J\o. 1265. Zaterdag 15 October 1808. 14* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. OIELEMAN, AXEL. Buitenland. •9 FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS, Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor BrlgiI 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk' tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In België is een zekere sensatie gewekt door een brochure van generaal Brialmont, die wijst op een nationaal gevaar, d.w.z. de militaire zwakheid van België. De schrijver wil alles opofferen om daar in verbetering te brengen, en stelt niets meer of minder dan een staatsgreep voor. Zijn voorstel beoogt »lo. hervorming van de kieswet, opdat de partijen in het Parlement vertegen woordigd zouden zijn in verhouding tot het aantal hunner kiezers 2o. ontbinding van het Parlement, na dat de koning zich tot de natie zal heb ben gewend om haar begrijpelijk te maken dat het noodig is afgevaardigden te be noemen, die bereid zijn tot het stemmen der maatregelen, die noodig zijn voorde versterking der landsverdediging 3o. samenstelling van een kabinet dat de gemiddelde opinie der nieuwe meer derheid vertegenwoordigt, te vormen uit buiten het parlement gekozen ministers, of die weigeren zullen er deel van uit te maken 4o. stichting van een Raad van State, die door de keus en het aantal zijner leden alle mogelijke waarborgen aanbiedt van bekwaamheid en noodige onafhanke lijkheid 5o. een gemengde commissie te belasten met het onderzoek naar den militairen toestand des lands, en deze de noodzake lijke maatregelen laten voorstellen, ten einde het leger op zulk een voet te bren gen, dat het krachtdadig België's onzijdig heid zal kunnen verdedigen." De brochure bevat natuurlijk veel waars, HOOFDSTUK LXV. Een tweede verbond. De man, tot wien eene vrouw, en voci alles eene schoone vrouw deze woorden zegt, en die een reden heeft, om onge voelig te blijven, bevindt zich in een pijnlijken toestand. Een ware liefde of een doodelijke haat redt hem dan uit dien toestand. Hendrik van Meillant leidde Mathilda naar een lenningstoel, liet haar daar zitten en bleef voor haar staan. »Gij vergist u," zeide hij,"' gij bemint mij niet. Men bemint een mensch niet als men hem eens gezien heeft op eene wandeling, dan bij een diné en later misschien nog op straat. Dat is geen liefde geachte mevrouw, maar het zijn luimen grillen. En ons aan zulk een gril over te geven, zou uwer en mijner onwaardig zijn." Zij keek hem aan, meer verwonderd over deze voor haar zoo nieuwe taal, dan zjj er boos over was. Hij vervolgde zachtmoedig, rustig en geruststellend, zooals men tot een kind ot een zieke spreekt Gelooft gij niet, dat ik blind ben voor uwe schoonheid ik naast stellingen welke men ongaarne zal onderschrijven. Maar slechts weinigen zullen het mo gelijk achten dat koning Leopold, hoezeer persoonlijk overtuigd van de wenschelijk- heid van een ander stelsel van legervor ming, het land zal blootstellen aan zoo groot binnenlandsch gevaar, als het door drijven van het militairisme langs extra parlementairen weg. 40.000 Duitsch sprekende Belgen uit de provincie Luxemburg hebben aaa de re geering een adres gezonden, om aan te dringen op aanstelling van Duitsche school meesters. Méline heeft Zaterdag te Epinal op een feest van spoorwegbeambten een speech gehouden, waarvan het thema was Ziet toch hoe kalm het was, toen ik regeerde en hoe rumoerig is het nu Het gekste is, dat Méline den opko menden royalistischen vloed aan het hui dige kabinet weet Méline heeft het door zijn reeds ver melde redevoering bij de Temps verkorven. Het blad meent dat Méline niet zal kun nen ontkennen, dat de revisie niet alleen gewettigd, maar noodzakelijk en onver mijdelijk was na de bekentenis van Heny, en deze onthulling was het gevolg van een onderzoek, dat elke regeering had moeten instellen. Méline heeft zich, naar de Temps opgemerkt, a priori overgegeven .aan den eerbied voor de chose-jugée. De rechtsgeleerde medewerker van dit blad komt op tegen de afzondering van kolonel Picquart. Mevrouw Dreyfuss zal bij monde van haar advocaat Monard verlof vragen in de cassatiezaak op te treden. Dat deze vind haar wonderbaar. Houdt gij mij ook niet voor een Cato. Met iedere andere dame dan met u veronderstelt dat zjj scboon was als gij zou ik misschien anders handelen maar gij zijt voor mij niet de eerste de b9Ste. Gij beweert, dat ik u gered hebhoe kon ik het aan mijn geweten verantwoorden, u in 't verderf te storten 1 Ja, in 't verderf te stor ten. Eene minnarij tusschen ons beiden kon van geen langen duur zijn en zou bij ons gewetensbezwaar achterlaten er, mis schien eene ontuitbluschbare schaduw op ons leven werpen. Gij zijt geene vrouw, die men over een uur verlaat, en ik ben geen man, die aan een luim verslaaft. Gij zijt meer waard, en ik ook." Zij keek hem met een zeldzaraen, nuchteren blik aan. »Omdat gij een ander bemint! zei ie zij eindelijk. >0,'' hernam hij op tamelijk koelen toon. »Laat ons daarvoor zwijgen." Hij wilde opstaan. Maar zij zeide haastig en beangst»Ver- geef het woord God weet, dat ik u niet mishagen mag Ik haat u niet wegens uwe woorden van zoo pas. Ja, ik dank u er hartelijk voor. Maar en zij barstte in zenuwachtige tranen uit en vouwde sidderend de handen »ik kan het niet verdragen, dat ik u in 't geheel niet weer zien zal, dat ik u zoo onver schillig zal blijven in alles Kunt gij dan ten minste niet mijn vriend worden opdracht niet aan Labori is gegeven, komt daaruit voort dat deze geen advocaat bij het hof van cassatie is. De verkooping bij Zola heeft plaats gehad. Er was een zeer talrijke menigte op de been, maar de uitgevei Fasquelle maakte aan alles een einde, door 32.000 frs te bieden voor een notenhouten tafel. De verkooping had plaats nadat de rechter het beroep van Octave Mirbeau, om de fr, 30.000 voorwaardelijk te storten, had afgewezen. De werkstaking te Parijs neemt af. Men verzekert dat de spoorwegbeambten niet zullen staken, maar vreest voor de metaal bewerkers. In Duitschland doet zich het zeldzame geval voor, dat patroons in overeenstem ming met de werklieden tot werkstaking prikkelen, 't Ziin de boekdrukkers, wier bond een loontarief vaststelde. De patroons hebben er natuurlijk belang bij, dat con currenten niet daar beneden gaan en zoo willen zij zeiven een agitatie aanvangen tot doorvoering van het tarief. Het wordt bevestigd dat de toestand te Kanea zeer dreigend is. Men vreest namelijk dat de Turksche troepen niet goedschiks zullen heengaan, in welk geval een bombardement noodig zou zijn. De admiraals en de consuls hebben daarom last ontvangen hun gezinnen heen te zenden, terwijl de vreemde onderdanen order kregen binnen een week het land te verlaten. Een Russisch oorlogsschip is aangekomen om het korps consulaire op te nemen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de ambassadeurs, om eventueel verzet van de zijde van den sultan te voorkomen, mijn vriend maar Hij lachte gedwongen »uw vriend maar Alsof de vriendschap niet het hoogste goed ware 1 »Maar de vriendschap laat zich niet onvoorbereid sluiten. Hetgeen van duur is, groeit langzaam. Eene vriend schap wil verdiend zijn, en waardoor zou ik de uwe verdiend hebben?" Gij vergist u. Gjj hebt haar door uwe tegenwoordige edelmoedigheid verdiend. Ach, ik 'oen er zoo weinig aan gewoon, edele gevoelens te hooren uiten. Als gij wist, hoe ik altijd geleefd heb. Mijne moeder heb ik nooit gekendmijne ge boorte heeft haar gedood. Mijn vader? Ach, hij is steeds op reisen als hij dan terugkomt, denkt hij or nooit aan, het goede, het edele in mij aan te kweeken en op te wekken. Hij bemint mij op zijne zeldzame wijze. En mijn echtgenoot? Ik weet niet, of bij een goed hart heeft maar als dit het geval is, dan verbergt hij het zeer zorgvuldig nooit heo ik hem in mijn leven edel en groot hooren spreken. Gij echter gij plaats u aan onze tafel, en in plaats van mij, even als alle anderen het hot te maken, spreekt gij van het procos-Jagou, gij verdedigt moedig een mensch, dien het gerecht als den moorde naar van uwen lielsten bloedverwant ver oordeeld heeft." Zij greep bij deze woorden zijne handen en vervolgde >0, ik hoorde u toen aan met mijne geheele ziel en uwe woorden zijn voor het geheele leven in mijn gemoed gegrift den dag van het vertrek der troepen juist hebben doen samenvallen met de aan komst van keizer Wilhelm. Men hoopte dat dit voor den sultan aanleiding zou zijn, om niet zijn toevlucht te nemen tot revolutionnaire middelen. De Novoje Wremja verneemt uit Peking, dat daar tijdens het laatste maanfeest herhaaldelijk ongeregeldheden plaats had den. welke door de Cnineesche overheid met groote onverschilligheid werden aan gezien. Van daar dat de Europeesche vertegenwoordigers besloten van de oor logsschepen van hun land troepen te doen komen. Daar de toestand inmiddels veel verbeterd was, gelooft het blad, dat de troepen spoedig weer teruggaan. Maar ook Japan zal troepen zenden, terwjjl, volgens de Fr. Z., ook Fransche en Itali - aansche detachementen worden verwacht. Nu de vredesonderhandelingen niet erg vlotten, heeft de Spaansche regeering een besluit genomen, dat zeker gerechtvaar digd maar toch te betreuren is. Zij besloot een gedeelte van het leger op Cuba te laten tot de definitieve vrede teekend is. Uit Kaïro komt een drievoudige tegen spraak en wel van de berichten, dat gene raai Kitchener zijn ontslag neemt, dat het Egyptische ministerie van oorlog naar Khartoum zou worden overgebracht, en dat de schat van den Khalief gevonden zou zijn. Volgens den correspondent van Reuter te Peking heerscht in diplomatieke krin gen de meening, dat de verandering in de Chineesche regeering geen vermeerde ring van Ruslands invloed beduidt. Rus land wint er niets bjj, zoo heet 't. Hendrik wendde zich snel «aar Mathil da en ging opstaan. »Gij zegt, dat ik uwe viiendscbap verdiend heb hernam hij. »Goed. Toegegeven. Maar gij hebt de mijne nog niet verdiend. Wilt gjj haar verdienen Haar geheele wezen werd vrooljjk. Zjj zeide slechts Ja." »Bewijs mij dan eenen dienst eene» grooten dienst, als gij wilt." Geiast het maar aan mjj 1 Een man smacht in het bagno," zeide hij met fonkelende oogen en schelle stem. >Deze man is onschuldig. De vrouw van den arme weent, lijdt, wanhoopt, sterft Nu dan, men moet den man aan het bagno, de vrouw aan de wanhoop ontrukken. Wilt gjj mjj daarin behulp zaam zijn Haar geheele wezen glansde. >Ja," riep zij >0, ja, ik wil!" Hij ging naast haar zitten en zeide rustiger>Ik heb, sedert ik bier ben het reeds vaak beproefd, maar altijd te vergeefsch. Overal heette het»Toon ons den werkolgken schuldige, daar gij be weert, dat het Blanchard niet is, en wjj willen onze dwaling weer verbeteren. Maar kan ik dezen schuldige ondekkeu Ik ken Parijs immers volstrekt niet en ben hier eeue vreemdeling. Maar gij gjj, hebt zoo vele bekenden machtige vrienden. Interesseer hen voor Blanchard »Gij wilt zijne genade bewerken. Meent gij dat?"

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1