No. 1257. Zaterdag 17 September 1898. 14* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Builen land. 61 FEUILLETON. DE WÜRGERSJAN PARIJS. C01R4NT. Dit Blad verschynt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nunuu. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Men gaat voort de gelederen te sluiten. De groote Fransche bladen, dat zijn de gematigde ïepublikeinsche en de Figaro, dringen steeds luider op revisie aan. En de andere organen, die reeds zoo groote diensten aan de zaak des rechts bewezen hebben, sluiten zich aaneen, om weer een steen uit het wankele gebouw los te rukken. Esterhazy is het eerst door de ïegeering losgelaten uit den dienst ontslagen en sedert gevlucht. Daarna is kolonel Henry ontmaskerd en gezelfmoord geworden. Toen is kolonel Du Paty de Clam op nonactiviteit gesteld. Thans is generaal Mercier aan de beurt en richten alle slagen zich op hem. Eerst Clemenceau, wiens aanval, gelijk wij reeds mededeelden, ook tegen generaal Boisdreffre was gericht. Maar de Siècle (Yves Guyot) en de Petite République (Jaurès) die Clemenceau bijvallen, bepalen zich tot Mercier, den man, die minister van oorlog was in den tijd van het pro- ces-Dreyfuss. Dat deze een verkeerde rol heeft gespeeld is bekend. Hij was het die weken voor de krijgsraad bijeen kwam, verklaarde dat de schuld van Dreyfuss vast stond, een verklaring welke voor den krijgsraad een bevel was. Maar toen deze nog aarzelde, was het wederom Mercier, die het beruchte geheime stuk zond waarschijnlijk zelf bracht. Want de officier, die aan Salles mededeelde wat geschied was, toonde zich uitermate verbaasd over het beweren van den advocaat, dat dit een schandaal was. »Hoe leeft gij daar beneden vroeg hij met zijne schelle, vrouwelijk of kinderlijk klinkende stem «Verneemt gij ook alles wat in Frankrijk gebeurt Leest gij ook onze couranten »Ja, zeser. En wy lezen ze misschien oplettender dan gjj zelf," hernam de jonge Kreool. «Dat is zeer natuurlijk. Gij zijt op de aangewezen plaats, weet het nieuws nog voor het gedrukt wordt, en om slechts de bijzonderbeden te vernemen, werpt gij een blik in de courant. Dan hebt gij ook minder tijd gij hebt uwe venoegens; de schouwburg,'de soirees. Onze bijna eenige verstrooiing bestaat daarin, dat wij in onze hangmet liggende de Parysche couranten verslinden, die wij helaas altijd in twaalf nummeis tegelijk krijgen Ik voor mij ben geabonneerd op de Figaro, la France, zelfs op de Ga- zette des Tribunaux," «Werkelyk?" zeide een der gasten. »De Gazette des Tribunaux, de prosessen 1 Wij lezen die zeiven nauwelijks." »Ik beken ook, dat ik daarop eerst sedert drie maanden geabonneerd ben ik wilde een proces volgen, dat mij bij zonder belang inboezemde." »Zoo? Welke dan?" vroeg de kleine Yicomte. »Hoe zoo zou hij hebben gezegd en de minister zelf bracht ons het stuk." Juridisch staat dit natuurlijk niet vast president Delegorgne heeft allen het spre ken belet. Maar wat was welsprekender dan de houding van Mercier, die eerst een dub belzinnig antwoord gaf en die, toen Labori daar geen genoegen mede nam, ontkende ooit te hebben gezegd dat een geheim stuk was overgelegd, maar weigerde te zeggen of dat feit had plaats gehad. Dat de drie groote strijders voor recht gelijktijdig in dezelfde richting ageeren, heeft een verklaarbare reden. Vrij algemeen vreest men, dat de zon derlinge houding van Zurlinden alleen ten doel heeft een zeer hoog geplaatst militair te redden, en dat zou niemand anders dan generaal Mercier zijn. Een absolute bevestiging is natuurlijk niet te krijgen. Juist omdat het hier de geheime drijfveer van Zurlinden is, wordt er wel voor gezorgd, dat er niets uitlekt. Maar als men nagaat dat, waar een tipje van den sluier werd opgelicht, steeds bleek dat de strijders voor Dreyfuss gelijk hadden, daar is geen reden om thans aan hun woorden te twijfelen. Een bepaald échec is door hen nooit geledensteeds is getracht het hun zeer moeielijk te maken het bewijs voor hun beweringen te leveren, nooit is getracht om hunne bewijzen te ontwrichten. Het is dus niet meer dan natuurlijk, dat de aanhangefs van Dreyfuss en de meer neutrale voorstanders eener revisie, steeds terrein winnen. Velen van hen die eerst tegen revisie waren zijn thans »De misdaad van den boulevard Bes- siéres". hernam Hendrik, De Markies de Ribas beefde. Mathilde wendde zich tot Hendrik, eD met den elleboog op de tafel, de kin in de band, luisterde zij zwijgende toe. »Ja," vervolgde Hendrik. Ik wilde alle bijzonderheden van het proces kennen, dat geen uw6i zich misschien meer her innert." «Toch welriep de kleine Vicomte, «zulk een slecht geheugen hebben wij nog niet! Wij herinneren ons nog zeer goed den geduchien Jagon, die ter dood veroordeeld en toen genade geschon ken is't was een vermakelijk misdadi ger. En dan Blanchard, den vroegeren misdadigerminder vermakelijk Eerst voor twe9 dagen hebben de couranten het vertrek van deze beide heeren naar Nieuw Caledonië vermelJ." «Zijn zy met elkaar vei trokken vroeg Hendrik. «Natuurlijk. Zij waren beiden moor denaars." «Beiden moordenaars zeide Hen- diik. «Ik kan niet gelooven, dat zij in compagnie deden «Hoe, gij gelooft niet, dat zij de mis daad met elkaar begaan hebben «Ik ben van het tegendeel overtuigd." Waaruit besluit gij dat vroeg Lorenz rustig. «Uit de oplettende studie van het pro- warme voorstanders, en met trots wees onlangs een der Dreyfussards er opons is nog geen man ontvallen. Niemand die eens met ons was, is nu tegen ons. Terwijl dus steeds duidelijk blijkt wie het slachtoffer van Woensdag zal zijn, staat de halve Aurore vol met stukjes over het slachtoffer van Dinsdagdu Paty de Clam. Als men de voorstelling van dit blad als waar mag aannemen, dan is de dis ciplinaire maatregel ten aanzien van Du Paty de Clam eeu kluifje, dat de minister raad aan het publiek toewierp, om dit niet ongeduldig te doen worden, nu de beslissing zoo lang uitblijft. Het blad legt natuurlijk het geheele zondenregister van Du Paty bloot, be ginnende bij zijn optreden tegen Dreyfuss, wiens cel hij in orde liet maken nog vóór een bewijs was gevonden, wiens vrouw hij terroriseerde door een bedreiging met de doodstraf, of paaide met een belofte van invrijheidstelling, wiens nachtrust hij verstoorde, door proefnemingen, zoo dwaas dat zij in de middeleeuwsche heksen processen op haai" plaats waren. Yerder gaat hij het optreden na van Du Paty de Clam in de zaak-Esterhazy en herinnert hoe Du Paty Esterhazy op de hoogte hield van wat omging, hoe hij medewerkte aan de valsche telegrammen, welke Picquart in het verderf moesten storten, hoe hij het verhaal van de ge sluierde dame uitvond en hoe hij Ester hazy geheime stukken van den generalen staf ter hand stelde, om daarmede zijn onschuld te bewijzen. En dat alles licht het blad toe met aan halingen uit Zola's J'Accuse, uit de ordon- ces. De Gazette des Tribunaux heeft de processen woordelijk opgenomen. Ik ben ei van overtuigd, dat Blanchard slechts schuldig bevonden werd, omdat hij reeds éénmaal gestrait was. De bewijzen tegen hem zouden voor de rechters zeker niet voldoende geweest zijn, wanneer er van een onbesproken ineu&oh oprake geweest was." «Deze bewijzen schijnen my echter toe overtuigend to zyn^' zeide een der gasten. «Te overtuigend, te talrijk hernam Hendrik. «En dat doet mij met den ver dediger van Blanchard gelooven, dat de werkelijke dader al loze bewijzen zorg vuldig opgehoopt heeft tegen den onschul dige, om hem in 't verderf te storten en zich te redden." «Maar," zeide dezelfde gast, «de ver dediger geloofde niet, wat hij zeide." «Des te erger voor hem," zeide Hen drik. «Ik geloof het, en dat is voor mij voldoende." «Maar den airaen Blanchard is het zeker niet voldoendenep de kleine Vicomte. «Ondanks, uw goed geloot be- viudt hij zich op reis naar Nieuw Ca ledonië. «Hij kan terugkeeren," zeide Hendrik ernstig, «zoo spoedig zich lieden met zielskracht voor hem interesseeren." «Gij wilt toch niat voor Blanchard in het strijdperk treden U zyne belangen aantrekken?" riep de kleine Vicomte. nautie van Bertulus en uit mededeelingen van me"r. Dreyfuss en van Fornizetti. Het blad vraagt verder wat er, nu Du Paty de Clam wegens zijn houding inzake Esterhazy gestraft is, wel overblijft van het proces van 1894 en geeft daarop het antwoordEén onwettigheid en vele valsche stukken. Keizer Franz Joseph geeft zijn volk een mooi voorbeeld. Terwijl enkele bladen eenige mindere aangename opmerkingen ten aanzien van Zwitserland maakten, heeft de keizer getoond, dat hij de regee ring der republiek buiten de zaak acht. In een zeer hartelijk telegram heeft hij zijn dank betuigd voor de bewijzen van deelneming, hem door het bondsbestuur gezondeu. Trouwens het ware ook verkeerd ge weest als de vorst eene gevoeligheid hadde getoond, wijl de keizerin zelve had ver zocht de gebruikelijke politie bewaking in te trekken. De keizerlijke trein welke een deel van den hofstoet naar Genève bracht, is Dins dag aldaar aangekomen. De keizer was niet door een der aarts hertogen vertegenwoordigd, maar door de graven Auersperg en Bellegarde en door de gravinnen Harrach on Festetich. Deze gingen onmiddellijk naar de rouw kapel, waar het gelaat hunner vorstin nog door een ruit in het deksel zichtbaar was. Nadat zij eenigen tijd daar vertoefd hadden, werd de kist tegen 11 uur ge sloten, in tegenwoordigheid van alle leden der hofhouding en van een commissaris van politie. 's Middags had een rouwdienst plaats, »Dat niel. Maar misschien beproeven gbdurende mijne aanwezigheid in Frank rijk den werkelijken dader te ontdekken. En wanneer de Voorzienigheid waaraan ik geloof mij begunstigt dan komt ei een tweede proces en eene herziening, Ofschoon een Kieool, heb ik toch in Frankrijk de rechten bestude^d," voegde hu er hij. Lorenz hiet piotseling het hoofd op eu wendde zich tot Hendrik. «Hoe! Gij geeft u zooveel moeite voor een mensch, dien gij slechts door de cou ranten kent «Pardon," hernam de jonge Kreool, «niet alleen de couranten hebben mij met het geval bekend gemaakt, maar ook byzoDdere brieven. Gij zult alles natuurlijk vinden zoo spoedig gij verneemt dat juffrouw Guérin, de dochter van den vermoorde, mijne nicht is." «Nu wordt alles duidelijk monpelden eenige stemmen. Slechts drie personen bewaarden bet stilzwijgen. De kleiue Vi- comte, die dit nieuws interesseerde Lorenz, die in Meillant een gevaarlijken tegenstander zag en Mathilde die Jeanne Guérin weer in den weg stond. Eens had zij baar eene erfenis beloofd, heden tiad dit jonge meisje tusschen haar en HendrikHendrik, die sedert gisteren hare gansche ziel vervulde, tot wien zij zich door eene onweeislaanbare macht getrokken gevoelde. Zonder een voorgevoel van al dege ia-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1