ticmengd Nieuws. Burgerlijke Stand. altijd nog gewenscbt. zelfs bij clen aan koop van betrekkelijk kleine partijen. Dit geldt niet alleen van meststoffenmaar ook van voederstoffenwant ook niet dit laatste artikel kan zeer veel bedrog gepleegd worden. Aan het laten ondei zoeken van zaden zijn nog al wat bezwaren verbon den ook eisckt bet in sommige gevallen nog al wat tijd. Evenwel is dit onder zoek lang niet altijd overbodig. De zaden toch komen dikwijls uit andere landen en bet is geen zeldzaamheid, dat men bijv. Lucernezaad koopt, dat heet te komen uit Frankrijk, terwijl bet in werkelijkheid afkomstig is uit Noord-Amerika De Lu cerne uit Provence (in Frankrijk) is zeer geschikt voor onze streken, maar de Ame rikaansche Lucerne kan niet tegen onzen winter. Zulk een tegenslag geelt dubbel nadeel, omdat men daardoor ook met zijn vruchtwisseling in de war komt. De Rozendaalsche klaver is in onze stre ken zeer gewild en terecht. Maar ook hier wordt wel eens Amerikaansch zaad geleverd onder den Rozendaalscben naam en die Amerikaansche klaver heeft veel mindei voedingswaarde. Het best zou zijn, het klaverzaad te koopen bp de Rozen daalsche boeren zelf, maar de Bra banders durven ook al knoeien Terwijl we ons voorbehouden later nog wat omtrent het monsternemsn ook van stoffen voor bet private ondei zoek mee le deelen, volge hier iets omtrent de kosten van dat onderzoek. We zullen uit elke rubriek van het tarief de hoogste en de laagste cijfers meedeelen waarbij we opmerken le, dat een niet landbouwer het dubbele van den opgeven prijs betalen moeten ten 2e, dat de prijzen gewoonlijk slaan op het onderzoek naar één enkel bestanddeel b.v. bij bet onderzoek van superphosphaat betaalt men voor de bepaling van de ge- heele hoeveelheid phosphorzuur in het mon ster 1.50. en voor het bepalen van het in water oplosbaar phosphorzuur ook 1.50 wie dus één van beide weten wil betaalt een daalderwie beide wil kennen 3. De tarieven zijn aldus MESTSTOFFEN van 0.25 tot 2 VOEDERSTOFFEN 0.25 1.50 ZADEN 0.50 1 GRONDSOORTEN 0.25 1.50 MELK 0.25 >1.50 BOTER 0.25 1 WATER 0.25 1.50. Andere artikelen worden ook onderzocht en de kostenberekening geschiedt zooveel mogelijk naar den maatstof, in het tarief aangegeven. Wie veel te onderzoeken heeft, kan dit in sommige gevallen gedaan krijgen tot verminderden prijs. En hiermede achten we onze taak voor ditmaal afgedaan. Mochten sommigen, die of uit vooroordeel, öf uit onbekendheid met de proefstations, tot nu toe van deze inlichtingen geen gebruik maakten, er toe overgaan, dit in hun eigen belang en voordeel wel te doen wij zullen onze moeite ruimschoots beloond achten. Ten slotte nog dit Er bestaan omtrent het onderzoek van meststoffen, voederstoffen enz., zoowel voor openbare als voor private contróle voorschriften omtrent alles, wat daarop betrekking heeft. Veel hebben we daaruit overgenomen, alles kon natuurlijk niet. Maar wie tot eigen onderzoek en tot gemak bij mogelijk gebruik maken van de proefstations deze voorschriften in bezit mocht willen hebben, kan zich wenden tot ondergeteekende, die hem gaarne koste loos daaraau helpen wil. P. LE FEBER. P. S. Sommige bepalingen omtrent het nemen van monsters en enkele for maliteiten zullen pas gelden op 1 Janu ari 1899. In hoofdzaak komt hetgeen nu daaromtrent nog geldt, daar evenwel mee overeen. De minister van binnenlandsche zaken Gezien de bepalingen waaronder ge durende de suikercampagne van het jaar 1897 een tweede gelijktijdig onderzoek van monsters suikerbieten op suikerge halte aan de rijkslandbouwproefstations kan worden verricht heeft goedgevonden te bepalen dat voormelde bepalingen ook voor de suikerbieten campagne van het jaar 1898 van kracht zullen zijn. Een paar dagen geleden is openbaar gemaakt hot verslag van ds op last der regeering gedane onderzoekingen derboter- monsters, genomen in de maanden Sep tember tot December 1896 in 't belang van den botorhandel op Engeland Het waren monsters van boter uit verschil lende plaatsen van Friesland, Groningen en Drenthe. Er waren 6000 quantitatieve bepalingen verricht van circa 475 monsters. Als een der voornaamste uitkomsten zij voorloopig vermeld dat het gehalte aan vluchtige vetzuren, bepaald volgens Reichert Wollny, tot omstreeks het eind van October of het begin van November neiging tot daling vertoonde. Nadat het minimum bereikt was, steeg het weder vrjj spoedig. De andere cijfers vertoonden correspondeerenden veranderingen om trent de lactatie periode, de voeding en behandeling der koeien waien zooveel mogelijk gegevens verzameld en daaruit kon worden afgeleid dat bedoelde ver mindering van het gehalte aan vluchtige vetzuren vrij regelmatig voortging zoolang de koeien in de weide werden gelaten dat de stijging begon zoodra de koeien in den stal waren overgebracht. In de vakliteratuur is een vaak uit gesproken meening dat de daling van het gehalte aan vluchtige vetzuren in het najaar voornamelijk zou zijn toe te schrijven aan den voortgang der lactatie- periode. Daarom zij uitdrukkelijk ge constateerd dat in dit onderzoek het minimum der Reichert-Wollny-getallen reeds lang was voorbijgegaan voor zich een enkele nieuwe melkkoe onder de onderzochte bevond. Indien dus de lac tatie-periode ook al invloed op het ge halte aan vluchtige vetzuren mag hebben, kan althans dit met zekerheid gezegd worden dat in het najaar van 1896 in de onderzochte streken van Nederland andere factoren in staat zjjn geweest dien invloed totaal te verbergen. Daar te gelijk met het op stal brengen de voeding der koeien pleegt veranderd te worden kan alsnog niet worden uit gemaakt of de stal dan wel het voedsel den voornaamsten invloed in deze gehad heeft en mag van latere onderzoekingen opheldering hierover verwacht worden. Onder goedkeuring van den minister zullen de volledige uitkomsten van dit onderzoek in veiband met andere waar nemingen te gelegener tijd in een vak tijdschrift worden in het licht gegeven. AXEL, den 23 Augustus 181)8. Gisteren werd alhier door Burgemeester en Wethouders aanbe.iteed de levering van: lo. Plus minus 1200 liters petroleum. Hiervoor werd ingeschreven doorD. Meeusen voor C,073/4, P. H. Veenhuizen voor J 0,067/8 en C. P. Gast voor O,0673/100 per liter. 2o. 6000 Kg. Ruhrkolen. Hiervoor werd ingeschreven door C. van den Broeke voor 9,60, wed. L. Rolff voor 9,45 en M. Loof voor 9,27x/2 per 100 Kg. en 3o. 100 hectoliters cokes. Hiervoor werd ingeschreven door C. van den Broeke voor 0,60 en M. Loof voor 0,h9,të/m per hectoliter. Alle inschrijvers wonen alhier. Aan de laagste insein jj vers is de leve ring gegund. Gisteravond en gedurende den nacht hing boven deze streek een zware on weerslucht. Het licutte verschrikkelijk en aanhoudend. Een malsche regen bracht veel verkwikkingbinnenshuis echter was de hitte nog bijna oudragelijk. In de riching van Gent W9rd een groote brand gezien. De vorige week had e6n kleine jongen een drietal vinkeneitjes gevonden, die op den schoorsteenmantel gelegd werden om uit te blazen. Wat bleek echter een paar dagen later? Door het warme zomerweder was de temperatuur der eitjes zoo hoog gebleven, dat het broedproces was voortgezet, zoodat er jonge vinkjes te voorschijn waren goko- men. De beestjes waren gauw dood. - Bij de Gereformeerde kerk A te Zaamslag is beroepen Ds. J. Meijer, pre dikant bij de Gereformeerde kerk te Lange slag. Onweer. Tijdens het onweer dat Vrijdag avond boven Roermond en omstreken woed de, sloeg de bliksem in een blok huizen te Karken, ten gevolge waarvan er vier totaal afbrandden. De geheele inboedel, benevens de oogst, werd een prooi der vlammen. Te Thorn sloeg de bliksem in de woning van Soetelmans Het woon huis, met schnur en stallingen brandden totaal af. Van den inboedel en den aan wezigen oogst werd eveneens niets gered. Te Beegden sloeg de bliksem in de boerderij van J. Snijders, die benevens de oogst en circa 2000 takkenbossen, een prooi der vlammen werd. Een in de nabij heid staande pereboom werd aan den grond afgeslagen. Te Amerika ("Horst) sloeg de bliksem in de boederij van P. J. Schat tevoet. Van de gebouwen bleef niets over dan de naakte muren, terwijl de geheele oogst en meubelen een prooi der vlammen werden. Drie varkens vonden eveneens den dood in het vernielend vuur. Te Ooi werden eenige korenmaten door den bliksem getroffen, waarvan er twee totaal verbranden. Een paar andere werden door toegeschoten hulp tijdig gebluscht. Te Roermond sloeg Vrijdagavond de bliksem in een blok huizen waarvan er vier in de asch gelegd werden Branden. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak aan den Noordsingel te Rotterdam een felle brand uit. Te midden van het kermisgewoel was de politie juist doende om zich van het sluitingsuur dei- koffiehuizen enz., dat dien nacht op halt drie gesteld was, te overtuigen, toen zp geroepen werd om door de geheele stad alarm te blazen voor een uitslaanden brand, die ontdekt was door een politieagent in perceel no. 25 aan den Noordsingel, waarin de stalhouderij van H. Stolk gevestigd is. De brand bleek te woeden in het achter gedeelte, waarin de hooizolders en de paar denstal zich bevinden. Onmiddellijk werden de paarden aan de achterzijde in een tuin gejaagd door eene heining te verbreken. Een der dieren be kwam lichte brandwonden. Ook de rijtuigen werden zooveel mogelijk in veiligheid ge bracht. De brand woedde inmiddels fel voortin de aanwezige voorraad geperst hooi van enkele 1000 kilo's benevens een partij haver. Met behulp van een viertal spuiten slaagde de brandweer er in onder leiding van den hoofdman den heer A. Hartman, den brand in één uur tijds meester te worden, hoewel hij eerst tegen half acht 's morgens geheel gebluscht was. De schade bleef tot het achtergedeelte van het perceel beperkt. De zolders waien geheel en de paardenstal gedeeltelijk uit gebrand. De eigenaar was slechts laag verzekerd. Omtient de oorzaak verkeert, men in onzekerheid, vermoedelijk zjju er door onachtzaamheid vonken in het hooi gekomen. De zolders moesten geheel ontruimd wor den om het brandende hooi te kunnen blusschen. De belendende perceelen hadden geene noemenswaardige schade. Onder Hillegom zijn door hooibroei ver brand de hooibergen van de wed. van Zan ten, inhoudende ruim 60,000 Kg hooi. Twee brandspuiten deden dienstde wo ning bleef gespaard. Het hooi was verzekerd. Zondag werden te Vechel het huis met schuur en verdere gebouwen, bewoond door J. van de Ven, een prooi der vlammen. Ondanks het krachtig optreden dei Zpt- aartsche brandweer, was binnen enkele uien het pand tot den grond afgebrand. Het vee werd gereddoch 3 mestkalveren en 9 biggen kwamen in de vlammen om. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered» terwjjl daarenboven ook nog de hooi en graanoogst, benevens een partp wol en garen door het vuur vernield werden. Alles is tegen brandschade verzekerd. Ten gevolge van hooibro-i is de kapitale boerderp bewoond door J. Nijholt le Scher- penzeel (Fr.,) Zaterdagmiddag jl. in weinig tijds geheel in de asch gelegd. Door gebrek aan water moest men spoedig het blus schen staken. Inboedel, huis enz. was te Woudsend verzekerd en het hooi bij de Brusselsche maatschappij. Te Usselo in de gemeente Louneker is een flinke landbouwerswoning in de asch gelegd. Alleen het vee werd gered. Al weer de petroleum. Te Hengelo (O.) wilde de vorige week een vrouw pe troleum in de kachel gieten om het vuur aan te maken. Haar kleeren vatte daarbij vlam. Zjj kreeg verscheidene brandwonden en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Men bericht, dat de directie der >Rpwielfabriek Simplex Maandag Dinsdag en Woensdag van de kroningsweek haar werklieden (circa 200 man) geheel vrjj geeft met behoud van het volle loon, mits zij |de volgende dagen weder geregeld op het werk komen. De hitte. Toen 11, Zaterdag een vee- trein te Esschen aankwam, bestemd voor België, werd geconstateerd dat 15 beesten ten gevolge van de hitte waren bezweken. Wat de nieuwe gevieren doen. Luitenant W. H. Varple, van het 22ste reg. (J. S. infanterie, beschrijft aldus zijne ge waarwordingen toen hij door een Mauser kogel en Spaansche zijde getroffen werd. Het is door ons overgenomen uit een Ame- rikaansch-Hollandsch blad. >lk stond iuist door een veldglas te kijken toen de kogel door de buitenzpde van de pink van mijn linkerhand sneed, in het onderste lid. Toen door de palm van mijn hand, juist onder den wijsvinger. Toen drong hij mijn wang binnen een halve duim van de linkerzijde van mijn mond. Vervolgens na verscheidene tanden ver brijzeld te hebben ging hij omlaag in mijn hals en toen nog lager en in de richting van den ruggegraat terwijl hp eindelijk mijn lichaam verliet halverwege mjjn rug en vier duim van den ruggegraat. Geen been was gebroken. Nooit zal ik dat ge voel vergeten. Het scheen alsof ik van den grond opgetild werd en snel rondge draaid. Ik gevoelde dat ik ging, maar ik scheen tevens te gevoelen dat alles over zou zijn als ik aan dat gevoel toegaf. Ik verzette mij er dus tegen en na wat mjj een eeuw van dit draaien toescheen sloeg ik tegen den grond. Toen scheen het mij toe dat niemand zou weten dat ik gewond was." „Het is, merkt prof. Dosker hierbij op, wel een bewijs voor de humaniteit der nieuwe geweren en van den zegen der an- tiseptiscüe chirurgie, dat deze schrikkelijk gewonde man, na drie weken, volkomen genezen, uit het hospitaal ontslagen was." Van 1 tot en met 15 Augustus 1898. Koewacht. Geb. 7. Helena, d. van Seraphinus Rombaut en van Mathilda Elegeert. 9. Florimun- dus, z. van Franciseus Gijsel en van Antoinette Josephine de Coninck. 13. René, z. van Constan- tinus Janssens en van Stephanie Hiel. 14. Leonie Theodora, d. van Petrus Jan Janssen en van Helena Kautelberg. 15. Camille Adolphe, z. van Pieter Joannes de Boek en van Prudentia Meert. Overlijden. 5. Dominica de Vliegher, 83 j. wed. van Louis de Mets. 7. Franciseus Mels, 78 j. eehtg. van Ameliana de Potter, in zijn eerste huwelijk weduwn. van Rosalia Ferket. 10. Florimundus Gijsel, 1 d.. z. van Franciseus Gijsel van Antoi nette Josephine de Coninck. Overslag. Huwelijks-Voltrekkingen. 10. Jo annes Baptista Apers, 48 j. jm. en Maria Felicita de Mulder, 22 j. jd. Geboorten. 9. Gustaaf z. van Edmondus Lauret en van Theresia Maria Gijsel. Overlijden. 5. Carolina Christiaens, 80 j., wed. van Jacohus Apers. St. .TanNteeii. Huweljjks-Voltrekkingen. 10. Emilins de Block, 25 j. jm. en Verginia Leonia Gecrinck, 21 j. jd. Geboorten. 2. Josephus Aloijsins, z. van Petrus Johannes de Block en van Lueretia Blommaert.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3