ten gebruik te maken van de vrijheid van spreken welke hij heeft. Eenige leden der Fransche kamer heb ben een voorziende geest gehad, bij de totstandkoming der wet op de revisie. Revisie heeft plaats als een der getuigen later veroordeeld wordt wegens valsche getuigenis tegen den veroordeelde. Men heeft een oogenblik deze bepaling op kolonel Henry willen toepassen, maar door den dood van deze is het natuurlijk onmogelijk geweest een vervolging in te stellen. Thans wordt herinnerd, dat in het oorspronkelijk ontwerp revisie ook werd toegestaan, als de van valsche getuigenis verdachte inmiddels overleden was. Deze bepaling is echter geschrapt als overbodig, wijl dit toch reeds onder de algemeene termen van art. 443, sub. 4 viel. Wel werd nog gevraagd haar te herstellen, maar de afgelegde verklaringen waren zoo duidelijk, dat het onbetwist baar is, dat een vermoeden van meineed door een doode revisie kan rechtvaardigen. Nu is natuurlijk het maken van valsche bewijsstukken nog geen valsche getuige- nis, maar het proces-Zola heeft ook reeds Henry als een meineedige doen kennen. Nu ook door een prachtigen brief van een Fransche dame aan de Köln. Z. - telkens de vraag besproken wordt hoe Duitschland in de Dreyfuss-zaak heeft te handelen, blijkt dat de regeering niet uit den hoek wil komen en wacht tot men haar wat vraagt. Het Berl. T. haalt thans het woord aan van een der eerste Duitsche diplomaten, die zegt»van een politiek standpunt laat de zaak ons koel, van een juridisch standpunt boezemt zij ons matige belangstelling in, uit een etisch oogpunt doet zij dat daarentegen in hooge mate." Jammer dat wij ook niet vernemen, hoe men er over denkt van het standpunt van militaire eer en militaire kameraad schap. Ons dunkt dat dit laatste gevoel Von Schwarzkoppen verbiedt alleen door een spreekbuis verklaringen af te leggen. Binnenland. EEN GRUWELIJK GEVAL van mishandeling van een negenjarig kind door zijn stiefouders verhaalt het U. D. Het betrekkelijk nog jong echtpaar had dit negenjarig kind, een voorkind der viouw, op een vreeseljjke manier gepij nigd en geslagen en in de afgeloopen da gen van vreeselijke hitte, eenig6 weken terug, was 't kind op den heeten zolder gegooid, zoodat het lag te kermen van doist en niemand er bij kon om hulp te veileenen. Donderdag vóór acht dagen had men het kind zoo geslagen, dat geen vleescbkleur meer te onderscheiden was .van heupen tot kniëen en lappen vel los neerhingen van 't uitgemergelde lichaampje, Dii geschiedde in Montfoorl en was weinig bekend, omdat do ontaarde ouders achteraf woonden met weinig meDochen in den omtrek. Toch heelt de veldwachter tegeD deze dier menschen proces-ver baal opgemaakt en is de zaak in handen der justitie. Intusschen waren de stiefouders naar IJselstoin verhuisd, waar de zaak spoedig ruchtbaar werd en zich weldra een volks oploop voor hunne woning verzamelde. De ouders waren uit en vier vrouwen gingen het huis binnen, waar zij op den zolder het schaap weer verlaten vonden alleen, gansch ongekleed. Dinsdag moesten de stiefouders voor den rechter van instructie te Utrecht verschij nen on te voren hadden zjj het kind, dat ook moest gehoord worden, zoo tegen de beentjes en de voetjes geslagen, dat het niet meer loopen kon. En toen bet verhoor was afgeloopen, namen de wreede ouders het kind weder mede om het waarschijnlijk weer te mishandelen, misschien ten doode toe Dit feit geeft het Hbld. terecht aanlei ding te roepen om recht, tot bescherming van een kind tegen een man, die, omdat hij een onwettig voorkind van zijn vrouw gewettigd heeft, gezag heeh over dat kind ja, recht op dat kind. Het is een spoor slag, dunkt het blad, voor allen, die er iets aan kunnen doen, dat de wetgevende macht ten onzent wat voortmake met baar arbeid, om het wetsontwerp op de ouderlijke macht toch spoedig te behan delen en aan te nemen. Het moet schok ken de overtuiging van hen, die een soort van goddelijk, onbeperkt recht van ouders op hun kinderen erkennen. Want als dat ontwerp wet zal zijn geworden, dan zoo schrift de redactie sal in het vervolg een veldwachter die zijn plicht doet en die in het ver haal schijnt wel geneigd geweest te zjjn tusschenbeide te komen wat vroeger kunnen ingrgpen en een eind maken aan zulke wandaden. Dan zal vooral de justitie niet meer kunnen toelaten dat kinderen blijven in de macht, in de klauwen van zulke pseudo-oudèis. Maar wjj vragen wel Was hier geen middel geweest om te zorgen dat dit caricatuur van een vader dit kleine mar telaresje niet verder martelde Zijn de feiten juist in het verhaal, was er dan geen aanleiding geweest, die ouders in preventieve hechtenis te brengen Zoo ooit, dan was hier, dunkt ons, de vrees gewettigd voor herhaling van mis drijf ®r is maer dan fcaDSi bijna zekerheid, dat de zoogenaamde vader en zijn vrouw onderweg al hun gang naar Utrecht en bun verhoor gewroken hebben op de on schuldige aanleiding er toe. En waren die menschen gehouden, dan zou zeker wel iemand, dan zou desnoods de politie wel gezorgd hebben voor bet arme schep seltje en het, zooal geen moederzoig, dan toch voedsel, ligging en vooral rust en vrede gegeven hebben. Wö zijn zeer verlangend het vervolg der ellendige geschiedenis te vernemen, te hooien ot iemand zich over hei kind heeft willen en kunnen ontfermen, ook of de »ouders« een voorbeeldige straf zullen krijgen Maar het meest verlangen wij naar een zeer spoedige behandeling van het wetsontwerp op de ouderlijke macht en de voogdij. En wie weet of de wet omtrent de opheffing van het verbod van onderzoek naar het vader schap hier niet ook al goed had kunnen doen M. Ct Atjeh. De correspondent van het Hbld. seinde Dinsdag miduag uit Batavia »Bij het landen van marechaussees te Rigas sloeg eer. boot om. Zes manschap pen beneden den rang van officier ver dronken, negentien geweren gingen ver loren." Het blad teekent hierbij aan Rigas ligt op de Westkust. De marec baussees wareu vermoedelijk gezonden tot versterking van de colonne, die sinds eonige weken in die streek ageert. Een officieel telegram dd. 5 Oct luidt »De ter Westkust van Atjeh ageerende colonne embarkeerde te Koeala Boeboen en di:barkenide te Telok Gloemparg ter vervolging van Toekoe Oemar, die thans in Lagen is. Een militair beneden den rang van officier is verdronken." AXEL, den 7 October I8»S. Door kwaadwilligheid of bij ongeluk is deze week op een nacht een der spiegel ruiten in den winkel van dhr. Gast ge broken. De politie doet onderzoek. Uit de weide van dhr F. v. H.. onder deze gemeente zijn deze week twee run deren gestolen. Men doet pogingoD om de vei miste dieren op te sporen. In bet gehucht Het Fort zijn op een nacht 17 konijnen gestolen. In den afgeloopen nacht is een poging tot inbraak gepleegd in de hoendeif-ikkeiij. Aan het kordaat optreden van den op passer is het te danken, dat geen enkele kip werd gestolen. Het begint waarlijk mooi te worden Het jachtveld iD Zeeuwscb Vlaanderen zoo meldt men aan de Tel., komt dit jaar zeer weinig wild voor. Hazen worden byca niet geschoten, terwijl bet gevogelte er ook schaarsch is. In hot naburige België klagen de jageis Dog meer. Daar is zoo weinig te schieten dat aan het ministerie van landbouw over wogen wordt of het niet raadz am zou zjjn dit jaar de jacht vroeger dan ge woonlijk te sluiten. - Met ingang van 1 November a. s. zijn de navolgende kommiezen bjj'srjjks belastingen verplaatst: P. A. Pool van Ellewoutsdjjfc naar Ter NeuzenF. Re- merij van Aardenburg naar Ellewoutsdjjk M j. Almekinders van Ter Neuzen naar Aardenburg M. G. J. Contant van IJzen- dijke naar Hontenisse1. M. Looij van Hont«nisse naar Kauter en J. de Ronde van Kauter naar IJzendijke. - De heer G. Tb. C. Callenfels, arts te Hulst, is voor het studiejaar 1898/99 benoemd tot klinisch atdeeling voor huidziekten en syphilis van den huogleeraar dr. S. Mendes da Costa in bet Wilhelmina gastnuis te Amsterdam. - Invoer van vee in België. Naar men t, heeft onze minister van Buiten landscbe Zaken in de Tweede Kamer medegedeeld, dat blijkens bericht van den gezant te Brussel, de Belgische grens voor 10 October zou worden opengesteld voor den invoer van Hollandsch melkvee. - De onlangs te Waesmunster (Belgie) gevangen genomen veesmokkelaars de Nijs van Stekene en de Block van St. Jansteen, zijn na eerst te Dendermonde door de rechtbank tot zeven maanden te zijn ver oordeeld, en daarna tiooger beroep te heb ben aangeteekend, verleden week door de rechtbank te Gent tot dezelfde straf ver oordeeld. Zij zjjn reeds uit de gevangenis van Dendermonde naar die te Gent overge bracht. Nu er sprake van is dat de grenzen van Belgie voor het Hollandsch vee zullen geopend worden zijn de smokkelaars niet tevreden en zeggen dat ze de gienzen maar moesten gesloten houden, daar er anders voor hun wat te weinig te ver dienen valt. Ook de kooplui zijn met de te stellen eiscben niet tevreden en zeggen dat ze bijna beter bunne koeien kunnen laten smokkelen dan 15 dagen in quaran taine te laten staan, aangezien er dan ook vela kosten op komen, en het vee te veel in waarde zal verminderen. Van de twee onlangs te Sinay (Belgie) van hun bed gehaalde veesmokkelaars ge arresteerd omdat ze den kommies de Maescbalk zoo deerlijk hebben geslagen en gestoken, dat men voor zijn leven vreesde, is er een in de gevangenis over leden. Men zegt, dat hij, door hem van zijn bed te halen zoodanig is geschrokken dat hij alle voedsel in zjjn cel weigerde, Het begint tegenwoordig weer wat levendiger te worden met smokkelen bijna eiken avond worden er 2 of 3 koeien overgebracht van aanhouden hoorde men in de laatste dagen niet. In de meelfabriek te Sas van Gent bad de vorige weok de meesterknecht het ongeluk dat hjj zjjn hand kwetste tenge volge waarvan een vingerlid moest geam puteerd worden. Men dacht niet meer aan verdere verschijnselen, tot zich Zondag teekenen van bloedvergiftiging voordeden. Ofschoon de ongelukkige dadelijk naar Gent werd vervoerd om daar in een hos pitaal behandeld te worden mocht hulp niet meer balenhij is daar overleden eene weduwe en vijf kinderen nalatende. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd8 stieren, 120 ossen, 189 koeien en vaarzen, 16 schapen, en 7 biggen, samen 340 beesten die op 25 stuks na allen werden vei kocht. De verkoop ging traag en lage prijzen werden besteed. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 9 October 1898. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Da. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. C. J. Kaptejjn Leeskerk. Ds. A. Steijling Ds. A. Steijling (Afscheidsrede.) Rechtszaken. Arroiidissenients-Reclitlmiik te Middelburg Zitting van 7 October 1898. Ter griffie der Arrondisscments-Rechtbank te Middelbrug is door Leo Miloen, gedetineerd aldaar, hooger beroep aangeteekend tegen de ten zijnen laste gewezen vonnissen waarbij hij tot twee jaren en twee maanden gevang, werd veroord. (jiemcngd Nieuws Te Edam is een 16-jarig meisje ver dronken gevonden in een sloot langs den vestingwal. Zij had kermis gehouden met een 20-jarigen jongen en was met dezen laat in den nacht den eenzamen singel opge gaan. Bij een ingesteld onderzoek heelt de jongen verklaard het meisje op den singel hebben verlaten. In dezelfde gemeente is een welgesteldeboerenzoon, die na kermis gehouden te hebben, zijn meisje had thuis gebracht, door diie individuen op den Zee dijk mishandeld en, onder bedreiging met den dood, van alles wat hp aan waarde had beroofd. De daders zijn gevat en geboeid naar Haarlem opgebracht. Omtrent het gevonden lijk van een meisje te Edam, wordt nader aan »De Tel.» ge meld, dat de gerechterlijke lijkschouwing van het Maandag gevonden lijk van M. B. geen gewelddadigen dood doet vermoeden er is dus verlof tot begraven gegeven. Wel is de persoon, met wien ze den nacht vóór haar dood kermis had gehouden, met het meisje geconfontreerd, en heeft hij tegenover vele getuigen een scherp verhoor ondergaan, maar zjjne houding was zoodanig, dat aan zijn onschuld niet te twijfelen valt. Door den heer J, F. Riem-Yis han delaar in kippenvoeder enz. te 'sGraven- hage is een boekje geschreven over de Behandeling en Verzorging van Hoenders". Daar er altijd nog bonderden kippen- houders zjjn die nu juist van deze dieren geen studie hebben gemaakt kunnen wjj hun aanraden eens met dit boekske kennis te maken. Op aanvraag wordt 't gratis toe- Maandag ontBt-ond te Roosendaal tusschen vijf arbeiders twist over het ver diende loon. Een hunner werd daarbjj zoo ernstig verwond, dat men voot zjjn leven vreest. De daders drie in getal uit Pendorp welke zich den geheelen dag hadden weten schuil te houden, werden 's avonds door de marechaussees gevat en geboeid te Roosen daal binnengebracht. Te Groot-Ammers wilde de vrouw van een schipper een brandend petroleum-toe- stel verplaatsen. Het toestel kantelde en de olie viel op hare kleederen waardoor zij zulke ernstige brandwonden kreeg, dat zjj aan de gevolgen is overleden. Maandag namiddag schopte bij een twist in de Tolbrugstraat te 'sHertogenbosch een weggejaagd militair een gepensionneerd militair beiden van het Oost Indische leger zoodanig tegen den onderbuik, dat laatsge- noemde Dinsdagmorgen aan de gevolgen er van overleed. Te Rotterdam, in de Coolsche straat is Dinsdag ochtend een vier en vjjftig ja rige gehuwde vrouw, bjjna geheel ontkleed dood op een nog smeulend bed gevonden een ledige petroleumkan stond in hare na- bjjheid en hare kleederen waren gedeelteljjif verbrand. De man was uitstedig en de vrouw alleen thnis Vrjjdag 1. 1. weri een geneesheer te Barendrecht geroepen tot het constateeren van den dood van een plotseling overleden werkman wonende aan den Barendrecht- schen djjk onder die gemeente. De genees heer bemerkte dat geneeskundige hulp was verleend geworden en geneesmiddelen waren geleverd door een onbevoegde. De nog overgebleven geneesmiddelen nam hii mede en zond hij aan den officier van justitie te Dordrecht, die persoonljjk is overgekomen en eer. ljjkschouwing heeft bevolen. Weer iets van Hendrik de Jong. Uit Wehl wordt aan de Post gemeld, dat deze beruchte persoon, die steeds de politie weet te ontsnappen, in een naburige gemeente bjj een deftige familie eenige weken onder den naam Snoek Hurgronje in pension is

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2