no. i2oi. Zaterdag I October f8f)8. 14* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad J\ o6 voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, BELANGRIJK BERICHT. FEESTPLAAT ter herinnering aan het Kroningsfeest. (tuiten land. «5 FEEILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Voor de abonné's op ons blad is aan ons bureau verkrijgbaar gesteld als pre. mie een prachtige Het grootste deel dezer in kleuren gedrukte plaat stelt voor het hoofdmoment van de inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Duizenden, die het schoone feest heb ben medegevierd, zullen er prijs op stellen zulk eene herinnering te bezitten. Boven dien is de plaat zeer geschikt om achter een lijst te zetten, daar zij prachtig is De prijs is, afgehaald aan ons bureau, alwaar een exemplaar ter bezichtiging is gesteld, 50 cent. Gelieve achterstaanden BON ingevuld aan ons Bureau te bezorgen. DE UITGEVER. De Fransche regeering heeft met alge meene stemmen besloten het oordeel van het hof van cassatie in te roepen Tot deze beslissing hebben ongetwijfeld verschillende omstandigheden medege werkt. De vaste wil van Brisson, die het zich tot plicht rekende recht te doen - de overtuiging dat tot eiken prijs een einde aan de zaak moet komen - de overweging, dat, waar de nu gehoorde zes deskundigen getwijfeld hebben, een Eindelijk meldde zich de Vicomte Cham- py aan, en Florine trad binnen. Levendig lichtzinnig, sierlijk gekleed, den bril op den neus en bet wandelstokje zwaaiende. De Vicomte en de markies beschouw den elkaar en konden niet nalaten te glimlachen over hunne verandering sedert het laatste samenzyn uit den stuurschen agent was een bloeiend jongmensch, uit de stijve gouvernante een bekom lijk meisje geworden, zoo bekoorlijk, dat Lorenz eene onweerstaanbare begeerte naar haar had wanneer hij op zijne vrouw niet zoo sterk verliefd was geweest. Zij giDven naast elkaar zitten en praat ten lang. Zij waren het over alle punten eens, zij »grondvesten hnn gebouw." Van Lorenz uit begaf de »Vicomtc' zich naar het salon dei markiezin. Florine wilde vernemen, of de herinnering aan Hendrik van Meillant nog in het hart der schoone vrouw levendig gebleven was Spoedig herkende zij hem. Want reeds na eenige oogenblikken vermelde de mar kiezin, als om het gesprek niet af te breken »A propos, Vicomte wat is er dan van onzen redder geworden Gij weet wel? de groote blonde jonge man uit ander oordeel dubbel noodig is - wellicht ook het rapport der commissie, dat naar nu van andere zijde wordt bevestigd, belangrijke aanwijzingen bevat, welke echter geen invloed mochten hebben op de conclusies, welke zich streng aan het recht moesten houden. En bij dit alles is wellicht ook nog gekomen de indruk, door de nieuwste onthullingen van Ester- hazy gewekt. In de bijeenkomst van de Fransche rechterzijde is een motie aangenomen, waarin wrordt gezegd dat de rechterzijde het als een absolute machtsverwarring beschouwd, dat de regeering, een uitslui tend politiek besluit nemende, de her ziening van dat proces heeft ^gevraagd zonder dat de revisie-commissie daartoe had geadviseerd, en dat terwijl twee ministers van oorlog achtereenvolgens tegen de revisie hadden geadviseerd Dan wordt overwogen, dat waai drie ministers waren afgetreden, het kabinet feitelijk demissionair was, en geen besluit kon nemen tegengesteld aan het votum der kamer, welke niet opnieuw is ge raadpleegd. In deze houding ziet de rechterzijde een miskenning van de rechten der volks vertegenwoordiging, een verwarring van macht en een ernstige bedreiging van de eer des legers. Daarna protesteeren de leden der rechterzijde tegen deze rechter zijde tegen deze anti patriotische en on wettige handelingen, vragen de bijeen roeping der kamers, en verklaren zich formeel tegen een verlenging van den toestand, waarin het uitvoerend bewind niet onder de controle van het parlement staat. De afgevaardigden der rechterzijde, bijeenroepen door het kamerlid De Ramel, vereenigd met Nationalisten, bijeengeroe pen door Berry, hebben een tweede motie aangenomen, waarin zij, zeggende gede legeerd te z\jn aoor 130 collega's, ver langen dat de president der republiek on middellijk het parlement zal bijeenroepen. Een deputatie van 12 leden begaf zich terstond naar het Elysée, maar de heer Faure weigerde haar te ontvangen, wegens het inconstitutioneel karaktei der de putatie. Thans is de hoofdinhoud bekend van de circulaire, door Sarriën aan de pro cureurs generaal gezonden, in verband met de perscampagne tegen de chefs van het leger. De minister wijst op het bui tengewoon ernstige van die aanvallen, welke de dicipline ondermijnen, het ver trouwen der soldaten in hun chefs ont nemen en in de natie sporen van ont binding zaaien. Deze aanvallen zijn te minder te verontsbhuldigen, nu deDrey fusszaak op den rechtelijken weg is, en de generaals dus niets kunnen doen dan zwijgen op deze beleedigingen. Yan daar het verzoek om krachtig op te treden. Vooral het laatste argument is koste lijk De generaals, die steeds gezwegen hebben, die alle beschuldigingen van Zola langs zich lieten gaan, worden nu voor gesteld als heden die zwijgen omdat het rechterlijk onderzoek aan de gang isl Het aftreden van Casimir Perier als president der republiek viel samen met het begin der Dreyfuss zaak en is, gelijk men weet, voortdurend daarmede in ver band gebracht. Thans bevat Daily News een nieuwe onthulling. Graaf Munster Havre. Hoe heette hij ook Ik her inner mij zyn naam niet meer »Hij heet Hendriu van Meillant," zeide de Vicomte. Juist. Hendrik van Meillant. Ik heb sedert niets meer van hem gehoord. Hebt gij hem weer gezien •O ja. Ik zie hem twee of driemaal in de week. Wij hebben toen Havre op denzelfden dag en met denzelfden trein verlaten. Op rbis zijn wij meer bekend met elkaar geworden. Bij onze aankomst alhier nad ik zelfs gelegenheid, hem eeni ge kieine diensten te bewijzen, door hem aan leveranciers te helpen." »Gij ziet hem alzoo dikwijls?" »Ik bezoek hem nu en dan, om een morgensigaar te rooken." »Waar woont hij?" >In de Rue Heidei, dicht bij zijne nicht. Hij kan volstrekt niet zonder haar loven. Hij bidt haar als het ware aan." Een schaduw vloog over het gezicht van Mathilde. die haastig zeide »Inder- daad Bemint hij haar hartelijk Daarvan ben ik zeker! Zoo vaak ik hem zie, spreekt hij alleen van haar. Mijne Jeanne" hier, »juffrouw Guèrin" daai. Het is een ware hartstocht. En ik kan mij dat zeer goed verklaren ik had gelegenheid, om het jonge meisje te zien, zij is inderdaad betooverend en koorlij k >Welk een geestdrift," zeide Mathilda met een gedwongen glimlach. »Gij moet haar onderdrukken. Gij zijt nog te jong." Dan voegde zi) er bij»Zult gij den heer Meillant spoedig wederzien »Zoo spoedig gij het wenscht, mar kiezin." »Ik? Ik wensoh volstrekt niets. Wat valt u in 1" »Pardon. Ik dacht, dat gij misschien een opdracht aan hem had." Geen opdracht Maar als gij hem ziet zeg hem dan, dat ik des Dinsdags en ook andere dagen bezoek ontvang. Ik ben deze mededeeling aan mijnen redder schul dig. Want hjj heeft ons gered, dat is zeker. En wij zijn zeer ondankbaar, zoo als het schijnt." «Veroorloof het, markiezin. Ik zal be proeven, mijn schuld af te betalen. Maar gij »Helpt gij mij dan. om de mijne af te tietalen Kom met uwen vriend zoo spoedig mogelijk. Ik schaam mij over mijne ondankbaarheid. En wanneer komt gij dan nier met hem De kleine Vicomte aarzelde met het antwoord. Met Jen knop van zijn stok in den mond, keek hij Mathilda aan zon der te spreken. »Nu, wat hebt gij dan »'t Is slechts 't is slechts zeide de jonge Champy, dat, hetgeen gij van mij ve; langt, markiezin, met gemak keljjk is »Hoe! Welke zwarigheden zijn daai dan aan verbonden had per koerier een rapport over de Drey- fuss-zaak aan keizer Wilhelm gezonden, en hoorde daarna over Brussel dat dit rapport op reis geopend en ten behoeve der Fransche regeering gephotographeerd was. Graaf Munster ging zich bij Casimir Perier beklagen over deze behandeling, te erger omdat het recht van ex-territo- rialiteit was geschonden. Hij deelde mede dat de keizer in deze schending van zijn correspondentie aanleiding zag graaf Mun ster terug te roepen. Percier en Munster overlegden. De presi dent keurde het gebeurde streng af en beloofde dat tegen herhaling zon worden gewaakt. Graaf Munster maakte van dit onderhoud een rapport zond het langs denzelfden weg naar Berlijn, en vernam toen, dat ook dit rapport door de Fransche spionnen op reis gephotographeerd was. Graaf Munster ging daarop op het Elysée voldoening vragen, onder bedrei ging met een mobilisatie, en verweet Perier, dat hij er hem had laten inloopen. Perier was geheel verpletterd en besloot zich zelf op te offeren door zijn ontslag te nemen, en daarmede den Keizer vol doening te geven. Wij zouden wel de bedenking willen opperen, dat het wat heel vreemd, zelfs onedel zou zijn, als de Keizer deze zelf opoffering van een onschuldige had aan vaard en goede betrekkingen was blijven onderhouden met de schuldigen. Ook te Berlijn gelooft men niets van het verhaal, dat naar men vermoedt, wel uit den kokei van Esterhazy zal komen. De oud-minister Rambaud, die zou ge- Moet ik oprecht zijn vroeg hij plot seling opstaande, als iemand, die een be sluit genomen heeft. NatuurlijkSpreek dan toch Nu dan, sedert Hendrik vaD Meillant in Parijs is, heeft hij natuui lijk vernomen dat gij juffrouw Mathilde Simonnet heet- tet voor gij markiezin de Ribas werd." »Dat weet iedereen. Wat verder Verder? Ziet gij dan Diet in. dat Gij waart toch de erfgenaam van een zekeren Claude Guérin en »En ik heb deze erfenis tengevolge van een proces verloren. Ik ben het alzoo, die zich beklagen Iran Desniettegenstaande schijnt het mij toe, dat men zich over mij beklaagt «Mijn God, die liefde maakt juist on rechtvaardig, Gij waart de tegenstander van juffrouw Gnérin dat en is voor Hen- drk van Meillant voldoende een ge ringen wrok tegen u te koesteren." »Dan kan men bet bezoek van dezen neer ontberen," zeide de markiezin. Fionne glimlachte. En toen zij in haar rijtuig zat, mompelde zij in zich zelve: »Zjj is smoorlijk verliefd op hem Hoe jammer, dat hij niet geneigd is, hare liefde met wedei liefde te beantwoorden. Dat zou hem het best van juffrouw Je anne scheiden. En wanneer hij dan iets aan Lorenz ondekte, zou hjj zwijgeD men levert de man van zijne beminde Diet aan de politie over." De visites van den kleinen Vicomto

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1