No. 1244. Woensdag 3 Augustus 1898. I4e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Uitsluitend voor de Abonné's Y/d blad. SiBlHIPÜiï Buitenland. 6» FEUILLETON. DE iüRGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeï naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Mot bet oog op het aanstaande Kronings feest, heeft de Uitgever van dit Blad het in bel belang van zijn lezers wenscbelijk geacht een voor zijne abounds verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zeer mooi afgewerkt en heeft eene afmeting van 63 bij 78 c. M. In het midden der plaat bevindt zich het zoer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmautel om hangen en met de eene hand rustende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is nedergelegd. Boven aan de plaat bevinden zich de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem I en Willem II, van on deren de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem III en Koningin Emma. Tusschen bbide laatste Portretten bevindt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H. M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaande Bon kan men aan ons Bureau deze Plaat voot den prijs van f 0,30 bekomen. Voor buiten ■ie stad is de prijs met het oog op de emballage en franceerkosten t 0,35. In Spaanschgezinde kringen is men zeer verstoord, dat het antwoord van Mac Kinley zoo lang uitblijft. Men ziet daarin een streek, met het doel onder de hand Porto Rico en Manilla te veroveren. 't Komt ons wel wat aanmatigend voor, dat Amerika gedrongen zou zijn het zwaard in de schede te steken, zoodra En nu is hij gerust gesteld. De vader van zijne echtgenoote heeft zich niet verraden en heeft hem ook niet verraden. Toen de verdediger van Blanchard van een valstrik gesproken had van een dubbel verschijnend persoon van zijn kliënt, had Lorenz een oogsnblik gesidderd. Maar niemand had deze »pbrase" ernstig opge vatzij was te onwaarschijnlijk. Nu wacht Lorenz slechts op het vonnis. Als Blanchard veroordeelt wordt, is hij De processen, waarbij herziening plaats heelt, zijn zeldzaam. En Jagon? Als hij vrijgesproken wordt, vervalt Lorenz weer geheel en al in zijne macht hij wordt zijn schepsel, zijn werktuig, zijn slaaf. Hij moet hem gehoorzamen om niet bekend gemaakt te worden. Zelfs wanneer Jagen tot de galeien verwezen wordt, voelt Lorenz hem noch tans altijd achter zich, hem bewakend, beheerschend en verschrikkend. Maar als hij ter dood veroordeelt wordt Dan is Lorenz vrij 1 Dan heeft hij niets meer te vreezen en de geheeie toekomst behoort hern. Spanje maar een woord van vrede doet hooren. De Spaansche pers schijnt te berusten in den afstand van Cuba en van Porto - Rico, mits geen oorlogsschadevergoeding worde verlangd, en de Spaansche souve- reiniteit over de Philippijnen gehandhaafd blijve. In het leger van Santiago liggen 3770 man ziek aan koorts enz. Daaronder zijn slechts weinig gevallen van gele koorts, welke niet in hoogen graad woedt. Generaal Schafter kreeg bevel zijn leger zoo spoedig doenlijk terug te zenden. Stanhope, de correspondent van de N.-Y, Herald te Madrid, vooral bekend door de proefnemingen, welke hij te Ham burg tijdens de cholera epidemie nam, zal uit Spanje worden gezet. Men zegt dat hij zich als Engelschman op den Britschen gezant zal beroepen. Eindelijk zijn de door het Amerikaansche kabinet te stellen vredesvoorwaarden be kend. Zij komen overeen met wat reeds gemeld wasafstand van Porto Rico, eenige kleinere eilanden en van een kolenstation op de Philippijnen, met ruim te tot den bouw van een Amerikaansche stad onafhankelijk verklaring van Cuba. Er wordt geen oorlogskosten berekend, maar de koloniale schulden blijven voor rekening van Spanje. Eveneens worden de met 1 Januari ingevoerde handelsre gelingen tusschen Spanje en de koloniën niet erkend. De stad Ponce, op de Zuidkust van Porto Rico, is door de Spanjaarden ver latenZij lieten zelfs hun wapens en een aantal zieken achter. De troepen con - centreeren zich te San Juan, maar zullen Wenscht hij den veroordeelt ter dood Mijb God hij is de leerling van Simonnet en zegt>Een leven meer of minder maakt niets uit." De gezwoienen beiaadslagen langer dan een uur. Zij zijn het niet eons. Het publiek wordt angstig, nieuwsgierig en trillend door de onzekerheid. Eindelijk treden de gezworenen weer binnen, maar stil en plechtig. Innerlijk een weinig verward, hunne zaak niet ge- beei zeker, ja onzeker, of zij de publieke opinie voor zicb zouden hebben. Het gerechtshof volgt bem op den voet. De voorzitter der gezworenen gaat op staan en zegt met eene eenigszins onzekere stem Op mijn eer en geweten, voor God er. de menschen luidt de uitspraak der ge zworep aldus Wat Jagon betreft »Op de eerste vraagJa, de beschul digde is schuldig. »Op de tweede vraag Ja de beschul digde is schuldig. Eene rilling liep door de zaal. Geene verzachtende omstandigheden waren toe gepast. Jagon was dus ter dood ver oordeeld. De voorzitter ging aldus 7erder »Wat Joseph Blanchard betreft »Op de eerste vraag Ja, de beschul digde is schuldig. »Op de tweede vraag Ja, de beschul digde is schuldig. het daar niet kunnen uithouden, wjjl zij onvoldoende bewapend zijn. De Amerikanen maken vele schepen en wel 70 lichters buit. De gezondheidstoestand der expeditie laat niets te wenschen. De ontvangst door de bevolking is zeer hartelijk, en men toont blijde te zijn met de verdrij ving der Spanjaarden. De laatste der voor Porto-Rico bestemde troepen zijn Vrijdag van Newport News vertrokken. In d,en gemeenteraad van Luik heeft een heftig debat plaats gehad over de ver evening van een ciediet wegens de kosten van ontvangst van prins Albert. De cocialist Demblon beweerde dat het bezoek van burger Albert van Coburg" een verkiezingmanoeuvre was geweest. Men protesteerde luide en toen Demblon ddarop voortging, werd het debat gesloten. Er zijn tot heden aan de Fransche regeering reeds vier interpellaties over de Dreyfuss zaak medegedeeld, welke na de weder bijeenkomst der Kamer in October zullen worden ingediend. In de zaak-Picquart schijnt het hoofd punt de vraag op Picquart tijdens hij in Afrika was, in relatie stond met Schreurer Kestner. De oppasser van den kolonel beweert dat hij in het begin van 1897 voor Picquart brieven op de post bracht aan Scheurer-Kestnei geadresseerd. Picquart ontkent dit Scheurer-Kestner, die in Zwitserland vertoeft, zal dooreen rechterlijke commissie worden gehoord. De stukken betreffende de cassatie van het proces Zola zijn eerst Donderdag bij het hof van cassatie ontvangen. Dat de hoogleeraar Couat, die zoo leed Maar de gezworenen erkennen allen dat op den beklaagde verzachtende om standigheden moeten worden toegepast." Ditmaal ademde men diep. Da geheeie zaal had sympathie voor den armen Blan chard. Al was hij ook schuldig, hij ver diende den dood toch niet. Eindelijk zeidb de voorzitter: »Wat Sophie Blanchard aanbelangt »Op de eerste vraag Neen de beschul digde is niet schuldig. »Op de tweede vraag Neen de beschul digde is niet schuldig. Iedereen applaudisseerdede president moest stilte bevelen. Toen werd juffrouw Blanchard, als vrij- gesprokene. eerst binnengevoerd. Men las haar het oordeel der gezworenen voor, en de president gaf bevel, haar in vrijheid te stellen. Zij was daarover niet verheugd. Zij zonk op hare bank neder, waaraan zij zich vastklemde, toen men haar uit de zaal leiden wille. De ongelukkige vrouw wilde haren echtgenoot wederzieo, en zijnlot vernemen. Wat bekommerde zij zich om het hare? Op een teeken van den president ver gunde men haar, tó blijven. Jagon en Blanchard werden binnengeleid. Het vonnis werd bun voorgelezen. Nadat de laatste vragen en formaliteiten gedaan waren, ging6U de rechters opstaan zonder zich te vei wqderen, en beraad slaagden een oogenblik. onder de schande zijns lands en onder de verkrachting van het recht, moest aarzelen dat openlijk uit te spreken, is een treurig teeken van de geheeie afwe zigheid van vrijheid in de republiek. En toch was, de vrees van Couat niet over dreven. Men zal zich herinneren noe het met Grimaux is gegaan. Maar het kabi net—Brisson, dat sedert optrad, heeft ge- tooüd met al zijn radicalisme geen haar beter te zijn, Stapfer, die in het openbaar melding maakte van het geheime lijden van Couat, is voor een halfjaar geschorst, op voordracht van den radicalen leider Leon Bourgeois Daar deze des middags de prijsuitdeeling van de Sorbonne moest bijwonen, werd de openbaarmaking van het besluit een dag verdaagd. De Temps weigert het bericht te ge- looven als in strijd met het karakter van Bourgeois. Het blad wijst erop dat Stapfer blijkens den brief van Couat aan Trarieux niets te veel heeft gezegd over de ge voelens van den overledene. Professor Drutheim, een collega van Stapfer, spreekt in de bladen tegen dat de faculteit zich door een deputatie bij den generaal over de woorden van Stapfer heeft doen verontschuldigen en sluit zich, ook namens anderen, bij Stapfer aan. Engelsche bladen deelen mede, dat Zola daar te lande vertoeft, en tevens den naam waaronder hij zijn correspondentie ontvangt, dien van Pascal. De officieels postbrieven in Frankrijk kunnen met deze journalistieke onbescheidenheid hun voor deel doen. Hij zou gelogeerd hebben in het Gros venor Hotel. Zaterdag is hij vertrokken zonder zjjn adres achter te laten. Het Toen gingen zij weder zitten, en de president, nadat hij den letterlijken zin der wet voorgelezen had, sprak »Jagon is ter dood veroordeelt." Jagon hoorde dit vonnis aan, alsof het hem volstrekt niet aanging. Hij liet zijne oogen rnstig over de zaal weideD, tot voorbij Lorenz, die een treurig en smarte lijk gelaat poogde te nemen. Joseph Blanchard werd veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. De arme vrouw zonk in elkaar en zeide »altijd de gevangenis, de galeien, en geen dood Arme man O mijn arme arme manGij martelaar, gij marte laar Dit tooneel, deze woorden m aakten een diepen indruk op het publiek. De gezwoienen zagen elkaar aan; zij badden een gevoel, alsof zij zich vergist hadden. De president moest bevelen, de vrouw van haren echtgenoot, de vrijgelatene van den veroordeelde te scheiden. Maar dat was zoo gemakkelijk niet. De ongelukkige klemde zich aan haren echtgenoot vastzij wilde zich niet van hem laten scheiden men moest haar met geweld uit zijne armen rukken. HOOFDSTUK XLVII. Op het spoor van het wild. Terwijl de opgewekte menigte door alle uitgangen stroomde waren de ge«

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1