No. 1247. Zaterdag 13 Augustus 1898. 14* Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Uitsluitend voor de Abonné's v/dblad. Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Met het oog op het aanstaande Kronings feest, heeft de Uitgever van dit Blad het in het belang van zijn lezers wenscbelijk geacht een voor zijne aboune's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zeer mooi afgewerkt en beeft eene afmeting van 63 bij 78 c. M. In het midden der plaat bevindt zich het zeer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmantel om hangen en met de eene hand rustende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is nedorgelegd. Boven aan de plaat bevinden zich de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem I en Willem II, van on deren de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem III en Koningin Emma. Tusschen bbide laatste Portretten beviodt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H. M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaande Bon kan men aan ons Bureau deze Plaat voor deu prijs vaD f 0,30 bekomen. Voor buiten de stad is de prijs met het oog op de emballage en franceerkosten 10,3ó. De beslissing in de zaken, welke op dit oogenblik in handen van de beide rechters van instructie zijn, nadert. Bertulus is met zijn instructie gereed, en zond zijn stukken aan den procureur der republiek, vergezeld van een houten kist en een reiszak papieren, welke ten huize van madame Pays waren in be slag genomen. HOOFDSTUK L. Gered. De kleine knaap, aan wien Sophia Blanchard haar goed gegeven had, was daarmee de trap der brug afgestegen en naar den oever der rivier geloopen, om daar onder het dak van het schip eens wasschers beschutting voor den regen te zoeken. Daar had hij niets spoediger te doen dan zijn schat te bezien. Toen hij zich in het bezit van eenige zakdoeken zag de eerste in zyo leven - was hij buiten zich zelf van vreugde en keek naar de brug om daar zijn wel doenster gewaar te worden. Ondanks den ïegen, die voor zijne oogen een nevelachtigen sluier trok, zag hij toch hoe zij over de lbunicg hing en in het water keek. Toen zag hij hare donkere gestalte als het ware plotseling rijzen, daarna zwaaide zij een poos in de lucht en viel toen plotseling in de diepte met de snelheid der vallende sterren. Het kind begreep dit en uitte een kreet. Eenige waschvrouwen en twee mannen die daar eveneens beschutting gezoent hadden voor den regeu, keerden zich vragende om. Daaruit valt af te leiden, dat zijn con clusie was dat het onderzoek voldoenden grond tot vervolging had opgeleverd Dat is ook het oordeel van de Soir, die stellig mededeelt, dat Bertulus tot vervolging concludeert. De Petit Bleu zegt, dat de conclusie van Bertulus geheel in strijd is met de voornemens van het O. M. en dat een zeer ernstig juridiek conflinct dreigt. Bertrant, de procureur-generaal, ging met den procureur der republiek naar het ministerie van justitie, om overleg te plegen met Sarrien, die weer te Parijs terug is. Men verzekert dat Bertulus, wiens taak is afgeloopen, Parijs heeft verlaten. Een ander ernstig feit is het volgende Het parket te Parijs had besloten de beslissing van de raadkamer in zake Du Paty de Clam niet aan Picquart te be- teekenen, ten einde te voorkomen, dat deze cassatie vroeg. Toen heeft de kolonel cassatie aange- teekend, maar daar dit van betwistbare wettigheid is zou Labori Woensdag de aan vraag bij deurwaarders-exploit herhalen. Volgens de Temps meent de procureur- generaal dat een cassatie-aanvraag van de civiele partij niet bestaanbaar is. Maar het blad haalt eenige arresten aan, waar uit blijkt dat Picq. wel ontvankelijk is. Joseph Reinach is bij den Raad van state in hooger beroep gekomen. Hij be twist niet alleen het recht hem te ont slaan maar zelfs het recht een raad van onderzoek te benoemen. Volgens de Jour, het beruchte Ester- hazyblad, acht Du Paty de Clam zich te verheven boven alle beschuldigingen om »Daar, daar zeide het kind. »Eene vrouw is in het water gevallen I" Aller oogen wendden zich naar de aan geduide richtinghet lichaam was weer naar boven gekomen en hield zich door de opgezwollen kleederen aan de opper vlakte van den stroom. De beide mannen, waarvan de eene matroos was, sprongen io een boot, die aan het schip bevestigd was, sneden het touw door en roeiden naar het midden van den vloed, om de ongelukkige uit het water te halen. In het oogenblik echter, waarop bet binnen hun bereik was en zij bet grijpen wilden, zonk het. Er bloef niets over, dan het na te springen. De matroos aarzelde, want hij wist, hoe ontstuimig de rivier op deze nauwe plaats bij ongunstig weder was. De tweede echter was zonder zich to bezinnen, in het water gesprongen en verscheen seconden later met zijn buit weer aan zijne opper vlakte en daar bij nu dichter bij het schip was, zwom hij daarneen. De waschvrouwen gingen aan den rand van het schip op de knieën liggen en grepen het lichaam der verongelukte, dat zij op het dek trokken. De man volgde Sophia Blanchard gaf geen teeken van leven meer. Men wendde alle gebruikelijke po gingen aan om haar in 't leven terug te roepen en na eenige oogenblikken begon het hart der ongelukkige weer te kloppen eene kramptrekking schudde haar borst; bare oogen openden zich en zij was gered. een aanklacht in te dienen tegen de Siècle en Christiaan Esterhazy. Bij het proces-Berlioz-Turrel (aanklacht wegens openoaarmaking van geheime bescheiden ten nadeele van Berlioz) heeft de verdediging tot tactiek genomen aan te toonen dat de tegenpartij van Turrel bij de verkiezingen leelijke dingen heeft gedaan. Verder werd er veel gesproken over het feit dat het pakket brieven, dat Le Herissé in de kamer vertoonde, ge stolen was. Maar over de hoofdvraag of minister Turrel misbruik van macht heeft gemaakt en streng geheime aan- teekeningen ten nadeele van zijn tegen- candidaat deed bekend maken, 'vinden wij niet veel vermeld. Het slot was, dat de jury het blad, dat de telegrammen openbaar had ge maakt, vrijsprak, terwijl Turrel bij ver stek werd veroordeeld tot frs. 300 boete en een gelijk bedrag als schadevergoeding. Dinsdag hadden in Algiers weer op stootjes plaats bij gelegenheid van het ontslag uit de gevangenis van een anti semitisch journalist. Een woorden wisse ling bracht er een van de antisemieten toe op een Jood te schieten waarna andere schoten volgden. Een politieagent werd gekwetst. Graaf Wilhelm Bismarck heeft Maandag Friedrichruhe verlatenprins Herbert ging Woensdag. Ook voor de familie schijnt dus normale toestand weer in te treden. Uit vele plaatsen van Duitschland komen berichten over rouwplechtigheden. In Sleeswijk wil men een Bismarckfonds op richten, waarvoor de gemeenteraad 10.000 mark toestond. Met het leven kwam ook haar bewust zijn terug. Maar toen zij onder de voort gezette zorgen der brave liepen, weer tot zicb zelve kwam, en zij hun met een doffen blik, een gedwongen lach en een zwakken handdruk dankte, werd ook de herinnering aan haar bitter leed weer levendig in haar en schreide zij bittere tranen. Een agent, wien men op de kade bet gebeurde mededeelde, st6eg in het schip af en vroeg naar haar naam en stand. Iedere poging tot zelfmoord moet dadelijk aan het naaste bureau van politie gemeld worden. Sophia Blanchard beantwoordde zijne vragen en de agent begaf zicb met zijne aanteekeningen direct naar het paleis van justitie. In hot oogenblik, waarop hij in het groote hof trad, hield een rijtuig stil voor het hek en eene levendige, beweeglijke dame van eene kleine gestalte, met het haar over de slaper, en met fonkelende oogen, steeg daar uit. Zij keek rondom zich zag aan den voet der groote trap de glazen deur waarheen de agent liep, en volgde hem. Nauwelijks was zij oinnengetreden, of men vroeg haar, wat er van haar dienst was. Terstond zeide zjj »Ik heet Zoë Laoassade, en woon in de Rue Helder, no. 20 en ben nier geko men om in mijn naam en in naam mijner vriendin Jeanne Guérin, juffrouw Blan- Daar de tijd van voorbereiding tekort bleek, is de groote Bismarck-betooging in het Niederwald tot Zondag a. s. uitgesteld. De Union (firma Cotta) spreekt het be richt tegen, dat zij Bismarck's gedenk schriften wil uitgeven. Volgens Daily Telegraph zullen de ge denkschriften van den prins te Londen verschijnen en in verband daarmede bij de Engelsche bank gedeponeerd zijn. Te Madrid wordt verzekerd, dat de ver volging van eenige benden Carlisten ein digde met de uiteendrijving der oproer makers. De vorige week had op de Turksch- Servische grens weer een gevecht plaats tusschen Serven en Albaneezendeze laatste vielen aan en werden door zestig Turksche soldaten ondersteund. In het geheel werden vijf man gedood. Daar de Nijl de laatste dagen sterk ge wassen is, kon de Engelsch-Egyptische expeditie spoedig oprukken. In het En gelsche kamp heeft men bericht, dat vele stamhoofden den Khalief afvallen. Generaal Blanco heeft algemeene am nestie afgekondigd voor politieke veroor deelden op Cuba. De Amerikaansche speculanten wed ijveren nu reeds in het voorbereiden van maatregelen, om partij te trekken van de aanstaande inlijving van Porto-Rico. De Amerikanen hebben het bij Santiago gestrande Spaansche oorlogsschip Maria Theresa" vlot gemaakt. Aan boord vond men o. a. 10.000 dollars. Te Barcelona zou een complot zijn ont dekt, om op den verjaardag van den dood van Canovas weer een bekend Spaansch staatsman te dooden. chard af te halen, die gisteren door het gerecht vrijgesproken is." »De vrouw in kwestie bevindt zich hier niet juffrouw. Hier is niet het depót, maar het bureau vau politie." »Dan heb ik mij vergist. Dat is echter de schuld van den koetsier. En ik zeide hem nog, dat ik naar het depót wilde. Die Parjjscbe koetsiersBij mij, op Guadloup, zou zoo iets niet gebeuren alleen om lat daar geene koetsiers zijD. Wilt gij wel zoo goed zijn, mijnheer om m(j te zeggen waar zich het depót bevindt »Op de kade de l'Horloge, juffrouw twee passen van hier." Zij wilde zich verwijderen, toeG de agent den beambte iets toefluisterde, waarop deze Zoë Lacassade terugriep, en zeide »Ik verzoek u, juffrouw een oogenblik te wachten. Zoo pas hoor ik, dat de be wuste vrouw zich niet meer in het depót bevindt. Zij is voor een uur ontslapen, en bevindt zich op dit oogenblik in onze nabijheid. Deze heei zal u bij baar brengen. Wilt gij u haar lot aantrekken, juffrouw »Dat is mijn plan. Hoe vraagt gij dat »Omdat zij zoo pas getracht heeft, zich te dooden." »0 mijn God!" »En als gij niet voor haar instaan wilt, moeten wij haar in hechtenis nemen, om een herhaling van den zelfmoord te voor komen. »Ik blijf borg voor haar, mijnheer, ik

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1