Binnenland. Duitschland zou trachten Luzon te ver werven, was der regeering niet bekend. Te Madrid heeft men weer bericht, dat Calixto Garcia het bevel over de Cubaan- sche opstandelingen heeft nedergelegd. De uitgaven, welke Amerika ten be hoeve van den oorlog heeft gedaan, be- loopen nu reeds 400 a 600 miljoen dollars. De oud-advocaat Salle, die herhaalde lijk in de pers was lastig gevallen, wegens zijn houding in de Dreyfuss zaak, ver antwoordt zich op een beschuldiging in een der bladen. Indien hij als getuige ware gehoord zou hij zijn verklaring aldus hebben saamgevat, dat noch in zijn woor den, noch in zijn daden, iets is, dat doet denken, dat hij ooit geloofd heeft of heeft kunnen gelooven, aan de onschuld van den veroordeelde. Evenmin acht hij zich in een enkel opzicht de medeplichtige van Zola bij het schandelijk werk door deze ondernomen. Deze verklaring van den heer Salie zal alle oppervlakkige vrienden van den staf en alle die willens en wetens het onrecht beschermen, doen juichen. Maar in werkelijkheid beteekent de verklaring niets. De heer Salie zwijgt over het eenige punt waarop zijn ge tuigenis door Labori werd gevraagdnl. of het waar is dat hij van een lid van den krijgsraad heeft gehoord dat Dreyfuss op geheime stukken was veroordeeld. Zijn zwijgeu over dit punt is natuurlijk een bekentenis. De Siècle zet een monster petitionne ment aan de kamers op touw waarin wordt gewezen op de onwettigheid van de veroordeeling van Dreyfuss en waarin wordt gevraagd het onwettige vonnis te herzien. Kroningsfeest Hoewel het officieel pro gramma van den intocht der Koningin te te Amsterdam uit den aard der zaak eerst in September bekend wordt, weten de Hollandscbe bladen nu reeds het volgen de mede te deelen Eene vraag die zich bij menigeen aller eerst opdringt is welhoe lang zal de stoet worden Men denkt dat de lengte omstr#eks 1000 meter, dit is ruim 10 minuten gaans zal bedragen. Bij de opstelling zal het hoofd van den stoet zich bevinden in de Utrechtsche straat bij de Prinsengracht terwjjl het eind van den voorstoet, dit is het gedeelte van den stoet, dat het Koninklijk rijtuig voorafgaat zich bij de de Uddestraat bevindt. Dat deze intocht een militair karakter draagt is te begrijpen. Voorop gaan de troepen, nl. lo mare chaussees 2o huzaren 3o rijdende artillerie4o. vesting artellerie 5o kolo niale reserve6o. mariniers7o grenadiers en jagers8o. matrozen9o, schutterij van Amsterdam. Dan volgt het eerste gedeelte van de eerowacht te paard. Daarna komt de eigenlijke koninklijke stoet bestaande uit Zeven rijtuigen getrokken door 2 paarden. Vier rjjtuigen getrokken door 4 paarden. Het koninklijk rijtuig getrokken door 8 paarden. In het Koninklijk rijtuig zijn gezeten Koningin Wilbelmina en de Koningin Regentes. Naast het Koninklijk rijtuig rijden de chef van het militaire Huis der Koningin C. H. F. graaf Du Monceau, de generaal majoor, bevelhebber der eerste militaire afdeeling W. Rooseboom de adjudant geneiaal van H. M. de Koningin de com maDdant der eerewacht. Achter het koninklijk rijtuig volgt het tweede deel van de eerewacht te paard dan komt een stoet adjudanten van de Koningin en daarna de Indische vorsten in hunne schitterende uniformen, allen te paard. De stoet wordt door militairen gesloten. In de Sarphatistraat, op bet Fredarik plein en in de Raadhuisstraat worden de werkliedenvereenigingen opgesteld deze vereenigingen zijn 45 in getal en tellen omstreeks 6000 personen de jongens eerewacht »Klein maar dapper" wordt opgesteld voor de tribune op het Kroning- plein het keurvendel »Prins Maurits" op den Dam aan den rechtervleugel van het Koninklijk Paleis. Schutterij militairen politie zijn langs den weg geschaard voor handhaving der orde. Aangaande de Inhuldiging in de Nieuwe Kerk wordt het volgende medegedeeld De plechtigheid draagt uitsluitend een staatkundig karakter. Voor de gods dienstige wijding van de grooce gebeur tenis houdt de Koningin later een dankdag in den Haag. In de kerk houdt de Koningin eene korte toespraak daarna doet H. M. den eed, waarna de voorzitter 7a n de Eerste Kamer en daaina all6 leden der Eerste en Tweede Kamer één voor één den eed van trouw afleggen. Voor de huldiging worden de Rijks insigniën naar de Nieuwe Kerk gebracht met uitzondering van het Rijkszwaard en den Rijksstandaard die in den stoet van het Paleis naar de K«rk worden ge dragen het zwaard door generaal Karei van der Heijden de standaard dooi den vice-admiiaal Ten Bosch. H. M. de Koningin zal op Woensdag 7 September 's namiddags om één uur in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt de Gouden Koets in oogen- sobouw komen nemen. Pedir. Het N. v. d. D. ontving uit Indië het volgende telegram Zaterdagavond is Toekoe Bentara Peleué, met zijn gezin door de marechaussee ver rast en naar Segli overgebracht. Luitenant Van der Molen heeft bij het afvallen van een hooge rots den voet verstuikt. Het met de jongste mail aangebracht verslag omtrent de voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en Onderboorigheden, loopt van 13 Juni tot en met den 19n dier maand. Waaraan de M. Ct. het volgende ont leent In de Sagi der XXVI Moekims, Groot Atjeh, werd de post Roempit op 14 Juni ontruimd. De bewaking dier gebouwen is opgedragen aan den Panglima Sagi der XXVI Moekims, die de verantwoordelijk- beid daarvoor aanvaard heeft, en de ge bouwen thans laat bewaken door zijn bloedverwant T. Merah, met diens vol gelingen. In de Sagi der XXV moekims en zui delijke nederzettingen wordt begonnen met het bewerken der sawah's. Aan een zestal personen werd toegestaan zich weder in het sedert anderhalf jaar onbewoonde dal van Lamtih, bezuiden Lepong, te beves tigen. De Ketjoeroean van Leliong meldde schriftelijk, dat door het uitsterven van den veestapel hoogstens een vijfde der sawah's in zijn gebied met ploegvee zou kunnen worden bewerktop zijn verzoek is hij door het bestuur in de gelegenheid gesteld om groote hoeveelheden goedkoops patjols en schoppen aan te koopen ten behoeve van hen, die hun sawah's zonder behulp van ploegvee moeten bewerken. T. Nanta Raijo9t en Ketjik Amin Lam- poejoek houden zich steeds in Lebong op, alsmede eenige kleine bendehoofden. De werklieden aan den spoorweg wer den ter hoogte van Lam Pisang in de Sagi der XXII Moekims meermalen op groote afstanden beschoten door enkele lieden, die zich bij nadering der dekkiogs- patrouilles steeds uit de voeten maakten. Vermoedelijk geschiedde dit door volge lingen van den ons vijandige Ketjik. In van Lam Baro (beoosten Selimoen) aan wien ook de berooving van eenen Atjeher in Senoeboe voor eene waarde van pl. m. 100 dollars en de verwonding van een anderen Atjeher in Lam Baro wordt toe geschreven. In de bovenstreken van Pasoi, op de Noordkust, maakt een nieuwe oelama veel opgaDg ODder de bevolking. Hij is een man van middelbaren leeftijd, die zooals te Edi beweerd werd, afkomstig zou zijn uit Boekit Gerdong in Boven Pasei, van waar hg wegens broedermoord zou ge vlucht zijn. Eenige weken geleden kwam hij van de Gajoelanden, alwaar hij vol gens zijne bewering 20 jaren in gods dienstige afzondering heeft doorgebracht, waarom hij nu algemeen Teungkoe Tapa genoemd wordt. Naar men zegt zouden Nja Mamat Per- lak en misschien ook T. Mohamad Hana- fiah van Simpang Olim zich bij hem aan sluiten, en zou hij eene versterking aan het zeestrand nabij Diamantpunt willen oprichten. Nadat berichten waren inge komen dat hij zich ophield nabij Koeala Piada, is de Tjoet Nja van Kerti upge dragen den oelama van daar te verdrijven. Volgens van de Oostkust ontvangen mededeelingen zouden T Hoesin Oleh Gadjah, T. Moeda Mat Said van Djolok ketjil en T. Radja Itaro, broeder van den radja van Djolokbesar, hunne opwachting bij den oelama gemaakt hebben. Omtrent de weergesteldheid wordt ge meld dat ca Groot-Atjeh de Noord- en Oostkust droog en warm waren. Ter Westkust viel minder regen dan in het afgeloopec tijdvak, maar de zee was daar zeer onstuimig. Sommige civiele gouvernementsgebouwen en Poeloe Raja als ook het bruggenhoofd van den Boom aldaar leden zware schade en staan ge vaarlijk door bet afslaan van het strand. De gezondheidstoestand was over het algemeen vrij gunstig. In Lambesi (West kust) kwamen gevallen van buikziekte met doodelijken afloop voor. Veepest bljjftin Groot-Atjeh nog steeds heerschen in het binnen de line gelegen gedeelte der VI en der III moekims Daroevan den 12 tot en met den 17en Juni creveerden in die landschappen 6 karbouwen en 8 runderen. Ook in de moekim Lampager stierven den 17en 3 karbouwen. Blijkens eene verklaring van de civielen en militairen gouverneur van 17 Juni heerschte toen onder het slachtvee te Oleh- eene besmettelijke ziekte (mond- en klauwzeer. AXEL, den 5 Augustus I89S. Dinsdagavond vergaderde alhier in »Het Gulden Vlies" de feestcommissie onder voorzitterschap van onzen burgemeester, eere-voorzitter, die bij het openen der ver gadering een woord van toepassing sprak naar aanleiding van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Daarop werd overgegaan tot het vaststellen van het programma van de feestviering op 6 en 7 September. De eerste dag is natuurlijk de voornaamste. Alsdan zal in den vroegen morgen het feest door kanongebulder wor den aangekondigd, niet zoozeer om d6 ingezetenen uit den slaap te wekken, om leden ieder op dien dag reeds vroeg uit de veeren zal zijn, maar wel om een indrukwekkend teeken van aanvang te geven. Niet minder zal daartoe bijdragen het luiden der klokken gedureDde een half uur. In den voormiddag worden de kin dei en van alle scholen onthaald en hun een herinneringsgeschenk uitgereikt, ter wijl tegelijkertijd een feestgave aan be hoeftige menschen zal worden geschonken. Des namiddags om 1 uur beeft op het raadhuis de plechtige overdracht plaats van een fraai portret van H. M. Koningin Wilbelmina, door den raad aan de gemeente geschonken. Daarna feestrede door den heer Van Ruijven, voorzitter der feest commissie. Onmiddellijk na afloop dezer feestrede zal aan de brug een begin gemaakt worden met het opstellen van den stoet, die door de versierde gemeente zal trekken. De feestcommissie hoopt op veler medewer king, opdat deze stoet zoo schoon mogelijk zij. Vooral hoopt zij op de deelneming van ambachtslieden, die op wagens bun beroep uitoefenen en verder op alle takken van nijverheid, in onze gemeente ver tegenwoordigd. Voor de schoonst versierde wagens zijn daarom prijzen uitgeloofd. Eerewacht te paard en te voet zullen in den stoet plaats nemen, terwijl »Concor- dia" zich zal doen hooien gedurende de rondwandeling en verder steeds en overal waar zulks noodig of onmisbaar is. Om het muziekgezelschap bij deze zware taak zooveel mogelijk te steunep, wordt het gezelschap »Ons Genoegen" van Zuiddorpe uitgenoodigd hulp te verleenen. Na de ontbinding van den stoet volgen de volksspelen aan het spoor en wan Deer deze afgeloopen zjjn, zal het zoetjes aan tijd gaan worden voor hetvuuiwerk.dat buitengewoon prachtig belooft te zijn en een groot deel van den avond in beslag zal nemen. Gedurende het vuurwerk mu ziekuitvoeringen. Den tweeden dag wordt weder een op tocht gehouden met de feestcommissie en de muziek aan het hoofd door de ver schillende geïllumineerde straten en wor den alle versieringen Dog eens goed op genomen, terwij) deze dag meer bestemd is, om op gezellige wijze het heugelijk feit der troonsbestijging te herdenken. Te oordeelen naar de toebereidselen welke overal in stilte worden gemaakt, zal onze gemeente op de beide feestdagen een prachtigen en piettigen aanblik op leveren. Overal zijn buren en vrienden met nijvere hand bezig de versieringen gereed te maken en ieder wedijvert om bet zijne het mooist te doen z\jn. Een woord tot opwekking achten wij derhalve niet alleen overbodig, we zouden het zelfs ongepast vinden waar allen zoo druk in de weer zijn om het feest dat ons wacht zoo schitterend mogelijk te doen zjjn. Aan het einde der vergadering kwam »Concordia" in alle stilte voor het ver gaderingslokaal en voerde ter eere der feestcommissie de volksliederen uit, waar bij door den burgemeester en den voor zitter van »Concordia" een toepasselijk woord gewisseld werd. Het muziekgezel schap begaf zich, na nog een paar num mers ten beste te hebben gegeven, naar de kiosk, waar weldra de vroolijke tonen weerklonken over de talrijke prettig ge stemde menigte, welke zich op de markt en door de aangrenzende straten bewoog. En dat er ondertusscben dapper gevuurd werd, dat getuigden des anderendaags de talrijke overblijfsels van voetzoekers waar mede de straten bezaaid waren. De avond van Dinsdag gaf reeds een klein proefje van de geestdrift voor het kroningsfeest. Donderdag had in »HetGuIden Vlies" alhier ten overstaan van den Notaris Drogmans de verkoop plaats van de drie geannonceerde woonhuizen toebehoorende van de Erven van Johannes de Feijter Lz, Kooper werd dhr. Jac. Verjjzer aihier voor ƒ1810 in massa. Later is het le perceel overgegaan aan dhr Joh. Kotvis voor 703,50 hot 2e perceel aan dhr Joh. Smies voor 603,50 en het 3e perceel aan dhr Jac. Verijzer voor ƒ503,50 allen alhier. De gehouden collecte, ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaan- deren (O. D.) het volgende opgebracht. Axel 18,11, Boschkapelle f 3,46, Clinge ƒ1,54, Graauw Hengstdijk ƒ1,20, Hoek 9,75, Hontenisse ƒ9.311^, Hulst 7,27, Koewacht ƒ1,Osse- nisse 4,06, Oveislag ƒ1,30, Philippine 2,53, Sas van Gent 2,83, St. Jansteen 2,47. Stoppeldijk 3,58x/2. Ter Neuzen 26,341/2, Westdorpe f 6,521/2, Zaamslag ƒ8 en Zuiddorpe ƒ3. Totaal ƒ118,24. Te Philippine zal op Woensdag 3 Augustus het kinderfeest gevierd worden. De kleinen zullen op chocolade en krenten broodjes onthaald worden en tevens eene berinnerings-medaille ontvangen. Op Zondag 4 September zal h9t volks feest plaats hebben, waarbij eenige vreem de muziekgezelschappen zullen gevraagd worden. 's Namiddags mastklimmen, ringsteken met den kruiwagen, zwart- en witloopen voor de mannen, stek vogelschieten en hoepelbollen voor de vrouwen. 's Avonds vuurwerk. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 22 stieren, 69 ossen, 102 koeien en vaarzen, 1 schaap en 7 biggen, samen 201 dieren, die allen vlug werden verkocht aan goedo prijzen.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2