Binnenland. Landbouw. Roosevelt, de man die als aanvoerder van het regiment vrijwillige cavalerie rough riders zulk een naam maakte, is nu werkelijk candidaat voor de betrek king van gouverneur van den staat New- York. Vroeger was hij politie president aldaar en nog later onder secretaris voor marine. Men beweert echter dat hij, laatstgenoemde betrekking aanvaardende, zijn domicilie naar Washington overbracht en daardoor niet verkiesbaar is in N.-York. Men herinnert zich uit de eerste weken van den oorlog de prachtige vaart van de Oregon, een der beste schepen van de vloot der Unie, dat bij de oorlogs verklaring juist op weg was, rond Kaap Horn van de Stille Zuidzee naar West- Indië te stoomeD. Dit schip moet nu met twee andere, de Iowa .en de Buffalo, Jenzelfden tocht in tegenovergestelde richting maken met bestemming naar Manilla. Als het Panama of Nicaragua- kanaal klaar was, zou de reis van 60 dagen er slechts 20 vergen. De Russen hebben de door de Japan ners vernielde batterijen van Port Arthur hersteld en bewapendzij bouwen ook ïieuwe batterijen, waarvoor het materi aal is aangekomen. De knapste geneesheeren uit alle Chi- naesche gouvernementen moeten naar Pe ring worden gezonden voor den zieken keizer aldus luidt een bevel aan de gouverneurs. Mevrouw Carnot, weduwe van wijlen president Carnot, is Vrijdagavond plotse ling op haar kasteel te Presles gestorven. Atjeh. De correspondent van de N. R. Crt- te Batavia seinde onder dagteekening van Vrijdag «Officieel. Teungkoe Tapa lichte bentengs op te Menarang aan de Simpang Kanan- rivier. Luitenant-kolonel Riesz is er met honderd bajocnetten heen gegaan en heelt de bentengs vernield. Tapa vluchtte in de wildernis. Riesz vervolgt hem. Het blad teekent hierbg aan Teungkoe Tapa is de bekende geestdrijver die door kolonel Van Heutz in Edi ver slagen en van de Oostkust van Atjeh ver dreven werd. Hjj week uit naar het Zuiden naar het gouvernement van Sumatra's Oostkust waar hij in het binnenland po sitie nam aan de linker zijrivier van de rivier van Tamiang, ongeveer een twintig kilometei ten westen van Seroeway. Aan het met de jongste mail aange bracht verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 14 tot deren ontdekte. Stond zij echter in de bezoldiging der politie zelve, dan vond men deze verkleeding natuurljjk, men bield haar dan voor een middel om zich ge makkelijker met den waar te nemen per soon vertrouwelijk te maken. En wanneer bovendien de afzetterij ruchtbaar werd, dan had zij slechts daarom er deel aan genomen, om haren gezel op al zijne geheime weg9n te volgen Ook baar compagnon trok voordeel uit hare verbinding met de politie. Terwijl zij hem bij deze ambtenaren als agent, een betaald gezant voorstelde, leidde zij iedere verdenking van zijne werkelijke misdaad af. Zijn naam kwam in een boek der pre fectuur, maar in een, dat men bescheiden, minder gevaarlijk en in cijfers geschre ven was. Zou bovendien eene onvoorzichtigheid van de zijde van den markies da politie aanleiding geven, hem scherper in het oog te houden, dan was het waarschijnlijk Florine, die met deze opdracht belast werd en zij kon dan verslagen leveren, zooals die haar pasten. Zooals men ziet, kon het huis Lorenz en Florine met zijne bekwame chefs alle uitzicht op langen duur en voorspoed geven. Lorenz, de leeiling van Jagon Simon net, en Florine die zich zelve gevormd had, terwijl zij bijna alle ondeugden in de nabijheid bestuu; deerde en ze voor eigen en met 20 Augustus, is het volgende ont leend Wat de Noordkust betreft meldden zich weder verschillende hoofden aan bij den civielen en militairen gouverneur om zich aan het Nederlandsch gezag te onder werpen. Panghma Polim moet te Poloh Keureb versterkingen aanleggen. Deze had verder den Imeum van Barabo doen gevangen nemen wegens diens weigering om volk te leveren voor den bouw van bentings en loodsen te Keureb, terwijl de andere Imeus van de VII moekims zulks wel gedaan hadden. Ook hadden dez9n gel delijke bijdragen gegeven om den strjjd tegen ons vol te houden zoo had Pan- glima Polim van elk der Imeums van Koen jet P doh, Tandjong Nitjah en Baraho KjOU dollars gevorderd, van die van Uiediöng 500 dollars, en van T. Mantroe Singgah Radja te Koedjet 300 dollars, welke sommen alle betaald werden, be halve door den Imeum van Baraoo, die slechts 500 dollars gaf. Onze t-ioepen maakten herhaadelijk nachtelijke tochten naar de verblijfplaatsen van T. Oemar en andere vijandelijke bendehootdeu zonder het gewenschte gevolg. Wat de weergesteldheid betreft, wordt gemeld dat het over het algemeen droog weder was met zware windvlagen uit het Z.-W. Ter Westkust van Atjeh viel vooral des nacnts dikwijls zeer veel regen. Van pokken in bet Melaboesche werd niets meer vernomen daarentegen kwamen er nog sfeeds koortsgevallen onder de be volking voor. In Groot Atjeh was de ge zondheidstoestand gunstig. Alleen .n de Moekim Lamora (III Moekims Daroï) deden zich enkele gevallen van pokken vooi. In de III Moekims Daroï stierven 6 runderen aan veepest. Elders werden omtrent heerschende veeziekte geen be richten ontvangen. De intocht in ApeldoornOnze Konin gin heelt Vrijdag haren joyeusen intocht te Apeldoorn gedaan. Het ging daar als overal, hoewel zegt men wat vertrouwelijker, wat intiemer. Het was of men een lid van het gezin ontving. Mee kent daar dan ook de vorstelijk sonen wat meer van naby. In het lan delijk Apeldoorn leeft het hofgezin ais een voorname familie in een groot dorp, en de Kqpingin is er de Ambachtsvrouwe, die na een langdurige afwezigheid, waarin zij te midden van luister en praal bezit nam van den troon barer voorzalen, aks een vriendelijke, weldoende gestelte terug keert in deu kring van de haren. Hartelijk was het daarom niet minder. Ongeveer half twaalf kwam onze Ko ningin, natuurlijk vergezeld van hare moeder, aan het station aan. Uit de menigte, die lot boven op de kap van liet perron was geklommen, steeg een daverend gejuich op, dat door de duizen den op het stationsplein werd herhaald. Na uitgestapt te zyn, werd H. M., die gekleed was in wit satijnen japon, ujk rekening bedreef, bevonden zich nu op den besten weg tot onmeteiijken rijkdom. Het veld, dat zij gekozen hadden, was een der ruimste. Zij spoorden alle ge breken alle misdaden alle zwakheden, alle laagheden van rijke huisgezinnen op, om daar geldelyk voordeel uit te trekken. Hunne slachtoffers, bevreesd door de be dreigingen, verstikt dooi den angst, strekten hun bals uit, en zij worgden hen zedelijk, zooals J3gon kapitein Guérin lichamelijk gedaan bad. Het was dezelfde soort misdaad, zonder gedruisch zonder bloedvergieten waar het eene offer met don geworgden hais niet schreeuwen kan, en het andere offer, ver- verstikt door bedreigingen, onmachtig door den angst zich niet durft verdedigen en zwijgend betaalt. En hoeveel veiliger zijn deze zeddlyke «wurgers" dan de lichamelijke en hoe veel rgker is de buit der wurgers, die afzetten dan die der moordenaars? (Wordt vervolgd. gegarneerd met wit zilvergaas, en een wit kapothoedje droeg met zilvergaas en kleine pareltjes opgemaakt, verwelkomd door den burgemeester, den heer H. P. J. Tutein Nolthenius, wiens eebtgenoote H. M. een bouquet aanbood. De echt- genoote van den secretaris deed hetzelfde aan de Koningin Moeder, die een perle-gris zyden japon droeg. Hierna hield de commissaris der Koning in in Geldei land eene toespraak, waarna in de wachtkamer de burgemeester, om ringd door de leden van den raad, H. M. nog eens verwelkomde en een adres aan bood. Hij dankte ook de Koningin Moeder voor alles wat zij voor Apeldoorn deed en overhandigde ook haar eeD oorkonde. De beide adressen waren door d6n burgemeester eigenhandig, geheel met de pen geteekend en bewerkt op perkament. Op weg naar het paleis hadden ver schillende hartelgke ovaties plaatsen werden vele bouquetten aangeboden, o.a. bij de kerk waar de predikant Hattink H. M. toesprak, die vooraf vroeg of zij ook even wilde uilstappen, hetgeen niet noodig bleek te zijn. Voor het overige hadden in Apeldoorn dien dag de gebruikelijke festiviteiten, o.a. volksspelen, vuurwerk, plaats. En ttaaos kan H. M rust nemen 1 De Alg. Fleischer Ztg. heelt een onder zoek ingesteld naar de door de Duitsche Agrariërs gewenschte bescherming en be vordering van den inlandschen veeteelt en de bestrijding van veeziekten, door sluiting der gieczen, voor buitenlandschvee. Daarbij bleek dat, ten minste wat de varkens be treft, de Duitsche boeren niet in staat zijn, aan de aanvrage in Duitschland in den eersten tijd te voldoen. Reods het gebrek aan vleesch gedurende tiet verbod van invoer uit 't buitenland bewees, dat de Duitsche veeboer geen voldoer.de vee kon leveren. De Duitsche veeboeren bebben gebrek aan voeder, aan mestvee en aan groote weiden. Daarbij legt de Duitsche boer zich liever toe op andere takken van 't bedrijf die voordeoliger zijn, terwijl bij een grooter aanbod van vee de vleeschprijzen zouden daien. Als ook in een verre toekomst Duitschland genoeg vleesch voor eigen ge bruik kan opleveren, zoo is dit nu een zwakke troost vooi de menschen die thans gebrek aan vleesch hebben. De vrees voor 't ontslaan van veeziekten door den in voer van buitenlandsch vee, zegt het blad is geheel ongegrond. De veeziekten zijn in Duitschland ondanks de sluiting der grenzen, niet verminderd en zelfs hier en daar ondanks verscherpt veterinair toezicht vermeerderd. In de opper-Silexische import abattoirs daarentegen is dogezondheidstoestand goed en verbetert zich nog elk jaar daar het buitenland zelt een scherpe controle uit oefent. Hierin ziet het blad een bewijs, dat de ziekte-kiemen in Duitschland zelf gezocht moeten worden. De vrees voor den invoer van ziek ree, is slechts een spook, waar van de Agrariërs zich bedieneu, teneinde door de sluiting der grenzen hooge prijzen voor hun vee te bekomen. Tal van deskundigen door de Allg. Fleischer Ztg. ondervraagd, meenden dat de geheele Duitsche grens voor den in voer van buitenlandsch vee weder moest worden opengesteld, terwijl aan de grens dan een zeer scherp onderzoek van de in te voeren dieren zou moesten plaats hebben. AXEL, den 4 October 1898. Toen bij het samenstellen van het pro gramma voor het kroningsfeest alhier de medewerking van het fanfaren-gezelschap «Conccidia" gevraagd werd, verklaarde de directeur na overleg met bestuur en wer kende leden, dat de feestcommissie op het gezelschap ïekenen kon en dat «Concordia" zich zou doen hooren waar en wanneer dit wenschelgk of noodig werd geacht. Naar onze bescheiden meening heeft ods muziekgezelschap gedurende de feestweek aan die belofte voldaan, dank zjj de over eenstemming tusschen den directeur en de ernstige werkende leden. Dat deze medewerking aan het gunstig verloop der feestelijkheden heett bijdragen behoeft dan ook niet gezegd te worden, maar, wat allen twijfel daaromtrent weg neemt, is het feit, dat onze burgemeester als blijk van erkentelijkheid voor die mede werking aan het gezelschap een medaille toezegde als toeken van herinnering aan die schoone dagen, niet alleen, maar tevens als een bewijs dat de hulp en de steun door «Concordia" bij die gelegenheid ver j leend, op prijs worden gesteld. Door den voorzitter van ons muziek gezelschap, den beer Van Ruijven, werd in den loop dor vorige week van onzen I burgemeester deze medaille iu ontvangst genomen, eene medaille welke met recht I naast de andere, bij verschillende gelegen- heden verkregen, een eeieplaats zal in nemen. Het is een prachtstuk. Omgeven door een lauwerurans en gedekt door eene kroon, bevat zjj aan de eene zjjde de ins criptie «Burgemeester Oggel aan «Con cordia" en aan de keerzijde «kroningsfeest Axel, 6 Sept. 1898". Dit blijk van waardeering van het hoofd onzer gemeente voor de diensten j door «Concordia" Dewezen, wekte niet minder waardeering bij Bestuur en Wer kende Leden der vereeniging en vandaar dan ook, dat jl. Vrijdagavond onzen Burger vader een ovatie weid gebracht waarbij de voorzitter ten duidelijkste deed uit komen, hoezeer «Concordia" zich verneugt in do waardeeriDg en den steun van allen die haar een goei hart toedragen waar onder in de eerste plaats onze burge meester Oggel mag genoemd worden. Nadat door den burgemeester nog een woord van dank voor de betoonde erken telijkheid was gesproken voerde het ge zelschap nog een paar nummers uit en trok het onder een opgewekten marsch naar het repetitielokaal. By de Oeref. kerk B alhier is be roepen Ds. C. Oranje te Berkel en Roden rijs (Z. Holland). De heer J. H. Op Heij, directeur der stadsteekenscnool en bouwkundige te Huist, heeft alhier aan het gemeente- I bestuur verzocht om aan hem een lokaal van het kazernegebouw in gebruik af te staan om bij voldoende deelneming met 1 Nov. e.k. in deze gemeente eene curcus in hand-, lijn- en vakteekenen op te richten. Grepen staatsbegrooting 1899. Philippine—Middelburg. In de toelichting tot de staatsbegrooting voor 1899 deelt de min. v. financiën het volgende mede De bedyking der schoi ren in het verdronken land van Saeflingen, j onder Clinge en Graauw, sedert Koningin- Emmapoider yenaamd, is, niettegenstaande de voor een goed deel voltooide zeedijk door den storm van 18/19 Juni 1897 zwaar werd beschadigd en ontredderd, zoo goed geslaagd, -lat net werk tegen den op 29 November 1897 gevolgden storm volkomen bestand bleek te zijn. De geheele oplevering had, nadat eenig uitstel was verleend, in December 1897 plaats. De kosten dezer onderneming, bedijking, nieuwe haven voor Clinge, keiweg naar de haven, verbreeding der Suatiegeul van en aanleg van een waterboezem, in den van Alsteinpolder, met vergoedingen aan derden voor innemingen van grond, toe zicht en onderhoud tot 30 Juni 1898 bebben beloopen 316 680, waarin bet aandeel van den Staat 279.350 beliep. Voor den aacleg van een stuk keiweg in den Louisapolder, wegens deze bedijking gewenscht heeft de Slaat bovendien nog betaald 5.056. Met uitzondering van pi. m. 14 H.A. in de nabijheid der nieuwe haven, die voor huisplaatsen en erven naar mate van aan vrage zuilen worden verkocht, Is het eigen dom van den Staat in den polder, blijvende I 498,722 H.A., 30 Juni en 1 Juli jl. in het I openbaar verkocht voor ƒ775,020 met 5 pCt. onraadspenningen, zoodat de Staat, aaDgezion de bedijkte grond als schor slechts 600 'a jaars opbracht, uit da

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2