Binnenland. Landbouw. zegd hebben, dat het geheele vorige kabinet de valschheid der stukken kende, geeft thans aan zijn woorden een andere beteekenis. De Fransche bladen verhalendat Viger zal aftreden als minister van land bouwdat het Hof van cassatie nog voor de bijeenkomst der Kamer arrest zal wijzen, waartoe de vacantie zou wor den afgebroken dat de leden van de commissie voor de rivisie hun ver bazing uitten over de schraalheid van het dossier (waaruit den vermoedelijk alle valsche stukken gelicht waien) dat generaal Zurlinden in ongenade is gevallen en ontslagen wordt; dat kolonel Picquart in vrijheid zal worden gesteld. De experts, die ieder reeds 10,000 francs schadeloosstelling kregen hebben zich bovendien nog een leelijke wraak veroor loofd. Octave Mirbeau had aangeboden de 30U0 francs te betalen, maar de heeren hebben toch beslag laten leggen op den inboedel van Zola. Het meubilair in de eetkamer, dat van de vestibule en dat van een kamer op de rez de chaussee is in beslag genomen en zal 11 October worden verkocht. Als voorwendsel voor de weigering om het geld aan te nemen, werd opgegeven, dat Mirbeau een quitantie verlangde, waaruit zou blijken dat hij het bedrag betaalde in de meeding, daarmede in den geest van den afwezige te handelen. Wij vermoeden dat Zola nu wel zal terugkomen en door het aanteekenen van verzet aan de hatelijkheid een einde zal maken. Een der vuilste Parijsche bladen is de Gazette de France, welk orgaan de be driegerijen van Henry uit een vader landslievendoogpunt verdedigde en Henry als een held vereert. Dit blad deelt' mede, dat na afloop der meeting van Zondag een groote royalistische be tooging plaats had, o.a. voor de Cercle militaire en voor het standbeeld van Lodewijk XIY. Rochefort laat Esterhazy geheel los. De aanstaande Oostersche reis van keizer Wilhelm blijft tot veel geruchten en be schouwingen aanleiding g-ven, vooral in verband met het politieke doel, dat men daarachter zoekt. De Russische bladen beoordeelen de reis ongunstig en de En- gelsche spreken telkens van afstel. Een van de meest opzienbarende ont hullingen van Morist Busch was wel dat Bismarck in 1866 vóór den oorlog met Oostenrijk aan de regeering van dat land had voorgesteld gezamenlijk Frankrijk aan te vallen. Uit een mededeeling van wijlen het vroegere centrum-lid Von Frankensteyn openbaar gemaakt in de Köln, Volkszei - tung, blijkt dat dit verhaal geheel over komstig de waarheid is. De Spaansche regeering heeft zekerheid gekxegen dat de mogendheden zich niet zullen verzetten tegen een Amerikaansche controle over de Philippijnen en aan deze de voorkeur geven boven een bepaalde inbezitneming door de Yereenigde Staten. Uit Perpignan wordt gemeld dat daar en in verschillende andere plaatsen troepen zijn aangekomen om tegen republikeinsche en Carlistische benden te waken. Het wordt bevestigd dat de vier mogendheden het eens zijn over een re geling van de zaken op Kreta, Een des betreffend voorstel zal bij ultimatum aan den sultan worden aangeboden en in elk geval tot uitvoering komen. Op het eiland blijft het woelig. Volgens Daily Chronicle is even buiten Kandia hetverminkte lijk van een Engelschen soldaat gevondenvermoedelijk is de man het slachtoffer van een Turk. waren dezen dag nog niet ten einde hij begat zich naar zijne woning en trad na eenigen tijd zoo geheel veranderd daar uit, dat men hem bezwaarlijk zou her kennen. Florine verscheen nu in hare gewone kleeren op straat en begaf zich haastig naar de kade de l'Horloge naar den vei ligheidschef. Wordt vervolgd.) Koningin Louise var> Denemarken is Donderdagmorgen te half zes op het kasteel Bernstorff te Kopenhagen overle den in den ouderdom van ruim 81 jaren. Atjeh. Een Dinsdag ontvangen officieel telegram dd. 27 Sept. luidt „De ter Westkust ageereude colonne landde aan de Koeala Boeboen, verkende Tjot Semeroeng en is thans in bivonak aan de Koeala Wailah. De Pediistreek is geheel rustig. De spoorweg van Indrapoera naar Selimoen wordt den eersten October voor bepeikten dienst geopend". Het plan moet reeds nu by H. M. de Koningin vaststaan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laatste dagen te kennen om in het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provincies opnieuw te bezoeken. (Amh. Ct.) Vrijdom van zout-accijns. Bij reso lutie van den minister van Financiën is, ter uitvoering van het kon. besl. van 19 Augustus 1898, omtrent vrijdom van ac cijns voor zout, benoodigd voor fabrieken en trafieken, het volgende ter algumeene kennis gebracht Het besluit bevat eene nieuwe regeling van den vrydom van accijU3 voor zout, benoodigd voot fabrieken en trafieken. Die regeling onderscheidt zich van de bestaan de hierdoo'-, dat zii voor de vrijdomge- nietenden in verschillende opzichten ge riefelijker is. De bevoegdheid tot inslag van zout met vrijdom van accijns zal voor hen, op wie de nieuwe regeling van toepassing is, niet meer afhankelijk zijn van eene vergunning van den minister, waardoor ook vervalt de verplichting om eene nieuwe vergun ning aan te vragen, wanneer door uit breiding van zaken de hoeveelheid zout, by de eerste vergunning toegestaan, on voldoende blijkt. Ieder, die fabriek of trafiek drijft als genoemd in art. 1 van het besluit en in het bezit is van hel bij art. 4 bedoelde bewijs van aangifte der panden, zal zoo veel zout als hij noodig heett met vrijdom van accijns kunnen ontbieden, zonder dat hij, zooals thans, voor elke partij oij den ontvanger, onder wiens kantoor de fabriek of trafiek gelegen is, een biljet behoeft aan te vragen, ten bewijze dat do inslag volgens de door den ministei verleende vergunning kan plaats hobben. Voor eiken inslag zal dus voortaan slechts een docu ment noodig zijn het ook thans ge- voi derde vervoerbiljet, dat door den af- leveraar van het zout is te lichten. Terwijl tot dusver de vrijdom in den regel alleen voor ruw zout word verleend, zal het den belanghebbenden vrijstaan naar eigen goedvinden ruw of geraffineerd zout te ontbieden. Voo' ts vei valt de verplichting om bij het einde van een jarig tijdvak aangifte bij den ontvanger te doen van de voor handen hoeveelheid zout en van de hoe veelheid vervaardigde of verwerkte goe deren. Vermenging van het zout geschiedt op de wijzen, aangegeven iu een bij do in struotie gevoegder. staat. In het algemeen koinen de voorgeschre ven vei mengingen overeen met die welke reeds nu worden toegepast. Wannee; belanghebbende eene andere vermenging wenschen hebben zij zich daartoe bij gezegeld adres tot den minister te wenden. De minister van buitenlandsche deelde mee dat volgens Woensdag ingekomen bericht van onzen gezant te Brussel 10 October do invoer van ons melkvee in in Belgie zal worden opengesteld. By den uitgever H. van Gobtel te Wageningen is verschenen dé derde druk van den Landbouwers-Catechismus voor de zaadcontrole. Daar de bepalingen be treffende de openbare controle van zaai zaden aan een ingrijpende herziening zijn onderworpen geworden, is deze druk geheel omgewerkt. Wij achten het een nuttig boekje voor den 7ooruitstrevenden landbouwer. Woensdag werd te Oostburg eene vergadering gehouden van de afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland. In deze vergadering die gepresideerd werd door den heer J de Bruijnede Die, waren tegenwoordig de algemeene voorzitter, de heer mr P. C J. Hennequin 8 bestuursleden benevens ruim 50 leden. Onder de aanwezigen bevonden zich vier leden der Provinciale staten De voorzitter reikte aan zeven hoef smeden (een was afwezig) een diploma uit als hoefsmid. Hunne namen hebben wij reeds vroeger vermeld. Een dmr ivefsmeden, J. de Brauwere, dankte rmnens allen, het afdelingsbestuur en dien die hadden medegewerkt en zich moeite hadden getroost legen cursus te doen slagen. Hij dankte in het bijzonder den heer Lucieer voor het grondig theo retisch onderricht «n het bestuur voor het schenken van een goeden leermeester voor het practiscb gedeelte. De voorzitter deelde mede, dat de zaak vaD den landbouwcursus ook eindelyk baar beslag gekregen had. Daartoe in staat gesteld door een rijkssubsidie ad 325 en eene bijdrage van den heer Hennequin groot 25, voor eiken cursus, kan het landbouwonderwijs worden opgedragen aan de heeren De Smit en Kooiman in localiteiten te IJzendijke en te Oostburg. Op 1 October zal een examen plaats hebben van ailen die zich als leerling hebben aangegeven, waarna op 8 October de lessen een aanvang zullen reinen. Verder bracht de voorzitter ter sprake het onlangs door de Provinciale Staten genomen besluit tot beperking van het vervoer langs de grintwegen, d. w. z. in voering ran het verbod om meer dan 2 paarden voor een beiaden wagen te spanneu. Het bestuur wilde zich wel verontschuldigen, dat het zich niet ge wend had tot Gedeputeerde staten, gelijk vroeger besloten was het had echter niet vermoed, dat deze quaestie thans reeds benaudeid zou worden het besluit is daD ook een verrassing geweest voor bet be stuur. In allen gevalle waar het ver bod nu réeds wet geworden is, acht het bestuur 't het beste eene afwachtende houding aan te nemen misschien gaat het als met de kruislijnen, welker ge bruik evenmin van duur is gebleven. Deze mededeelingen werden aange nomen voor kennisgeving. Daarop kwamen aan de orde bespre kingen aangaande de in 1899 in deze afdeeling te te houden tentoonstelling. De voorzitter stelde Damens het bestuur vooi eenige besturen van .gemeenten, die daarvoor hat meest in aanmerking zouden kunnen komen, te vragen ot zjj geneigd zyn de in 1899 te houden tentoonstelling in hunne gemeente te hebben. Na die cussie werd besloten dat te vragen aan IJzendijke. Sluis, Oostburg, Groede en Breskens. In December zou dan een defi nitiei besluit genomen kunnen worden. M. Ct. De Bladen voor suikerbietenteelt v:iD Sep tember bevatteD eenige opgaven van onderzoekingen naar het suikergehalte dei suikerbeetwortelen, verricht in de Gastelsche beetwortelsuikerfabrieken, ge durende de tweede helft van Augustus en de eerste helft van September, dus kort vóór het begin der campagne. Het blykt dat de suikerrijkdom waai- scbynlyx alleszi s bevredigend zal zijn. Kwamen in Augustus en in de eerste week van September nog verschillende monsters voor van 12 en 13 pet. suiker, iu de tweede week van September werden deze by Da niet meer aangetroffen en was 14 en 15 pet. suiker het meest voorko mende, terwjjl ook 16 tot 17 pet. niet zeldeD voorkwamnet hoogste was een monster uit Gastel van 169 pet. In het geheel weiden 178 monsters onderzocht, elk meestal bestaande uit 3 tot 6 worte len. Verhouding tusschen het gewicht der wortelen en het suikergehalte is niet aan te toonen. Worteis uit dezelfde streek van zeer verschillende zwaarte en afwis selende tusschen een gewicht van 400 tot 1000 gram hebben vaak hetzelfde suikergehaltealleen de zeer zware wortels uit Fynaart, gemiddeld 1207 gram, en uit 's Heerenhoek, gemiddeld 1193 gram, zijn tevens monsters, die, in de laatste dagen van September onderzocht, in het oog vallen door een laag suikergehalte. M. Ct, Middel tegen vliegen en horsels. Als middel om de paarden te beschermen tegen vliegen en horsels beveelt graaf De Saint Marsault in »Cosmos« het na volgende aan Mee laat durende vijf minuten een goede han i i laurierbladeren koken in en kilogiam vai kensreuzel. Het is vol- "■nde om een stuk laken te besmeren m t dit mnngsel daarmee de huid te tic wrijven van r. paard (ot een rund) voor dal men er mee naai 't werk gaat. Reeds sedert lang, zegt de heei Saint- Marsault. bezit ik dit middel, tot groot nut van mijn werkpaarden, die, daarmee besmeerd, hun werk geregeld en gerust volbrengen. Als ik zoo zegt hij - per rijtuig uitga, is mijD paard aldus ingewreven, voordat het opgetuigd is. Geen enkele vlieg, nog horsel plaagt het dier. Wel oud maar niet genoeg bekend, zegt het zoo echt piaktiscb weekblad L'agri- culteur, is dit, praclisch middel. Want men zegt, dat te Straatsburg alleslageis des morgens de muren om de deuren en de ramen van hun stallen insmeren en dat geen enkele vlieg binnen druft te komen. De subsidiën en andere uitgaven ter verbetering van de Nederlandsche paarden rassen zijn uitgetrokken tot een bedrag var. 80,659. Van dit bedrag zijn bestemd: f 50,000 voor subsidiën aan do provinciale commissiën en 30,650 voor het hengst veulendepót te Bergen op Zoom. Met 1 September 1899 zal worden overgegaan tot opheffing van degelegen beid om als inwonend leerling huisvesting en verpleging in het gebouw van de Rijks- veeartsenijschool te ontvangen. AXEL, den 30 September 1898. In verband met ons bericht betreffende de koopman uit Axel, voorkomende in ons blad van 28 dezer, vernemen wy nader; dat bij onderzoek is gebleken, dat de koop man te Roode Sluis wèl geld ontvangen heeft, doch dat in de herberg waar hij dit ontving, geen twee werklui met balen bij zich aanwezig warenslechts één ver trouwd koopman uit België is in die herberg geweest, doch die was bij het geld ont vangen door de koopman uit Axel, niet meer tegenwoordig. In 't boeregat, aan aan den weg tusschen Zuiddorpe en Roods Sluis, waren twee kerels aan 't visschen, en dezen zijn, toen de koopman uit Axel daar dicht bij kwam, gaan loopen (mis schien denkende dat politie kwam.) De koopman uit Axel heeft het toen op een loopen gezet uit bangheid voor zijn geld, en hy heeft slechts gedacht dat hij achter volgd werd. Dat de koopman bang is, en al gewaand heeft aangerand te zullen worden vóór dat hij kerels zag, bewijst ditdat hij, wijd vóór hij bij 't boeregat was, aan twes dames, die hij op den weg tegen kwam, al vroeg of zij niemand gezien hadden. Als men zoo bang is, dient men toch wel te zorgen dat men, vóór 't donker wordt thuis is. Onze koopman zou an deren in draf jagen. Gisteren werd het diploma van hoefsmid behaald door dhr. G. J. Gast van Axel leerliDg aan de militaire school te Breda. Tot gemeente-veldwachter te Kerk Driel is benoemd dhr. Van der Mooren, vroeger marechaussee o, a. bij de alhier gevestigde brigade. Blijkens door den ontvanger in de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van de hoofdcommissie en de verschillende subcommissiën voor de inbuldigingsfeesten te Zaamslag, gedane rekening en verant-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2