Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Ad verten tien. Daar heeft K., naar hij beweert om schrik in te boezemen, zijn mes getrokken en daarmede gezwaaid. Een der tot liet gezelschap behoorenae meisjes, M. de G., dienstbode van beroep en vier en twintig jaar oud, moet daarbij in het mes zijn geloopen, of door K. gestoken zijnzij kreeg in elk geval een vreeselijken steek in de zijde. Zij werd, doordien een van het gezelschap moord" en »hulp" riep door de politie, die dadelijK toeschoot, naar het bureau gevoerd en daar door een ge neesheer verbonden, die baar vervolgens huiswaarts deed gaan. Het schijnt echter dat de steek ernstiger gevolgen zal hebben dan aanvankelijk werd vermoed, want naar wij vernemen was de toestand van de getroffene Maandag ochtend vermoedelijk levensgevaarlijkde geneesheer die haar behandelt, kon echter DOg geen besliste verklaring afgeven. De jonge man, die gunstig bekend staat is dadelijk gearresteerd en Maandag naai het buis van bewaring aldaar overgebracht. Dat de steeK, op welke wijs dan ook toegebracht, krachtig geweest is, blijkt wel uit omstandigheid, dat het vrij groote dolkmes dat er voor gebruikt is geheel is verbogen. M. Ct. Branden. Er komen in ons land dagelijks zooveel branden voor dat wij van alle geen notitie kunnen nemen. Tellen wij slechts 't aantal van jl. Vrijdag. Te Heemstede verbrandde een hooischelf ten gevolge van hooibroei. Te Joure werd een zeepziederij in de asch gelegd. Te Jabeek (Limburg) een herberg Te Heesch een hofstede met eenig vee. Te Prinsenhage een dito met al 't vee en den oogst. Te Assen een hooiberg uit onbekende oorzaak Te Horst een groote boederij met een koe, een ezel 3 varkens en 3000 kilo hooi. Te Kessel eveneens een boerenbehuizing met al den voorraad hooi en stroo, terwijl Zaterdag te Tilbnrg vjjf woningen in de asch gelegd werdeD en op een ander punt dezer stad eenige loosden afbrandden. Hetzelfde lot trof een landbouwhoeve te Rozenburg en een hooischelf bevattende 30 duizend kilo hooi te Giesendam. Te Amsterdam zijn de hotelhouders volstrekt niet bang, dat de vreemdelingen in de feestweek onder den blooten hemel zullen moeten overnachten. Maar wat zij zich zeiven wel met verwondering afvragen ishoe en waar de duizenden, die zich ui den feesttijd aan het eiud van den middag hongerig en vermoeid in den omtrek van den Dam zullen bevinden, met schik iets te eten zullen kunnen krijgen. Binnen een kwartier loopens van den Dam zijn ternauwernood tien restaurants te vinden waar voor meer dan honderd menschen tegelijk gekookt kan worden. Het is in de keizerdagen van '91 al gebeurd, dat de vurig begeerde mondkost niet kon worden toegediend, omdat de hongerige massa de restauratiezaal zoo ge- Leel en al vulde, dat bediening een totale onmogelijkheid was geworden. Veertig kostelijke krimpkabeljauwen lagen in zekere keuken vergeefs te sterven en in de zaal schreeuwde de massa het uit van den honger. De burgemeester van Amsterdam kon ternauwernood geholpen worden aan een broodje en een haring. Brood kan er naar believen er, in voor raad gebakken, bier zooveel men wil voor uit gebrouwen worden. Maar hoe zal het met de melk gaan Het is te hopen, dat de waterleiding genoeg druk zal nitoelenen om ons aan de benoodigde hoeveelheid „melk" te helpen. De heer de Jong, arts, die te Steeg een vergadering had bijgewoond kwam de vorige week van daar haastig naar Dieren loopen om een patient te bezoeken, en bleef voor de bedstee van dezen dood zitten Hjj was slechts 49 jaren oud. Een heer uit Rotte, dam, die Vrijdag ochtend in gezelschap van /.ijn schoonzoon en nog iemand te Lekkeikerk kwam hengelen, vond daar den dood. De hoed waaide den schoonzoon van het boold in dei Boezem, een breed water. »Dat is niets", sprak de heer B. luchtig, »ik zal hem even halen" waarop hij, goed zwemmer, zich ontkleedde en te water ging. Na den hoed gegrepen te hebber., ge raakte hij zóó verward in het aalkruid dat hij zich niet meer verroeren kon en spoedig, om hulp roepende, zonk. Schoonzoon en vriend moesten het aanzien dat de 54 jarige man verdronk, daar zij met de aaneengebonden hengellatten hun eenige hulpmiddelen, hem niet vermochten te redder.. Toen men eenige oogenblikken later met eene schouw te hulp kwam was de ongelukkige reeds verdronken. In een drankslgterij in Den Bosch kwam dezer dagen een dienstbode van een g°zin uit de buurt te winkel. »Och", zeide zij aan de juffrouw uit de lijterij »zoudt u niet een bankje van 25 kunnen wisselen De juffrouw haalde geld, waarop de meid zei»Onze juffrouw as in gesprek en zal u dadelijk het bank biljet sturen. Ik zal het aanstonds brengen." Meteen streek de meid de specie op en zij ging naar huis. Een oogenblik later vroeg zij hare meesteres om in een winkel in de buurt zout te halen, wat haar werd toegestaan. De meid is met haar zout op 't oogen blik nog niet teruggekeerd. De wissel-geschiedenis bleek later geheel verzonnen, zoodat de oplichster met de ƒ26 aan zilver »er van door" is. De buskruitfabriek te Muiden. De directie der bnskruitfabriek te Muiden heeft dezer, dagen een vaste bepaling gemaakt ten opzichte van het uit te keeren week- 1 aan de beide weduwen van de in April verongelukte werklieden. Vrouw Kersten zal een weekloon 8 behoudon tot den tijd dat het jongste haren 5 kinderen 18 jaar oud is of dat zij hei trouwt. De weduwe De Graaf (die geen kinderen heeft) houdt haar weekloon van 5 zoolang zij niet hertrouwt. Een der ouden van dagen de werkman Horsmeier heett een pensioen van 6 per week gekregen. Lasterpraat. Op een Limburgscb dorp werd dezer dagen door een boeren- vrouwtje dat naar de schi toefeningen der infanterie stond te kijken de volgende ver zuchting geslaakt: Neen, nu zie ik 'tis bepaald lasterpraat, dat ze zeggen, dat die jongens niet goed bidden, want voor dat ze schieten, knielen ze nog. Historisch Onweer. Ten gevolge van het hevige onweder, dat Zaterdagavond in Drente woed de, is de .telegraaflijn tusschen Assen en Grouingen op een drietal plaatsen defect geworden, waar zij door den bliksem is getroffen. Zaterdagavond ontstond, vermoedelijk door 't inslaan van den bliksem, een felle brand in een schuur onder de gemeente Loosduinen. De vlammen waren op grooten afstand zichtbaar. De geweldige regenbui werkte uitstekend mede tot blussching. Het vuur bleef beperkt tot de schuur. Te Borger waar in het vorig jaar een nieuwe kerk werd gebouwd voor Ger. gemeente werd te oude kerk gesloopt en de afbraak verkocht. Een der buren die kooper werd van den preekstoel liet deze voorloopig op zijn heem nabij een schuur en onder den blooten hemel staan. In de vorige week kwam men tot de ont dekking, dat een kip de preekstoel tot haar nest had gekozen en daarin reeds een dozjjn eieren had gelegd. Alcoholisme bij de dieren^ Zooals bekend is, laten katten, in brouwergen levend, wanneer ze eenmaal smaak in het bier gevonden hebben, dat ze van de vloe ren der kelders oplekken, geen gelegenheid meer voorbij gaan om zich te bedrinken. Ook paarden zjjn groote liefhebbers van portwijnen en stout en vele Engelsche vee artsen dienen het den rossinanten toe als deze kou gevat hebbende paarden in stokerijen versmaden ook geenszins de spoe ling, welke nog alcohol bevat, terwyl de varkens, die het onderst uit de vaten krij gen, geregeld dronken zijn. De meeste lioogere dieren, apen, olifan ten, beren, paarden, honden enz. hebben een instinktmatigen hartstocht voor gegiste dranken en lijden, juist als memgeen onder de menschen, aan het misbruik ervan. Reeds leert ons het boek der Maccha- beërs, dat men in de oudheid de tot den strijd uitgeruste olifanten dronken maakte met nieuwen wijn en dit gebruik is sedert behouden gebleken, met dien verstande echter, dat rhum den wijn vervangen heeft. Alle bestuurders van beestenspellen en dierentuinen weten bovendien, dat de aan hun zorgen toevertrouwde olifanten geen gelegenheid laten voorbijgaan om zich aan alcohol te buiten te gaan, en zijn er zelfs die veinzen ziek te zijn om een rantoen whisky te bekomen. De beren en apen drinken bier als Duit- schb studenten, en zijn tot alles in staat om brandewijn machtig te worden. Dat weten ook sommige Afrikaansche volksstammen, en daaruit trekken deze be hendig partij om die dieren te vangen. Zij plaatsen tot dat doel b.v. aan den ingang van een bosch een tonnetje bier de apen snellen toe, drinken, worden aron ken en verkeeren dan in zoodantgen toe stand van verdooving, dat ze gemakkelijk gevangen worden. Wanneer een neger een van hen bij de hand grijpt om hem naar zijn dorp te ge lijden, neemt een tweede aap de hand van den eersten, een derde de hand van den tweede, enz. Dikwijls slaagt een neger er aldus in een geheelen troep dronken apen te vangen. (De Natuur in.) Electrische trekkracht in Duitschland. Er zijn thans 64 Duitsche steden, die alectrische trekkracht gebruiken, terwgl een jaar geleden dit aantal 44 bedroeg. Buitendien is bg 26 steden de electrische tram in wording en 30 andere breiden zich uit. Als men rekent van af 1 Sept, '97 was de geheele lengte, volgens het Elec- trotechnisch Zeidsckrift thans 594 mijlen, terwijl 1 Aug. '96 slechts 364 mijl bestond. Het aantal motorwogens was 2255 in '67 en 1571 in '96, terwgl de gezamen lijke kracht der generators was 24,920 kilowatts tegen 18,560 in het vorige jaar. Als men die 24,929 kilowatts vergelijkt met dat vau de vereenigde lichtstations dan zien wij dat die bedroegen 67.340 kilowatts buiten de accumulatoren op 1 Maart 1897. Het trolley-systeem met bovengleiding wordt bijna uitsluitend gebruikt en alleen enkele korte lijnen in Berlijn en Dreeden hebben ondergrondsche geleiding. Accumulatoren werden alle gebruik op 7 lijnen, waaronder die van Charlottenbnrg naar Berlijn, eene kleine sectie in Frankfort en één van de Hanoversche lijnen, terwijl het gemende systeem in Hanover wordt gebruikt. In Dresden wordt hoewel meestal de trolley van 3 systemen gebruik gemaakt namenlijk de trolley met bovengrondsche lijn, de ondergrondsche lijn en het gemengd symsteen. Koewacht, Geboorten. '22. Petrus Domi nions, z. van Seraphinus de Clercq en Judoca Michielssens. 25. Josephus, z. van Eduardns Aerens en Emma Maria Kindt. "Van 16 tot en met 31 Juli 1898. 4>raanw. Huwelijks-Aangiften. 1. Petrus de Brouwer, 26 j., jm. en Philomena de Poorter, 23 j., jd. 9. Johannes Francies van Yliembergen. 26 j., jm. en Elisabeth Lemsen, 24 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 5. Alpkonsius Kindt. 36 j., jm. en Rosalia Maria Bogaart, 26 j., jd. 6, Josephus Verhagen, 39 j., jm. en Anna Maria Staal, 39 j., jd. 13. Petrus Joannes de Kesel 26 j., jm. en Rosalia Vleeskens, 25 j., jd. 15. Petrus de Brouwer, 26 j., jm. en Philomena de Poorter, '23 j., jd. 22. Johannes Francies van Vliembergen, 26 j., jm. en Elisabeth Lemsen, 24j., jd, Geboorten. 1. Aloisius, z. van Tkeodorus Boo- gaert en Rosalia Hoofman. '2. Judoeus Petrus, z. van Petrus Want en Mathilde Weijn. 6. Petrus Bernardus, z. van Josephus van Laere en Louisa Maria Mangnus. 21. Louisa Maria, d. vanEdu- ardus Maas en Rosalia (ioossens. 26. Phelomina Anna, d. van Petrus Alphons Stallaert en Maria Anna van Eshroeck. Hoek. Huwelijks-Aan giften. 16. Willem Izaak Bliek, 24 j., jm. en Koos van 't Hoff, 29 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 21. Willem Jacob van den Berge, 22 jjm. en Adriana Bakker,'20 j jd. 28. Adriaan Meertens, 22 j., jm. en Ja comina Francoise Drabhe, 19 j.,jd. Pieter Abraham Lijhaart, 27 j., jm. en Maria van der Welle, 25 j., jd. Geboorten. 16. Catharina, d. van Jan Daniël de Feijter en Hebrina Dieleatan. 20. Jozias Salomon y.van Willem Koster en Oatharina Elizabeth Riemens. 25. Jan, z. van Pieter Moes en Maria Neeltje Jansen van Rosendaal. 30. Maria Elizabeth, d. van Pieter Buijze en Adriana Heijnsdijk. Overigden. 19. Jacoba Maria Martha Lagra, 68 j., echtg. van Reinier Rouw. Axel, 6 AUG. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe 1 af Wiotergerst f7,— ai 7,10, Zomergerst f 0,a f 0, Rogge 16,50 a f7, Erwten f7,-, a f7.25 Paardenboonen f7,25 a 7,50 Ha ver t 7,— a f7,50, Koolzaad f8.30. Boter f 1, af0,— per kilo. Eieren f0,70 per 26 stuks. Hulst, 8 AUG. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe Rogge Wiutergerst 7, Zomergerst ƒ0,— Haver 7,— Erwten 7,60 Paardenboonen 7, Duiven- boonen 0, Witteboonen 0,— Bruineboonen 0, Boekweit Lijnzaad ƒ0, Aardappels ƒ1,85 a f 2,35. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ11,80. Boter per kilo 1,10. Eieren per 26 stuks 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 30 stuks hoornvee, 37 varkens 30 paarden verkocht 15 30 23 Gent, 5 AUG. Graanma/kt. De prg zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe rogge 13,75, gerst 15, haver 19,50 tot 20,- koolzaad 24, lijnzaad 22 tot 24 lijnzaadkoeken 17.— tot 18,— koolzaadkoeken 13 tot 14 fr. per 100 kilos Boter per kilo 2,— tot 2,27. Eieren de 26, 1.85 tot 2. Ter veemarkt te Gent van Vrgdag 5 AUG. werden te koop gesteld 5 schapen, 2 lammeren, 108 kalveren, 189 vette var kens, 5 loopers, 641 biggen, 49 melk koeien, 0 groote ossen, 93 jonge ossen, 108 vaarzen, 64 vette koeien, 87 stieren 83 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen- en vaarzenvleesch fr. 1.30 a fr. 1.37idem 2e qua!, fr. 1.15 a fr. 1.25 koeienvleesch fr. 1.20; a fr. 1.27 idem 2de qual. fr 0.75 a fr. 0.90; stiereuvleesch lr. 1.05 a fr. 1.25 kalfvleesch fr. 1.35 a fr. 1.50 schapenvleesch fr. 1.50 a fr. 1,55 lams- vleesch fr 2 a fr. 2,10 en varkens vleesch fr. 1,18 a fr. 1.28. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurige ziekte en geduldig lijden, onze veel go- liefde echtgenoot© en zorgzame moeder, behuwd en grootmoeder JANNEKE DE JONGE, in den ouderdom van 58 jaar, 8 maanden en 28 dagen. Axel, 8 Augustus 1898. F. DE KOEIJER K. DE KOEIJER A. DE KOEIJER N. DE KOEIJER—geb. Vink F. DE KOEIJER J. DE KOEIJER J. DE KOEIJER C. DE KOEIJER S, DE KOEIJER. De Commissie voor het In- huldigiDgsfeest zou gaarne zien, dat met eenige versierde wagens, voor stellingen gevende van beroep of bedrijven, aan deD stoet op September word deel genomen. Voor de schoonst versierde wagens worden 3 prijzen n.l. van ƒ5, 2,50 en 1 uitgeloofd. Tevens wil zij in den stoet opnemen eene eerewacbt te voet. Hoogehoed ver- eischt. Voor het mooiste of zeldzaamste costuum zal 2,50 vereerd worden. Men wordt verzocht van zijn voornemen tot deelneming aangifte te doen vóór 24 Augustus bij den secretaris A. ESSELBRUGGE.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3