No. 1264. Woensdag 12 October 1898. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. «8 FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 eent; franco per post 60 cent voor Bilbiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar rdaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De president van het hof van cassatie heeft den raadsheer Bare benoemd tot rapporteur fn de revisie zaak. 't Is de zelfde die rapporteur is in het cassatie beroep van Picquart tegen de beslissing inzake Du Paty, Esterhazy en Pays. Weer is een verzoek van Labori, om Picquart te mogen spreken, afgewezen de kolonel zit nog steeds au secret. Labori heeft zich in een brief aan den minister van oorlog daarover beklaagd. Maar van nog meer beteekenis is een ander conflict, door Labori op den vooi grond gebracht. Picquart moet, gelijk men weet, ook voor den burgerrechter verschijnen, met Leblois, en nu geeft de nieuwe wet op de gerechterlijke instruc tie den verdachte, die in voorloopige hechtenis is, een onbeperkt recht met zijn raadsman te confereeren, Labori nu heeft den procureur-generaal geschreven, dat de militaire justitie hem den toegang tot Picquart weigerde, toen hij als raads man in de gewone strafzaak zijn cliënt wilde bezoeken. Hij beroept er zich op dat Picquart zich nog steeds in handen van de civiele justitie bevindt, want zijn voorloopige aanhouding is gelast, en er is geen bevel tot invrijheidstelling. Een der Parijsche bladen meldt, dat de militaire overheid zal zwichten voor de betoogen van Labori en Picquart uit zijn afzondering bevrijden. Men heeft getracht er Clemenceau te doen inloopen met een brief, waarin hem werd aangeboden valsche bewijzen voor de onschuld van Picquart te leveren, HOOFDSTUK LXIV. De storm in een vrouwenhart. Hendrik vroeg zich af, wie toch wel op hem kon wachten. Joanne pn Zoë wareG de eenige dames, die hij in Parijs kende, en bij had baar des namiddags gesproken. In zijn bijna geheel donker salon aan gekomen, dat slechts verlicht werd door de terugkaatsing van het licht der straat laDtarens, zag hij in de schaduw eene hooge vrouwengestalte opstaan en een pas voorwaarts doen Een geknetter van zijde en fluweel brak het zwijgen af, een scherpen fij De geur vloeide om hem heen. Daai zij nog altijd zweeg, ging hij naar den schoorsteen en stak twee kandelaren aan. Nu herkende bij zijne bezoekster. Het was de markiezin de Ribas. Te zorgvuldig opgevoed, om verwon derd te schijnen, boog hij zich, schoof oen leuningstoel vooruit bleef zelf voor den schoorsteen staaD en zeide met rustige vriendelijke stem »Neem het mij niet kwalijk, dat ik u wachten liet maar ik had geen voorgevoel van de eer uws bezoeks." Zjj scheen een weinig vei ward. Noch tans zeide zij»Ik heb met u te spreken natuurlijk in de hoop dat Clemenceau een onvoorzichtigheid zou begaan, welke door de stafpartij zou worden geëxploi teerd een tweede editie dus van de valsche stukken van Lemercier Picard. Maar Clemenceau heeft geen bewijzen voor de onschuld van Picquart noodig en zond den brief aan den prefect van poli tie, opdat deze den bedrieger zou arres teeren. Zoo geschiedde maar de zaak kwam in handen van den procureur der repu bliek, Feuilloley, denzelfden die vroeger Du Paty de Clam, Esterhazy en juffrouw Pays redde. Hij besliste dat de man niets misdaan had en liet hem loopen. Maar zijn papieren werd hem afgenomen. Yer moedelijk was de dader door generalen staf belast Clemenceau deze strik te spannen. De Libre Parole neemt het verhaal betreffende mevr. Brisson terug èn zegt te hopen, dat Méry zijn goede trouw zal kunnen bewijzen. Ons dunkt dat onmo gelijk, wijl de man vertelde zelfs de dame te hebben gesproken. De Fransche minister van marine maakt een reis naar Corsica, Tunis en Algiers, om de verdedigingswerken na te gaan. De werkstaking te Parijs houdt aan, en het blijft woeligmaar toch is het kalmer dan voor een paar dagen. Liotard, die het bestuur voerde over de Oebanghistreek, is te Parijs aangeko men. Hij werd hartelijk ontvangen en kreeg menig blijk van waardeering voor hetgeen hij deed. Donderdag kwam een gedeelte der garde grenadiers uit Soedan te Londen terug. Den overwinnaars werd door een mijnheeren daar ik u te vergeefsch bij mij verwachtte, moest ik wel besluiten, bij u te komen." >Ik ben geheel tot uw dienst, geachte mevronw," hernam Hendrik. >Ik had geen tijd, om u te komen bezoeken." Zij zeide snel en eerlijk »En is dit de eenige reden, die u verhinderd heeft, ons te bezoeken, mijnheer »Ik zou geen ander oorzaak weten." »De kleine Vicomte beweert, dat gij nog een andere hebt." En die is, mevrouw de markiezin Hij beweert dat gij de markiezin de Ribas zoudt bezoeken, als zij niet voor haar huwelijk, Mathilda Simonnet gehee ten had." Zonder verlogen te worden, hernam Hendrik: »Ik vindt het niet mooi van deD heer Cbampy, u te herhalen. >Mij te herhalen Gij ziet alzoo, dat bij slechts onbescheiden was en niet ge logen heeft." Hij zweeg. Zij vervolgde met sidde rende stem >En daarover wilde ik u spreken. Gy hebt ongelijk, mijnheer van Moillant te gen Mathilda Simonnet zoo'n vooroordeel te koesteren, en ik wil haar verdedigen Dit is het doel van mijn bezoek." Hjj ging eenige schreden van haar op een canapé zitten en hoorde haar beleefd aan. Zij begon aanvankelijk met on zekere stem »Men heeft u zonder twijfel gezegd aanzienlijke menigte een warme ontvangst bereid. Generaal Kitchener zal 4 November te Londen het eereburgerschap van de City en een eeresabel ontvangen. De Russische regeering wil kruisers bouwen met zulk een ruim, dat de reis van de Oostzee naar Oost-Azië is te maken, zonder aanvulling van den kolen voorraad. Omtrent het ultimatum aan de Porte meldt dat de F. Z., dat het vijf punten inhoudt le ontruiming van Kreta door de Turk- sche troepen, tusschen den 15en en den 30en dag na de uitreiking van het ulti matum, 2e toestemmende beantwoording van het ultimatum binnen 8 dagen, 3e bedreiging met de uitvoering van den maatregel, zoo de Porte niet of ontwij kend antwoord, 4e verklaring dat de veiligheid der Muzelmannen gewaarborgd wordt 5e erkenning van de suzereiniteit van den Sultan ingeval de troepen vrij willig heen gaan. Yóor de overhanding van het stuk heeft de Porte alles in het werk gesteld, om de ambassadeurs te bewegen met de overhanding te wachten tot na het ver trek van keizer Wilhelm. De Czaar was eerst bereid daaraan te voldoen. Maar Engeland dreef door dat men niet zou wachten. Sinojew toch kreeg nog's nachts bevel het ultimatum te teekenen en te doen overhandigen. De fatale termijn valt nu juist samen met het bezoek van den Keizer. De admiraals voor Kreta hebben ver sterking gevraagdalleen de Engelsche mijnheer, dat de oom van juffrouw Guérin mij tot algemeens erfgenaam benoemd heeft zonder dat ik wettige aanspraak op de erfenis bad. Dat is waar, maar zou ik de aime, verlatene wees, haar afwijzen Ik ware gedwongen geweest tooneel- speelster te worden, om mijn brood le verdienen. Daar kwam de oude man Verlaat het looneel, ik wil uw bescher mer zijn. Ik bemin u, en ik weet, dat gij een eerbaar meisje zijt. Op zekeren dag zult gij misschien mijD ouderdom ver geten en mijne echtgenoot worden. En zoo geschiedde het, dat ik zijne bruid werd. BinDen eenige weken reeds zou ons huwelijk plaats hebben, toen Claude Gué rin plotseling stierf. Zjjo testament wees mij zijn vermogen toa. Hij had natuur lijke erfgenamen, wier bestaan ik niet vermoedde en die ik niet kende. Zoude ik, het arme, bulpelooze meisje, om uwentwille een vermogen afwijzen, dat mij voor iets ergers dan den nood be waart? Wanneer gij nog gekomen waart en gezegd hadt cDeel met ons 1" Maar neen in plaats van mij te zien, verklaarde men mij op ruwe wijze den oorlog, daagde mij voor het goreebt, stelde mij als eene bedriegster voor, die haar invloed op een giijsaard misbruikt heeft de advokaat mijner tegenstanders beschimpte mij, be scbuldigde mij van vervalsching. Mijne vrienden verzetteden zich, zij zeiden dat mijne eer op het spel stond, en ik strijden moest. Ik gehoorzaamde hun niet, wijl deze de jongste weken reeds manschappen toegezonden kreeg. De regeering te Parijs zal 800 man zenden. Bij Berane hebben weer botsing plaats gehad tusschen Turksche soldaten en Montenegrijnen. Aanleiding was de mis handeling van een meisje door een Turksch soldaat. Drie leden van het Tsung-li Yamen hebben stappen gedaan bjj de gezanten om te verkrijgen, dat de wachten der gezantschappen niet door nieuwe troepen zonden worden versterkt. Zij vreesden daarvan een opwinding onder het volk. Een antwoord is nog niet gegeven. Ook de Spaansche kanonneerbooten, die in de haveDS van Cuba en Porto Rico zijn, zullen aan Zuid-Amerikaansche re- pnblieken worden verkocht. De meeste dezer vaartuigen zijn beschadigd en het geld voor de reparatie ontbreekt. Het oproer van Indianen in de Ver- eenigde Staten blijkt het gevolg van het optreden tegen den onwettigen verkoop van sterken drank. De maatregel in dien zin hebben een groote verbittering gewekt, en zoo ontstond een botsing, eerst met politie, later met de troepen. Dezen zijn versterkt en namen o.a. een mitrailleuse mede. Men was eerst bevreesd voor een af- deeling onder generaal Bacon, welke vol gens een gerucht geheel in de pan was gehakt. Maar het blijkt dat deze op een majoor en zes manschappen na gered is. Het verzet is nog niet onderdrukt. Maar er zijn voldoende troepen in aan tocht om alle gevaar te doen verdwenen, Toch heeft het oproer vele slachtoffers gemaakt. en werd overwonnen. Dit mijnheer van Meillant, is de zuivere waarheid. Was mijn voorbeeld bij de geheele treurige zaak zoo berispelijk, heb ik mij daarby zoo ge dragen, dat een biaaf mensch mij min achten moet? Ik moet u dankbaar zijn gij hebt mij het leven geredmoet het mij geen leed doen dat gij mij niet toestaat, u mijn vriendschap te toonen, dat gij mij als een vreemdeling be schouwt Zij ging opstaan en zeide met eene be vende stem en een met tranen onderdruk kend gelaat»lk moest u dat alles zeggen mijnbeer van Meillant reeds om mijns zelfs wille. Daarom ben ik hier ge komen. Kan ik hopen, u overtuigd te hebben. Denkt gij beter over mij dan voorheen »lk heb nooit een slechten dunk van u gehad, geachte mevrouw," hernam hq. »En de natuurlijke veroordeelen, die ik misschien gekoesterd heb, zjjn verdwe nen." Zij ging naar hem toe en zeide met eene kinderlijk vleiende stem »Gij zult mij dus niet meer als vijan din behandelen »Heb ik dat ooit gedaan?" »Het is waar," hernam zij met een treurigen giimlacb. >Maar gy hebt mij een onverschilligheid getoond, die veel er ger was dan baat. Zij zal verdwijnen, niet waar Ik zal u wederzien Hij keek baar met zijne groote, heldere

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1