No. 1208. Woensdag 26 October 1898. 11® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEU1LLET0N. DE WURGERS VAN PARIJS. E,c Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent roor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Omtrent het bezoek van het Duitsche keizerpaar aan den Sultan valt weinig bijzonders te melden. De festiviteiten en andere gebeurtenissen komen geheel over een met alles wat bij dergelijke gelegen heden plaats heeft. De vorstelijke personen bezichtigen het geen te zien is, ontvangen deputaties en gezanten en houden diners. Bij deze laatste is echter een uitzondering op den regeler wordt daarbij niet getoost, want de Sultan drinkt geen wijn. Dat is aan de eene zijde jammer voor keizer Wilhelm maar aan den anderen kant misschien weer goedomdat Z. M. dan niet in de verzoeking komt iets te zeggen dat de andere mogendheden omstemt. Hij is bij zoo'n zonderlingen gastheer te visite. De in Turkije's hoofdstad bij deze ge legenheid genomen veiligheidsmaatregelen zjjn de omvangrijkste die men zich denken kan. Sedert verscheidene dagen vertoeven te Konstantinopel verschillende commis sarissen der Berlijnsche geheime politie. Vooral maakt de Turksche politie het den Italiaanschen consul zeer lastig. Ongeveer 200 Italianen zijn, wij meldden dit reeds in 't kort, verwijderd geworden. Toen evenwel de Turksche politie ook de ver wijdering van geheel onverdachte personen eischte, moest het consultaat dit weigeren, doch het besloot ten slotte om een deel daarvan gedurende het verblijf van den keizer in het Italiaansche hospitaal te houden. Niet onaardig is het hoe de Pall Mali, in velband met dat bezoek, eene marine ridiculiseert Omdat hij het plotseling in den zin kreeg naar den vreemde te gaan, en ik juist in Parijs kennis aan een meisje had. Ik heb hem toen in lange jaren niet we dergezien. tot in La Roquette. Daar heb ik hem toen ook dadelijk herkend. Zijn naam alleen kon ik mij niet herinneren, hoe sterk ik mij ook inspande, hem te vinden, om mij bij den veiligheidschef door vleierij bemind te maken. Maar tevergeefs. Eerst toen men hem scheren liet, vond ik den naam. Maar uitspreken kon ik hem niet, omdat h\] mij zoo aanzag als bet ware met zijne lange handen bevreesd maakte begrijpt gij het Laat ons drinken. Anders zie ik deze handen altijd Heb ik daaraan gelijk, oude kameraad Malapat zette nog een nieuwen liter op de tafel den laatsten van zijn kleinen voorraad, en zeide »Zeker hadt gij gelijk, toen gij zweegt. Maar mij kum gij don naam toch wel zeggen." »0, aan u, aan mijn besten vriend 1" zeide Laustalot. »Maar" voegde hij er bij en keek hem half ontnuchterd aan, twat kan u zijn naam schelen »Mij niets, maar den armen Blancbard. »Keizer Wiihelm is te Konstantinopel met saluutschoten ontvangen zonder dat een enkel Turksch oorlogsschip te gronde ging. Gelukkig werd het saluut grooten- deels door de landbatterijen gebracht, maar erkend moet worden, dat ook een oorlogs schip er zich moedig aan waagde." Tegenover de overdreven ophemeling der Duitsche pers van den sultan van Turkije, nu keizer Wilhelm dezen bezoekt, laten de Engelsche bladen zich allesbe halve vriendelijk over dat bezook uit. Een hunner schrijft o. a.Een keizer van een land, dat minder vrijheid geniet dan eenig christelijk volk behalve het Russische, heeft gebroken met de Euro- peesche traditie en heeft een opzettelijken omweg gemaakt, om eer te bewijzen aan een barbaar, wiens gruwelen tegen de menschheid even algemeen bekend als afschuwelijk zijn. Op hetzelfde oogenblik dat de gezanten van de overige mogend heden hun minachting voor den »onuit sprekelijken" tiran te kennen geven, noemt de bevelhebber van het machtigste leger van Europa zich zijn intiemen vriend en laat toe, dat zijn vrouw, de keizerin, met den sultan gearmd door Konstantinopel wandelt. Nu moge er zeer veel waars zijn in die bewering aan den anderen kant verdient vermelding dat de Engelschen ook reden hebben van misnoegen omdat, in strijd met hunne belangen, Turkije aan Duitsche firma's belangrijke bestellingen deed. De Turksche bladen worden daarom steeds opgewondenei en sporen al hunne landgenooten aan Duitsch te gaan leeren, als beste middel om in nadere betrekking te komen tot een volk, welks vriendschap Hij is in de zaak betrokken. En als hooggeplaatste heeren zich zijner aan trokken Juist. Gij kent zulke hooggeplaatsen hernam Laustalot vol eerbied. >Gij ar beidt hier immers in alle openbare plaat soenen. Daar zoudt gij mij ook wel eene betrekking kunnen verschaffen, mijn ge trouwe MalapatMijn borst heeft frisache lucht noodig, weet je. Laat ons drin ken »En de naam vroeg Malapat dringend. Dadelijk, kameraad, dadelijk. Maar gij belooft mij, dat gij mij eene aanstel ling verschaft? Wees maar bedaard ik zal mij goed houden. Ik zal niet meer de afwezigheid van den heer met zijn ge zin misbruikeu, zooals eens met u Maar gij moet mij helpen 'k Was im mers altijd braaf en heb er nooit van ge sproken, dat Blanchard voor ons beiden heeft moeten zitten. Daardoor zou ik mjj bij de justitie verdienstelijk hebben kunnen maken, maar ik heb altijl gezegd »Laat den armen Malapat met rust Malapat ging opstaan en klopte den misdadiger op den schouder. >Zeg liever dat gij u b\j mij eene verblijfplaats, een toevluchtsoord tracht te verschaffen, zoo dikwijls gij uit de gevangenis komt, komt gij bij mij, en ik moet u opnemen, en opdat ik u niet afwijze, vertelt gij mij steeds het verleden zelfs nu gij dronken zijt. Maai het zij zoo. Ik zal nog een maal beproeven, u in veiligheid te breu zooveel voordeelen belooft. De verlichting dei beide Bosporus-oevers ter eere van het vorstelijk paar moet schitterend zijn geweest. De lijfgarde des Keizers, in 'twit gekleed en met stalen helm, reuzengestalten, maakte te Constantinopel grooten indruk. Zeshonderd ruiters van des Sultan's lijfwacht zijn naar Palestina gezonden, om den Keizer op zijne reis naar Jeruzalem tot escorte te dienen. De bekende Belgische priester Daens is benoemd tot kapelaan van het klooster van de Visiatie in Schaerbeek. Tegelijk met deze benoeming kreeg hij van een anderen kant de mededeeling dat de bis schop van Gent hem voor twaalf dagen verbood, de mis op te dragen in een kapel te Aalst, om een redevoering die hij ge houden had. Daens staat nu niet meer onder den bisschop van Gent, maar onder den aartsbisschop van Mechelen. De Fransche minister van marine heeft een nota uitgegeven van den volgenden inhoud »De bewapeningen der eskaders, waar over zooveel gesproken is en welke zeker opzien hebben gebaard, zijn de verwezen lijking van een plan, door den generalen staf der marine ontworpen sinds het op treden van minister Lockroy en admiraal de Cuverville. Volgens dit plan moeten alle oorlogsschepen van al onze eskaders binnen hoogstens vier dagen gereed zijn om iederen aanval van een vijand te be antwoorden.* Aan de Temps wordt uit Nantes bericht dat men de vierde bataljons der infanterie- regimenten van de 21ste divisie op oor logssterkte heeft gebracht. De manschap gen, maar ik zal u steeds in het oog houden." Daarop ging de tuinier naar een kast, trok eene mooie jas aan en zette zijnen hoed op. »Wat wilt gij dan »Ik ga, om voor u eene betrekking te zoeken." »Dat is goed. En ik zal mjj onder- tusschen uitslapen." Zooals gij wilt. Maar gij moet mij eerst den waren naam van Jagon noemen." »Heb ik hem u nog niet genoemd »Neec." Dat is kluchtig 1 Ik zal het doen, als gij terugkomt. Ik ben nu te slaperig." »Gij moogt niet slapen." zeide Malapat met gebiedende stem »voorgij mij den naam genoemd hebt. Zeg hem mjj dan »Maar gij zult Jagon nooitzuggen.dat" Nooit, dat zweer ik u »Nu dan, hij beet Simonnet." Loustalot sliep zijn roes uit in de stille gesloten hut. De tuinier spoorde echter met den naasten trein naar Parjjs, begaf zich naar de Rue Suresnes en trad het huis binnen, dat de lange Florine be woonde. HOOFDSTUK LXX. Een huwelijkstocneel. Toen de tuinier uit Maison Laffitte bij Florine aankwam, hield zjj een middag slaapje op haar sofa. pen hebben elk 120 patronen ontvangen de adjudanten, tamboers, ordonnansen en bereden officieren bekwamen revolver patronen. In elk regiment van de 65ste divisie te Nantes, de 64ste te Ancenis, de 93ste te Roche, de 137ste te Fontenay, zijn bataljons gereed om te vertrekken zij wachten orders. Het doel zou, zegt men, de verdediging der kusten zijn. Van andere zijde beweert men dat de verdediging van den sector St. Nazaire wordt voorbereid. De Khedive moet geen zoete jongen zijn, en daardoor het bezoek van keizer Wilhelm zijn ontgaan. De prins ergert zich in toenemende mate over de rol, welke de Engelschen in zijn land spelen, en heeft dat niet onduidelijk geuit bij de bezoeken welke hij in den laatsten tijd in den vreemde bracht. Hij moet nog al sterk onder den invloed der anti-Engelsche partij staan. En deze was van plan zich duchtig te weren als de keizer was gekomen. Het was om dat te ontgaan, dat het uitstapje naar den Nijl, door den keizer werd opgegeven. Er moet al sprake van zijn dat Engeland den Khedive door een volgzamer en meer tevreden mensch wil vervangen. De jongste broeder van den Khedive zou natuurlijk eerst in aanmerking komen. 't Was een ïjdele hoop, dat de vredes boodschap van den Czaar althans dit ge volg zou hebben, dat men wat minder hoorde van nieuwe krijgstoerustingen. Maar de Italiaansche ministerraad heeft den minister van marine de beschikking gegeven over ilj2 miljoen lire voor nieu wen aanbouw en over 1 miljoen ten be hoeve van de handelsvloot. Drie maanden waren sedert haar laat ste gesprek met Lorenz verlocpen, en in deze drie maanden was zij zeer toegeno men. Hare schouders waren ronder, haar borst was voller geworden. Was Florine vroeger aardig geweest, zjj was nu be koorlijk. Wat zeldzaams was naarbij Het geluk verhoogt de schoonheid im mers, zegt men, en zij was gelukkig. Het huis Lorenz Compagnie maakte goede zaken. De beide vennooten hadden reeds aanzienlijke sommen ontvangen het getal van hunne zedelijk gewurgde slachtoffers steeg van week tot week, en de beide >worgers konden schijnoaar met recht hopen, dat hun zaak ook in het ver volg zou bloeien. Daarbij verdween hare vrees voor Hen drik van Meillant meer en meei deze leefde geheel en al in zijne liefde voor Jeanne Guérin en scheen Joseph Blan chard vergeten te hebben hij was ten minste, zooals Florine gehoord had, niet meer met rechters en advocaten in aan raking. Jeanne Guérin zelve woonde nu met Zoë en juffrouw Blanchard in de Rue Chateaudun de voormalige woning van den heer Lorenz. Inderdaad was het den kleinen Vicomte gelukt, hun die door zijn vriend Hendrik te laten aanbevelen, daar zij een grootere huisvesting zochen. Deze woning, stond, wat echter alleen den beiden vennooten bekend was, in verbinding met de tweede verblijfplaats

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1