No. ma. Zaterdag 31) Juli 1898. I ie Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL.' Uitsluitend voor de Abonné's v/d blad. m FEUILLETON. BE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COlllUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Met het oog op het aanstaande Kronings feest, heeft de Uitgever van dit Blad het iD het belang van zijn lezers wenschelijk geacht een voor zijne abonné's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zeer mooi afgewerkt en heeft eene afmeting van 63 bij 78 c. M. In het midden der plaat bevindt zich het zoer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmantel om hangen en met de eene hand rustende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is nedergelegd. Boven aan de plaat bevinden zich de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem I en Willem II, van on deren de Portrettan van H.H.M.M. Koning Willem III en Koningin Emma. Tusschen bbide laatste Portretten bevindt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H. M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaande Bon kan men aan ons Bureau deze Plaat voor den prijs van f 0,20 bekomen. Voor buiten de stad is de prijs met het oog op de emballage en franceerkosten 10,3ö. Buileiilaiid. Spanje heeft vrede gevraagd, bijna op hetzelfde oogenblik, dat generaal Miles met de eerste expeditie opv Porto-Rico landde. De eerste stap tot den vrede is gedaan door bemiddeling van den Franschen gezant. Deze begaf zich naar Mac Kinley met een boodschap namens de Spaansche regeering. waarin deze verzocht in onder handeling te willen treden over het sluiten van den vrede. Van voorwaarden werd niet gerept, zelfs niet van een wapen stilstand. Mac Kinley heeft natuurlijk geen be slist antwoord kunnen geven, en zich bepaald tot de belofte, dat hij zijn mi nisters met de zaak in kennis zou stellen. Eerst daarna zal een nieuw onderhoud met den Franschen gezant Cambon plaats hebben. Dat de nood te Santiago groot is ge weest, blijkt daaruit, dat zoowat alle paarden van het leger waren opgegeten. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat San tiago onder Amerikaansche vlag kwam, ging men aan het werk om partij te trekken van het nieuwe debouché Er werd een stoomvaartmaatschappij opge richt, welke om de 14 dagen zal varen. Maar nog vlugger was men met de uit zending van materiaal voor de oprichting eener Amerikaansche krant. Een cyndi- caat wil 15 miljoen D. bijeenbrengen voor landexploitatie. De Spanjaarden hebben de Spaansche kanonneerboot Sandoval laten zinken, die bij Caimanera lag. Dit wordt be schouwd als een grove inbreuk op de voorwaarden van Santiago's overgave, te meer omdat de Amerikaansche marine de inwoners en het garnizoen van levens middelen had voorzien. Wêer gingen van San Francisco 900 man naar Manilla. De Paus heeft de Spaansche geestelijk heid aanbevolen niets tegen de dynastie te ondernemen. Gelijk men weet, baat dit al zeer weinig en zijn de geestelijke heeren in Spanje niet gewend, hun hou ding in vraagstukken van binnenlandsche politiek naar bevelen uit Rome te richten. Uit verschillende plaatsen van Spanje komen vage berichten over opstootjes. Maar door de censuur is het niet mogelijk het rechte te weten te komen Men hecht er veel gewicht aan dat de leiders der Carlisten het land verlaten. Don Carlos kreeg van de Zwitsersche regeering mededeeling, dat hij zou worden uitgenoodigd het land te verlaten, zoodra hij tot een politieke agitatie aanleiding gaf. President Mac Kinley heeft Dinsdag den geheelen dag met het kabinet beraadslaagd over het verzoek der Spaansche regeering. Men besloot gehoor te geven aan den wensch om onderhandelingen aan te knoopen. Maar tegelijk is bepaald, dat de oorlog krachtig zal worden vootgezet tot men het eens is over een vasten grondslag voor den vrede. Er worden ernstige berichten verwacht van Manilla en van Porto-Rico. De Correo, het orgaan van het ministerie, zegt dat Porto-Rico nimmer een factor van beteekenis in den oorlog was. Toch wenschen de Amerikanen het te bezitten evenals de Philippijnen. Veel nieuws is er bepaald niet, maar in de Parijsche correspondenties straalt de overtuiging door, dat de waarheid aan het licht zal komen. De Siècle schijnt het tot het uiterste te voeren. Niet genoeg dat het blad de beschuldiging tegen Du Paty de Clam met groote letters aan het hoofd van de krant liet drukken, maar het stukje is op die plaats blijven staan en wordt dus dage Da staatsprocureur verkreeg het woord. Hij bracht alle daadzaken van het proces met elkaar in verband, en vormde daaruit als het ware een enkelen bewijsbundel dien hij tegenover het ontkennen der be schuldigden stelde. Toen hield hij zich met hun verleden bezig riep da slechte antecedenten van Blanchard in 't geheugen terug en haalde de onschuldsbetuigingen van deze als bewijs aan, welke scholen der huichelarij de tuchthuizen zfon. En wat Jagon betreft deze hulde het eerste deel van zijn leven in een te ge- heimzinnigen sluier, dan dat het niet eene misdaad te verbergen zou hebben. Toen volgde hij hem in het woeste Afrika op zijden schandelijken slaven handel en toonde hem daar ruw, wreed, wild zich aan de verscheurende dieren en slaven in het worgen oefende, om uit deze bekwaamheid later op eene misdadige wijze in Europa zijn voordeel to trokkoo Wat eindelijk juffrouw Blanchard be treft, twijfelde de staatsprocureur er geen oogenblik aan, dat zij de helpster der beide misdadigers geweest wasmaar ztf had misschien gemeend, dat er slechts van een diefstal sprake was. Hjj hield de aanklacht tegen haar gegrond, maar nam verzachtende omstandigheden aan. Na hem kregen de verdedigers hetwoord ieder op zijne wijze en in den geest van zijn cliènt. De advocaat van Blanchard beweerde, dat men dezen ongelukkige een helschen strik gespannen had, om hem in 't verderf te stoiten en hem voor een ander te laten boeten. »Veroordeelt dezen onschuldige met! sprak hij tot de gezworenen. »Het zou een moord zijn, zoo waar als God leeft. De advocaat van juffrouw Blanchard deed het auditorium vele tranen stortten door de opoffering het lijden en de zelf verloochening van zijne arme, zwaar be proefde cliënt te scb6tsen. De verdediging was geëindigd. De presi dent vroeg de beschuldigden, of zij nog iets te zeggen hadden. Jagon ontkende, zonder op te staan, Blanchard stond op, bleek, sidderend, en stamelde zacht: Ik ben onschuldig, mijne heeren! Ik zweer het bij God ik ben niet schuldig De president gaf nu een in 't kort her halend overzicht eu vermaande de ge zworenen, naar hun eed en geweten te beslissen. Dezen gingen naar de zaal en beraadslaagden daar, om het vonnis op te stellen. HOOFDSTUK XLVI. Het vonnis der gezworenen. Deze tweede stoornis van het proces gelijkt niet meer op de vroegere. Het publiek is ernstiger. Groote ontroering is op aller gelaat zichtbaar. Men stelt zelfs veel belang in de schul digen. Men vergeet hunne misdaden en denkt slechts aan de folterende pijn van den angst, dien zij in dit beslissend oogen blik moeten ondervinden, waarop een enkel mbnsch over het noodlot vau hun gansche leven uitspraak zal doeD. Als de gezworenen in de zaal ter beraad slaging zich verzamelen, om bun vonnis uit te spreken, wordt het publiek rustiger en stiller, om dit vonnis te hooren. Men roept elkaar niet meer toe, men spreekt niet luid meer, men flluistert. De geheele zaal is vol van een verward ge mompel. De atmosfeer is drukkend,ontzenuwend er ligt als het ware electriciteit in de lucht. De beide groote bronzen kandelaars met hunne nauwelijks doorschijnende bollen zijn aangestoken en werpen een llikkerend somber licht in de zaal. De rosetten van het plafond, het beeldhouw werk der houten wanden verdwijnen Men kan slechts Iwee woorden aan den muur herkennen de ernstige, plechtige stijve woordenJus, het recht en Lex de wet. lijksche lectuur. En nog altijd geen ver volging Het blad ziet daarin een bekentenis. Merkwaardig is dat de Esterhazy bladen voor zoover zij niet zwijgen, de houding van Du Paty de Clam vergoelijken, en dus erkenen dat de beschuldiging waar is. Als een staaltje van het zedelijk peil der Fransche pers, halen wij het volgende aan, door de Brulsselsche Reforme ont leend aan een Parijsch blad de Jour. Indien werkelijk het bewuste briefje is geschreven, dan blijkt daaruit dat de officieren, die in de instructie tegen Dreyfuss betrokken zijn geweest, niet hebben opgehouden de machinaties van het syndicaat te bestrijden. >Du Paty de Clam wist waarschijnlijk wat Picquart tegen Esterhazy wilde ondernemen, en indien hij dezen daarom de wapens verschafte om zich te ver dedigen, tegen hem die hem wilde ver derven, dan deed hij niets dan zijn recht was. En indien hij onder een valschen naam aan Picquart schreef, dan was dit om de schandalen te voorkomen die sedert gevolgd zijn. Iedereen is vrij om telegrammen te verzenden-" Onderwijl is de klacht van Picquart door Bertules overhandigd aan de procu reur der republiek die inzage verzocht van alle stukken betreffende de instructie tegen Esterhazy en madame Pays. Men beweerde dat Picquart nog meer be schuldigingen zou inbrengen, o. a. tegen ;eneraal Pellieux. Andere berichten gewagen van nieuwe inhechtenisnemingen, in verband met de zaak-Picquart. De klok in de zaal tikt laDgzaam, maar duidelijk. Florine is misschien de eenige in het geheele auditorium, die het niet voelt, hoe plechtig en schrikkelijk het uur is. Wat bekommert dit groote, materialis tische meisje zich daarover, die geheel uit zinnelijkheid, egoïsme en ondeugd be staat. Wanneer Jagon veroordeeld wordt, is zulks volkomen rechtvaardig denkt," zij. Blanchard en zijne vrouw boezemen haar geen balaDg in. Deze man Is immers jong noch schoon. En zij dweept met jonge schoone mannen, derhalve verliest zij den jongen advokaat niet uil het oog. Hoe treffend gelijkt deze den markies van Ribas Nu schuift hij een seconde lang zijn blauwen bril in de hoogte als om zich te verlichten Dat zijn zijne oogen Dat is zjjn blik 't Is de markies de Ribas. Het is de echtgenoot van Mathilde Simonnet. Florine kan niet meer twijfelen. Maar wat doet dij hier Wat gaat dit proces hem aan. Florine vraagt zich dat af. Wij weten het echter. LoreDZ kon de avondbladen niet afwachten, waarvan zijne geheele toekomst afhiDg. Hij moest weten, of men Blanchard voor den mede plichtige van Jagon hield. Wordt vorvolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1