RUHRK0LEN, IIIIRKIR TE KOOP. AANKONDIGING. 260 KANADABOOMEN Rechtszaken. Gemeenteraad van Axel. Herhalingsonderwijs. Herhaliiijïsoiiderwijs, linrgerlijke Stand. eenüinke DIENSTBODE, Openbare Vcrkooping. Advertentien. algemeens opneming voetpaden met de kunstwerken. Openbare Verkooping. lene partij afbraak van een Woonhuis Oprnbare Verkooping 171 Kanadaboomen, 73 Tronken, Openbare Verkooping bedijking eene bate trekt van meer daD een half millioen gulden. Door de steeds vooruitgaande verlanding van bet zuidoostelijk deel van den Brakman wordt de langs de vooi gronden der polders Philippine en Stad Philippine loopende vaarweg naar de haven van Philippine hor langer hoe ondieper en kan ook de haven zelve nietj meet door den voor den dijk van den in 1885 bedijkten Vergeartpolder liggenden spuiboozem op voldoende diepte gehouden wordeD. Het iaat zich dus aanzien dat, zonder aanleg van kunstwerken, Philippine den toegang tot het noordelijk deel van den Brakman en daardoor naar de Schelde, bij gevolg zijn voornaamste middel van be staan, de mossel visscherjj, zou verliezen. Eene nieuwe haven met een harden weg daai heen of een nieuwe waterweg naar een voldoend diepe geul van den Brakman is te verkrijgen door bedijking van de schorren en slikken, gelegen tus- schen de polders Vergaart, Stad Philippine m Kleine Stelle. Wel zal in zoodanige bedijking vrij wat grond, die nog niet tot schor is opgeslibt, vallen en de bedijking uit een geldelijk oogpunt dus niet voor- deelig zijn, maar zij is het eenige middel om de mosselvisscberij en den mcssel- bandel van Philippine te behouden en daardoor de verarming van deze nu wel varende plaats te voorkomen. Twee plannen kwamen in aanmerking, nl. de bedijking van één polder met eene baven bij den Noorcoostboek van den Kleine Stellepolder op pl. m. 1500 mete van Philippine en met deze plaats ver bonden door een keiweg, of twee polders van elkander gescheiden door een open kanaal, leidende van de tegenwoordige haven van Philippine naar den Noordoost hoek van den Kleine Stelle polder. Aan dit laatste plan word de voorkeur gegeven door het gemeentebestuur van Philippine, de Gedeputeerde Staten van Zeeland en den minister van waterstaat, handel en nijverheid, die voornemens is het kanaal in beheer en onderhoud bij den waterstaat te brengen. De bedijkingskosten zijn geraamd op ƒ275.000, waa.ivan 200.000 ten laste van den dienst 1899 zoude komen. De in te dijken polders zouden pl. m. 202 H.A. groot zijn. Vermoedelijk zal hunne opbrengst bij veiling de bedijkings kosten niet ten volle dekken, in het gun stigste geval slecht weinig overschrijden. M. Ct Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 4 October 1898. J. 0., 54 j., onderwijzer te Waarde, gedetineerd te Middelburg is wegens het plegen van ontucht door een onderwijzer met eene aan zijn zorg of opleiding toevertrouwde minderjarige, veroord. tot één jaar gevang, met in minderingbrenging der doorgebrachte hecht, met ontzetting gedurende vijf jaren van de uitoefening van het beroep van on derwijzer en van het recht van te zijn voogd, toe ziende voogd, curator of toeziende curator over andere dan eigen kinderen. Zitting van 4 October 189 Tegenwoordig de hh. Oggel, Dregmans, Lamaitre, Van Hoeve, Van Fraapenhove, "Weijns, Dekker, Smies en Jansen van Roo sendaal, benevens de Secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, S cretaris dhr. J. A. van Vessem. Afwezig de hh. Koster en Wolfert. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen van de twee vorige vergaderingen worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dankbetuiging namens H. M de Koningin voor de gelukwensching bij Hare b. Idem van P. Koole voor de verhoo ging zpner jaarwedde als keurmeester van vleesch. c. Brief van Ged. Staten, dat zij geene bedenkingen hebben tegen de nieuwe in structie voor Je te benoemen geneesheeren. d. Idem wegens beschikking over post odvoorziene uitgaven. e. Goedgekeurd een besluit, waarbij de jaarmarkt te Axel in plaats van op den laatsten Dinsdag op den laatsten Maandag van October zal worden gehouden. f. Bericht van J. H. Bijleveldt te West- dorpe dat de landbouwcursus een aanvang zal nemen op 15 October a. s., bevattendp tevens het verzoek dat de gemeenteraad van Axel bij de opening daarvan tegen woordig zij. De Voorz. zegt dat het voor den Notaris en voor hem nog al moeilijk zal zpn om op dien dag (Zaterdag) tegen woordig te zijn. Hij zou eene commissie willen benoemen, om die naar d;e opening af te vaardigen. Dhr. Van Hoeve zou het goed achten, wanneer het hoofd der gemeente er bij was, omdat het voor den len keer is. Dhr. Jansen Kan die opening niet ge beuren op een anderen dag dan op Zaterdag. De Voorz.Dat zit hem misschien in dhr. Kakebeke van Goes, die moet ginds ook les geven en kan misschien alleen des Zaterdags weg. Enfijn we zullen dan doen wat we kunnen hier om half elf bij elkaar komen en dan en corps naar het lokaal gaan. II. Beschikken over post onvoorziene uitgaven begrooting 1898. Wordt met algem. stemmen goedgekeurd. III. Brief van Ged. Staten, houdenda ver zoek nader besluit te nemen, betrekkelijk verleenen subsidie Algem. Burgerl. Arm bestuur voor 1899. M. a. s. goedgekeurd. IV. Verzoek van het bestuur van den alg. Ned. Politiebond (afd. Zeeland) om het daarheen te leiden dat de tractementen van gemeenteveldwachters enz. tenminste 500 's jaars bedragen, en verder bij opklimming naar gelang hunner dienstjaren en plichts betrachting te brengen tot 700 behalve vrije uniformkleeding. De Voorz.Hoewel dit voor Axel niet noodig is, daar de politie hier goed bezol digd wordt, stelt de Voorz. voor dit adres ter zijde te leggen, als zijnde geschreveu op ongezegeld papier. De gemeentebegrooting vooi 1899 wordt m. a. s. vastgesteld zonder aanmerkingen. IVa. Aan J. Opheij, bouwkundige te Hulst wordt een lokaal in de bewaarschool afgestaan tot het geven van les in het bouwkundig teekenen aan ambachtslieden IVb. Idem wordt aan P. J. Metzger, president ran de muziekvereeniging >Axel's- werkmanskring,'' een lokaal afgestaan ooste lijk van bovengenoemd lokaal gelegen. V. Verzoek van J. A. van Vessem om eervol ontslag als telephoonkantoo rhonder. M. a. s. verleend met ingang van 1 Ja nuari 1899, en besloten tegen dien datum eene oproeping te doen. VI. Wordt uitgifte van gemeentegrond in erfpacht verleend aan Jacs Verstraten Mzn en P. Rerrebout, respectievelijk voor 1,54 en 0,86 's jaars. VII. Request van Jac. Bareman om vrijstelling van betaling der schoolgelden wordt in besloten zitting behandeld. VIII De premien voor de jaarlijksche veemarkt worden behouden als het vorige jaar. IX. Worden tot keu i meesters voor de veemarkt benoemd L. Burm, Johs van Hoeve en L. Jansen van Roosendaal. B. en W. worden gemachtigd om bij eventueel bedanken tot eene nieuwe be noeraing over te gaan. X. De instructie voor de gemeentege- neesheeren wordt zonder aanmerkingen m. a. s. vastgesteld. XI. Benoemen gemeentegeneesheeren. De Voorz. zegt dat er op 't oogenblik slechts één sollicitant is n.l. dhr. Offringa. Daarom stelt hij voor tot de benoeming van dezen over te gaan, en voort te gaan met een tweeden geneesheer op te roepen. Dhr. Weijns gelooft gemakkelijkei een tweeden te zullen krjjgen, wanneer deze eerst is benoemd. Dhr. Lamaitre zegt dat het toch de be doeling is om 2 dokters hier te hebben, dus zou hij nog wat willen wachten met de benoeming. De Voorzitter zegt, dat het nu reeds de tweede maal is dat Offringa vraagt en om hem nu weer af te slaan, dat gaat ook niet aan. Deze dokter, de waarnemende, zal hier toch worden benoemd, dus wordt die nu benoemd met 1 Januari of nu dat is precies hetzelfde. Dhr. Jansen Is er geen grens bepaald tot wanneer we op zullen roepen, of moeten we dat maar blQven doen. Ik zou Offringa willen benoemen en dan een ander oproepen, en de oproeping open te stellen tot 1 Janu ari 1899 Komen er dan geen sollicitanten dan zullen we maar met één dokter ons moeten behelpen, en dien bet volle tracte- rnent (600, geven. Dhr. Dregmans zou, du het gebleken is dat na eene herbaalde oproeping geen sol licitanten komen, h'm nu reeds het volle tractement willen geven, en geen tweeden dokter meer oproepen. De Voorz. is daar niet voor. Er is nog maar driemaal opgeroepen. Hij zegtwe zijn er mede begonnen en moeten er ook mede voortgaan. Dhr. Lamaitre is daar ook voor. Dhr. Van Hoeve ziet er geen bezwaar in, om tot de benoeming over te gaan. Hierna wordt dh<\ Offringa met 7 van de 9 stemmen benoemd. Twee briefjes blanco. De zitting wordt gesloten. Zij, die verlangen gebruik te maken van het belmoren zich vóór 15 October e. k., aan te melden aan het hoofd der openbare lagere school te Axel. aan de Axelsche-Sassing tot onmetVry* dug eene lading voor rekening van Axel, JOHX SMIES. Van 15 tot en met 30 September 1898. Axel. Geboorten. 17. Petrus, z. van Jannis de Lijzer en Maria Staelens. 18. Elisabeth Janna, d. van Johannes van Espen en Janneke Stout- hamer. Jan, z. van Krijn Witte en Elisabeth Wolfert. 20. Cornelia Ebrina. d. van Daniel Cornelia Schieman en Ebrina den Hamer. 24. Neeltje, d. van Krijn Dieleman en Sara Scbuitvlot. 26. Pieter Jacobus, z. van Karei Jacobus van Drongelen en Anna Catharina de Jonge. 27. Jozias, z. van Joziaa Dees en Maria de Bruijne. 29. Levina, d. van Joost den Engelsman en Catharina Elisabeth Witte. Overlijden. 17. Abraham Jan van de Velde, m., z. van Jan en AdriaHa Maria Bntler. 18. Pieter Deij, 3 m., z. van Leendert en Petronella Helena Sorber. 24. Maria Catharina de Koeijer, 3 m., d. van Jozias en Elisabeth Wiemes. Catharina Verschelling, 24 d., d. van Adriaan en Catharina Goossen. 25. Levinus Scheele, 7 m., z. van Hen drik en Jacoha Pieternella van de Velde. Van 16 Aug. tot en met 30 Sept. 1898. Hoek. Huwelijks-Aangiften. 7 Sept. Cornelis Leijs, 21 j., jm. en Adriana Moes, 23 j., jd. 15. Levinus Mechielsen, 20 j., jm. enMagdalenaBakker, 22 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 19 Aug. Petrus van Dixhoorn, 25 j., jm. en Johanna Cornelia Plat- teeuw, 22 j., jd. 22 Sept. Cornelis Legs, 21 j., jm. en Adriana Moes, 23 j., jd. 29. Levinus Mechielsen, 20 j., jm. en Magdalena Bakker, 22 j., jd Geboorten. 16 Aug. Jelijntje, d. van Jan Jansen en Krina Verhelst. 14. Elizabeth, d. van Jacobus Scheele en Tanneke de Kraker. 2 Sept. Jacobus, z. van Dirk de Blaeij (van Ter Neuzen) enWil- kelmina Sehoonakker. 3. Pieter Willem, z.van Jan Hamelink en Jacomina Pieternella Zegers. 4. Maria Jacoha, d. van Abiaham van Hoorn en Elizabeth Hamelink. 7. Marinus, z. van Izaak Hamelink en Janna de Putter. II. Janna Wil- helmina, d. van Daniël Meeusen en Jacoha Pie ternella Bruggeman. 18. Jacomina, d. van Pieter Dieleman en Janneke Zegers. 21. Catharina, d. van Jan den Hamer en Androzina Pieternella Koole. 27. Elizabeth, d. van Dirk de Blae J anna Maas. Overlijden. 31 Aug. Jelijntje Jansen, 15 d., d. van Jan en Krina Verhelst. 7 Sept. Jan Moes, 6 w z. van Pieter en Maria Neeltje Jansen van Rosendaal. 18. Wilhelmina Pieternella van Es, 13 m., d. van Jacobus en Cornelia de Bree. Met 1 November benoodigd bdie met de wasch kan omgaan. Adres bureau dezer courant. Oodergeteekende verzoekt op- gaaf van het door „Concordia" verschuldigde van 1 October 1897 tot 30 September 1898. C. P. MINJON, Secr.-Penningm, Zoo goed als nieuw, voor één paard, draagvermogen 2500 K. G. Te bevragen Bierbrouwerij „de Meiboom Vlissingen. De Notaris P. Dregmans, to Axel, zal ten verzoeke van den WelEd. heer G. J. DE BACKER, en mede eigenaien te Goes, op Donderdag 6 October 1898, des voor- middags 11 ure, verkoopen geschikt voor leveraucie en werkhout, staande in de lange dreef, behoorenie tot de hofstede »Stoenbosch," be woond door Jan de Putter, Jr., in den polder Beoostenblij benoorden, ge meente Axel. Te vergaderen ter plaatse. Heden behaagle het den Heer van onze zijde weg te nemen onze ge liefde vrouw en moeder T. VAN DIXHOORN, in den ouderdom van 40 jaar, 1 maand en 22 dagen. Axel, den 4 October 1898. M. WOLFERT. C. E. WOLFERT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va- Axel, brengen ter kennis van belang hebbenden dat, te beginnen op Dinsdag 18 October a. s., van wego de gemeente eene zal worden gehouden van de Axel, den 3 October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van den beer C. P. MINJON aldaar, op Zaterdag 8 October 1898, des namiddags 4 ure, in de kerkdreef te Axel, verkoopen als: PLAVUIZEN, RAMEN, KO ZIJNEN DEUREN. BALKEN, GE- BINDTEN, LATTEN, PLANKEN, enz. enz. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van den HoogWelGeboren hear Jhr. R. KERVIJN, grondeigenaar te Gent, op Zaterdag 8 October 1898, des namiddags 1 ure, verkoopen alles op den dijk voor de holstede »Rei- gersbosch," nabij de Kijkuit, gemeente Axel. te ZAAMSLAG. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op DONDERDAG 13 OCTOBER 1898, des namiddags te 1 uur, in het logement van dhr. G. de Visser te Zaamslag, ten verzoeke van de erven van mej. EBRINA

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3