14NBESTEM\fl. Gemeenteraad van Axel. Advertentien. 13,000 K.G. Ruhrkolsn. een fatsoenlijke Dienstbode, H. HARINCK. RUST ROEST. d»m. Plotseling zonk een 18 jarige jonge man in de diepte. Zijn kameraad, hoewel alles in het werk stellende om hem te redden, mocht daarin niet slagen. Slechts zijn ljjk kon hg op den wal trekken. Te Kampen is een 17jarige smidsknecht in den IJsel verdronken. In den afgeloopen nacht van Maan dag kreeg te Rotterdam eene vronw den brandenden inhoud ran een stuk vallende petroleumlamp op het lichaam. Dadelijk stond zij in brand en liep de straat op. Weldra zakte zij bewusteloos ineen en werd dood opgenomen. Naar het schijnt moet het de schuld zijn van haar man. Deze, een 65 jarige courantenlooper, zat 's nachts ongeveer kwart over twaalt met zijne 69-jarige vrouw aan de tafel in hunne woning, op de derde verdieping in den Groenendaal. Er was jenever gedronken en er kwamen woorden. De twist werd steeds erger en de man sloeg, volgens zijn eigen verklaring naar zijne vrouw, doch raakte de brandende lamp, waardoor de met petroleum bol er uitsloeg en brak, tengevolge waarvan de brande petroleum op de mouw terecht kwam. Deze stond dadelijk geheel in vlam en liep de straat op. Een der buren be weert gezien te hebben, dat de man de lamp opgenomen en naar zijn vrouw ge gooid heeft. De man is in arrest genomen, doch later wêer vrijgelaten. Een huwelijksplechtigheid.. Een eigen aardige huwelijksplechtigheid had Woens dagmorgen te Amsterdam plaats. Een zekere H., die e»nigen tijd geleden ver oordeeld was tot het ondergaan van ge vangenisstraf was Woensdag vóór veertien dagen aangeteekend. Nu wilde het toeval dat men den bruidegom juist in de bruids dagen kwam weghalen tot het ondergaan van die hechtenis. Om nu toch de trouwplechtigheid doo te laten gaan werd besloten, dat H. uit de gevangenis naar het stadhuis zou ge bracht worden en na de plechtigheid weer naar de Weteringschans zou vertrekken En zoo kwam 't dat Woensdagmorgen de mensehen die naar het trouwen keken ver tast werden door het aankomen van den celwagen. Bij aankomst werd hij door zijn bruidje opgewacht samen togen zij naar den amb tenaar van den den Burgeljjken Stand en na de voltrekking van het huwelijk stapte de pas getrouwde man weer in zijn nieuwer wetsche trouwkoets. Als onze vriend nu nog lang moet zitten zullen in dat gezin de witte broodsweken wel langer dan 6 weken duren. Te 's Hertogenbosch is een vrouw in Je tram moeder geworden. De hitte en hare gevolgen. Nog steeds zijn de buitenlandsche bladen opgevuld met bijzonderheden over de gevolgen van de groote hitte. Een Londensch geneesheer had, opgemerkt dat de dames door de pa rasols voldoende beschermd worden tegen zonnesteek, terwijl de heeren. die allicht den hoed eens afnemen, zich juist daardoor bloot geven. Maar de ervaring te Parijs bewijst dat ook dames getroffen worden. Zoo vond men in den tuin van het Luxemburg een sierlijk gekleede dame bewusteloos op een stoelnaar een hospitaal gebracht, overleed rij. Eene vrouw van 43, renteni-ster, viel op straat neer en overleed eveneens in een hospitaal. Het uitstellen der manoeuvres in Frank rijk was een ongehoord iets. maar het was erg noodig. Bij een der marschen waren reeds vele dooden gevallen terwijl een ka pitein en een soldaat der manoeuvreerende troepen uit wanhoop zelfmoord pleegden. Sedert heeft een onweersbui ook daar ver- frissching gebracht. Ontzettend zijn de boschbranden in vele deelen van Frankrijk. Zoo bij Saint Jean d'lllac waar het vuur Zondagochtend begon en eerst in den nacht van Maandag op Dinsdag door een overv]oed;gen regen werd gebluscht. Een strook bouw en boschlaud van zestien bij drie kilometer was geheel plat geblakerd. De bevolking was uit geput van inspanning. Velen hadden 86 uur zouder rust en schier zonder voedsel gewerkt om bet vuur te sluiten. Het merkwaardigst was de boschbrand in de Landes waar bijna een trein door het vuur werd vernield. Zondagmorgen was de brand begonnen en woedde spoedig over de gronden van vipr gemeenten in de Landes Luxey Lipostey, Labouheyre en Ichoux. De spat rebosschen waren een gemakkelijk veld voor het vuur. en aan den spoorweg ge komen. tastte het ook de telegraafpalen aan. Tegen middernacht kwam een plezier- trein uit Bayonne en Sint Sebastiaan naar Bordeauxte Labouheyre kon hij niet verder. Twee en een half uur moeBt bij wachten. Toen dacht men het vuur noegzaam meester te zijn om den trein te laten passeeren. De zeer talrijke reiziger de trein was stampvol klommen weer in de coupésvoort ging liet met den langen zwaren trein toen men na een poos bemerkte dat de loopplanken vuur hadden gevat. Het was een hachelijk ooger.blik te gevaarlijker door de pagiek onder de toch al zoo ongeduldige ontruste reizigers. Een kloek besluit kon alleen redding geven. Alle vensters waren goed gesloten. De machinenist Lopez en de stoker Dureté bestegen de locomotief, en, op ge vaar van levend te verbranden, dreven ze den trein zoo snel mogelijk de vuurzee in als de bliksem ging de reuzenslang er door en was gered. Een groot aantal vrouwen waren natuurlijk van 't stolye gevallen maar niemand had ernstig letsel gekregen, zelfs Lopez en Dureté niet. Een andere groote boschbrand had in de buurt van Bordeaux plaats. Deze woedde over een uitgestrektheid van negen K. M Bij Marcheprime vond men onder de over blijfels van boomstammen en gras het ver kooide lijk van een man van 76 en dat van een kind van 5 jaar. Men vreesde dat er meer personen omgekomen waren Verscheidene alleenstaande huizen en een geheele kudde schapen zijn mede verbrand, Dinsdag bracht een hevig onweer wat verkoeling en veel regen, maar ook nieuwe ongelukken. De bliksem trof verscheiden boomen en de voorpui van een drankhuis. Ook in België heeft het hevig geonweerd. Te Verviers hebben de regen en de hagel de velden overstroomd en de donderslagen waren zoo hevig, dat een 70jarige vrouw van schrik gestorven is. Te Dison werd een draaimolen door den bliksem getroffen. De eigenaar en zijn bediende werden ge deeltelijk lam geslagen. In het land van Herve, nabij de Nederlandsche grens, zijn verscheidene hoeven afgebrand. Allerwegen werden boomen omgeworpen of in splin ters geslagen. In de streek van Samber en Maes heeft het onweer veel kwaad ge daan Te Bauraing woedde het gedurende zestien uren, dat is van 2 uur 's nachts tot 6 uur 's avonds. Te Sozin moest een pachter met zijn vrouw in nachtgewaad de vlncht nemen, om niet levend in hunne woning te verbranden. Zitting van 25 Augustus 1898. Behalve dhr. Dregmans zijn alle (9) leden tegen woordig. Eene vacature. Voorzitter dhr. D. J. rgelSecretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezig z. h. s. gearresteerd. I. Inaekomen stukken. a. Missive van (led. Staten houdende terug zending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het 3e kwartaal 1898. b. Kennisgeving van dhr. Dregmans, dat hij wegens ambtsbezigheden verhinderd is de verga dering hij te wonen. II. Door den voorz. worden de hh. Jansen, Van Hoeve en Van Fraaijenhove uitgenoodigd de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid Smies te onderzoeken. Na onderzoek verklaart deze commissie bij monde van dhr. Jansen, dat niets aangemerkt is kunnen worden, weshalve zij tot toelating adviseert. Daartoe wordt besloten. III. Eene wijziging in de begrooting van 1898 ten bedrage van f 637.50 wordt met algem. stem men goedgekeurd. Onder deze som is begrepen f300, subsidie aan de feestcommissie en f60 voor versiering van het raadhuis. IV. De commissie belast met het onderzoek der gemeenterekening over 1897 adviseert bij monde van dhr. Koster tot goedkeuring, maar moet de opmerking maken, dat het wel wenschelijk was, dat de rekeningen eerst werden nagezien en dan betaald, en niet eerst betaald en din nagezien, want dan is het te laat. Dhr. van Hoeve sluit zich hierbij aan. De voorz. belooft in 't vervolg die rekeningen ter inzage te leggen. De rekening wordt hierna goedgekeurd. V. Vaststellen begrooting algem. burgerl. arm bestuur -voor 1899.- Deze, in handen geweest eeuer commissie van onderzoek, bestaande uit de hh. Jansen, Weijns ei Dekker wordt, op advies der commissie, tengevolgi van het uitgebrachte rapport van dhr. Jansen, h. s. goedgekeurd. VI. Worden tot zetters van 's Rijks Directe Belastingen herbenoemd de hh. A. Luteijn, P. Koster en Levinus de Feijter Jzn., terwijl in de plaats van dhr. Maarten Smies wordt benoemd dhr. P. van Hoeve. Dhr. Van Hoeve zou er liever van verschoond blijven, doch op aandringen van den voorz. neemt hij de benoeming aan. VII Aanbieding der gemeentebegrooting voor '99, Wordt in handen gesteld eener commissie be staande uit de hh. Jansen, Van Hoeve en Wolfert. Hierbij merkt dhr. van Hoeve op, dat het wen schelijk was, dat alles publiek werd aanbesteed. Hij zou daarvan dan ook later een voorstel willen maken. De voorz. zegt hem daarom ook expres in de commissie te hebben benoemd, opdat hij zich dan goed op de hoogte zon kunnen stellen van 'teen en ander, terwijl hij dan later een voorstel daar omtrent kan indieneD. VIII. Verzoekschrift van Dr. B. Tronw om eervol ontslag als gemeentegeneesheer tegen 1 September 1898. De voorz. vraagt of niemand 't woord daarover verlangt of eenig bezwaar daartegen heeft. Dhr. Lamaitre zegt dat de Raad het geven moet, er is niets aan te doen. Z. h. s. wordt het ontslag eervol verleend. De voorz. zegt dat heden nog een brief inge komen is van dhr. Offringa, arts alhier om met 1 September 1898, in de plaats van Dr. Trouw tot, gemeentegeneesheer te worden benoemd, onder belofte de lichamelijke belangen der ingezetenen te zullen behartigen. De voorz. stelt voor dezen brief in behandeling te nemen. Dhr. Lamaitre komt hier tegen op. Hij zag liever dat een algemeene oproeping werd gedaan. Dhr. Jansen zou er voor zijn om in de instructie van den dokter te zetten, (als er tenminste maar één in de gemeente is) dat hij de armenpraktijk op eene andere gemeente niet mag uitoefenen. De voorz. ziet geen bezwaar dat er in te zetten. De voorz. wil het verzoekschrift behandelen doch dhr. Lamaitre verklaart zich voor eene oi roeping. Hij zegt dat deze dokter dan ook solfi citeeren kan. Dhr. van Hoeve zegt dat we met 1 September, toch een plaatsvervangend geneesheer moeten heb hen b. v. tot 1 October. De Voorz. Zeker. Er bestaat misschien geen bezwaar tegen om dhr. Offringa voor een maand te benoemen Dhr. Jansen zou hem willen benoemen tot 1 Januari, als dat allemaal op 1 maand moet ge beuren oproepen, benoemen, enz. dat is te kort. Dhr. Lamaitre. Als deze dokter voor drie maanden moet worden benoemd, dan houd ik het er voor, dat het voor een ander al heel lastig is om te solliciteeren, want die zullen dan zeggen wat zal ons het haten of we solliciteeren or niet, de waarnemende is het toch, die wordt toch be noemde dus voor een maand of 2 maanden hoogstens is genoeg Dhr. Wolfert zon er voor zijn om eene anderen dokter met de waarneming te belasten. De Voorz. acht dit een Dewijs van wantrouwen, wat zouden ze wel zeggen dat is me daar ook een raad in Axel, de heer Offringa mag nog niet eens voor 2 maanden waarnemend zijn. dhr. Jansen. Zou net niet beter zijn dat er 2 dokters in de gemeente waren. Vroeger bij het brengen van het tractement van f800 op f600 ben ik tegen die verlaging geweest, en heb toen reeds voorgesteld voor f 800 twee dokters op te roepen. Dit kan nu ook gebeuren. Als dan de wijken worden verdeeld, dan kunnen ze ieder de helft van de armenpraktijd waarnemen, en dan hebben de menschen 2 dokters waar ze naar toe kunnen gaan. Dhr. Weijns: dat is niet waar, als de wijken aangewezen zijn hebben ze er maar één. De voorz. Willen we nu maar eerst, om tot een goede orde van zaken te komen, het voorstel in behandeling nemen om Offringa tot November te benoemen V Voor stemden de hh. van Hoeve, Jansen, Dekker, Weijns en de voorzitter. Tegen stemde dhr. Wolfert. De hh. Lamaitre, Koster en van Eraaijenhove buiten stemming. De voorz. brengt nu het verzoek van dhr. Offringa om met ingang van 1 September tot arts te worden benoemd, weer ter tafel. Dhr. Lamaitre. Maar hoe heb ik het nu nu Offringa pas benoemd ais waarnemend, en nu komt u weer met de sollicitatie aflaat ons nu eene oproeping doen. De voorz. Ik moet dien brief toch in behan deling brengen. Dhr. Lamaitre ziet dat niet in het maakt geen punt nit van de agenda. De voorz. Ja, maar er staat ook niet op de agenda dat we eene oproeping zullen doen. Dhr. Jansen gelooft dat het uitgemaakt is, dat hij alleen maar voor 2 maanden benoemd is. De voorz. Ik moet dat verzoek toch in stem ing brengen. Dhr. Koster. Daar kunnen we niet over stemmen, het heeft niet op den oproepingsbrief gestaan. De voorz. We kunnen er toch wel over stemmen wordt deze benoemd, dan behoeven geen oproeping te doen. Dhr. Koster zegt dat het onderzoek niet wettig is, het moest op de agenda gestaan hebben. De voorz. Als dat het bezwaar is, dan kan in deze vergadering ook geen oproeping gebeuren. Dhr. van Hoeve ziet er geen bezwaar in het adres te behandelen. Dhr. Jansen. Ik wel. omdat er een lid tegen opkomt. Koster zegt dat het niet wettig -is. Koster bevestigt dit. De voorz. Ik zal in stemming brengen of het verzoek al dan niet zal behandeld worden. Dhr. Lamaitre. Laat het dan maar doorgaan, dan is 't in een keer afgemaakt. Met 7 stemmen wordt besloten den sollicitatie brief van dhr. Offringa te behandelen. Voor stemden de hh. Jansen, Weijns, Wolfert, van Fraaijenhove, van Hoeve, Lamaitre en de voorz tegen dhr. Dekker buiten stemming dhr. Koster. Nu stelt de voorz. voor om tot de benoemen over te gaan. Véór de benoeming stemden de hh. Jansen (echter gemotiveerd) Weijns en de voorz.; tegen stemden dhr. Dekker, Lamaitre, van Fraaijenhove, Wolfert en van Hoeve. Bij de vraag van den voorzitter zegt dhr. Koster dat hij zich van alle stemming onthoudt. de voorz. dus u wilt in 't geheel geen dokter. Het motief van dhr. Jansen was, dat de dokter, geen armenpraktijk in andere gemeenten mag uit oefenen. dhr. Jansen stelt nn voor om 2 dokters te be noemen en heiden met de armenpraktijk te be lasten. dhr. Weijns zegt, dat dit in Ter Nenzen zoo is. de wijken worden daar gesplitst en over ander jaar ruilen ze van wijken. dhr. Koster zegt dat dit moeilijk kanwant in de eene wijk kunnen zieken zijn en in de andere niet, en dan beiden 't zelfde geld krijgen, dat kan loeilijke verdeeld worden. Nogmaals stelt dhr. Jansen voor het tractement met f200 te verhoogen en op f800 te brengen, en dan 2 dokters daarvoor op te roepen. dhr. Lamaitre ziet er bezwaar in om f200 uit de gemeentekas meer te geven. de voorzitter zou ook 2 dokters willen oproepen maar voor f600. dhr. Jansen. Ik zou liever f200 meer geven aan den dokter dan f300 aan het kroningsfeest, want het is toch maar waar, dat de arme menschen tegenwoordig slecht bemeesterd worden. Ik weet er die twee driemaa omden dokter zijn geweest, en dao hij toch niet kwam. dhr. Lamaitre merkt op dat men het kronings feest maar eens in zijn leven heeftbovendien dat zijn gedane zaken, daar moeten we niet meer over spreken. Hier is 't onderwerp, om f 200 meer te geven en daar ben ik tegen. dan stelt Jansen voor 2 dokters op te roepen tegen f 300 ieder, dit voorstel wordt aangenomen met 8 van de 9 stemmen. Tegen dhr. van Hoeve, de zitting wordt gesloten, daar niemand meer wenscht te spreken. Het Algemeen Burgerlijk Armbestuur, alhier, zal op Zaterdag den 27 Augustus e. k. des voormiddags teu 9 ure ten raad- huize aanbesteden de levering van De aannemer is verplicht voor eigen rekening de kolen te laten wegen, op de weegbrug aan 't station of op de Axelsche- Sassing. Inlichtingen te bekomen bij den Ontv. Het Armbestuur voornoemd J. VERIJZER, President, C. v. i). BKOEKE, Secretaris. J. A. VAN VESSEM, Ontv. Wordt gevraagd tegen No* vember te Middelburg die koken en goed werken kan. Goede getuigen. Fianco brieven onder letter boekh., SMITS Middelburg. Ondeigeteekende maakt he- kend dat hfl een WINKEL beeft geopend in het huis vioeger bewoond door Jac. Wolfekt, en ruim voorzien i» van alle soorten MATTEN en BORSTEL WERK, benevens VISCHWAREN, en meer andere artikelen. Vooits verkrijgbaar VERKADES NACHT-en THEELICHTJES VUURAANMAKERS, enz. enz. Zich min zaam in iedeis gunst aanbevelend. Axel, 19 Aug. 1898. ALGEMEENE VERGADERING op Maan dag 29 Augustus om 7 ure 's avonds in bet Clubkolaal. Rekening en verantwoording. Voikieztng bestuur. Ballot ta ge. Conti ïbutie, enz. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3