I ie Jaarg. No. 1230. Woensdag "21 Augustus 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Eerst Donderdag zal het cassatieberoep van Picquart tegen de arresten inzake Esterhazy Pays en Du Paty de Clam worden behandeld. Jaurès zet zijn reeks artikelen over de Dreyfuss zaak nog steeds voort. Nieuwe feiten geeft hij niet. Maar zijn arbeid heeft groote waarde als bondige uiteen zetting van alles wat aan het licht kwam. De gewezen pater Hyacinthe Loyson schrijft in de Siècle een warm stuk voor Dreyfuss. Hij acht Frankrijk erger te beklagen dan Spanjehet laatste land heeft zijn koloniën verloren, Frankrijk is bezig zijn eer te verliezen. De Frankf. Ztg. noemt in een hoofd artikel eenige redenen op, waarom het Frusische volk zich niet onverschillig mag toonen tegenover de verkiezingen voor deD Landdag. Het blad herinnert er o.a. aan hoe weinig het gescheeld heeft of het recht van vereeniging in Pruisen was tot een minimum teruggebrachtaan den invloed van den Landdag op de school, die welhaast een confessioneele staat te wordenaan de macht over de gemeente besturen, die der regeering gegeven is, enz. In de Duitsche politieke kringen wordt verzekerd, dat de regeering zal toegeven in de zaak van de verbanning der Jezuïeten. Reeds tweemaal heeft de Rijksdag be sloten de bestaande verbanningswet in te trekken, maar de Bondsraad was er tegen. Thans zou de regeering natuur lijk tot belooning voor bewezen diensten bereid zijn gedeeltelijk op den maatregel terug te komen, en den Jezuïeten te ver oorloven onder zekere voorwaarden in De veiligheidschef was geheel verward door de logika van dezen groote komediant die daarenboven aan zijne stem bijna overtuigende r.onen van oprechtheid wist te geven. Jagon vervolgde altijd levendiger »En er zijn geene geldige bewijzen tegen mq, ten minste niet zoodanige, die een dood vod cis rechtvaardigen zouden De gezworenen hebben zich laten vangen door de phrasen van den staatsprocureur en door de declamaties der drie vrouwen die mijn verderf gezworen hebben. Jeanne Guérin uwe gekke vriendin en juffrouw Blanchard schreeuwden alle drie: >Dat is de moordenaaren de gezworenen hebben haar nagepraat. Verstandige men- schen zouden volstrekt niet gehoord hebben naar de overspanning van een jong meisje en het geschrei van zenuw achtige vrouwen. Gq die toch een ver standig man zijt, waarde heer Claude, denk slechts naIk zou gemoord en dan geroofd hebben! Goed. Waar is dan de gerooide som? Men vindt er geen spoor van. Wat is er van de portefeuille en haar inhoud geworden Waar heb ik het verborgen Gelooft gij misschien dat ik dit vermogen verscheurd, ver- enkele plaatsen te verblijven. Zes honderd Sloveensche burgemeesters hebben een adres aan keizer Frans Joseph gericht met verzoek te Laibach een Slo veensche universiteit te stichten, in den geest van de Czechische te Praag en de Croatische te Agram. In het begin van Mei. voor de bekende onlusten, bestonden er in Italië 4400 katholieke vereenigingen. Daarvan wer den er 1600 ontbonden, als gevaarlijk voor de openbare orde, maar een gedeelte kreeg verlof tot wederoprichting Van de 28 geschorste dagbladen hebben 4 of 5 verlof gekregen weer te verschijnen. Eindelijk zijn zoowat alle socialistische en republikeinsche vereenigingen ten getale van 3100 voor goed ontbonden. Rallis, de vroegere grieksche piemier, bevestigt dat de Sultan bij hem heeft aangedrongen op een nauwe aaneenslui ting van beide landen. Z. M wees daarbij op het voorbeeld van Oostenrijk en Prui sen. Maar waar haalt Abdoel Hamid den Bismarck van daan, die dat wonder wrochtte? Rallis was met het plan in genomen. Maar deze is geen Bismarck. Italiaansche scheepsbouwers zijn er reeds nu op uit de Spaansche regeering aanbiedingen te doen tot het leveren eener nieuwe vloot. Men zou daarvoor 500 miljoen noodig hebben. Maar de vraag dunkt ons of Spanje nog wel een groote vloot noodig zal hebben. Een Engelsch journalist beweert dat de Amerikaansche commissie voor de vredesonderhandelingen heeft beweerd, dat deze wel een jaar zullen duren Generaal Blanco is benoemd tot voor zitter van de commissie voor de ont brand of opgegeten heb Zooals gebeurd is, is het te dom. Gij zijt arme kerels allen met elkaar, getuigen gezworenen lechters en gij aan de spits heer veiligheidschef, want gij W6et toch niet wat go van de gansche zaak denken moetDat had ik u te zeggen. Gij zijt misschien niet naar hier gekomen, om dat te hooren, maar het doet mij leed dat mij juist niets beters invalt. Goeden nacht." En hij begaf zich weer naar zijne be wakers zonder zich verder om den ar men geheel verbluften heer Claude te bekommeren. HOOFDSTUK LIV. Een oorrespondent eener courant. Yoor de veiligheidschef La Roquette verliet, begaf hij zich nog naar het groote hof. Daarheen liet hij Blanchard brengen. De armo verscheen in zijn sirafgewaad, moede, bleek, dienstvaardig. Ook hem sprak de heer Claude toe, bekentenis te doen die zijn straf misschien verzachten konden, en dit maal meende hij net wer kelijk oprecht. Hq besloot met de woorden »En als gij Diet anders bekennen wilt, beken dan ten minste, dat gij Jagon kent dat gij gezien hebt, hoe hij de misdaad pleegde." Maar Blanchard zeide »Ik weet, dat ik u boos maak, heei Claude maar ik kan niets anders herhalen, dan hetgeen ik voor net gerecht gezegd neb»Ik ben ruiming van Cuba Admiraal Oervera kreeg last zoospoe dig mogelijk naar Spanje terug te keeren en de eerste vertrekkende boot te nemen. De Amerikanen krijgen te Santiago last met de Cubanen en met hun eigen manschappen, vooral met de gele koorts viije-regimenten. Er gaat daarom een nieuw regiment van Tampa naar deze stad. Te Manilla hebben de Amerikanen 10,000 krijgsgevangenen gemaaktverder kregen zij als buit 20,(>00 Mauser-geweren, 3000 remingtons, 18 moderne stukken geschut en een groote hoeveelheid munitie. De Spaansche regeering bevestigde dat generaal Augusti reeds een week vóór de capitulatie van zijn bevel wasontheven. Er is in de Duitsche pers veel te doen over Eugene Wolff, den bekenden reizi ger en dagbladcorrespondent Deze moet zich in China hebben uitgegeven als vertegenwoordiger van den gezant. Als zoodanig belegde hij een rechtszittingen deed eenige van moord beschuldigde Chi- neezen in vrijheid te stellen. De Duitsche consul heeft namens een Duitsch syndicaat concessie aangevraagd voor een spoorweg in Korea. De regee ring antwoordde, dat zij een afzonderlijk bureau voor spoorwegen zal instellen, en daarom op afzonderlijke aanvragen nog niet wil beschikken. Bij de verkiezingen in de Kaapkolonie hebben beide partijen eenige ongedachte voordeelen behaald. De einduitslag is nog niet bekend. Rhodes heeft gedreigd, dat, als de Kaapkolonie hem afviel, hij steun zou gaan zoeken bij Natal Ook heeft hij geredevoerd over zijn onschuldig." En ik heb Jagon bij den beer rechter van instructie voor de eerste maal in mijn leven gezien en ik weet niet, ot hij de uitvoerder eener daad is, die ik zelf eerst uit de couranten verno men heb." >Is dat uw laatste woord?" Ja," hernam de beschuldigde. Toen de heer Claude zich verwijderen wilde, liep hij nem echter na»0, nog een woord genadige heer, nog een verzoek Ik vrees dat ik u nu boos maak Ik heb mij hier altijd goed gehouden, en daarom heeft men mjj toegestaan, dat ik morgen mqn arme vrouw zien mag Gij zult deze vergunning immers niet helpen intrekken, genadige heer?" De veiligheidschef was door den blik en de stem van den veroordeelde meer geroerd, dan hij bekennen wilde, en zeide daarom slechts kort »Ik geloof het u." Toen verwijderde hij zich, om den procureur-generaal te berichten dat zijne pogingen zonder ge volg waren geweest. Nog op denzelfden dag kwam het door Jagon's verdediger ingediende verzoek om cassatie teiug. Het was hem niet toe gestaan. Nu bleef hem slechts de hoop op genade over, Het openbaar ministerie moet in zulk een geval den ter dood ver oordeelde aan de genade van de Souverein of den president der Republiek aanbeve len of niet. De ambtenaren van dit ministerie zijn het dus eigenlijk, van wie Trans-Afrikaansche spoorweg (Kaapstad- Alexandrie.) Yoor deze lijn moet hij, vol gens andere berichten van den Congostaat concessie hebben verworvenDuitsch- land had getracht hem tegen te werken. Atjeh. Vrijdag is bq het departement van koloniën ontvangen het volgende, van 19 dezer gedagteekende telegram van den gouv.-gen. van N.-I., betreffende expeditie naar de Pedir streek »Een officier ongevaarlijk gewond op een tocht naar Tamscb, dat niet bereikt werd wegens terrein'oezwaren.Tocht wordt hervat." De jongste mail gedagteekend 19 Juli, brengt het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en oDderhoorigheden, loopende van 27 Juni tot 2 Juli. De meeste gebeurtenissen daarin gemeld zijn reeds dom- telegraphische mededee- lingen bekend. Met betrokking tot T. Tapa zegt het verslag dat deze die voortdurend een zeer groot aantal volgelingen om zich verza meld had na zijn vertrek uit Kerti in Simpang Olim kwam van waar hij op 27 Juni vertrok naar Djolok. Ketjil waar hij zijn intrek nam in de missigit. Uit door hem verzonden brieven bleek, dat hij den neiligen oorlog piedikt en te Djo'lok Ketjil groeide het aantal zijner volgelingen wederom aan, zelfs de lieden van Boven-Kerti en Pasei, die na het vertrek van den Belaina uit Keiti naar hunne kampongs waren teruggekeerd, kwamen weei bij hem terug. Het aantal ten laatste het leven van een veroor deelde afhangt. Hunne verantwoorde lijkheid is gioot, en hun besluit wordt daarom vaak of zelfs bijna altijd door de openbare meening bepaald. Op den dag waarop de verwerping van het verzoek om cassatie bekend werd, meldde zich bij den prefect van politie een ËDgelscbman aan, die van een aan bevelingsbrief der Engelsche ambassade voorzien was. De Engelschman was een stijve gent leman van ongeveer dertig jaar. En de aanbevelingsbrief luidde Geachte heer prefekt Brenger dezes, mijn vriend mr. Black- well, anonyme korrespondent van de Times, heeft den levendigsten wensch, de cel van een ter dood veroordeelde te be zichtigen. Ik weet wel, dat zulk eene vergunning slechts zelden toegestaan wordt maar misschien maakt gij geachte heer, dit maal eene uitzondering, daar er van een vreemdeling, van eeD Engelschman sprake is. Ik beveel alzoo mijn land genoot in uwe welwillendheid aan en ben u bij voorbaad den hoogsten dank ver schuldigd voor ieiere beleefdheid die gij hem bewijst. »Ontvang" enz. Beminnelijk, en vooral tegenover een vreemdeling gastvrij, evenals alle Fran-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1