i: No. 1200. Woensdag 28 September 1898. 14® Jaarg. J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. BELANGRIJK BERICHT. FEESTPLAAT ter herinnering aan het Kroningsteest, DE UITGEVER. Buitenland. m FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Voor de abonné's op ons blad is aan ons bureau verkrijgbaar gesteld als pre mie een prachtige Het grootste deel dezer in kleuren gedrukte plaat stelt voor het hoofdmoment van de inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Duizenden, die het schoone feest heb ben medegevierd, zullen er prijs op stellen zulk eene herinnering te bezitten. Boven dien is de plaat zeer geschikt om achter een lijst te zetten, daar zij prachtig is uitgevoerd. De prijs is, afgehaald aan ons bureau, alwaar een exemplaar ter bezichtiging is gesteld, 50 cent. Gelieve achterstaanden BON ingevuld aan ons Bureau te bezorgen. De verbittering tegen het Fransche kabinet neemt toe, en dat is geen wonder. Want eigenlijk kan niemand vrede hebben met de zwakke houding, door de heeren aangenomen. Er is te lang geaarzeld, te veel tijd verspilden zoo staat men op dit oogenblik voor een toestand, zoo ernstig dat het te verklaren is, dat de regeering ten einde raad is. Immers het wordt meer en meer dui delijk dat de heftigste Dreyfuss bladen gelijk hadden toen zij tegen Zurlinden waarschuwden en deze een factieux noem den, zelfs reeds den dag vóór de generaal zijn slag sloeg en den generalen staf wreekte. Het blijkt evenzeer, dat de Dreyfuss- pers gelijk had, door steeds op snel han delen aan te dringen. Wat nu dit laatste niet is geschied, nu maanden en maanden zijn voorbijge gaan, nu zelfs naar de ontmaskering van Henry nog twee en een halve week moesten verloopen, blijkt dat de tegen partij niet heeft stil gezeten. Ja, de vraag mag worden gedaan of de regeering nog wel meester is van den toestand en of niet de generale staf het heft in handen houdt. Maar tevens blijkt dat de anti Dreyfuss pers niets te veel heeft gezegd, toen zy betoogde dat de heropening dezer zaak een aantasting van den generalen staf zou worden en een onthoofding van het ?er. Dat dit schrikbeeld reeds opkomt, is geen natuurlijk gevolg van de omstau digheden. Het had vermeden kunnen worden, als de regeering zich tijdig boven den staf had gesteld en de heeren tot na den grooten schoonmaak naar buiten had «En wat gaat mij dat aan mompel de Lorenz met den blik van een wild dier. »Wat het u aangaat," hernam zij, zon der onrustig te worden. »Zeer eenvoudig dat gij hem vreest." «Ik Waarom »Ach glimlachte zij schelmachtig. «Gij weet het zeer wel, hang toch niet den onschuldige uit, dwing mij niet, zaken te noemen, die u onaangenaam zouden zijn. Mijn dunkt, dat het u aangenaam zou zijn, dat ik deelhebber wil worden uw bondeenoote, uw medeplichtige het woord doet niets ter zake. Wel ver staan Een medeplichtige vooi de toe komst de verantwoordelijkheid voor het verledene neem ik niet over, dat zou my te gevaarlijk zijn Hij naderde haar eene schrede en zeide ademloos «Helder alles duidelijk op Voor zij antwoordde, liep zij om de schrijftafel en ging voor het venster staan dat op straat uitzag. Eerst toen zij zich veiliger gevoelde, dan in het midden van het kabinet, zeide zij »Ik zou my duidelijker verklaren My nentwege. Nu dan, ik deel de meening van Hendrik van Meillaut. Joseph Blan chaid is niet schuldig." Toen voegde zij Men heeft evenwel niets van dit alles gedaan, maar wel het Trojaansche paard ingehaald. Misschien wel twee, want bladen, welker geest helaas profetisch bleek, vertrouwen ook Chanoine niet. Het gevolg van dat alles is, dat de generale staf meester van den toestand schijnt; zelfs Esterhazy heeft weer moed ei langzaam bij«Niemand weet dat be ter dan gij." Hij maakte eene hevige beweging, als om op haar los te stormen. Hij rukte het venster open en riep Wat wilt gij toch Daar ik u toch niet verraad, daar ik dit geheim immers voor mij alleen behouden wildaar ik mij aan u zoo als gezegd is, met hart en ziel aanbied. Ik heb dit punt slechts ver meld, omdat gij mij daartoe gedwongen hebt. Ik zal u daarmee niet meer noo- deloos lastig vallen. Alleen dan, als ik zie dat gij eene onvoorzichtigheid begaat Want ik zou niet dulden dat men op zekeren uag mijn compagnon arresteerde met wien ik zulke goede zaken hoop te maken." Lacnende viel zij zich zelve in de rede «Ziet, nu zet gij reeds een ge heel ander gezicht. Zoo is 't goed. Uwe lippen sidderen niet meer, uw blik is niet zoo toornig. Gij begint in te zien, dat ik u niet benadeelen wil. Gij zoudt dat nog beter begrijpen, als gij wist wat ik voor u gevoel maar daarvoor is het nu de tijd niet. Daarvoor later. Spreken wij nu over Hendrik van Meillant uw tegenstander. Yereenigen wij ons, om hem te bestrijden en te dwingen dat hij zijne plannen opgeeft dat hy zoo spoe dig mogelijk naar zijne wildernis terug- keeit en ons met rust laat." En daar Lorenz zich op eene canapé naast den schoorsteen neergevlijd had, naderde zij hem en zeide vertrouwelijk gevat en is over Brussel teruggekeerd naar Frankrijk, waar hij zich veilig weet onder de bescherming zijner medeplichtigen. Er wordt nu van de regeering een energiek optreden verlangd. Maar wij gelooven dat zij, die zoo snel gereed staan met dezen eisch, alleen maar de noodzakelijkheid overwogen en niet de mogelijkheid, veel minder de gevolgen. Want zooals de zaken nu staan, is het de vraag of de staf zich wel zal buigen als de regeering na zoolang werkloos te zijn geweest besloot over te gaan tot de uitvoering van haar programma en ging trachten de suprematie van het burgelij k gezag boven het militaire te herstellen. Wy weten niet of de staf zich wel zou onderwerpen of niet zou blijken dat het leger blindelings zijn chefs zou volgen en met de mogelijkheid voor oogen, dat de staf een pronunciamiento of een staats greep zou wagen, welke allicht gelukken zou, is de taak van het kabinet bijzonder moeilijk Krachtig handelen, zou gevaarlijk kun nen zijn aarzelen is al even gevaar lijk en maakt den toestand nog ingewik kelder - en heengaan ware verraad aan de heilige zaak des rechts en aan de republiek. Het eenige dat ons tot heden nog moed gaf, was de wetenschap dat ook de andere partij nooit op tijd wist te handelen. Boulanger liet den nacht van 27 Janu ari ongebruikt en de staf het proces Zola. Maar na het jongste retour offensif, waartegen bladen als Siècle en Aurore waarschuwden van den dag waarop tot Laat ons nu openhartig, als twee goede gezellen, met elkaar praten. Bij dat diner in Havre heeft de jongeling verklaard, dat hij zich buitengewoon voor de zaak van den boulevard Bessiéi es interesseerde. Vooral om zijne nicht Jeanne Guérin. Mij dunkt, dat er niet alleen van bloed verwantschap, maar ook van minnarij sprake Is. Ik heb mij in de zaak ver diept en weet nu tamelijk zeker, dat de heer von Meillant met het vaste voor nemen naar Fiaokryk gekomen is, om zijne nicht te huwen. Zij treurt echter nog voor langen tyd. Pas over een jaar zal de bruiloft plaats hebben Dit jaar zal hij dus aan zijne bijzondere harts tochten wijden, o. a. de redding van Joseph Blanchard. Daartegen moet iets gedaan worden, maar wat?" Zij vroeg hem met de oogen nadat zij hem met wooiden gevraagd had. Maar hij zweeg nog altijd. «Het schijnt mij het eenvoudigst, de beide lieden te scheidenzondei geweld natuurlijk. Ik ben namelijk nooit voor geweldlachte zij, «maar altijd voor list. Het geweld brengt iemand op het schavot, en daarvan heb ik een afkeer hoor Wij moeten ons steeds aan de grens van het wetboek houden, waarde markies zonder ooit met een der paiagruphen iD strijd te komeD. Gy zijt, dunkt mij, van dezelfde meening. Als gij maar niet zoo'n ongunstig verleden hadt. Maar pardonik heb u immers revisie werd besloten, weet men niet wat achter de schermen is omgegaan. En zoo wordt weer gedacht aan de legerorde van generaal Metzinger (dien men niet eens ter verantwoording riep) en aan het manifest van Philippe van Orleans, die zijn landgenooten toeriep dat zij niet zouden dulden, dat de regee ring aan het legerbestuur raakte. Zou men weikelijk dit stuk, dat eerst zoo groote dwaasheid scheen ernstig moeten gaan behandelen? En het ergste is dat men niet meer weet op welken steun de regeering zou kunnen rekenen. De toestand is zóo, dat volgens een provinciaal blad Ram- baud, de ministei van onderwijs in het kabinet Méline, in een toespraak tot zijn kiezers heeft erkend, dat hij en al zijn collega's hebben geweten dat het „abso lute bewijsstuk valsch was. Een ander kamerlid barstte daarop in verontschuldiging los. Maar hoewel men zich dus in republikeinsch gezelschap be vond, schijnt de vergadering zich bij de schaamtelooze bekentenis van Rambaud te hebben neergelegd. Trouwens, deze zal vóór hij sprak wel geweten hebben, dat zijn publiek de mededeeling goed zou opnemen. De vraag of de generaals nog op wet tigen bodem staan is niet te beantwoor den. De Aurore beweert dat Zurlinden, die 21 dezer gouverneur van Parijs zou wotden, reeds den 20ea gebruik maakte van het hem nog niet toekomend gezag, en de vervolging gelastte. Maar over de wijze waarop de vervol ging werd ingesteld, al of niet met toe stemming van den minister van Chanoine, beloofd, dit punt onaangeroerd te laten. Wij blijven daar dus bijwij scheiden de beminnelijke Jeanne Guérin van Hendrik van Meillant. Het zal moeilijc zijn, maar niet onmogelijk. Onze tegen stander is verstandig maar tevens vol vertrouwen en een weinig naïet. Er is nu slechts van het te gebruiken middel sprake. Dat zullen wij gemoedeiyk be spreken, als ik eens in uw paleis met u een sigaar rook waarde markies." Hij kon nu zijne verwondering niet onderdrukken. «In mijn paleiszeide hij. «Een sigaar met mij rooken Droomt gij «Neen, ik ben volkomen wakker her nam Fiorine. «Ik ben u bovendien een een bezoek schuldig. Gy hebt my een uitmuntend diner in Trouvüie gegeven. Het is wel het minste, dat ik mij nu in uw salon voorstel. Ik zal dus morgen naar mevrouw de markiezin gaan en van haar vertrek uit kom ik daD in uw rook- salon, waar gy mij verwacht en waar wij met elkaar kunnen praten." Hy keek haar zoo verbluft aan, dat zy in een luid gelach uitbarstte en zeide «Waarachtig, waarde heer Lorenz, het schijnt mij toe, dat ik op het punt der verkleedingen nog bekwamer ben dan gij. Sedert een uur hebt gij mij in het oog en hebt nog niet ontdekt, dat juffrouw Hermann de lange Fiorine en de kleine Vicomte Cbampy één en dezelfde per soon is."

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1