Binnenland. Landbouw. Rusland, de Porte en de Ottomaansche banlf zijn het eens over de ^betaling der oorlogskosten, welke door de bank gewaar borgd zal worden. Te Sofia vei wacht men een tegenbezoek van den, koning van Roemenië en gelijk tijdig een van koning George. Of dit laatste wa&r is wordt betwijfeld, wijl het geheime bezoek van vorst Ferdinand te Athene geene beantwoording eiscfit. De Engelsche bladen hebben berichten over nieuwe onlusten in de Perzische stad Tabriz, Waar het reeds lang woelig is. De beweging schijnt echter nog niet het karakter van een formeelen opstand te hebben aangenomen. Atjeh. Een Zaterdag ontvangen officieel telegram omtrent Pedir luidt Bij verkenning naar Lengah opde Noord kust van Atjeh werd spits der colonne aangevallen doe een Atjehsch hoofd er. volgelingen die gedood werden. Gevaarlijk gewond een cavalerist. Licht gewond luitenant H. A. Scliadee blijft actief. De correspondent van het Hdbl. te Batavia seiDt dat de vrouw van Toekoe Matrol, een. minder belangrijk hoofd, te Garoet is gevangen genomen. Onder dagteekening van Vrijdag werd door haar correspondent te Batavia aan de N. R Ct. het volgende geseind Majoor C. A. de Jongh, die aan het hoofd eener troep uit Kota Radja den 21en dezer Lengah verkende, werd door Tenkoe Tawa van Anagaloeng aangevallen Deze en zijn partijgangers werden gedood. Onzerzijds werden gewond de le luitenant der infanterie H. A. Schadée en twee cavaleristen. Verder hadden geen ont moetingen plaats. De troep keerde naar Lamtobah terug. - In de Holandscbe kerk te LondeD zal op 31 Augustus een plechtige gods- dienstoelemng worden gehouden. Bij die gelegenheid zal do kerk door den heer J. C. Roos Rabder prachtig met levende bloemen worden gedecoreerd. Onder het orgel te midden van een groep palmen zal een beeld van H. M. de Koningin worden geplaatst omgeven door groepen van oranje-anjelieren. Aan beide kanten worm een 5 voet hooge W aangebracht van dezelfde bloemen. Bovep het beeld komt een kroningskroon van oranje-rozen. Op verschillende plaat sen in de kerk worden voorts kronen en W's van bloemen tusschen palmen en varens opgehangen. Boven de zit plaatsen der gezanten en ambassadeurs worden krooen en bouquetten van oranje- lozen aangebracht. Kroningsfeesten, Het College van Burgemeester eh Schepenen der stad Ant werpen heeft het volgende adres gezonden aan Koningin WilhelminaderNederlanden. Antwerpen. 23 Augustus 1898. AaD Hare Majesteit Wilbelmina, Koningin der Nederlanden. Majesteit De feest jubel'om Uwer Majesteits troons beklimming vin(dt ook weerklank in onze harten. Op bet oogenblik dat de Neder landsche steden, als om strjjd, aan do voeten harer jeudige Koningin de bljjken barer" trouw en liefdevolle aanhankelijk Leid nederleggen, verzoeken wij Uwe Majestqjt, opk de eerbiedige hul<je der stad Antwerpen te willen aaqyaarden. De meer dan vijftienduizend Neder landsche onderdanen, die binnen onze muren wonen en broederlijk verkeeren mei onze Yl^amsche burgerij, zgn een levend bewijs van de vriendschap die beerscht tusschen Nederiai'd en België. Die vriendschap, uit het hart des volks geteeld, gesteund en geyvettigd door een heid van oorsprong en taal, door de ge- hechteid van beide naties aan hare open bare vrijheden, door hare trouw aan hare wèderzijdscne vostenhuizen, achten wij een der gelukkigste vooiteeken, waai mede UWe Majesteits Regeering aanvangt. Moge deze vrienvlschap tusschen twee vrije naties, geroepen om eikander zedelgk te steunen eer'.economisch te volledigen, nog toenemen in den loop der tijden In deze blijde hoop begroeten wij den dage raad Uwer Majesteits vorstelijke loopbaan, die, worden onze vurige wenschen ver hoord, ruimschoots zal gezegend worden en glorierijk uitblinken door vrede, vrn- beid en welvaart. I Wg hebben de: eer ons te noemen, van Uwe Majesteit de zeer eerbiedvolle dienaren Namens het College van Burgemeester en Schepenen. De Secietaris, De Burgemeester, DE BRAUWERE. J. VAN RIJSWIJCK De Hollandsche kolonie te Londen zal aan H. M. de Koningin een adres richten, gecalligrateerd in oucf-Nederland- sche letter, met mooie roode en vergulde hoofdle,itersaan het hoofd prijkt het wapen van Nederland. Het adres luidt als volgt Majesteit, De ondergeteekenden, allen Nederian landers, of Nederlandsche ambtenaren, gevestigd in bet Britsche rijk, wenschen Uwer Majesteit, bij H. D. aanvaarding van de regeeriDg als Koningin der Neder landen en van Neêrland's Overzeescte Bezittingen, te brengen hun eerbiedige hulde, danbbare gelukwenscben en bigden feestgroet. Zij verheugen zich, met duizenden on millioenen van Uwer Majesteit's Onder danen, in het heil dat deze dag hun biedt. Kenmerke deze plechtigheid den aan vang van een hoogst gezegend en geluk kig tijdperk voor Uwe Majesteit en Uwer Majesteit's regeeringsgebied, en blijve het tot in lengte van dagen aller leuze „Oranje en Nederland, door eendracht sterk." God zegene Uwe Majesteit in H. D. Persoon, Vorstelijke Moeder, Koninklijk Huis, Onderdanen, allen de Uwen en al het Uwe. Van Uwe Majesteit, De gehoorzame en heilwenschende Dienaren. 31 Augustus 1898. Hier volgen op do tweede bladzijde de handteekeningen der achttien commissie leden, met de beeren Maas (consul), ds. Adama van Scheltema en A. A. H. Bois- sevain aan het hoofd, en op vei dere twaalf oladen de handteekeningen van 485 in Engeland gevestigde Nederlanders. Vlekziekte bij de varkens. Aangaande deze, ook in Zeeland helaas 1 zoo bekende ziekte, schreef Ericus dezer dagen in het N. v. d. D. een en ander dat wij wel de aandacht onzer lezers waardig achten De besmettelijke vlekziekte is een acute, besmettelijke ziekte, welke zicb door ernstige algemeene stoornissen in de ge zondheid openbaart. Z(j verwekt inwendig ontsteking van maag- en darmslijmvlies en uitwendig roode vlokken over de ge- heele huid. Biggen, niet ouder dan drie maanden, benevens niet veredelde soorten, zijn er minder vatbaar voor dan oudere en hoog veredelde. De oorzaak is steeds besmetting. De smetstof bevindt zich in alle deelen der zieke varkens; door enting kan zjj op andere worden overgebracht. In onzuivere vochtige stallen kuonon de ziektekiemen lang haar levensvatbaar heid behouden. Ook hier gaal flinke ven tilatie en duchtige reiniging voor alles. Zelfs het woeien der losloopende varkens in den mest van zieke of besmette dieren, het gebruiken van voeder of afval van afgemaakte, zieke of verdachte varkens veroorzaakt de ziekte meestal. Natuui lijk ook vooial de besmette kleeren van varkenskoopers, knechts, kor'om van allen die in zieke stallen geweest zijn en zonder zich té ontsmetten gezonde bezoeken. Wanneer zai er toch eindelijk eens voor gnwaakt worden, dafbijalle besmettelijke veeziekten niemand wordt toegelaten, die er niet te maken heeft, en dat hij die de zieke dieren verzorgt, niet bij de gezonde mag komen op strafle van het afmaken van den geheelen stal Reeds drie dagen na de besmetting breekt in den regel do ziekte uit. Ze begint plotseling de varkens weigeren terstond het voedsel, toonen zicb loom, liggen veel kruipen onder het strooi eti hebben een warmtegraad van 410 tot 42°. De huid is heet, de slijmvliezen zijn rood. Soms bestaat neiging tot. braken of gaan de zieke dieren werkelijk daar toe over. De m6st is hard en droog en wordt slechts weinig ontlast. In de huid onstaan aan de onderste borst of buikvlakte, aan den hals en de inwendige vlakte der dijen roode vlekken welke zich snel uitbreiden en dan tot grootere vlekken samenvloeien. De naam «besmettelijke vlekziekte" is dus zeer gepast. Soms vormen zich op die vlekken blazen welke spoedig bersten, zich met korsten bedekken of ook in zweren overgaan soms sterven stukken af van de huid de ooren of den staart. De ziekte verloopt steeds snel. In 2 a 3 dagen is ze beslist. Genezing volgt zelden en dan nog blijven meestal ziekten over, welke deze varkens zeer in waarde doen verminderen. Afmaken 7an alles wat is aangetast, verdient dus zeer ernstige overweging, mits onder vergoeding van 2/3 der slachtwaarde, als verbranding noodzakelijk is Wijl dikwijls 70, ja zeer dikwijls tot 80 pCt der aangetaste dieren sterft, wordt hierdoor de boer geholpen in plaats van geschaad. Ontsmetting door of onder toezicht van den veearts mag natuurlijk nooit ont breken Van een behandeling der besmettelijke vlekziekte onder de varkens is weinig heil te verwachten. Zij bestaat in be gieting met water, om de temperatuur tijdelijk wat te verlagen, of inwikkeling in natte zakken, welke aan later verbrand moeten worden. Ook het aanbrengen van kJisteeren tot bevordering der ont lasting geeft met bovengenoemde middelen ia allen gevallo verzachting. Het best en voordeeligsl is het slachten zoodra de varkens ook maar zijn aange tast. Dan mag het vleesch gewoonlijk (ua keuring door den veearts) nog ge bruikt worden. Vermijding der smetstof is als een voor naam middel ten voorbehoeding verder de inenting met het middel van dr Lorents. Nieuw aangekochte varkens dient men vofie vijf dagen afgezonderd te houden van de andere en goed na te gaan met besmet voeder of mest met besmette personen mogen de varkens in tijden van vlekziekte volstrekt niet in aanraking komen. Bg het uitbreken der ziekte moeten onmiddelijk alle gezonde varkens worden ontsmet en onder strenge observatie ge steld in een afzonderlijken stal. Gestorven dieren moeten worden verbrand. Dat het tijd wordt krachtig op te treden blijkt wel uit bet feit, dat wij, volgens de jongste officieele opgaaf in de Staats Courant, thans 108 stallen hebben, waar vlekziekte onder de varkens voorkomt in 't geheel 150 varkens. We noemen ze in volgorde Noord-Brabant 9 stallen, nl. te Dron gelen, Nieuw Vosmeer, Roozendaal Steen bergen, Willemstad sd Wijk elk een, te Zeven bergen 3. Gelderland7 stalleu te Eist en 5 te Ubbeigen; samen 12. Zuid-Holland 48 besmette stallen Dirksland 3 Heinenoord en Hekendorp 1, Klaaswaal 2, Krimpen a IA. IJsel 1, Maasdam 2, Melissant 1. evenals Middel harnis en Nootdorp, Rotterdam 18 (aan 't abattoir geslacht), Sommelsdijk 7, Strijen 4, Nieuwe Tonge 3, Wassenaar, Westmaas en Woerden elk 1. Noord-Holland heeft er slechts twee te Sloten, Zeeland 14 stallen: Brouwershaven 3, Graauw ei, Haamstede 1, Middelburg 4, Oosterland Tholen en Zierikzee elk 1, Oostkappello 2. Friesland 8Hennaarderadeel 3. Menal- dumad6el 1, Oostellingwerf 3, Wonsera- deel 1, Afmaken Friezen Overijsel slechts 2, te Ambt-Ommen en te Rijsen elk 1. Afmaking en ont smetten Groningen 13Beerta 3, Finsterwolda 8, Termunteo en Wildervank 1. Drente en Limburg zgn geheel vry van besmettelijke varkensziekten. De Grenzen. De Brusselsche corres pondent van de Nieuwe Rotteidamsche Courant schrijft het volgende De lezers van de N. R. C. die belang stellen in den veehandel, weten dat de Belgische regeering zich bij haar weigering om den invoer van Nederlandscb vee in België toe te laten hoofdzakelijk beroepen beeft op het feit dat het Hollandsche vea door kwaadaaidig mondzeer was aangetast. Doch nu blijkt uit inlichtingen uit offici eele bron, dat van Januari tot Mei 1S98 Nederland slechts 121 brandpunten van besmetting gehad heeft en België 3821 Van Mei tot 15 Juli heeft men in België 52 besmettingspunien en in Holland slechts 2 geconstateerd, En ondanks dien gunstigoren toestand van het Hollandsche vee volhardt de mi nister van landbouw bij zijn maatregel tot sluiting der grenzen voor het melkvee, tot groot nadeel, ja algebeelen ondergang van vele onzer kleine boeren, van wie de minister een verdediger en beschermer zijn moest, Indien onze volksvertegen woordigers waarlijk hart voor de belangen van den minderen man hebben, zullen ze bij de opening der Kamers den minister zeker rekenschap vragen van zijn stijf hoofdigheid, die volstrekt geen reden van bestaan beeft. Een vakblad, La Boucüerie beige, kon digt aan, dat de agrariërs een nieuwe listigheid gevonden hebben om den invoer van het Hollandsche vee in België tegen te werken. »De minister," zegt het blad «heeft bjj zijn laatste besluit, dat den invoer van vreemd vee in België verbiedt, voor het slachtvee een uitzondering gemaakt. Dit zou met verzegelde waggons binnen kun nen komen, en onmiddellijk naai de vijf groote slachthuizen des lands (Brussel, Cureghom, Antwerpen, Gent en Luik) verzonden worden, om daar ter plaatse binnen acht-en veertig uur na aankomst te worden geslacht. «Deze maatregel gaf alle gewensebte waarborgen r.egen besmetting, dat groote, schrikbeeld der agrariërs, die slechts één ding in het oog houden de voortdurende sluiting der grenzen, waardoor hun vee, gelijk in 1895, goud waard zal zijn. «Daar de handelstractaten geen door-, loopende sluiting der grenzen gedoogen, zouden onze siimme agrariërs aan de grens slachthuizen willen laten oprichten, be stemd om daai ter plaatse, vóór den in voer in België, de Nederlandsche koeien te slachten, zoodat ze ais cadaver binnen kwamen. «Aan een dergelijke sluwe bedriegerij,' die een doorloopende belemmering voor den handel in die vleeschsoorten zou wezen, vermist deze niet bewaard zouden kannen blijven, weigeren wij geloof te hechten. «Wij zullen wachten totdat bet nieuws bevestigd wordt, alvorens er meer van zeggen, want we kunnen met gelooveu dat de minister zich in dit net zal laten vangen, tenminste indien hg geen mede plichtige van de voorstandeis van dien dwazen maatregel is." AXEL, den 30 Augustus I89S. Morgen is onze geliefde Koningin Wil- nelmina jarig en zal het tijdstip aanvangen, waarop Zij zelve de teugels des bewlnds ter hand zal nemen. Geboren den 31 Augustus 1880, heeft H. M. den 18-jarigen leeftijd beieikt en is de taak der Koningin- Regentes volbracht. Op welke wijze Koningiu-Emma die taak beeft vervuld, daarover zijn allen bet eens en behoeven we hier niet uit te wijden, leder die heeft nagegaan wat daaromtrent gedurende den tijd vaD Haar Regentschap is bekend gemaakt, zal tot de overtuiging

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2