If No. 1252. Woensdag 31 Augustus 1898. 14® Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad oor Zeeuwse li -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FECILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS, AXELSCHE COURANT. Dit Blad ver schijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Belgik 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vrijdag was het de gedenkdag van Faures vertrek uit Rusland, waarbij de bekende woorden nations amies et alliées werden gesproken. Faure zond een har telijk telegram aan den Czaar, waarin hij herinnert aan de destijds gewisselde be langrijke verklaringen, maar het woord alliance wordt niet genoemd, en de Czaar spreekt in zijn antwoord alleen van la France amie. Och, dat de Franschen toch eens leerden lezen! Fransche werven krijgen acht groote schepen voor de Russische vloot te bouwen. 'tls bijna om te gaan twijfelen, als men ziet hoe wederom de Fransche gene rale raden zich uitsloven door het aan nemen van moties, waarin der regeering wordt verzocht nu voor goed een einde te maken aan de campagne tegen het leger. Is dan gansch het land zoo bekrompen en verblind, dat de gemeenteraad van het dorpje in de Deux-Sèvres alleen blijft staan? Of zou Cornely toch gelijk hebben, dat de vrèemdelingen eigenlijk niets van de zaak begrijpen. Maar de' nieuwe hoofdredacteur van de Figaro en de justitie haasten zich allen twijfel te verbannen, als deze soms mocht rijzen. Cornely doet dat door alle protesten uit den vreemde te negeerende justitie door zich tot het werktuig te maken van de wraak der regeering. "Want men kan toch niet te goeder trouw zijn, als men nu, na Picquarts ver klaring dat Cavaignac zich van een valsch stuk heeft bediend, een vervolging gaat instellen wegens feiten, welke een half Maar zulke toestanden vereischen ook groote plichten en het koste hem veel moeite om al zijne goederen en onderne mingen onder nauwgezet opzicht te stellen. Eindelijk tegen het midden van Au gustus nam hij afscheid van 't zwart volkje en scheepte zich op een Engelsche pakketboot naar Havr9 in, waar hq be houden aankwam. Loreuz en Mathilda Simonnet of veeleer de markies en markiezin de Ribas waren eenigo dagen voor hem in deze stad aangekomen. Mathilde had van haren echtgenoot verlangd, dal hij haar naar de Norraan- dische kust brengen zou en Lorenz had zich gehaast, deze begeerte te vervullen Hij wilde in den volgenden winter zijne salons openen en groote feesten geven en niets is geschikter dan eene reis om den kring onzer kennissen uit te breiden Kon hij overigens haar iets weigeren, die hij inniger dan ooit beminde, zonder misschien zelf te weten, dat deze ver meerdering van zijnen hartstocht juist een gevolg der langzame verwijdering van zijne vrouw was Van Parjjs gingen zjj eerst naar Trou ville, woonden daar de wedrennen by jaar geleden ten processe gebleken zijn, en door niemand strafbaar werden geoor deeld, zelfs niet door de militaire justitie, welke zich bepaalde tot een disciplinaire straf. Maar nu zal men Picquart zelfs dubbel gaan treffen. Want de rechter van in structie kwam tot de slotsom, dat in drie van de vier ten laste gelegde feiten geen medeplichtigheid van Leblois bestaat, zoo dat Picquart deswege onderworpen is aan de militaire justitie alleen voor het vierde feit bestaat medeplichtigheid en wordt vervolging van Picquart en Leblois voor den correctioneelen reenter gevraagd. Feitelijk wordt dus, door de heerlijke instellingen eener dubbele justitie, een misdrijf in tweeën gesplitst, en zoo kan men Picquart wegens zijn mededeelingen aan Leblois tweemaal straffen met ge vangenis van 1 tot 5 jaar. De zaak kan nog interessant worden, omdat kolonel Henry en de archivaris Gribelin weer genoodzaakt zijn meineed te plegen, evenals tijdens het proces-Zola. Op aandrang van den Franschen gezant heeft de Zwitsersche bondsraad de regee ring te Bern gewezen op de kans, dat de opvoering van het stuk Dreyfuss tot vij andelijke demonstraties tegen Frankrijk zou kunnen leiden. De Berner iegeering antwoordde dat zij niet bevoegd was de opvoering te verbieden en dat de inhoud van het stuk lang zoo erg niet is, als alles wat men dagelijks in een deel der Fransche pers kan lezen. Die heeren zullen ook wel geen grootkruis van het Legioen van Eer krijgen Graaf Von Hoensbroeck deelt in de Taglichte Rundschau mede, dat Bismarcks en daar zij geene woning vonden, die hem op den duur zou passen, begaven zij zich naar Havre, waar zij in het hotel Fascalieeen reeks van kameis vry vonden en voor zich huurden. Zij leefden met veel pracht en op grooten voet, aan alle genoegens deelnemende en waren omgeven door een k; ing van jonge lieden, die zich rondom Mathildeschaarden. Onder de ijverigste aanbidders van Mathilde werd een jong persoon opgemerkt, die zich Vicomte Arthur de Champy liet noemen de echte type van eep pronker. Niemand kende hom, maar dat was, zijne jeugd iD aanmerking genomen, niet te verwonderen. Hij was aardig, zijne trekken waren aan genaam, ofschoon een weinig verwijfd, zijne manieren beschaafd en zijn kleed van de beste snede. Wat wil men meer in eene badplaats Op 8 September kwam de geheele vroolijke partij, in verscheiden rijtuigen verdeeld, van Saint Adresse tehuis, toen Mathilda de Ribas het plotseling in den zin kreeg, het kleine rijtuig waarin zjj zich met den jongen Vicomte Champy bevond, zelf te willen besturen. In den beginne ging alles goed. Toen zij echter op den havendam te Havre aankwamen, schrikten de beide paarden door het gefluit van een stoomboot, en daar zij door göen krachtige hand bestuurd werden renden zij langs den oever, die zonder leuning steil in zee afliep. Het gevaar was verschrikkelijk. ziekte verergerde, doordien hij des ochtends met Schwenieger twee flesschen cham pagne dronk en 's middags een derde flesch. De oorzaak van zijn ziekte ligt volgens drS. in spijt over zijn ontslag. De Engelsche pers toont zich zeer onder den indruk van de verkiezing te South- port. Men ziet in den brief van Holden en in den bijval, dien deze daad heeft gevonden, een bewijs van ontbinding der regeeringspartij en herstel van de een dracht onder de liberalen. Dat de oppositie den zetel vanCurzon won, brengt haar echter niet verder, daar, gelijk men zich herinnert, een paar weken vroeger Doughty naar de regeeringspartij overliep en herkozen werd, zoodat de oppositie destijds een zetel verloor. De uitslag te Doughty was echter een harde slag voor Chamberlain. Ten deele was de strijd tegen zijn politiek gericht, en hij was door het uitvaardigen van een manifest tot bestrijding van den nu ge kozene, meer op den voorgrond getreden. De sedert 1895 gehouden bij verkiezingen zijn 40 in getal, en deden de regeerings- meerderhoid met 16 stemmen inkrimpen. De gezamenlijke liberale candidaten zagen hun stemmental met 21000 stijgen, ter wijl dat eer regeeringscandidaten 3000 Verminderde. Er is dus heel wat drukker gestemd dan 1895 en dat kwam steeds den liberalen ten goede. De Petit Bleu gewaagt van Carlistische woelingen in Noord Spanje. Het veilies van zijn marine plaatst Spanje voor een reeks moeielijke vraag stukken. Het heeft een ministerie van koloniën met een minister en een geheelen staf van ambtenarenLet heeft een kolo- HOOFDSTUK LVI. Gered en gewond. Een oogenblik scheen het, dat het hevig heen en weer geslingerde rijtuig zich naar «ie huizenrij wendde, maar spoedig, door de paarden naar links gerukt, was het naast hel water. De kleinste ruk kon hem in de diepte slingeren. De val zou des te vrees9Üjker geweest zijn, omdat net ebbe was over een steenachtige helling rollende moest hij in die zwarte drassige ondiepte, die den ingang van die haven kenmerkt onheroepelijk veiloren gaan. Op de kade beproefde niemand het rijtuig in zijne vaart te stuiten. Men was slechts op zelfbehoud bedacht, door in de winkels en huizen te vluchten. Lorenz en het overige gezelschap waren iets vooruil op den weg naar het hótei Frascatie, zonder een voorgevoel van het gevaar te hebben, waai in deze twee achtergebleven zich bevonden. Mathilda scheen minder geschokt, dan men zou denken. Terwijl de kleine Vi comte, doodsbleek, met geweld de teugels •aantrok, die zij hem teruggegeven had, zat zij rechtop naast hem, met opgeheven hoofd, als wilde zij zeggen »Er is niet: aan te doen. Zooals God wil I Plotseling echter scheen haar stijve blik een steunpunt te vinden. Een paar honderd pas voor ben zag zij eeD man, tegen een kiosk of koffiehuis geleund, diede niaal leger met ettelijke generaals, dui zenden officieren en een paar honderd duizend soldaten, en bovendien heeft het in de Cortes afgevaardigden van de kolo niën die niet meer aan Spanje behooren. En met de marine is het niet anders. Wel een ministerie van marine, werven, admiraals, hoofdofficieren en bemanning, maar zoo goed als geen vloot. Wat men nu met al die overtollige menschen moet doen, is een zeldzaam lastige kwestie. Te Corunna kwam het eerste transport schip met troepen van Cuba aan. Den manschappen werd mededeeling gedaan van een telegram van de regentes, die hen met hun houding geluk wenschte en welkom, heette. Uit vrees voor besmet telijke ziekte werd het schip geïsoleerd. Te Madrid is men zeer ontsteld over Mac Kinley's eisch dat Luzon worde af gestaan. Men acht dat een doodelijke slag voor het prestige van Spanje. Volgens Daily Mail heeft de beweging ten gunste van Jamaica bij de Vereenigde Staten niet die beteekenis welke men eerst daaraan gaf. Slechts enkele planters be- reidén een petitionnement in dien geest voor. Uit Washington komt het vreemde be richt, dat een sterke strooming is gekant tegen de benoeming van White tot lid der commissie voor de vredesonderhande lingen, en wel omdat deze katholiek is. Zou men soms vreezen, dat White om zijn geloof niet krachtig genoeg zal op treden in de zaak van de geestelijke orden? Vólgens Daily Chrónicle verzette de AmerikaansChe regeering zich tegen een door Duitschland voorgestelde verdeeling der Samoa eilanden. griffier tan de stoomvaartmaatschappij was. Terwijl iedereen voor 'net rijtuig vluchtte bleef hij alleen rustig op zijne plaats, als verwachtte hij de botsing der op hem losstormende paarden, en wilde hem trot- seeren. Van verte reeds scheen deze mensoh Mathilde jong, schoon, groot, in één woord voortreffelijk toe. De stralen der ondergaande zon speelden m zijne haren, op zijn gezicht en omgaven hem met eene soort van glans. In 't wit ge sleed, met ontbloot hoofd, onbeweeglijk en schitterend, scheen hij bijna levenloos te zijn. Men kon hem voor een standbeeld van een held of van een god houden. Mathilde zonder hem uit het oog te verliezen en altijd in dezelfde houding, zeide om haren gezel moed in te spreken Wi) hebben niets meer te vreezen. Die beer zal ons redden." En zij bedroog zich niet. In het oogenblik, waarop het rijtuig ten gevolge van een laatsten ruk der paarden aan den rand van den afgrond gekomen was, sprong de man uit zijne onbeweeglijkheid haaotig op, wierp zich rechts tusschen het water en de paarden greep ze bij de teugels, liet zich zonder los te laten eenige meters ver voortslepen, keerde ze toen met ijzeren vuist om en bracht ze tot staan sidderend, schuim bekkend, overwinnend. Mathilde en haar geleider waren gered. Nu kwam men van alle zijden aanloopen uit de winkels, uit de hotels, van de schepen. (Wordt vorvolfd.J

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1