 a f 7,50, Rosge f6.25, a f6,50, Erwten f 10,25 a f 10.40 Paardenboonen f 7,25 a 7,50 Ha ver 16,10 a f6.25, Koolzaad f 0.— Boter f 1,10 a f0,— per kilo. Eieren, f0,70 per 26 stuks. Hulst, 24 OCT. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 9,Rogge 6,25. Wintergerst 8,20 Zomergerst ƒ0,- Haver 6,10 Erwten ƒ10,25, Paardenboonen ƒ7,— Duiven- boonen 8,-, Witteboonen 0,— Bruineboonen ƒ11,25 Boekweit ƒ-,— Lijnzaad ƒ0,-, Aardappels ƒ2,80 a o,—. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1, Eieren per 26 stuks 1,25. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 72 stuks hoornvee, 48 varkens - paarden verkocht 46 24 Gent, 21 OCT. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 17,25, rogge 13.75, gerst 16,50 haver 15,50 tot 16,- koolzaad 25, lijnzaad 25 tot 26 lijnzaadkofken 19.- tot koolzaadkoeken 12 tot 13 fr. per 100 kilos. Boter per kilo 2,20 tot 2,45. Eieren de 26, 2.90 tot 0.-. Ter veemarki te Gent van Vrjjdag 21 OCT. werden te koop gesteld 75 schapen, 7 lammeren, 87 kalveren, 319 vette var kens, 23 loopers, 575 biggen 41 melk koeien, 3 groote ossen, 123 jonge ossen, 135 vaarzen, 79 vette koeien, 37 stieren, 165 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voorossen- en raarzenvleesch fr. 1.25 a fr. 1.30 idem 2e qua!, fr. 1.07 a fr. 1.15 koeienvleesch fr. 1.18; a fr. 1.23; idem 2de qual. fr 0.80 a fr. 1.— stieren vleesch ir. 1.05 a fr. 1.20 kalfvleesch fr. 1.50 a fr. 1.65 schapenvleesch, fr. 1.35 a fr. 1,40 lams vleesch fr. 1,90 a fr. 2, - en varkens vleesch fr. 1.05 a fr. 1.12. De Notaris P nregmans. ie Axel. zal ten verzoeke van den heer P. J. DE VLTEGHER. grondeigenaar te Gent. op Donderdag den 27 October 189», des na middag 1 ure, in het logement t Willem lilt, bewoond door dhr. H. D. l'Ecluse— Mahu to Axel, verkoopen Koop 1. 2 hectaren 86 aren 60 centi aren of 6 gemeten 130 roeden BOUW LAND gelegen in den polder Oud Beoosten en Bewestenblij, gemeente Axel, kada straal bekend in sectie E nummers 117, 536 en 540. In huur bij Jan den Hamer, landbou wer te Axel. lot het rooven van den oogst in 1900 voor 152,75 of francs 325, Koop 2. 2 hectaren 11 aren 20 cen tiaren of 4 gemeten 222 roeden BOUW LAND, gelegen in denzelfden polder over den vaart, kakastraal bekend in sectie E nummers 118, 119, 120, 121 en deel van 123- In huur bij C. L. de Letter, tot als boven voor 61,75. Koop 3. 1 hectare 58 aren 20 cen tiaren of 3 gemeten 165 roeden BOUW LAND, gelegen als voren, kadastraal bekend in sectie E nummers 122 geheel en 123 gedeeltelijk. In huur bij de Gebrobder3 Van de Vijver, tot als boven, voor ƒ79,90 of francs 170. De Koopers komen in het genot der huur sedert 1 October 1898, doch moeten daarentegen aan den Verkooper bij de betaling der koopsommen opleggen 3 maanden dier huur. Betaaldag koopsom l Februari 1899. Onkosten 7% binnen 8 dagen. De Notaiis P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van Mevrouw de Wed. van den WelEdelGeboren heer D. F. PH. SEYD LITZ. grondeigenares, particuliere te Gent, op Maandag den 31 October 1898, des namiddags ten 2 ure, verkoopen alles staande op den voormaligen zee dijk van den polder Hulsternieuwland nab(j Hulst. Te vergaderen ter pl ntse. Hel Algemeen Burgerlijk Aimbestuui te Axel, zal op Zaterdag 2» October a. s., des voormiddags ten 9 ure, ten raadhuize bij enkele inscnr(jving de levering van 15 Meters Bombazijn. 45 Keterbaai, 44 Drol. 7 Gebloemd Katoen. 100 Geel Katoen. 12 Doeken. 14 paar VrouweDkousen. 2 Manskousen. Monsters ten raadhuize te bezichtigen. Alleen ingezetenen der gemeente heb ben het reent om in te schrijveD. Inlichtingen te bekomen bij den Ont vanger. Axel, den 15 October 1898. De President J. VERIJZER. De Secretaris C. VAN DEN BROEKE. De Ontvanger J. A. VAN VESSEM. De Notaris P. Bregmaiis, te Axel, zal ten verzoeke van Meviouw de weduwe van de WelEdelGeboren heer D. F. PH. SEYDL1TZ, grondeigenares, particuliere I te Gent, op Donderdag 3 November 1898, verkoopen 4. Des voormiddags 10 ure: staande aan landen in pacht bij Lours Boel, aan den Steenweg van Hulst naar de Roskam, gemeente Ciing*. Te vergaderen by J. Fricot, aan de statie te Hulst. B. Des namiddags 3 ure: staande nabjj de Ellcsiraat, gemeente Suit Jansteen, aan land in pacht bij Joh. van Daele. Te vergaderen b(j P. L. Mangnus, nabij i de Ellestraat. TE K.OOPi AdresBureau van dit Blad.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3