Binnenland. Mercedes, Maria Teresa en Cristobal Colon kunnen vermoedelijk behouden bleven. Aan een verzoek van de Spaansche regeering de gevangenen uit Santiago te Vigo, Santander en Corunna te ontscnepen zal worden voldaan. Een gezaghebbend persoon weet dat admiraal Hatson geen Spaansche steden zal bombardeeren, doch zal trachten zich met admiraal Camara te meten in een zeegevecht. De Amerikanen verlangen de Canarische eilanden niet en zullen Havana niet aan vallen, zoolang de gele koorts heerscht. De Cubaansche opstandelingen zullen vriendschappelijk, maar flink behandeld worden. Porto Rico zal behouden blijven en een millitair bestuur krijgen. Figaro en Matin bevatten onder reserve mededeelingen over den gang de instructie tegen Esterhazy, welke heel wat doen verwachten. Er zouden bij madame Pays papieren van het hoogste belang zijn gevondenandere papieren zouden in beslag zijn genomen, nadat kolonel Henry had geweigerd ze over te geven eindelijk zou Esterhazy bereid zijn te spreken. Zaterdag zou volgens de Figaro dè bom losbreken. Omgekeerd beweren de Esterhazy bla den, dat Bertulus binnen 48 uur dingen zal zien, waarop hij niet gerekend had. Vele waarde hechten wij niet aan be richten over gioote voorvallen op vooraf bepaalde dagen. Onthullingen en opstan - den komen altijd onverwacht. Toch zij nog vermeld, dat volgens de Journal een verband staat tusschen deze zaak en eenige getuigenissen, waarin de naam van Du Paty De Clam en mej. Commingeus werden genoemd. Tijdens het proces is al beweerd, dat Du Paty voor ettelijke jaren een soort gelijke comedie met een gesluierde dame heeft opgevoerd als later Esterhazy. Ongelukkig is Du Paty een neef van den tegenwoordigen minister van oorlog en van generaal Mercier. Volgens de Temps zal het hof van cassatie wellicht reeds de volgende week een beslissing nemen in het beroep van Zola Wordt dit bevestigd, dan vervalt elke juridische reden waarom Zola de zaak zou rekken. Alleen de kans dat de vervolging tegen Esterhazy wat nieuws aan het licht brengt, kan hem nopen nog wat weg te blijven. De deurwaarder, die Zola het vonnis kwam beteekenen, vond de villa gesloten. Er was alleen een oude dienstbode thuis schuldigden, en daarop bet getuigen verhoor. Jagon verantwoordde zich met de groot ste rust, met eene zeldzame bekwaamheid en opmerkelijke behendigheidgij gaf alle daadzaken toe, die hg tot zijn voordeel op natuurlijke wijze verKlaren kon, en ontkende energiek al diegene, die hg niet verklaren kon. Tegenover de uitspaken der gerechte lijke geneesbeeren, die zonder aarzeling beweeid hadden, dat de handen des be- scnuldigden onloochenbaar diegene waren, welke de indrukken op den bals dos ver worgden hadden achtergelaten, plaatste hg een anderen deskundige en deze be weerde juist het tegenovergestelde, dat n. 1. de handen van den beschuldigde op verre na niet ds kracht bezaten, welke die verontstelling hun toeschreef. Wat Joseph Blaccbard betreft, deze was dooi zijne vrouw opgevroolijkt, vaster en energieker in zgne verantwoording geworden en bezwoer zjjn onschuld met een klem van waarheid die haar indruk op de gezworenen en publiek niet misten. Hem kwam ook een tusschenkomend geval ten goede veroorzaakt door het getuigenis van juffrouw Zoë Lacassade De kleine, hartstochtelijke, deelnemende dame liet zich noch door den ernst der plaats, noch door eenige uitbarstingen van vroohjkbeid in de war brengen, die door hare nietige gestalte en door bare heftige gebaren in bet publiek hoorbaar werden die weigerde het papier aan te nemen. Toen is het bij den maire bezorgd. De Fransche bladen, die voor een ont wikkeld publiek schrijven, beginnen weer wat moed te krijgen. Zij bespreken Zola's heengaan op heusche wijze en zetten voldoende uiteen, dat er geen sprake is van een vlucht, maar alleen van een strijd over het tijdstip, waarop het Maandag bij verstek gewezen vonnis zal worden vernietigd. Zijn verblijfplaats blijft geheim, wijl de mogelijkheid bestaat, dat in den vreemde een consulair beambte der functie van deurwaarder overneemt. Atjeh. De Indische mail gedagteekend 21 Juni bracht o. a. het officieele verslag omtrent de gebeurtenissen in het gouver nement Atjed en Onderhoorigbeden, loo- pende van 31 Mei tot en met 6 Juni. Ten onrechte werd in het voorlaatste verslag de terugkeer gemeld van Iman Tjoet-van Kroeng Kala in Lehong hij werd onderweg ingehaald door T. Oemar's ge- tiouwen aanhanger T. Ripin, waarnemend Imam van Lam Soedjin (Lehong,) en naar Garoet teruggebracht. Bg eene poging van den waarnemend civiel gezaghebber van Lepong om in den nacht van 3 op 4 Juni Par.g Abas, alsook de beKende volgelingen van T. Oemar Bang Hiein en Sjech Moed in Paroi op te lich ten, werden alleen de beide laatstgenoem den aangetroffen en gearresteerd en een Dg ben aangetroffen Beaumont- en een voorlaadgeweer in beslag genomen. De bende, welke zich in de omstreken van den Glé Taroempas en Boekiet öeboer. ophield, is waarschijnlijk wegens bet niet opdagen van de aangewezen leiders eener beweging in de XXV moekims, t. w. T. Gedong en Pangiima Karin, die Oemar in verband met ons optreden in Pedir liefst bij zich wilde houden, onverrichter zake naar bet berggebied der VII moekims Baid afgetrokken. Wat de weersgesteldheid betieft, valt te melden dat het op Groot-Atjeh dage lijks en zeer veel regende welke regens nu en dan vergezeld gingen van hevigen wind. In de Pedir streek was bet in de laatste helft der maand Mei vrij regenachtig. Op de Westkust viel steeds veel regen. De zware golfslag op het strand voor onze vestiging bracht gelukkig weinig schade toe. Met het maken eener nieuwe be schoeiing is een aanvang gemaakt. De gezondheidstoestand was vrij gunstig. De veeziekte heeft in Zuid-Lebong, maar gaf haar gotuigenis met al het vuur van hare innige overtuiging. Zij beweerde dat Sophie Blanchard eene brave vrouw en eene trouwe dienares dat zij niet alleen niet deelgenomen had aan de misdaad, maar zeker ook niet het minste voorgevoel van de mogelijkheid daarvan gehad had. En weggesleept door haar OLderwerp hief de kleine dames hare armen ten hemel en bezwoer plotseliDg te schimmen van kapitein Guérin. »Kom, kapitein 1" riep zij, Verschijn, om deze ongelukkige te redden, verklaar voor de geheele wereld dat gij haar waar deert en acht." Groote vroolykheid in het auditorium maar de indruk was een goede, want men voeide, dat Zoë Lacasade uit over tuiging sprak. Tegenover Jagon veranderde het ge heele wezen der Kreoolsche vrouwmet een brandend oog, met trillende stem riep zij, als geïnspireerd >Dat is de ware schuldige, daar sta ik borg voor." Men lachte nu niet meer. Zoë Lacassade had het publiés cp bare zijde, en was het vonnis op dit oogenblik geveld, het zou zeker in haar zin uit gevallen zijn. Maar de beurt kwam nog aan de openlijke beschuldigers en aan de verdedigers en waar was dan de indruk, dien de kleine Kreoolsche vrouw veroor zaakt had Spoedig daarop werd het proces afge broken. Hei gerechtshof begaf zich naar Kroeng Xata en Paroi groote irerwoestin- gen aangericht en nagenoeg den geheelen veestapel vernietigd. Hot Handelsblad ontving uit Batavia bet volgend telegram Vrijdagmiddag zgn twee compagniën infanterie, onder majoor C. A. de Jongh, en zes brigades marechaussees ingescheept om over Lamtoba een tocht van een week naar Kroeng Raja te maken om daar de vijand te verdrijven. De inscheping beeft te Oleh-leh plaats. »Op het bericht dat er vijanden zijn gezien bij Gr^en Groeng en bij Toengkoeb, is daarheen uitgerukt. Eene colonne, die op den 18en vertrok, vond de kampongs verlaten, de vijand vuurde op grooten af stand. Een andere colonne marcheerde, over Garoet en den Gle Gapoei naai Ke mala en Tjot Broerong om Oemar te zoeken. Het gerucht loopt dat de president-sul tan met de hoofden confereert.'' Het blad teekent hierbij aan De actie, waarvan dit bericht melding maakt, moet zeker worden opgevat als een van die patrouilleerlingen, die nog lang noodig zullen blijven en die indertgd reeds generaal Van der Heijden onver mijdelijk achtte tot geleidelijke pacificatie van een gebied, waar het ernstige verzbt gebroken is. Aan wezenlgke tegenstand moet, blijkens het vuren »op grooten af stand" door den vijand niet worden ge dacht. Bij afzending van dit telegram schijnt de colonne, die naar Kemala enz. was gezonden, nog niet te zijn terugge komen. Er staat althans niet bij of men iets van Oemar had gemerkt. Gebr. Hogerhuis. Prof mr. M. W. F. Treub, wien door de redactie van een te Amsterdam verschijnend dagblad een oordeel over de zaak van de gebroeders Hogerhuis was gevraagd, antwoordde het volgende »Een agitatie als te hunnen behoeve is gewekt en gaande gehouden zou mij alleen dan gerechtvaardigd toeschijnen, indien er reden was de rechters van par tgdigbeid te verdenken bij het uitspreken der schuldigverklaring. Ik heb echter den indruk ontvangen, dat voor zulk een ver denking in deze geen grond bestaat. "Waar gegronde reden bestaat om 's rechters onpartijdigheid in twijfel, mag en moet het publiek daartegen protest aanteekenen. Waar zulk een reden niet bestaat, acht ik eene publieke agitatie tegen een gewezen vonnis noch noodig, nocb wettig. Is er eene dwaling begaan betgeen bier evenzeer mogelijk is als in alle andbre de kamer, waar men beraadslaagde, de gezworenen naar bun zaal, en de be schuldigden werden naar hun lokaal ge voerd. Nu stelde het publiek zich schadeloos voor den langen dwang. Mod ging op staan, rekte zich uit, praatte, de vrouwen trokken gesneden ham en chocoladekoekjes uit hunne zakken en verkwikten zich. De lange Florine maakte van dezen tijd gebruik, om de galerij te verlaten en door list, door bidden en smeeken uit de voor zaal weer in de zaal te komen, en wel in de gereserveeide banken. Het was haar niet alleen daarom te doen, boter te hooren en te zien, maar ook om in de nabijheid der advocatenbank en in 't bjjzonder van den jongen rechtsgeleerde uit Toulouse te komen, die reeds vroeger bare opmerkzaamheid gelrokken bad. Hg zat daar en luisterde oplettend naar alle gesprekken rondom hemde zaak boezemde hem zichtbaar het boogste be lang in. Plotseling zeide Florine, die hem nu nauwkeuriger beschouwen kon, in zich zei ven »Waaiachtighet is hetzelfde gezicht, de schoone mond, het fijne neusje van Markies de Ribas. Alleen is de echtgenoot van juffrouw van Villeneuve bruinharig, en deze bakkebaard is zeer blond. En dan beeft Markies de Ribas valkenoogen, die mij eerst onlangs in verwondering brachten en gevallen, waarin de beklaagde niet op heeterdaad betrapt wordt, dan is het zeker te hopen, dat zij wonle hersteld. Maar óf een afdoende grond aanwezig is om een te goedertrouw begane dwaling aan te nemen, kunnen alleen zij beoordeelen die van de bijzonderneden der zaak uit eigen reden van wetenschap op de hoogte zijn. Het publiek kan hierover niet oor- deelen, na de publicatie der beschikking van Q6D officier van justitie te Leeuwarden evenmin, als daar voor. Wie een veroordeelde helpen wil tegen een z. i. te goeder trouw begane rechter lijke dwaling, moet van bet begaan zijn dezer dwaling niet het publiek, maar de rechtbank z lve, welke het vonnis wees, tiachten te overtuigen. Ziedaar de redenen, waarom ik mij als redacteur van bet Sociaal Weekblad buiten de Hogerhuiszaak heb gehouden en deDk te blijven houden. Ook anderen, o. a. mr. Levy, verklaar den over de zaak niet te kunnen oordeelen omdat hun daarvoor do noodige gegevens ontbraken. M. Ct AXEL, den 26 Juli 1898. Men schrijft ons van de grenzen Van verschillende kooplieden werden onlangs op de markt te Dendermondo (België) zestien koeien in beslag genomen, waarvan men vermoedde dat zij gesmok keld waren. Den volgenden dag, zegt men, waren echter reeds vier koeien aan de eigenaars teruggegeven. In den laatsten zijn op verschillende gemeenten door de kommiezen binnenge smokkelde koeien in beslag genomen, zoo als o. a. te Beveren, Sanay, Moerbeke en Trompe (gem. Kemseke) en te Waas munster werden jl. Vrijdag twee smok kelaars, De B. van St. Jansteen en De N. van Stekene wegens smokkelarij gevangen genomen. Do binnengebrachte koeien waren reeds op den wagon geladen. Om zijn geld te ontvangen, moest De B. nog een poosje in een herberg wachten, waar de slaap hem overviel en De N. bad zich even buiten Waasmunster in bet hooi te slapen gelegd. Beiden werden in den slaap de boeien aangedaan. Men beweert, dat er weder verraad in het spel was. Voor De N. zal het maar zwakjes afloopen, want in hem bebben ze den persoon her kend, die onlangs toon hij bij eensmok- kelpartij werd overvallen, een kommies van Stekene deerlijk moet hebben mis- baDdeld. Hoelang zal het nog duren, dat de Bel gische legeering zulke geschiedenissen mogelijk maakt. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Maigaretha-, Kleine Huissens- en Eendragtspolders werd Zater dagnamiddag, in liet gemeentehuis te Zaam slag, in het openbaar, bij enkele inschrij ving, ondei nadere goedkeuring van Gede puteerde Staten van Zeeland aanbesteed bet uitvoeren van werken tot dijksver- betering aan de waterkeering van boven genoemde calamiteuze polders. (Raming 18.130.) Minste inschrijver was de heer J. L. Geluk te Tholen voor 16.173. Te Walsoorden werd Zondag fiets- wedstrijd gehouden in vogel pik en ring- rijden. Bg bet eerste werden de prijzen behaald als volgteerste 4 door A. Boogaert te St. Jansteen, tweede 3 door P. A. Warrens te Ossenisse en derde 2 door V. Overloop te Koewacht. Bij bet tweede waren winners van den eersten prijs (f 4) Kint te Ossenisse tweeden 3) A. Boogaert voornoemd en derden 2) A. üanckaert te Hulst. Uit een omheinde weide van den landbouwer B. C. P. te Zuiddorpe, waariu een zevental runderen graasden, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een der beste dieren gestolen. Het luiden van een schel brak hare beschouwingen af en maakte aan het tumult een einde. De beschuldigden, de gezworenen en het gerechtshof keerden terug. Wordt vorvolgd.J

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2