I No 1231. Zaterdag 27 Aug 1 ie Jaarg. J «1 iJ MJkT 51 voor Zeeu wsch-Vlaanderen IN ie u Ws- en Advertentieblad F. DIELFMAA, AXEL. Buitenland. Binnenland. 5? feuilleton. DE WURGERS YAN PARIJS. r.oiiiwr. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Sommige buitenlandsche bladen doen een opvolgings kwestie in Luxemburg voorzien, nu de erfprins Willem drie dochters en geen zoon heeft. Wij ge- looven dat men gerust kan zijn. Er is, nu van het Huis Nassau nog slechts een tak over is, geen enkele reden waarom de dochters niet zouden mogen opvolgen als het huis in de mannelijke linie geheel is uitgestorven. Het familieverdrag uit het midden der 13e eeuw en alle in later tijd op dezen grondslag gesloten verdragen tusschen de beide takken van het Huis van Nassau, zijn door den dood van Willem III ver vallen, Volgens de Temps zullen Picquart en Leblois vervolgd worden wegens het als ambtenaar van den staat aan onbevoegden mededeelen van geheime stukken betref fende de verdediging van het grondgebied of betreffende de veiligheid van den staat tegenover den vreemde. De jongste reis van Lockroy, den Fran schen minister van marine, naar Brest heeft geleid tot het plan het Noorderes kader uit te bieiden en het te doen bestaan uit groote kruisers en pantserschepen. 4 kleinere schepen, die er toe behooren, zullen naar de Middellandsche Zee worden gezonden. Meline heeft te Plombières een groote rede gehouden en den lof gezongen van zijn politiek, als de eenige mogelijke tot bestrijding van reactie en revolutie. Hij eindigde met een lofspraak op het leger. Wij zullen het nooit in onzen politieken strijd mengen, daarvoor hebben wij er te veel achting en liefde voor, aldus zeide de ex-premier. De lord-mayor van Londen zou naar de Vereenigde Staten gaan, om mede te werken aan het nauwer toehalen van de banden tusschen beide landen. Wegens ziekte zijner vrouw is deze reis echter afbesteld. De toestand van den prins van Wales laat niets te wenschen. Hij zal nu Cowes verlaten en naar Plymouth gaan. - Bij de proeven, welke hij deed nemen met het telegrafeeren zonder draad, heeft men een afstand van 12V2 KM. bereikt. Eugène Wolff, die op het oogenblik buitenslands is, kondigt een schrijven aan, waarin hij zal mededeelen wat er aan is van zijn 'rechtertje-spelen in China, waar over enkele bladen zeer fantastische ver halen hebben gedaan, welke echter door velen met instemming werden ontvangen. Immers, waar bekend is dat de manda rijnen als een misdaad gestraft moet worden, rechts en links maar schuldigen" doen arresteeren, acht men de bevrijding van zulke gevangenen door list een goed werk. Tengevolge van een door de Duitsche rs te Lodz gevierd feest, is aan alle in Polen gelegerde militaire muziekcorpsen verbo den Duitsche volksliederen te spelen, ook op particuliere concerten. De haat der Denen tegen Duitschland is nog zoo groot, dat de Duitsche kolonie te Kopenhagen geen bloemist kon vinden, die een krans voor Bismarck wilde maken. Toen eindelijk iemand van Duitsche af komst het werk ondernam, werd hij on middellijk geboycott. De plaatselijke overheid te Boedapest had geweigerd een zaal van het stadhuis beschikbaar te stellen voor het houden eener socialistische vergadering. Vandaar een groote ontstemming, welke tot troe belen leidde, waarbij velen werden ge- arresteerd Keizer Wilhelm zal op zijn reis naar het Oosten Athene bezoeken. Z. M. schijnt erg voldaan over de verzoening van Grie kenland met zijn vriend Abdoel Hamid. De Sultan van Turkije krijgt het druk met vorstelijke bezoekers. Eerst keizer Wilhelm, dan den Shah en nu heeft ook de Khedive doen vragen of hij welkom zou zijn. De krijgsraad te Florence heeft het ka merlid Pescetti bij verstek tot twee jaar gevangennisstraf en levenslange verban ning veroordeeld. Het hof van cassatie te Rome heeft al de voorzieningen tegen de vonnissen van de krijgsraden naar aanleiding van de jongste onlusten verworpen. De Italiaansche regeering heeft alle pre fecten naar Rome doen komen, om hen te raadplegen over de oorzaken der onte vredenheid. De regeering zou, in verband met deze besprekingen, het voornemen hebben opgevat eenige hervormingen voor te stellen. Op Kreta dreigen nieuwe botsingen en wel te Rethymo, waarde baschi-bazouks een sterke stelling innamen buiten het cordon. De christenen hebben getracht de woestelingen terug te dringen, maar dit was nog niet gelukt. Het te Brussel gevestigde bestuur van den Congostaat kreeg eerst nu bericht van een gevecht, dat 4 Juni tusschen zijn troepen en de Derwischen was ge leverd. De laatsten hadden den aanval ondernomen en werden teruggeslagen. De Staatsche troepen verloren o. a. twee officieren. Atjeh. De N. R. Ct. ontving het vol gende telegram uit Batavia, dd. Woensdag betreffende Pedir Dinsdag zijn twee troepen naar Tangscb gegaan, dat" door 20u partijgangers van Toekoe Oemar verdedigd wordt. Oemar zelf is te Beungga. De troep van Yan Heutsz gaat over Kemala naar Beungga. Overste Willems gaat over Pringgi langs een voetpad recht op Tangsé aan. Hy neemt voor 5 dagen leeftocht mede. Kleine troepen vervolgen Polim in de VII Moekims." Het per jongste mail aangebracht ver slag omtrent de voornaamste gebeurte nissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorigheden, loopende van 3 tot en met 16 Juli, bevat weinig bijzonderheden. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig. Ter Westkust kwa men nog al koortsgevallen voor en in de bovenstreken vertoonde zich pokziekte. - Van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes is voor de alge- meene armen van Tiel ingekomen eene gift van 300.-. - Op den verjaardag van H.M. de Koningin zal te 71/4 uur des avonds een groot galadiner plaats hebben. Te voren zal Hare Majesteit de gelukwenschen ont vangen van de Hofhonding en van auto riteiten. Op den dag na dit bezoek ontving Je- atine Guérin eene groote, gezegelde en- vsloppGï huur door oon commissionnaii Zij opende haar en vond in eene tweede enveloppe honderd banknoten en duizend francs. Op deze enveloppe stonden de woorden «Terugbetaling van een deel der ge roofde som." Groot was de verwondering van het meisje. Zij deelde het nieuws onmiddellijk aan dr. Lavril mede, die zich dadelijk naar het paleis van justitie begaf en den procureur generaal er kennis 'van gaf. Spoedig wist geheel Parjjs het nieuws en men helderde het op de meest ver schillend wijze op. Daarover was men het algemeen eens, dat de dader gewe tensbezwaar gevoelde, dat hij medelijden bad met haar, die hij geruïneerd had, en dat hij minstens haar lot verlichten wilde d?ar bij zijne misdaad niet ongedaan kon maken Tegelijkertijd riepen de couranten, die reeds vroeger de verdediging van Jagon op zich genomen hadden «Het is duidelijk, dat niet hij het geld terruggezonden kan hebben, daar hij ge vangen is en geene gelegenheid heeft met de buitenwereld iu aanraking te komen. Wie kan het, dun gedaan hebben? Dit moet opgehelderd worden, voor menden schijnbaar schuldige terechtstelt Het zenden van dit geld bracht pers en publiek in zulk eene opgewondenheid, dat aan het openbaar ministerie, van alle zijden met brieven, verzoekschriften en vermaningen overladen, kwijtschelding van straf aan den veroordeelde werd aan bevolen, die toen natuurlijk ook volgde door de doodstraf voor Jagon in levens lange dwangarbeid te veranderen. De veiligheidschef wilde het nieuws aan den gevangene zeiven mededeelen. Jagon bezat tegenwoordigheid van geest genoeg het zeer rustig te vernemen. »Ik wist het reeds. En het kon wel niets anders. Nocbthans dank ik u voor de mecedeeling, heer Claude want ik ben er van overtuigd, dat ons laatste gespek eenigen indruk op u gemaakt beeft, die zich ook in verderen kring verspreidde." «Daarin bedriegt gij u," zeide de vei ligheidschef, die weer twijfelachtig ge worden was. «Ik aarzelde alechts een seconde in mijne meening. Gij zijt zoo'n vlugge komediant. Maar dat was niet van duur. Overigens zou alleen de terug betaling der 100.000 francs mijn twijfel aan uw schuld dadelijk vernietigd hebben wanneer deze inderdaad nog bestond." «Ik verzoek u, als 't u belieft te zeggen van welke terugbetaling gij spreekt," zeide lagon. «Ik begrijp het niet." »Men heeft juffrouw Guérin 100,000 francs ter afkorting der geroofde som teruggezonden." «Waarachtig? Dat bewijst, dat de wer kelijke dader gewetensbezwaar heeft." «Ja, dat meent iedereenalleen ik niet." Wat meerit gij dan *Ik geloof, dat. gij uw leven voor den prijs van 100,000 francs wilt koopen. Dat is aUes." »Ik moet zeggen, dat ik u nog altijd niet begrijp," hernam Jagon. «Ik heb alzoo in mijne cel nier een kapitaal ver borgen ik neem daarvan, zoo ik wil en zond mijne wachters met geldbrieven in de stad rond." «Neen. Maar gij ontvangst bezoek van Engelsche journalisten." Engelsche journalisten hernam Jagon gemaakt. «Ach ja! Deze lange rood harige heer, die beloofde zich voor rajj te interesseeren. Zou bij dan de 100,000 francs overgezonden hebben Acb, het lieve menschMen beeft gelijk, als men beweert, dat de Engelschen een edel karakter hebben." «Het was noch een Engelschman, noch een journalist," zeide de veiligheidschef. «De prefect van politie, die deze zaak een weinig ridderlijk behandelde, is be drogen geworden. Om de vergunning tot een bezoek uwer cel te verkrijgen, beeft men hem een brief der Engelsche am bassade voorgelegd, en men weet nu dat deze brief vervalscht was." «Werkelijk?" riep Jagon. «Daar hoor ik iets Men zou zelfs eene vervalscbing begaan hebben, om mjj te zien, Hoe ver gaat toch de nieuwsgierigheid dei men- scben." Zeg liever de vermetelheid of de toe genegenheid van een medeplichtige misschien ook zijn vrees. Uit dit alles is de list ontstaan waardoor gij gered zjjt, Maar ik zal dezen medeplichtige, dezen valschen Engelschman en journa list vroeg of laat pakken, dat verzeker ik u, hoe slim hij ook zijn moogt." ,0, gij zijt ook niet zonder talent," zeide' Jagon met een ironischen glimlach. Wij kunnen elkaar de hand reiken." «Daarvoor bedank ik. Ik kau wel een ter dood veroordeelde de hand gevon, want hij is een stervende wien men ach ting verschuldigd is; maar ik reik niet aan een geleislaaf de hand, men moet onderscheid maken." «Dat doe ik ook," hernam Jagon waardig. Wanneer ik zeide, dat wij elkaar de hand ieiken dan wilde ik daarmee alleen zeggen dat wij waardige tegenstanders zijn." Eenige dagen later bevonden zich Jagon en Blancbard op weg naar h6t eiland Ré, vanwaar mén hem en andere lotge noten uit een schip der regeering naar bun nieuw vaderland zou brengen naar Nieuw Caledonië.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1