Landbouw. PROEFSTATIONS. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Rechtszaken. Gemengd Nienws. daarop zoowel de Oostenrijksche als de Hóngaarschë kamer wordt bijeengeroepen Te Praag wordt beweerd dat Golu chowski den keizer aanried in het belang van de instandhouding des rijks wat toe te geven aan de Duitschers en daartoe de taalverordeningen in te trekken. Te Petersburg spreekt men van een aanstaande samenkomst van keizer Wil helm en den Czaar. Alle mogendheden die bij de Kretasche zaak betrokken zijn, hebben aan de Porte geantwoord, dat zij niet kunnen treden in het verzoek een deel der Turksche troepen op het eiland door anderen te vervangen. De koningin-regentes van Spanje heeft den Pranschen ministers van buitenland sche zaken en den Franschen gezanten te Madrid en te Washington hooge onder scheidingen verleend. De New York Herald stelt voor met ons land een ruil te sluiten voor Cura sao, dat voor ons geen waarde heeft, zouden wij een haven op de Philippijnen kunnen krijgen. Het sluiten van den vrede zal in de Yereenigde Staten met een algemeenen feestdag worden gevierd. De minister van oorlog ontving geen officieel bericht van de overgave van Manilla. Enkel vernam hij dat de gouverneur Augusti te Hong-Kong aankwam. De ministeraad overlegde over het repa- trieeren der soldaten van Cuba. Naar de Herald uit Hong Kong ver neemt, hadden de Amerikanen moeilijk heden met de strijdmacht van Aguinaldo die ontevreden is over zijn aandeel in de voordeelen van de overgave van Manilla., Onder de lezers van dit blad zullen er ongetwijfeld velen gevonden worden, die bekend zijn met het doel van de Rijks- landbouw-proefstations en de wijze, waarop men daarvan gebruik maakt. Toch zal het wel niet ondienstig zijn, de aandacht eens wat meer bijzonder op deze nuttige inrichtingen te vestigen. Vooral ook, omdat wel eens minder goede geruchten omtrent de proefstations geboord worden geruch ten, die voornamelijk op misverstand ot onkunde berusten. Een eerste vraag is Waarom heeft het Rijk de Proefstations opgericht In de laatste 25 jaren is er bij den landbouw zeer veel veranderd. Men heeft andere werktuigen, andere vruchtwisseling door de teelt van andere gewassen, ander vee, andere grondbewerking en niet het minst andere bemesting. In vroeger jaren kende men alleen den stalmest, den beer en den gie,r waar deze laatste tenminste niet verloren liep. Maar togenwooi dig gebruikt de landbouwer in hoofdzaak kunst mest. Deze kunstmest wordt gewoonlijk fabriekmatig bereid en het is niet tez6ggen, hoe schandelijk in den beginne hiermede geknoeid werd. Nietswaardige of zelfs schadelijke producten werden voor grof geld aan den boer geleverd. Naderhand kwam 01 ook veevoeder, Ijjnkoek b. v., in den handel en werd er veel zaaizaad uit den vreemde gekocht. Gevretenlooze ongeluk geloofde. Houdt gij mij werkelijk voor zoo dom. Men heeft u naar hier gezonden, opdat men aan de lieden op den dag mijner terechtstelling kan zeggen: >Ziet, wij hadden toch gelijk Hij heeft alles bekend en hem is recht geschied." O, ik weet zeer goed, dat geheel Parijs zegt»Welke bewijzen heeft men tegen dezen armen zondaar Geen enkel Mis schien de olievlekken op zijn overjas Of die paar aardkluiten in zijp kachel of omdat hij lange bandon heeft. Het is te dom, zeg ik u Juist omdat ik zulke opvallende handen heb, zou ik nooit zoo onbekwaam geweest zijn, iemand te worgen omdat men mij toch immers zou verdenken, zoo spoedig men mij in de nabijheid bemerkte Wordt vervolgd.) handelaren pleegden hierin eveneens be drog. Al die knoeierij kan op den duur niet verborgen blijven. De maat werd vol en de Regeering be sloot, den landbouwer te hulp te komen door het oprichten van Proefstations. Op de vraag, waarom dit geschiedde, kan dus geantwoord wordenOm vervalsching tegen te gaan. Bovendien kunnen aan deze inrichtingen ook stoffen onderzocht worden, waarvan men, afgedacht van vervalsching, weten wil, hoe ze zijn samengesteld, grond en melk b. v. Het onderzoek van kunstmeststoffen, handelsvoedermiddelen en zaaizaden kan geschieden op kosten van den verkooper in dit geval spreekt men van openbare controle. Het onderzoek kan ook door den koopei worden beuostigd en heet dan pri vate controle. Vooral over de openbare controle bestaan vei keerde meenibgen sommigen vreezen, dat misschien de proef stations ter wille van de handelaren bij het onderzoek knoeien. Wat hiervan aan zij, kan blijken uit het volgende. Bij de openbare controle verbindt zich de handelaar, iets te leveren onder waar borg van echtheid en een zeker gehalte onder contröle der Rijkslandbouw-proefstaiions, waartoe bij aan zijne afnemers kosteloos onderzoek toestaat. Bij het geleverde gaat een garantiebrief, waarop de verkooper o. a. vermeldt, of hij al of niet bij de monsterneming tegenwoordig zal zijn. Is de verkooper er met bij tegenwoordig, dan moet de koopei aldus handelen Binnen 3 X 24 uren na aankomst van het geleverde neemt de kooper in het bijzijn van twee onpartijdige getuigen, drie monsters. Deze monsters worden elk afzonderlijk door een der getuigen met diens stempel verzegeld. Twee van deze monsters worden door den kooper, franco en behoorlijk verpakt, gezonden aan het proefstation van zijn kring met overlegging van den garantiebrief. Aan de achterzijde van den garantiebrief is een verklaring omtrent de monsters, die dooi den kooper moet worden ingevuld en door hem en de getuigen onderteekend. Op die veiklaring wordt dezelfde stempel afge drukt, waarmede de monsters zijn ver 3ld. Het derde monster wordt door den kooper franco en behoorlijk verpakt aan den handelaar gezonden. Het proefstation geeft van de ontvangst der monsters on- middelijk kennis aan den handelaar, met de vraag of hij met de monsterneming genoegen neemt. Is dit niet het geval, dan brengt de handelaar dit, met redenen omkleed, on verwijld ter kennis van den kooper en van het proefstation on doet een nieuwe monsterneming plaats vinden, die dan echter binnen 3 X 24 uren moet geschieden. Indien de hanaelaar niet antwoordt op de kennisgeving van het proefstation bin nen 2 X 24 uren. nadat hjj geacht kan worden haar ontvangen te hebben, of in dien hij nalaat de nieuwe monsterneming te doen plaats vinden, verliest zijne be twisting der eerste monsterneming hare kracht en heett het onderzoek der mon sters plaats. Heett de handelaar bij voorbaat op den garantiebrief verklaard, dat hij met de monsterneming genoegen neemt, dan be hoeft het proefstation zijne verklaring niet. te vragen en heett het onderzoek zonder verdere formaliteiten plaats. Heeft do handelaar echter op den ga rantiebrief verklaard, dat hij bij demon- sterneming zal tegenwoordig zijn, of heeft bg een ander aangawezen, die hem daarbij zal vertegenwoordigen, dan gaat het eenigs zins anders toe. In de eerste plaats moet de handelaar of de persoon, door hem daarvoor aange- aangewezen, door denkooper binnen X 24 uren na aankomst van het ge leverde worden uitgenoodigd, bij de mon sterneming tegenwoordig to zijn. Binnen X 24 uren na de verzending van die nitnoodiging moeten twee monsters ge nomen worden, die beide van wege den handelaar of zijn agent worden verz geld. Zij worden door den kooper binnen 24 uren na de monsterneming aan het proef station gezonden met overlegging van den garantiebrief. Komt de handelaar noch zjjn agent binnen 3 X 24 uren, dan wordt geen derde monster aan den bandelaar gezonden de kooper vermeldt op de rug zijde van den garantiebrief, dat de han delaar aan de uitnoodging niet heeft vol daan en het recht van dien handelaar, om tegen de monsterneming bezwaar te maken, vervalt. Alles is dus zóó ingericht, dat zoowel koopei als verkooper zooveel mogeljjk ge waarborgd zijn. Het tweede monster wordt aan het proefstation bewaard, om te die nen, ingeval de handelaar tegen het on derzoek bezwaar maakt. Dit menster wordt dan, zonder verslag van het onder zoek van het eerste monster, aan een ander proefstation gezonden. Mocht de onderzoeking blijken foutief te zijn geweest, dan wordt zij door het college van directeuren der proefstations ongeldig verklaard en door een tweede analyse vervangen. (Slot volgt.) Inspuiting met tuberculine. Het bestuur van het Friesch Rundvee-Stam ooek heeft aan de leden de vraag gedaan, of zij be reid zijn hun geheel beslag vee te laten inspuiten met tuberculine, op voorwaarde dat dit kosteloos geschiedt en de runderen, die niet reageeren, worden gemerkt met het tijdstip van het onderzoek. Daarop hebben 166 leden 6566 koeien ter inspuiting beschikbaar gesteld, wel een bewijs, dat de waarde er van erkend wordt Op dit oogenblik is een veearts uit België in de omstreken van Leeuwarden bezig om vee op tuberculose te onderzoeken, dat naar Australië wordt gezonden. Dins dag zijn 40 runderen naar Rusland gegaan, die ook eerst op tuberculose zijn onder zocht. Door den Provincialen Raad van Oost Vlaauderen is eene commissie be noemd, welke in overleg moet treden met de Vlaarasche landbouwers, om hunne meening te leeren kennen aangaande de beste maatregelen, welke de Raad aan de Belgische regeering zou voorstellen in zake het openen en sluiten van de grenzen voor het Nederlandsche vee. Op verzoek van vele gre isbewoners heeft de Belgische minister van landbouw maatregelen genomen om het gesmok kelde vee, dat aangehouden wordt, na keuring, levend te veikoopen in plaats van het te slachten. De Belgische grens bewoners vonden het jammer, dat die schoone Hollandsche fokbeesten in de groote steden in de slachthuizen verkocht werden. M. Ct. IV EL, den 1» Augustus 1898. Door den provinciale veearts alhier, is vlekziekte geconstateerd bij een paar var kens op het Zaamslagscheveer. Bij den landbouwer D. M. te Koe wacht zijn dezer dagen van een 150 bossen te velde staande tarwe de aren afgesne den, wat De M. op een verlies van een paar zakken tarwe komt te staan. De dieven hebben hun buit per as vervoerd in de richting naar België. Een vrouw aldaar, die aan het tarwe snijden was, kreeg ongelukkiger wijze een aar in het linker oog. Hoewel zij, aanvankelijk weinig pijn had, vreest men nu dat ze dat lichaamsdeel zal moeten issen. M. Ct. De door de gemeente Hulst uitge schreven geldleening van ƒ8000,— ren tende °/0, is toegewezen aan den heer L. van Waesbergbe-Janssens aldaar. De door de gemeente Hoek uitge schreven geldleening van 14500, ren tende °/0, ton laste van het waterschap Loven en Willemskerke is voor het ge heel toegewezen aan den heer L. van Waesberghe-Janssens te Hulst. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangevoerd 14 stierenj 68 osseD, 155 koeien en vaar zen en 1 schaap, samen 238 beesten die op 20 stnks na allen werdan verkocht, aan lage prijzen. Zondag 81 Augustus 1898. Ned. Herv, Kerk. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. C. J. Kapteiin Ds. C. J. Voorin. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. N. O. Kapteiin Ds. N. Ct. Kapteijn (van Leerdam.) 1 Arrondissements Rechtbank te Middelburg Zitting van 19 Augustus 1898. P. B., Fz. 17 j., landbouwersknecht te Drie wegen, gemeente Ter Neuzen, is wegens mishan deling veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. H. R., Chrz. 21 j., landbouwersknecht te Drie wegen, gemeente Ter Neuzen, is wegens mishan deling veroord. tot f10 boete of 10 dagen hecht. J. P. V., 32 j., huisvrouw van A. B., zonder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot fl boete of 1 dag hecht. Ie J. O., 20 j., dienstknecht te Othene, gemeente Zaamslag, 2e F. O., 19 j., dienstknecht te Bosch- kapelle zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 14 dagen, de 2e tot 7 dagen gevang. In zake L. Z., 53 j., sloeproeier en bierhuig- houder en J. J. d. N., 29 j., schilder en bierhuis houder, heiden te Ter Neuzen, appellant en ge appelleerde van ten hunnen laste afzonderlijk ge wezen vonnissen waarhij zij ieder voor zich ter zake van overtreding der gemeente-verordening te Ter Neuzen, (het geven van bal zonder vergun ning) zijn veroord. de le tot 4 maal f3 boete of 4 maal 2 dagen hecht, de 2e tot 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hecht, en 14 geldboeten van f 3 of 2 dagen hecht, voor iedere boete, zijn die von nissen vernietigd en beklaagden ontslagen van rechtsvervolging. Bij bevelschrift der Arrondissements-Recht bank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting j dier Rechtbank verwezen J A. P. v. W.. 23 j., geboren te Middelburg, koffiehuishouder, wonende te Vlissingen, gedeti neerd te Middelburg, ter zake dat hij, koopman zijnde en hij vonnis van bovengenoemde Rechtbank van 15 Juni 1898 in staat van faillissement ver klaard, op dienzelfden dag te Vlissingen, ter be- driegelijke verkorting van de rechten zijner schuld- eischers aan den boedel heeft onttrokken en aan zijn curator in het faillissement Mr. A. A. d^Veer hjj het opmaken van de beschrijving des boedels, niet heeft verantwoord de hij bedoeld hevelschrift omschreven, hem beklaagde toebehoorende goederen. Aan den beklaagde is Mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toege voegd. Bij hevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbank verwezen J. H. B., 42 j., gewezon postdirecteur, geboren te Ranwerd, laatst wonende te IJzendijke, thans in hecht, te Middelburg, ter zake van verduiste ring van gelden en vervalschingen in de registers in zijne betrekking van postdirecteur te IJzendijke gepleegd, zooals in het hreede in bovenvermeld jevelschrift is omschreven. Aan den beklaagde is Mr. W. Dicke, advocaat te Hoes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Ongelukken tengevolge van de hitte. Te Colrjnsplaat is Dinsdag een arbeidersvrouw op het veld zoodanig door de hitte bevangen dat, toen zij thuis was gebracht, de te hulp geroepen arts slechts den dood kon consta- teeren. Een tweede slachtoffer heeft de druk kende temperatuur der laatste dagen ia bovengenoemde gemeente geëischt. Een 36-jarig veldarbeider moest Dinsdagavond per rijtuig naar huis worden gebracht. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de man toch den- zelfden nacht bezweken. Te Zierikzee werd een arbeider, die bezig was op het veld koren te snijden door een zonnesteek getroffen. Hg overleed weldra. De man was gehuwd en vader van een talrijk gezin. Te Rotterdam overleden door deze oorzaak een 34-jarige pensman en een sleepersknecht. Te Marrum bezweek een arbeider bij het koolzaaddorschen door de warmte. Na nog eenige uren gaf hij den geest. Te Bladel hij Eindhoven, is een smid door een zonnesteek getroffen en op de plaats dood gebleven. Te Enschede werd een landbouwer, uit Haaksbergen die de week markt te Enschedé had bezocht op den terugweg door een zonnesteek getroffen. Hij bleef op den weg dood. Het onheil

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2