Binnenland. Hbld ontving van zijn correspondent te Londen zijn adres, maar houdt dit na tuurlijk geheim. Mevrouw Zola zou met eene dienstbode in haar huis in de rue de Bruxelles te Parijs zijn teruggekeerd Een Kaapsch blad gewaagt van een bondgenootschap tusschen Engeland en Portugal. Engeland zou Portugal een voorschot van 10 millioen pd. st. geven, en het in geval van oorlog zijn koloniën waarborgen. Daartegenover zouden de Portugeesche koloniën in geval van oorlog Engelsche kolenstations zijn en door En geland versterkt mogen worden. De onderkoning van Kanton heeft aan het Tschung-li-Yamen bericht, dat de op stand in 10 dagen geheel zal zijn gedempt. 3 districten en 4 steden waren door hem heroverd, en de aanvoerder was gevangen genomen. Daarentegen meldt de Times, dat de leider der opstandelingen een proclamatie uitvaardigde, waarin hij verklaart de wa pens op te vatten, omdat de dynastie te zwak is, omdat de Mandarijnen het volk verdrukken en omdat de vreemdelingen bezig zijn het land te verdoelen. Om al deze redenen moet een nieuwe dynastie aan het hoofd des lands komen. De Jong Chineezen, tot wien o. a. be- hooren, zij die in Europa zijn opgeleid, trachten den Mikado te bewegen het hof te Peking te bezoeken. Zij verwachten daarvan een toenadering tusschen beide landen en een of- en defensief verbond. Ook voor de zaak van den vooruitgang wordt van zulk een toenadering veel ver wacht. De toestand van Bismarck was, volgens de Hamburger Nachrichten, des Vrijdags betrekkelijk bevredigend. Zaterdagvoor middag las de vorst de couranten sprak over politiek, at en dronk. Plotseling werd de toestand erger door een acuut zwellen der longenin den namiddag verloor de vorst herhaalde malen het bewustzijn. Des avonds werden bedenkelijke verschijn selen opgemerkt. Tegen elf uur trad de dood in, kalm, zonder eenige pijn. Aan het sterfbed stonden de gansche familie, prof. Schweninger, die pas was aange komen, dr. Chrysander en baron en ba rones Merck. De laatste woorden richtte Bismarck tot gravin Rantzau. >Danku, mijn kind," sprak hij tot haar, toen zij hem het voorhoofd afwischte. De vorst ligt, alsof hij slaapt. Op het gezicht rust een kalme, vreedzame uit drukking. De ter aarde bestelling zal overeen komstig Bismarcks wensch plaats hebben op een hoogte tegenover het slot, nabij de »Hirschgruppe." gedachten der lange Florine slecht^ ge vestigd op den jongen advokaat met de blauwe brilleglazen, dien zij niet uit het oog verloor. Zij zag hem, Da eenige woorden van dank tot zijne Parijsche collega's gesproken te hebben, naar den uitgang loopen. Zij volgde hem tot aan de kleedkamer der advokaten, waaruit zij hem spoedig, zonder tabbaard en muts, in eenvoudige burgerkleeding, komen zag. De jonge advokaat zocht nu eene huur Florine dacht nu dadelijk »Als ik mij vergis en deze man is de markies de Ribas niet, dan boezemt hij mij volstrekt geen belang in en ik behoef niet te weten, wat van hem worden zal. Is hij het echter werkelijk, dan zal hij dadelijk naar huis gaan, en ik behoef slechts aan zijn paleis rue Monceau te wachtenMaar haltvoegde zij er 'oij, »hg zal in ieder geval vroeger zijn masker afleggen, en het ware interressant te weten, waar hij zich met deze kleine, kluchtige verkleedingen bezig houdt. En zij veranderde haar plan, nam ook eene huurkoets en gaf den koetsier bevel don blonden advokaat te volgen. De koetsier nikte en glimlachte grappig. »Ah mompelde hg voor zicb. IJver- zuchtige juffrouw of mevrouw? Ik ken zulk rijden reeds en ik houd er wel van wegens het drinkgeld 1" De eerste koets hield stil voor een huis Atjeh. De jongste mail uit Oost-Indië, gedagteekend 28 Juni, bracht het officieele verslag aan omtrent de voornaamste ge beurtenissou in het gouvernement Atjeh en Ondei hoorigbeden, welk verslag loop: van 7 tot en met 12 Juni. In Groot-Atjeh viel m het gebied buiten de Sagi's niets meldenswaardigs voor, Zoowel bij hoofden als bij bevolking van dit gebied was niet de minste belangstel iing wear te nemen in hetgeen er tegen woordig in het Perdirscbe gebeurt. Onder de bevolking van de Sagi der XXVI Moekims kwamen V6le gevalien voor van zware koortsen en buikziekte soms met doodehjken afloop. De >ust bleef in deze Sagi geheel on gestoord. Nog steeds bouden zich verscheidene aanhangers van T. Oemar in het Lehong sche op. Pang Mat van de VI Moekims en Kotjik Amin van Kroeng Kala, die T. Oemar naar Pedir gevolgd waren, keel den, na aldaar hunne geweren verkocht te hebben, naar Lebong terug. Id de XXII Moekims deden vijandige benden zeer weinig van zich hooien. De tot verre afstanden uitgerukte pa tiouilles kregen nergens voeling met vij andige benden. Slechts enkele malen werd een patrouille van Selimoen op vei ren afstand licht beschoten. Den 6Jen Juni werd het bivak te Reung-Reung uit een op pl. m. 350 M. afstand gelege. klapper bosch vrij hevig beschoten. De hoofden en bevolking dezer Sagi toon den wel belang te stellen in de gebeur tenissen in Pedir en legden veelal een duidelijk leedvermaak aan den dag wegens de smadelijke wijze, waarop de in Groot- Atjeh van hunnen moed en hunne macht zoo hoog opgevende Pedireezen zich overal tot de vlucht hadden gedwongen gezien. Op de Noordkust weiden door de expe- ditaire colonne in het Pedirsche, die den 5den Juni naar Padang Tidji oprukte, vijaüdige benden van verschillende heuvel toppen verdreven slechts eeD dier ben den hield goed stand, en liet na bare ver drijving. waarbij wij geen verliezen leden, twaalf dooden achter. In de Moekim Toedjoe viel geen schot Imam Beuiabo meldde zich dadelijk bij den aanvoerderenkele andere Imams volgden dit voorbeeld, :jj eene verkenning, den 6den Juni gemaakt naar Gedeb Breuëh en aangren zende kampongs, werden geene vijande Üjkheden ondervonden. Den 12den zou in twee colonnes van Segli worden opgerukt naar de Moekims der rue Rivoli tusschen de rue Arbre Sec en de Rue du Louvre. De man met de kleine brilleglazen steeg uit, betaalde den koetsier en trad het huis binneD. Toevallig wist nn het meisje, dat de huizen der rue Rivoli in dit deel dor straat bijna alle doortochshuizeD met twee gezichten warend. w. z. zij haddtm geen achteifront, maar met een tweede voorfront zagen zij op de rue Bailleul uit. Wie alzoo wil dat men zijn spoor bijster zal worden, is gewoon in een huis der Rue Rivoli te gaan, daar in eene gehuurde kamer zijne zaken af te doen of ook zijn masker af te leggen en in de Rue Bailleul »de wereld in te gaan." In hare koets liet zij zich alzoo in deze laatste straat rijden en wachtte daar. Na verloop van een goed half uur zag zg uit het bovengenoemde huis eonen man komen, die hare geheele opmerk zaamheid trok. Hg zag er zeer respektabel uit, bad een dikken stok in de hand, droeg eene groote overjas met twee rijen knoopen en een lagen hoed met breeden rand. Hij ging het rijtuig van Florine voorbij en de lantarens daarvan verlichtteL zijne trekken sterk. Het was de advokaat uit Toulouse, dit maal in de gedaante van een Parijschen burger met een likken buik, een gouden bril, een rooden Deus, een grijzen baard en ongeveei 60 jaar oud. Het masker was zoo volkomen, dat slecnts het spitsboevenoog van Florine Sama Indra en Tjoemboek, waar de vijand zicb, volgens ingekomöD berichten, ver sterkt had. Een vaD deze colonnes ont moette hardnekkigen tegenstand nabij Kota Poetob twee versterkingen werden door de marechaussee stormenderhand genomen, waarby de vgand 71 dooden met hunne wapens in onze handen achter liet, terwijl ODze verliezen bedroegen 5 minderen gesneuveld en 7 minderen ge wond deze colonne rukte door naar Kemangan. T. Oemar bevindt zich te Tjot Moerong, terwijl T. Bintara Kemangan schriftelijk aan het bestuur heeft kennis gegeven, dat Panglima Polim met zijn gezin bij hem was aangekomen. T. Bintara Reubéë meldde zich den lOen bij het bestuur. Do gezondsheidstoestand was in Groot- Atjeh, behalve in de XXVI Moekims. vrij gunstigbij de in de Pedirstreek ageerende colonnes zeer goed. Te Segli is overvloedig water voorhanden. In den veestal der Atjeh associatie te Oleh-leb werd mond- en klauwzeer ge constateerd. Vermoeuelijk door clandestien vervoei van besmet vee uit Lehong of Paroi (alwaar de veestapel bijna geheel uitge storven moet zijn) naar de XXV Moekims, kwamen vele ziekte- en sterfgevallen van rundoren en karbouwen voor in de VI Moekims, de III Moekims Daroe, Long batta en Lamsajoen. Voor zoover bekend zijn in die Moekims sinds 6 JuDi gestor ven 24 runderen en 14 karbouwen. De fungeerende gouvernementsveearts constateerde runderpest. Overeenkomstig de aanwijzingen van dien ambtenaar zijn de strengste maatregelen getroffen ter voorkoming van uitbreiding dier ziekte. Zaak—Hogerhuis. Te Leeuwarden bad Zondag (j.l.) vanwege her, Landelijk Comité tot invrijheidstelling van de ge broeders Hogerhuis, op twee plaatsen een drukbezochte meeting plaats, waarin om beurten het woord werd gevoerd door de beeren ds. W. Bax, predikant te Zaandam J. A. Bergmeijer ondei wijzer te Dordrecht; rnr. P. J. Troelstra, lid var. de Tweede Kamer der Staten-Generaal en M. Valk, leeraar in de Nederl. taal en letterkunde te 's Graven hage Veel nieuws werd dooi de sprekers niet medegedeeld. Mr. Troelstra zou de kroningsfeesten afwachten n wanGeer alsdaD aan de gebroeders Hogerhuis geen gratie werd verleend, zou bij een opeD brief schreven aan den officier van justitie te Leeuwarden, waarvan de inhoud zou leiden tot zijne gevangenneming. bet doordringen kon. Voor dit geoefende oog waren er geene haren, geene baard, die men immers vervalscben kan, geene oogen, die men verbergen, geen klaur, die men veranderen kan. Voor baar waren er slechts het gezicht, den hals, de >ge- zamenlijke leden" van den mensch. De goede gezette burger scheen een ander rgtuig te zoeken. Daar speelde Florine hare beste troef uit. Zg steeg uit haar rgtuig en gaf den koetsier een stuk van twintig francs met de woorden »Ziet gij dien ouden heer daar?" Ja, hg schgnt e9n rijtuig te zoeken.'' »Gij zult u by hem aanbieden, hem naar het adres voeren, dat hg u opgeeft en dan zoo snel mogelijk naar den bou levard des ItalieDS terugkeeren hoek der Rue Taitbout. DaD zult gij daar van mij nog een Louis d'or krijgen. Verstaan en alles in orde." Gg zult bescheiden zijn en ik kan mij op u verlaten." »Bescheid9n als mgn paard." Een minuut later weid bij door den ouden heer gehuurd. Florine begaf zicb naar de rue Taitbout. Zij vreesde Dog alleen, door den koetsier verraden te wor den Maar de Parijsche koetsier is van nature galant en boudt het steeds met de vrouwen als zg schoon zijn. Werkelijk kwam hij spoedig daar op de afgesproken plaats met de >yverzucn- tige dame." Daar ben ik!" riep bij haar toe. Alles De moeder van de Hogerhuizen was in de zaal van den heer Visser op het podium aanwezig. Ter. slotte is in beide vergaderingen een motie aangenomen waarin op de in vrijheidstelling van de beide broeders wordt aangedrongen. AVEL, den 2 Augustus 1S0S. Lustig wappert beden de driekleur van openbare en tal van particuliere gebouwen bij gelegenheid van den verjaardag onzer Koningin-Regentes. Heden avond geeft »Concordia" natuurlijk een concert en als wij ons niet vergissen, zal bet niet alleen op de kiosk blijven, maar ook een kleine wandeling maken. Er zit reeds nu blijk baar geestdrift in de meuschen, getuige het bijzonder groot aantal vlaggec. Ook zagen wij vele schoolkinderen met de ge liefde oranjekleur getooid. Het bij den landbouwer De F. te Ter Neuzen gestolen paard is door de politie ontdekt bij een paardenslachter te Basse- velde, aan wien de dief het verkocht had. Gelukkig voor den eigenaar, dat het beest nog niet onder het mes gevallen was, wijl de politie het hem dan Zaterdag niet meer had kunnen terugbezorgen, zooals nu is geschied. Ofschoon men den dader nog niet in bander? heeft, koestert men alle hoop hem wel te zullen vatten. M. Ct. Bij de Maandag gehouden examens voor de Engelsche taal te 's Graven hage, slaagdo o. m. de heer G. Jurrij, hoofd var, school C te Ter Neuzen. De vorige week slaagde de heer H. Cransberg te Haarlem. De heer C. J. Mels te Zuiddorpe is benoemd tot onderwijzer aan een der O. L. scholen te Roosendaal (N.-B.) De postbode J. Stouthamer te Sas van Gent is aangesteld als brievenbesteller te VlissiDgen. Schrijfwijze van Plaatsnamen. Door heeren Ged. Staten van Zeeland is inge trokken het besluit van 10 Maart 1876, en is thans besloten voortaan ten aanzien van de namen der gemeenten de schrijf wijze en de volgorde in acht te nemén, welke gebruikt worden in de tabel, be doeld bij art. 5 der wet op de personeele belasting. Door deze besluiten ontstaan de volgende veranderingen Borssele, Cats, Cortgene, Oud-Vosmeer, Graauw, St. Jan steen, Vrouwepolder, Ter Neuzen, Wol- fuartsdgk, IJerseke wordt voortaan Bors- selen, Kats, Kortgene, Oud- Vossemeer, Graauw en Langendam. St. Janssteen, Viouwenpolder, Neuzen, Wolphaartsdgk, Yerseke. Reeds bij besluit van 10 Maart 1876 werd voorgeschreven Neuzen, maar uit overweging, dat die gemeente in inlei- nationale tractaten en ook in de jongste rechterlijke wetten Ter Neuzen wordt ge noemd, is bij besluit van Ged. Statèn d.d. 15 Juli 1877 besloten de laatst genoemde schrijfwijze te blijven volgen. is in orde. Ik heb gereden als de duivel. Maar niet tot zijn genoegen Hij heeft mij slechts een fooi van drie sous gege ven de oude vrekHoe be klaag ik u, mevrouw »Waar beeft hg zijn intrek genomen »Rue de la Victoire 46. Ik zal u daar been brengen. Ga spoedig in hot rijtuig." Dit deed zij, gaf hem op de bovenge noemde plaats den beloofden Louis d'or en ontsloeg hem. Wat zal dat daarbinnen een tooneel wordendacht de koetsier, terwijl zij het buis binnentrad. »Ik gun het hem, den dikbuik Florine echter was in het huis 46 ge gaan, om van den koetsier ontslagen te worden, en verder ook, omdat zij aan de mogelijkheid dacht, dat dit huis een zij- I ;ebouw van dat in de rue Rivoli kon zijn. En zij had zich niet bedrogen. Zij door liep de binnenplaatsen er van en kwam aan eene kleine poort, die in de rue Chateaudun uitkwam. En daar wachtte zg opnieuw. Op haar ideaal, of haar slachtoffer. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2