Binnenland. Rechtszaken. (üemengd Nieuws. Gebrek aan drinkwater. Een Zeeuwsche corr. van de Tel. schrijft aan dat blad De provincie Zeeland staat van oudsher in kwaden reuk wat betreft de gezondheid der landstreek en net ligt niet in onze bedoeling de literatuur omtrent dit onder werp te vermeerdei en zeker is bet, dat men nog wel heden ten dage door onge- leerden, maar ook door meerbeschaafden, van wie men dit niet verwachten zou, hoort spreken met zekeren angst over Zeeuwsche koude nevels en zilte dampen en er was een tijd dat de Zeeuwsche koorts een schrikbeeld was voor eiken vreemde ling, die »gedoemd" was Zealand's bodem voor een tijd te betreden. Het vooroordeel is echter, sedert de »isoleering" meer is opgeheven en de spoorwagen onze eilanden doorsnort, wel eenigszins gewijzigd en de vieemdeling, die onze lichtgele korenakkers onze vruchtbare boomgaarden, onze boom rijke d\jken, onze nette hofsteden h6eft loeren kennen en bewonderen, heeft niet ten onrechte Zeeland een »rijk en schoon land" genoemd. Zeker is het, dat de Zeeuwsche koortsen voor goed tot het verleden behooren. De lucht toch zou de draagster zijn van de malaria: die gezocht Werd, volgens verschillende schrijvers, in de uitwasemingen van slikken en schorren, en in het vluchtig voorbijgaand ontbin dingsproces, dat planten en dieren bij ebbe en bij inwerking van warmte daarop onder gaan voorts in de uitdainpingen van moe rassen en van bij zomerwarmte droog- loopende of drasliggende waterplassen sommige schrijvers zijn zells zoo ver ge gaan de ziekte toe te schrgven aan het onmatig gebruik van sommige land- en zeeproducten (oesters, krabben, mosselen, alikruiken zelfs de Schouwen- en Duive- landsche paling, slappe dranken, bier) enz. Eén ding woog t n allen tijde zwaar het gebrek aan zoet bronwater en het gebruik van regenwater, dat van de met vuil en stofdeelen bezette daken in gemet selde of houten bakken verzameld en be waard wordt, ze zijn door de meeste schrijvers afzonderlijk of gezamenlijk van invloed verklaard om de bewoning en het verblijf in Zeeland voor de instandhouding der gezondheid gevaarlijk te doen zijn. Nogmaals, wij wenschen hieraan weinig toe te voegen alleen, nu door langdurige droogte gebrek aan drinkwater algemeen is geworden, spreken wij over het laatste punt. Weinig wordt in ons gewest ge bruik gemaakt van duinwater, dat. waar ruim 3000 H.A. duingrond aanwezig is, wel in groote hoeveelheid zou zjjn te ver krijgen. Op niet vele plaatsen is het zoo- oogen aan en zeide slechts het eenige woord •Neen" Waarom" Hij antwoordde met een vraag •En waarom zoudt g(j mijn bezoek zoo dringend wenschen, geachte mevrouw Ik behoor niet tot uwe Parijsche wereld, weet niets van haar te praten, ben als het ware slechts op den doortocht Zij naderde den schoorsteen, waartegen bij nu weder stond steunde haren eigen schoonen arm op diens mantel en keek hem scherp aan, de neusvleugels licht op geblazen en zeide diep ademhalend :»Goed. Mijn salon verveelt u, mijne bekenden mishagen u. Echter behoeft gij hun niet te ontmoetten. Zoo spoedig gij daar zijt kan ik mijn deur sluiten." Hij verdroeg haar blik, zonder zjjne oogen neer te slaan, en werd niet ont roerd. Hare ziel spon tevergeefs hare zilveren draden om hem heen de zoete geur, die van haar uitging, overstroomde hem, zonder hem te bedwelmen. Zij boog hare schooue gestalte gracieus, terwijl zij sprak »En als uwe dagen te veel eisohen, om bij mij te komen, dan kan ik mijn redder een klein offer brengen en bij hem Komen. Dit salon schijnt er voor gemaakt te zijn dat twee goede makkers als gij en ik, daar binnen vaak een genoeglijk uurtje met praten kunnen doorbrengen." Hij keek haar aan, zonder te blozen, genaamde bron-, put of welwater ondrink baar, daar het meestal »brak" i«, d. i- bezwangerd met vele zoutdeelen, die uit den aard der zaak moeten aanwezig zijn, daar de aardlagen, die het water filtreeren, deze zoutdeelen in groote menigte bezitten. Bjj zomerwarmte en klimmend water- georek verandert sommig welwater nog zoo erg, dat, was het in gewone omstan digheden bruikbaar, dan vooral de gezond heidsinstandhouding het drinken verbiedt. Somtijds gebeurt het, dat in zeer diepe putten het omgekeerde wordt waargeno men en dat het in den regel slechte of althans voor drinkwater ongeschikte water bij toenemende droogte helder, smakelijk en ten slotte uitmuntend voor gebiuik wordt; dit valt te verklaien uit de om standigheid dat de door aanhoudende droog te van grondwater bevrijde klei- en deri ie- lagen, in welke de put is aangelegd, aan het alsdan uit het diepere zand opwellende of daarin doorgezakte wat6r, verder niets toevoeren. Regenwater is voor de Zeeuwen een levensbehoefte. Vindt men drinkbaar bron-, put- of welwater schaars, een goed9 regen bak, in trasspecie gemetseld en daarom ook wel trasbak genoemd of bij verkorting tras, is een onmisbaar gedeelte van een huis. Vele arbeiderswoningen missen een trasbak" en moeten zich dan met een •regenton" of waterton" behelpen de ton kan voor huiselijk gebruik zelden genoeg voldoende water bevatten en voorai in tijden van scbaarscbte laat zich dan die behoefte gevoelen. Op het oogenblik zelden in bet najaar gezien heeiscbt gebrek en de regenwaterbakken aan ker ken, scholen, raadhuizen enz- moeten bij springen om in de eerste behoeften te voorzien, dezen zijn eenter in letterlijken zin weldra uitgeput" en men gaat over tot het gebruik van »putwater." Dat dit gebruik werkelijk van nadeeligen invloed is op de gezondheid van het volk in het algemeen, laat zich begrijpen, terwij) in sommige gemeenten de met modder en slijk gevulde grachten, slooten, waterlei dingen on riolen in zoo'n dioogte-periode mede die niet in de hand werken. In enkele gemeenten wordt met een schip in Holland om water gevaren en Legen goeden prijs aan den man gebracht. Waar exploitatie van duinwater voor drinkwater mogelijk is, daar zou men er in een tijd als deze over gaan denken. En dat om een haas l Van de Bel gische grenzen wordt het volgende teit gemeld vier gendarmen en een brigadier bemerkten omstreeks drie uur in den mor gen drie wildstroopers met lichtbakken (een stroopmiddel algemeen in deze stre ken gebruikelijk) in de bosschen van den heer E. Visart de Bocarmé te St. Kruis by Brugge. Toen de wildstroopeis zich omsingeld zagen, schoten twee hunner op een afstand van 8 k 10 meter op de gen darmen maar troffen niemand. De gendarmen beantwoordden het vuur en zekere Theophilis Venneman, 26 jaren oud, werd in den onderbuik getroffen en viel ter aarde. Toen de kruitdamp was opgetrokken, zagen de gendarmen Venneman op der. grond liggen h(j wilde zich nog oprichten, maar zijn krachten begaven bem, hij viel neder en blies den laatsten adem uit. En dat voor een haas Een der andere wild- zonder de lippen te openen, onbeweeglijk stom en koud. Zij wachte nog een oogenblik op zijn antwoorde, toen zij plotseling met eene sidderende, van toorn bevende stem riep Dat is te veel 1 te veel! Vaarwel!" Zij liep haastig naar de deur. Daar kwam echter eene laatste hoop, eene laatste wanhoop eene laatste ont vlamming van hare onoverwinnelijke en daardoor heilige liefde over haar, en zij <eerde zich om, stortte zich op Hendrik, die haar gevolgd was, om hem de deur te openen, gieep bevend zijne beido han den, terwijl ztj ademloos buiten zich zel ve riep •Maar ziet gij dan niet, dat ik u be min 1" Wordt vervolgd)' dieven moet ook getroffen zijn, want men hoorde hem kermend het hazenpad kiezen met zijn kameraad en b(j nader onderzoek vond men bloedsporen. In verband met deze zaak werd nog zekere Vlaemynck aangehouden, woonachtig te St. Kruis. De straffen in België op het stuk van jacht zijn zeer streng, en vandaar verzet van stroopers, wanneer ze op de daad betrapt worden, en waardoor jaarlijks menscben- levens vallen te betreuren. Tel. Uitvoer van vee naar België. Het Nederlandsch Landbouwweekblad wijdt een warm woord van hulde aan den wak keren directeur-generaal, chef der afdeeling •Landbouw," voor zijne vermoeide pogin gen, voor zijnen grooten ijver, ter ver krijging van openstelling der Belgische grenzen voor ons vee. De heer mr. C J. Sickesz, geheel op de hoogte van den toestand, vond o. a. gelegenheid in eene conferentie met den Belgischen minister, te Brussel, gehouden, Z.Ex. geheel in te lichten en denkbeeldige bezwaren uit den weg te ruimen. Tevens wordt welgemeende dank ge bracht aan den Minister van Buitenland- sche Zaken, die, het voetspoor zijner voor gangers volgende, het aan geen pogingen liet ontbreken om voor het recht van Nederland op te komen en dit te hand haven, totdat eindelijk zijn6 moeite met gewenschton uitslag is bekroond. Het Dagelijkscb Bestuur van het Nederlandsch Landbouwcomité had, toen da Minister van Buitenlandscbe Zaken de belangrijke mededeeling in de Tweede Kamer omtrent de aanstaande openstelling van de Belgische grenzen voor ons vee, gereed liggen een oproeping aan de land bouwers in Nederland tot het bijwonen eener meeting te Ut: echt op 12 October om te beraadslagen over een ernstigen aandrang op de Regeering uit le oefenen tot het sluiten van het grensverkeer van vee uit België onherroepelgk uit te sluiten het gebruiken van uil België in Nederland ingevoerde grondstoffen en materialen bij leverantie aan het Rijk en bij aanbeste dingen van Rijkswege; en de producten vao de Belgische nijverheid door zware inkomende rechten tijdelijk te belasten. De voorzittei, de heer H. F. Bultman, publiceert deze oproeping thans in het Landbouwweekblad. In het stadium, waarin de mededeeling des ministers de kwestie heeft gebracht besloot hij die op roeping in te houden. Het bestuur van het Nederl. Landbouwcomifé blijft echter diligent en het voornemen, om alles te doen wat in billijkheid te doen is tot ver krijging der openstelling van allegienzen, staat onwrikbaar vast. Het bestuur con stateert met voldoening dat de Regeering daarin voortgaat. De Moniteur Beige van 8 October, bevat een ministerieel besluit, volgens hetwelk melkvee den len en 15en van elke maand in België wordt toegelaten langs Watervliet, Selzaete, de Cimge, Sant vliet, Esschen (station,) Esschen (dorp,) Bar le Due, Achel, Maaseyk en Vise. De ingevoerde beesten moeten een qua rantaine van 10 dagen ondergaan. Schapen mogen voortaan langs dezelfde douane bureaux en op dezelfde dagen en uren worden ingevoerd als paarden. Dit besluit treedt den 15en October 1898 in werking. AXEL, den 11 October 1898. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de in dit nummer voorko mende advertentie van den heer Op He(j, die alhier een cursus wenscht te houden in het bouwkundig teekenen endaaivoor bereids een lokaal van de gemeente heeft gekregen. Ieder ambachtsman zal over tuigd zijn van het nut dat de kennis van het teekenen afwerpt, daarom behoeven we er hier niet op te wijzen. Evenwel drukken we den wensch uit, dat de cursus een flink getal deelnemers tot zich mag trekken. Zondag nam de heer A. Steijling, sedert twee en een half jaar predikant by de geref. kerk B alhier afscheid van zijne vemeente, naar aanleiding van Hebr. 13 vers 20 en 21. Ds. Kapteijn, predikant bij kerk A alhier spi ak den scheidenden leeraar een hartelijk woord toe, waarna de gemeente staaüde Ps. 134 vers 3 zong. Talrijk was de schare uit deze en andere gemeenten opgekomen, om getuige te zijn van deze plechtigheid. Gistorochtend sloeg een voor een kar gespannen paard in de Lange Noordstraat op hol.Behalve dat aan de woning van de wed. Sorber een paar zonneblinden werden beschadigd, liep bet zaakje vrij goed af. Een jongetje dat op de stoep van vrouw Sorbör stond, kwam als door een wonder er ongedeerd af. Twee ingezetenen van Overslag be zochten Zondag per fiets de kermis te Watervliet. Toen zij wilden vertrekken vond een van h9n op het plaatsje waar hij zijn nog nieuwe machine gezet had, een oud karretje terug. Daar hij met deze ruiling niet erg was ingenomen, zal er weik van gemaakt worden, om de ver wisseling nog eens over te doen. De voor den Provincialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde op de fabriek »De Maas* te Rotterdam in aan bouw zijnde stoomboot, zal den naam •Zuid-Beveland* krijgen en deze maand te water worden gelaten. De boot wordt gebouwd en ingericht naar de spoorbooten, die dienst doen tusschen Stavoren- Enkhuizen. Behalve een le en 2e klasse zal er een afzonderlijke dames-salon en een rooksa- lon le klasse zijn. De boot zal 3 meter langer zijn dan de tegenwoordige en zal men geen last hebben aan dek van vuil uit den schoor steen, zooals bij de Walcheren* en de •Zeeuwsch-Ylaanderen* het geval is. (Z. D.) In het vervoer van rundvee naar België langs den steiger te Borssele is eenige verandering gekomen. Tot voor eenige dagen ging het vee met een Prov. Stoomboot naar Ter Neuzen doch thans voorziet een particuliere stoomboot in de behoefte. Dit vaartuig vervoert het vee van Bors sele rechtstreeks naar Gent. De veehande laars regelen nu zelfs meer den tjjd van transportoverladen te Ter Neuzen heeft opgehouden en financieel is de zaak voor de kooplieden vermoedelijk beter geregeld. M. Ct. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 11 October 1898. G. F. S., 25 j., vrachtrijder te Hulst, is wegens vernieling veroord. tot 5 of 5 dagen hecht. De man, die verdacht wordt aan een inmiddels overleden persoon te Barendrecht zonder bevoegdheid geneesmiddelen te heb ben toegediend, is een evangelist van Woer den uit Smidshoek. In een openbare ver gadering heeft hij dezer dagen meegedeeld, dat hg een roeping gevoelde om als evan geliedienaar niet alleen voor de geestelijke, maar ook voor de lichamelijke behoefte te zorgen, en wekte hg de aanwezigen op toch vooral den dokter niet te halen. Zooals men weet, heeft de justitie zich met hel gebeurde bemoeid. Met betrekking tot het «gemartelde kind wordt door het U. D., dat nadere berichten uit IJselstein ontving, het vol gende gemeld Het meisje is nog niet in de »Martha-stichting«, doch vertoeft thans bij den veldwachter, en zal naar de »Mar- tha-stichting* worden gebracht. Kan dit onverhoopt niet, dan zal het voorloopig worden opgenomen in het Ziekenhuis te IJsselstein Een dame te Amsterdam heeft zich intusschen ook bereid verklaard alle zorgen op zich te nemen, en de directeur der stichting, de heer G. Geel, ontving uit Amsterdam telegraphisch aanvrage om de stukken op te zenden, die voor de opname van het meisje noodig zijn. Genoemde directeur schrijft aan het Utr. blad: >Het zal ons een blijdschap zjjn dit

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2