Binnenland. Landbouw. Sulliertoeten. Zaterdag moesten er beslissingen vallen. In de eerste plaats die op het cassatie beroep van Zola, dat Donderdag voor het hof van cassatie behandeld werd. Er was cassatie, aangevraagd op drie punten le tegen de toelating van den krijgsraad als civiele partij, 2e tegen de weigering om de verdediging voor het trekken der jury toe te laten tot het stellen van conclusies betreffende de on scheidbaarheid van de verschillende deelen van J'Accuse, 3e tegen de weigering van het hof om de zitting te verdagen tot na de behandeling van de cassatie tegen punt 2. De raadsheer rapporteur Chambaraud heeft in een kort rapport verwerping van het beroep op elk der drie punten gevraagd. Chambaraud betoogde o a. dat deze peis processen een einde moeten nemen daar zij het land diep beroeren. De be klaagden moeten zich niet in het on eindige kunnen onttrekken. Mornard verdedigde het beroep namens Zola en verklaarde dat zijn cliënt zich nederlegde bij het eerste puntals de aanwezigheid van de civiele partij ter terechtzitting kon bijdragen om meer licht te ontsteken, zou Zola het optreden der civiele partij zelfs toejuichen. Uitvoerig bepteitte hij het recht om de conclusies betreffende de connexiteit te stellen vóór de trekking der jury. Nadat Ramel, namens de civiele partij, het goed recht van deze op interventie had verdedigd, concludeerde de advocaat- generaal Merillon tot verwerping van het beroep van Zola en Perreux. Thans is bepaald, dat Bismarck's lijk voorloopig op het kasteel blijft. De be- bestaande wettelijke bepalingen laten dat in gewone gevallen natuurlijk niet toe. Maar dr Schweninger heeft de zaak zoo geregeld, dat de overheid haar toestem ming gaf. Dat de zaak op deze wijze behandeld wordt heeft een eigenaardig gevolg. In den regel eindigt het openbare rouwbe toon met de begrafenis. Maar nu deze niet plaats heeft, is er geen slot aan de rouw. Feitelijk kan men aannemen, dat deze reeds geëindigd is, en wel met de plechtig heid welke Donderdag te Berlijn plaats had in de kerk, ter nagedachtenis van Wilhelm I gebouwd. 'tWas een plechtigheid met veel ver toon. Maar toch schijnt zij weinig indruk te hebben gemaakt. De familie Bismarck heeft er zich niet doen ver tegenwoordigen, zoodat men kan aan nemen dat de breuk tusschen haar en den keizer volkomen is. In Duitsland maakt dit eeD pijnlijken indruk en geen wonder. Men tracht evenwel de meening in gang te doen vinden dat Moritz Busch op eigen gezag handelde en dat hij de ontslag-aanvrage van Bismarck eigen machtig had overgeschreven. Men zegt dat hij kan worden vervolgd wegens onbevoegde openbaarmaking van staats geheimen. Nederland, en Zuid-Afrika. In de Zaterdag ontvangen Transvaalsche Volksstem komt het volgende voor De aanstaande plechtige kroning van piinses Wilhelmina tot Koningin der Ne derlanden heett niet nagelaten in Zuid- Alrika, meer speciaal in de Z.-A. Republiek warme belangstelling gaande te maken. In menig opzicht heeft ons land veel te danken aan het voik waarover weldra de laatste Oranjetelg tot regeeren zal geroepen worden en niettegenstaande in officieele Transvaalsche kringen zoo nu en dan is toegegeven aan de vijandige gevoelens welke vanouds bij een kleine minderheid onzer bevolking tegen de »kazen" zich placht te openbaren, toch waardeert de Transvaalsche burgerij oprechtelijk de deugden der »Hollanders" en worden hun eigenaatdigheid en gebreken met lank moedigheden opgewogen tegen onmisken bare verdiensten dezer immigranten. Vandaar dat de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina niet enkel bij de Transvaalsche onderdanen Harer Majesteit, doch ook by talryke geboren genaturali seerde Transvaalsche burgers sympathieke aandacht verwekt. Onze regeering heeft in de presidents aansprak tot den Volks raad het verzoek gericht om den kronings dag te maken tot een officieelen feestdag gelijk ook de jubileumdag van Hare Brit- sche Majesteit verleden jaar officieel her dacht is geworden. Indien de Eerste Volks- gunstig beslist over het aanzoek ie re geerii.g, zal die beslissing niet nalaten een goeden indiuk te maken op de talryke Transvaalsche Hollanders, wier streven om getrouwe ingezetenen der Z.-A. Re publiek te zijn en te blijven, meermalen, gedurende moeilijke dagen, is te voorschijn gekomen. We hopen, dat de in onze Republiek wonende Nederlanders van harte zullen meewerken tot 't succes der ontworpen feestelijkheden koningin Wilnelmina ver dient ten volle de hulde, welke haar wordt Sophia Blanchard gaat langzaam naar de brug altijd in het water starend. Deze stroom scheen voor haai een open graf te zijn een graf voor al haar lijden, el lende en wanhoop. Het roept haar, en zij voelt, dat het even nooaig is de uit- noodigicg te volgen, als het ademhalen en het zich verdedigen, als men geslagen Zal worden. Een in lompen gekleed kind, dat zy voorbij gaat, vraagt haar om een aalmoes Zij kijkt het verward aan. Zoo oud was haar kind, toen het van honger en ellende in hare armen stierf, terwijl men haven man naar het tuchthuis sleepte. Zij wilde het kind, ter wille van »een ander," iets geven, maar zy*shad niets, in 't geheel mets. Ja toch Het bundeltje waarin zich een paar zakdoeken, een hoofddoek, een jas en eene muts bevonden. Vijf francs zou het samen waard zyn. Welk nut gaf het haar, daar zy toch haar leven wenschte te eindigen Zij geeft bet bundeltje aan den kleinen bedelaai en zegt tct nem met eene heescbe koorsachtige stem »Neem het en geef het aan uwe mot der, als gij er een hebt, of verkoop het zelf als gij een wees zyt." Toen kuste zy het kind. Zij moet var. iemand afscheid nemen, daar zij het leven verlaat. Terwijl zij voortgaat, valt haar plot seling iets in. In den bundel heeft zjj twee kleine photo grapbiën, die van haren man en van baair gestorven kind. Langen tyd geleden heeft zy ze laten vervaardigen in baar gelukkig landelijk leven met Blanchard, die tóen tuinier was, en met haar drie jarig dochtertje, dat toen reeds gelijk aan een engei was. Zy bedacht zich, zij wilde de beide por tretten terug hebben om ze nog eenmaal te aanschouwen, om ze daarna met baar hetzelfde lot te doen dee'.en in de diepte der golven. Zy loopt den kieinun bedelaar na, ver klaart hem de zaak en neemt de twee beelden tot zich. Dan gaat zij weer naar de brug en steunt zich aan de leuning er van. Zij werpt een vluggen blik op het portret van haar dochtertje. Zij zal het weldra wederzien daar boven. Maar langer beschouwt zij het beeld van haren man. Hoe goed en gelukkig zag hij er toen uit. Zy kuste beimelyk het portret daarna verbergt zij haar eenig, haar laatste goed alles, wat haar iD het leven over gebleven is, in een doek en werpt een laatsten blik op de donkere muren der gevangenis. Daarna overziet zij de brug. Zy is byna ledig. De zwarste wolk is gebarsten en groote regendroppels vallen onstuimig in het stof der aarde. De voetgangers vliegeD uaar alle zijden, de koetsiers slaan op hunne paarden, om sneller tusschen de huizen te komen. Niemand geeft acht op haar. Zij slingert zich op bereid. Er kunnen voor het Nederlandsche volk en voor Nederland's Vorstin dagen aanbreken van stryd en worstelingde Europeesche politiek is zwanger en ver rassingen en de kleinere naties der wereld hebben onrustbarende vooruitzichten te wachten. De taak, welke voor de aan staande Koningin is weggelegd, is zwaar en kommervol het komt haar toe, dat overal, waar een Hollandsch hart klopt de kroningsdag aanleiding geve tot de manifestatie van welgemeende heil- wenschen. Pedir. De correspondent te Batavia van de N. R. Crt. seinde Donderdag aan zijn blad Luitenant-Kolonel Willems is Maandag naar Telok Semawé vertrokken om er een legerkamp in te richten voor 21/2 bataljon, di# een tocht gaan maken door Pasangan. Toekoe Oemar en Panglima Polim zyn op het oogenblik, naar het heet, in Langga. Een Maandag ontvangen officieel tele gram, gedateerd 7 Augustus luidtKolonel Van Heutz opgericht naar Gle Siblah. Honderden gewapende Atjehers vluchten bij de nadering van onze troepen en werden tot hoog in het gebergte ver volgd." Atjeh. Het Hbld ontving het volgende telegram uit Batavia: In nacht 5 dezer is een sterke macht an Oemar, die westwaarts van land uit marcheerde, bij Barah aangevallen door colonne uit Segli. Vijand verloor 5 man. Onder Oemars persoonlijke leiding zijn zijne manschappen weer bij Grong-gieng verzameld. Zaterdag vertrok een batal jon daarheen. Iemand, die een paniek bij het 2 reser ve-bataljon tijdens den terugmarsch van Garot naar Segli medemaakte, beschrijft haar in de Preangerbode volgender wij ze »Het 2. res.-bat. keerde dienzelfden avond terug naai het bivak, doch was nauwelijks een goed half uur op weg, of bet kreeg vuur uil een vijandelijke kam pong. Wy het 2. reserve bataljon bevonden ons toen op een pad van 1 meter breedte; aau do eene zijde "hadden wij de kali, aan de andere zijde de vijan delijke kampong. De sergeant belast met den spits, kreeg drie schoten en werd buiten gevecht ge steld. Drie kettingjongens en 2 jongens van officieren sneuvelden. Het halve bataljon zat in de rivier. De 1300 kettingjongens, die de dooden en gewonden, dien dag bekomen, droegen, gooiden de gewonden in de rivier en de serteerden. Het was een onbeschrijfelijke paniek. Het gegil der Atjehers en het snelvuur van ons in den nacht deed hen als ra- zenden alle kanten uitvluchten. De vijand trok eindelijk af. Een com pagnie was afgedaald, en acht geweren waren zoek. Men vond deze later in de rivier terug. Van verder gaan was geen sprake wij keerden naar Garoet terug, waar wij in hinderlaag gingen liggen tot de dag aan brak. Na een zware marsen kwam ons bataljon 's middags ongeveer 1 uur weer te Segli terug, doodmoe en ontredderd. Gewond waren 2 Eur. onderofficieren en 9 minderen, waarvan 1 onderweg stierf, 1 Europeesch onderofficier was gesneuveld. De man, die onderweg stierf, had eec schot door zijn keel. Hij was een der genen, die met de tandoe iu de kali zijn gegooid, en had mot inspanning van zyn laatste krachten al zwemmende den oever weten te bereiken. Een Europeesch ser geant werd achter een hut neêrgegooid en kwam al kermende aangeKropen roepende >Neem mij toch asjoblieft meê, anders maken ze me heelemaal af." Den volgenden dag werd weer uitgerukt met vivres, die goed en wel overkwamen." de leuning, breidt hare armen uit en stort zich in den vloed. De stroom opent zich en sluit zich weder. (Wordt vervolgd.) Bij het bekende participatie contract van deu heer Vlekke aan de Gastelsche beet wortelsuikerfabriek is bepaald, dat een commissie uit de bietenleveranciers het recht heeft tot uitoetening van controle. Deze commissie heeft dezer dagen rapport uitgebracht, waaruit blijkt, dat aan ge- noc moe fabriek over 1897 volgens parti cipatie contract werden geleverd 75.212,230 KG bieten, opleverende 11,744,973,3 KG suiker. De suikerprijs van de suiker la product was over het boekjaar 1897/98 gemiddeld ll.lö1^ P01' 1G0 KG geweest en gaf dus voer den landbouwer een grond prijs voor zijn bieten van 8,0 per 100Ö KG. De bijbetaling aan de leveranciers der bieten of hun zoogenaamd aandeel in de winst bedroeg 118,447,SO1^, gelijk staande met 1,017 voor iedere door hen geleverde 10Ö KG suiker of 1.58l/3 voor elke 1000 KG geleverde bieten. De gemiddelde prijs der bieten volgens bet participati9-contract was dus IOjOS1/* per 1000 KG. Het gemiddeld suikergehalte dezer 75 millioen kilo bieten was 15,1 pet. Hoewel bij het bepalen van het suiker gehalte van zulke groote hoeveelheden beetwortelen, in afzonderlijke partijen af gelevérd, nu en dan eenige moeilijkheden ontstonden, is toch, dank zy de samen werking tusschen de directie der fabriek en den deskundigen controleur der leve ranciers, de geheei9 regeii g tot aller ge noegen afgeloopen en zoodoende werd op nieuw bewezen, dat bij eenigen goeden wil tot werkelijkheid kan worden, wat nog maar al te vaak als onmogelijk wordt voorgesteldG. C. AXEL, den 9 Augustus 189S. Zaterdag werd alhier door het bestuur van den Coegorspolder aanbesteedhet vervoer van 185 M3. grint. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. Dieleman en J. Scheele, bei den te Axel, voor 65 ct., L. B. van Kerk- voorde voor 42 ct., P. Loof voor 39 ct., D. de Witte voor 34:ll2 ct. en P. van Maelsaecke voor 331 '2 ct. per M3. De vier laatste wonen te Ter Neuzen. Aan den minsten inschrijver is het vervoer gegund. Voor het te 's Gravonhage afgenomen examen Engelsche taal 1. o. is o. a. ge slaagd de heer J. L. Boon van Zaamslag. De feestcommissie te Koewacht heeft ook haar programma vastgesteld voor de aanstaande feesten. Op 31 Augustus wor den de schoolkinderen onthaald op choco lade en broodjes en op 6 September heeft het eigenlijke volksfeest plaats, bestaande in bedeeling aan de armen, optocht, aan bieding van een portret van H. M. de Koningin, scbietiDgen, volksspelen en illu minatie. Het muziekgezelschap »Opwaarts" van Sint Janateen zal met de zangver- eeniging het feest opluisteren. De kermis te Middelburg heeft over het algemeen een rustig veiloop gehad; baldadigheden of vechtpartijen van eenig belang vielen niet voor. In den nacht van Zondag op Maandag heeft echter zich in de Lange Noordstraat een z9er treurig geval voorgedaan. Tijdens het bal, waarmede het afscheids concert van het Spectacle varié gezelschap in het Schuttershof werd besloten, ont stond tusschen eenige bezoekers twist, die echter- daar geen ernstige gevolgen had. Een vijf en twintigjarige jonge man, schilder van beroep en aldaar woonachtig, werd daar door een gezelschap wat ge plaagd, waardoor, en ook tengevolge van jaloezie, hy zich boos maakte. Toen het bewuste gezelschap het Schuttershof ver liet, volgde hy het en bracht op de Vlas- markt iemand ervan een slag op het hoofd toe. Hij werd door de andoren vast ge houden, totdat de aangevallene zich een eindweegs verwijderd had. Toen hij weer losgelaten was, volgde hij üen bewusteo persoon tot in de Lange Noordstraat, waar een soort vechtpartij ontstond.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2