No. 1242. Woensdag 27 1808. IV lartr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAJV, AXEL. Uitsluitend voor de Abonné's y/d blad. 6SBiIEPI.&ÉT Buitenland. 48 FEUILLETON. DE WURGERS ÏAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bïlsië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar ulaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Met het oog op het aanstaande Kronings feest, heeft de Uitgever van dit Blad het in het belang van zjjn lezers wenschelijk geacht een voor zijne abonné's verkrijgbaar te stellen. Deze plaat is zeer mooi afgewerkt en heeft eene afmeting van 63 bij 78 c. M. In het midden der plaat bevindt zich het zoer gelijkend Portret van H.M. de Koningin, met den Kroningsmantel om hangen en met de eene hand ruslende op de Grondwet, terwijl daar naast de Kroon is nedorgelegd. Boven aan de plaat bevinden zich do Portretten van H.H.M.M. Koning Willem I en Willem II, van on deren de Portretten van H.H.M.M. Koning Willem III en Koningin Emma. Tusschen beide laatste Portretten bevindt zich de Nieuwe Kerk van binnen gezien, waar H. M. gekroond wordt. Tegen afgifte van achterstaande Bon kan men aan ons Bureau deze Plaat voor den prijs van f 0,30 bekomen. Voor buiten Ie stad is de prijs met het oog op de emballage en franceerkosten f 0,35. De geruchten, dat Sagasta zal plaats maken voor een nationaleregeering, komen weer op. Generaal Polavieja, laatstelijk kapitein generaal over de Philippijnen, zou minister van oorlog worden. Te Madrid moet een Carlistische samen zwering zijn ontdekt. De politie heeft «Ik ben echter een advokaat," haastte zich de onbekende te zeggen. «Inderdaad Ik heb echter nog niet net genoegen gehad, u in onze samen komsten to zien." >Ik behoor ook niet tot de balie van Parijs, maar ben uit Toulouse. En ik dacht, dat gij mij hier in uwe rij dezelfde gastvrijheid zoudt bewijzen, die u zeker bij ons ten deel vallen zou." Natuurlyk, natuurlijk haastte zich de andere een weinig verward te roepen. «Ik verzoek u duizendmaal om ver giffimis, ik wist niet >0, geene verontschuldigingen, mijnheer. Aan mij is het veeleer te bewijzen, wat ik beweer, en om deze reden heb ik ook mijn diploma meegenomen." Hij maakte aanstalten, om in zijnen tabbaard te zoeken, maar de Parjjsche advokaat hield hem tegen, zeggende «Neen, neen, waarde collega, uw woord is mij genoeg." En van dit oogenblik af werd hij de beschermheer van d9n nieuw gekomene, gaf hem inlicnting over de zaak. stelde hem aan de anderen als hun collega voor en verschafde hem eenige miDuten later b6ne plaats op zijn bank. bij ettelijke leiders der partij huiszoeking gehouden. Het wordt nu als stellig gemeld, dat de telegraphische gemeenschap tnsschen Spanje en Cuba werkelijk geheel verbro ken is. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat bij de capitulatie van Santiago de Amerikanen zoo groote hoeveelheid ge weren en patronen buit maakten. Het is echter gebleken, dat de Spanjaarden met al hun geweren en hun patronen toch bijna geen schot meer konden lossen, want de patronen pasten niet in de geweren Het Evening Journal, dat eerst mede deelde dat Calixto Garcia zelfmoord had gepleegd of door zijn mannen gedood was, bevat thans een brief van dezen aanvoer der aan generaal Schafter. Daarin zegt hij alle samenwerking op, en verklaart met zijn troepen naar de bergen te zullen trekken. De kapitein van een Engelsch vaartuig had voor de aardigheid te Santiago een niet gesprongen projectiel gekocht. Toen hij het aan boord onderzocht, volgde een ontploffing. Twee personen werden ge dood, en het schip was zoo beschadigd, dat het zonk. Het wordt officieel bevestigd, dat de Amerikanen Porto Rico willen veroveren om het te behouden. Vele berichten wijzen er op dat men spoed maakt met de voorbereiding der expeditie. Een ge deelte der transportvloot zou reeds van Tampa naar Key West zijn vertrokken. De Spaan sche kannonn eerboot Teme- rario, die bij het begin van den oorlog wonderen zou verrichten, en in een Zuid- De zaal was feitelijk stamvol, en wel in die mate, dat eenige voorname dames zich tusschen de journalisten od de niet in het proces betrokkene rechters moesten plaatsen, om niet in de menigte onder te gaan. Voor het gerechtshof en de beschuldigden binnentraden, was de algemeene op- meikzaamheid natuurlijk op de tafel ge vestigd waarop de corpora delicti lagen de kastanjebruine overjas met de olie vlekken de kleine doos met de te zamen gedraaide vederde laarzen der beide beschuldigden en daarna hunne in gips afgedrukte voetstappen de klonters aarde, die men onder den schoorsteen van Jagon ontdekt hadverscheidene brieven en papieren, en eindelijk photographiën van het slachtoffer en wasafdrukken Van de indrukken op diens hals, alsmede de sporen der nagels van de moordenaarshanden. Om 33/4 uur werden de beschuldigden binnengeleid. Men hoorde een suizend gemurmel. Men dringt en staat op, om hun gelaat te zien. Jagon verschijnt eerst. Hij draagt eene lange, zwarte jas en eene donkere broek. Hü ziet er uit als een welgestelde kanse lary beambte. De nieuwsgierigheid, die hij opwekt, verschrikt hem niet. Hij loopt met opgeheven hoofd en kijkt on beschroomd naar het publiek, ook naar de advokatenbank, en naar de pleitbe zorgers ziende, speelt een bijna onmerkbare Amerikaansche haven een toevlucht zocht is thans in zee. Er zijn weer versterkingen voor Ma nilla aangekomen. Maar generaal Merritt is er nog niet, en met den grooten aan val wordt op hem gewacht. De Span jaarden en de opstandelingen hebben de laatste dagen herhaaldelijk gevechten geleverd. Een oogenblik heeft de hoop bestaan, dat de vrede nabij was. Gamazo. de- Spaansche minister, had zich, volgens een telegram, vrij stellig uitgelaten, dat er kans bestond op een spoedigen en een eervollen vrede. Maar later kwam een officieele tegen spraak. Er worden nog geen onderhan delingen gevoerd. De Spaansche bank heeft aan de regee ring langzamerhand 800 millioen voor geschoten De Portugeesche regeering besloot troepen naar de Spaansche grens te zen den, om alle wanordelijkheden te voor komen en om te beletten, dat uit Spanje komende kwaadwilligen in Portugal een schuilplaats zoeken. Bij het bombardement van Manzanillo zijn drie Spaansche soldaten gedood, drie officieren en twaalf soldaten gewond. Blanco wenschte den verdedigers geluk en gaf den commandant van het garnizoen last op de plaats tot het uiterste te verdedigen. De Amerikanen maken zich gereed om Manzanillo van de land- en de zee zijde aan te tasten. Vóór een paar dagen las men het vrij onverklaarbare bericht, dat generaal Miles, die van Santiago naar Porto Rico wilde, glimlach van tevredenheid hem om de lippen. Joseph Blanchard komt achter Jagon. Hy is zeer bleek, en beeft het hoofd ter neder geslagen, eu gaat dadelijk op de plaats zitten, dia de wacht hem aanwijst. Ten laatste komt Sophie Blanchard, in 't zwart gekleed, levendig rood en met fonkelende oogen evenals Jagon schijnt zij niet beteuterd te zijn. Na eene halve minuut treden de ge zworenen binnen, zonder groote plechtig heid, met elkaar pratende, en nemen plaats op hunne bank, van waar uit zij de beschuldigden steeds in 't gezicht hebben. Eindelijk weerklinken de woorden :»Het gerechtshofs, mijne heeren." Iedereen staat op en men ziet in hunne lange tabbaarden den president, de beide raadsheeren en den staatsprocureur binnen treden. Het proces is daarmee begonnen. Men constateert eerst de identiteit der beschuldigden. De gezworenen leggen hun eed af en de grffier leest de acte van beschuldiging voorzij bevat de ons bekende resultaten van het eerste onder zoek en eindigt als volgt; «Dientengevolge zyn Jagon Joseph Blanchard en Sophie Blanchard beschuldigd 1. Jagon en Blanchard In den nacht van 24 25sten Maait in Parijs een moord gepleegd te hebben op den persoon van Jules Guérin, zee-officier, en wel onder de naar Washingthon had geseind om een escorte oorlogsschepen. Thans blijkt dat er een kwestie met admiraal Sampson in het spel was. Deze weigerde de ver langde schepen af te staan. Na het telegram van Miles aan de regeering kreeg de admiraal last alle beschikbare schepen af te staan. Ondanks de oneenigheid tusschen Ca lixto Garcia en de Amerikanen, blijft hij strijden. Een aanval op Holguin schijnt het eerste doel van dezen aanvoerder te zijn. Generaal Blanco heeft een poclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt, dat de bezetting van Santiago door de Amerika nen zonder strategisch belang is Zij zal dus op geen enkele wijze van invloed zijn op den toekomstigen Spaanschen veldtocht, die over het lot van Spanje be slissen zal. Het Spaansche leger is nog intact en verlangend zich te meten met de Amerikanen. Blanco drukt de hoop uit, dat het leger eventueel overwinnend zal te voorschijn komen, trots zooveel gevaren en hinderpalen. Op Manilla gaan de opstandelingen voort geschut in positie te brengen, om de stad in vereenigihg met de Amerikanen aan te vallen In fle vreugde over overwinning bij Cavite besloot een Amerikaansche uni versiteit admiraal Dewey het eeredocto raat in de rechten aan te bieden. Volgens ingekomen bericht vielen de opstandelingen Manilla tweemaal aan. Zij werden met een verlies van 500 man tereggedreven. De Spanjaarden hadden öOfdooden en gewonden. I>e Spaansche oorlogsschepen Rei na volgende omstandigheden a) met voor bedachten rade, b) met het voornemen, den straks te vermelden roof te verlich ten en uit te voeren 2. Jagon en Blanchard: op dezelfde plaats en tijd steelsgewijze de som van 530,000 francs ten nadeele der erfgenamen ran Jules Guérin gestolen te hebben 3. juffrouw Blanchard aan de boven staande misdaden deelgenomen te hebben, doordat zij den beschuldigden de uit voering er van gemakkelijk maakte. Misdaden, die onder de art. 295 59 enz. van het wetboek van strafrecht vallen. Gedurende de voorlezing der aanklacht die langer dan een uur dnurde, gaf Jagon geen enkel teeken van ongeduld. Om zich te verstrooien wierp hij dikwijls een blik op de advocatenbank en scheen naar den advocaat van Toulouse te kijken. Deze zat rustig en oplettend op zijne plaats. De donkere oogglazen verborgen de richting van zijnen blik. Niets in het huis stoorde hem in zijne oplettendheid voor de lectuur. Zelfs niet de lange Florine, die door de menigtö toeschouwers been, hem onvermoeid aankeek en in zich zelf mompelde«Waar heb ik dit ge zicht al eerder gezien HOOFDSTUK XLV. Wet en recht. Op de voorlezing der acte van be shuldiging volgde het verhoor der be-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1