No. 1239. Zaterdag l(i 1898. 11* Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXGLSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bïibiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De capitulatie van Santiago is elk oogenblik te verwachten ja, volgens enkelen heeft zij reeds plaats gehad. Maandag werd de insluiting der stad in het Noordwesten voltooid, terwijl Dinsdag de kring nog nauwer werd dicht- gehaald en nieuwe batterijen werden op gericht. Spoedig volgde een bombarde ment op de stad, waar een vorigen dag niet op een, maar op vier punten brand was geweest. Bovendien werd ook een aanval op de voorwerken gedaan en na een moord dadig vuur werden de Spanjaarden uit hunne stellingen verdreven. Na aldus zijn macht te hebben getoond, heeft generaal Schafter getracht den com mandant der stad, generaal Toral, tot een capitulatie te bewegen. Hij zond toen generaal Wheeler als parlementair, met een brief, waarin hij den militairen toestand uiteen zette en schreef dat de stad geheel was ingeslo. tendat was gebleken hoe het vuur der vloot de stad kon bereiken, en dat een groot deel der bevolking naar het Ame- rikaansche kamp was gevlucht, waar de Amerikanen hen niet konden voeden. Werd niet onmiddelijk gecapituleerd, dan zou de stad andermaal van de zee- en landzijde worden aangevallen. Na eenige uren kwam berichtde generaal-commandant zou te Madrid in structies vragen, wel een bewijs dat hij zelf ernstig aan capitulatie denkt. Het Amerikaansche leger kreeg daarop bevel zich op den aanval voor te be reiden. »Als gij Ja, als ik. Niemand bemerkt het, maar ik voel mij volstrekt niet op mijn gemak in uw villa. Er zijn vele kerels aan wezig, die ik persoonlijk in de doos heb laten stoppan. Zij kennen mij heel goed, en als zij mij ergens In een hoek hadden, zouden zij mij met genoegen »koud maken." »Mjjne wachters zouden het niet toe laten". »Alle wacbting voor UW6 wachters, maar zjj zijn 18 tegen 450, en vóór ie schildwachten te hulp kwamen >0, de misdadigers weten, dat zij altjjd het onderspit delven." >Ik geloof,, dat een eigenlijk oproer hier niet te vreezen is zoo dom zijn zij niet. Maar eene persoonlijke onover winnelijke wraakzucht kan plotseling in een van deze koppen ontvlammen. Zonder rekening te houden met het feit, dat het tuchthuis bjj de meesten hunner gehaat is, en dat zij gaarne een nog gemebner streek uitvoeren zouden om naar Nieuw-Caledonië getransporteerd te worden. De reis is bekoorlijk en maakt de verbeelding rjjkerbovendien kunnen zij uit het tuchthuis niet ontkomen, terwijl Het voorkomen der gele koorts te Cai- manara, Guantanamo en andere plaatsen nabii het kamp van Maalla heeft een strenge quarantaine noodzakelijk gemaakt. De verbinding met de opstandelingen is daardoor verbroken. De algemeene ge zondheidstoestand van de Amerikaansche zeelieden in het kamp te Maalla is op merkelijk goed. Generaal Toral, de commandant van Santiago, antwoordde op den tweeden eisch tot onvoorwaardelijke overgave, dat hij tot het uiterste weerstand zal bieden. De pogingen der Amerikanen om troe pen te ontschepen op het strand te Paya- coa, bij Pinas, zijn mislukt door den krachtigen tegenstand van het garnizoen, gesteund door de bevolking. Yolgens een telegram zal generaal Miles het opperbevel van Schafter niet over nemen. De berichten over de stemming te Madrid luiden tegenstrijdig. De vredes partij zou volgens den een terrein verlie zen. Gamazo die voor den vrede was, heeft, toen de andere partij hem niet wilde volgen, een crisis uitgelokt, welke natuurlijk Sagasta medesleept Reeds van twee zijden wordt bericht dat het kabi net zijn ontslag aanboodvoeg daarbij het bericht dat men algemeen een mili tair ministerie verwacht met Martinez Campos, als kapitein-generaal van Madrid, dan heeft men alle aanleiding om eenige waarde te hechten aan het volgende bericht Inlichtingen, van gezaghebbende zijde verkregen, geven recht tot de verzekering, dat Spanje den oorlog zal voortzetten tot het een eervollen vrede kan bedingen, daar beneden trots alle opzicht Toegegeven," zeide de directeur. En toch geschiedt zulks hier nooit. Het geval doet zich hier bijna nooit voor, dat ik straffen moet opleggen. Onze geza menlijke cellen zijn ledig. «Zoo, bevinden zich alzoo uwe geza menlijke misdadigers in het hof?" Jet uitzondering der zieken en die „afzonderljjk" zijn." De verulikkersZij bevinden zich in een eigen zaal." .Ja, in de zaal naast de kleedkamer.' Ik kan ze hier beneden niet hebben, omdat de andere gevangenen hen anders slecht zouden behandelen." De heer Claude liet Jagon door een wachter bij zich roepen, welke Jagon zich juist met een sigaar in den mond voor het „Café riche" geplaatst had. Toen wendde hij zich tot den directeur en ver zocht hem in de atdeehng der «afzonder- lijken" te wiilen leiden. «Nu, heer Jagon, hoe zijt gij met uw uitstapje tevreden vroeg hij den ge vangene. Bovenmate, heer Claude. Hoe interes sant is het hieren het huis wordt werkelijk zeer net genouden," voegde hij er bij, terwijl hij zich beleefd tot dbn di recteur wendde. «Ga vooruit 1" zeide de veiligheidschef tot hem op eene barsche wijze, dien de onbeschaamdheid van zijn gevangene be gon te ergeren. welke offers het ook zal moeten brengen om zijn recht te handhaven en den on rechtvaardigen aanval der Amerikanen af te weren." Maar gelukkig weet de Temps het beter. Sagasta blijft en met hem Gamazo, zoodat de vredelievend partij zou boven drijven. Onze hoop, dat dit laatste waar is, mag er ons echter niet toe verleiden, het daarom als het meest waarschijnlijke te beschouwen. Maar toch gelooven wij dat de vrede niet ver meer kan zijn. Amerika begint daarom maar weer met de bekende pers pomp te werken en laat weer wat los over het eskaker, dat de Spaansche kust gaat bombardeeren. Maar het is in dat opzicht nu al weken lang bij praten ge bleven, en daarom gelooven wij niet, dat men dit middel om pressie te oefenen, ditmaal wel zal aanwenden. Het volgende adres is namens het Berner Internationaal Vredesbureau in het eind der vorige maand gericht aan de voorzitters der ministerraden in de onzij dige Staten ter zake van den Spaansch - Amerikaanschen oorlog. „Het eerste pogen der vertegenwoor digers van verscheidene Mogenheden, om den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Spanje te voorKomen, is, ofschoon door de innigste wenschen begeleid niet met de gelukkige uitkomst bekroond, die het verdiende. Thans stroomt het bloed, groeien de verwoestingen aan en worden zelfs een gevolg van het steeds levendiger gemeen schapsgevoel der volken, de van het oorlogstooneel verst verwijderde streken smartelijk getroffen. Deze voorbijgaande kwade luim sproot voornamelijk voort uit de nutteloosheid dezer gansche wandeling. Overigens ver- loor de h6er Claude nog altijd niet alle hoop. Een misdadiger kon Jagon herkend hebben, zonder hem te willen verraden. De misdadigers hebben veelal hun eigen eergevoel. De aangevers, de aanbrengers de „muzikanten" hebben er daaientegen geen greintje 6n zouden voor een franc, voor een pond tabak of eene begunstiging van de administratie in geval van nood vader en moeder verkoopen. Men begaf zich alzoo naar de zaal uezer „afzonderlijken," waarin een dozijn man nen in giauwe kieeding met verschillend werk bezig waren. Zij hieven het hoofd op en groeten bij het binnentreden den bezoeker. «Werk maar verder," zeide de directeur. Zij gehoorzaamden, behalve een, die staan bleef en verwonderd met starende oogen naar Jagon keek. De heer Claude bemerkte dezen blik. Jagon ze'f scheen zijne onverstoorbare bedaaiheid te verliezen. Zijn gelaat werd doodsbleek en eene zenuwachtige rilling trok zijne handen krampachtig samen. «Eindelijk dan zeide de veiligheid scbef. Nu zal ons eindelijk het geheim ontsluierd worden, waarmee hjj zich om geeft Van de oorlogvoerenden kan men he laas niet de eerste stappen tot verzoening verwachten. Maar is het den onzijdigen Mogenheden niet veroorloofd, zonder aan de waardigheid van beide partijen te raken, dezen op de middelen te wijzen, welke een eind konden maken aan een strijd die haar beide wreed beproeft en welks voortzetting den algemeenen vrede in gevaar brengt, omdat de belangen van net geheel geschaad worden? De openbare meening heeft overal ter wereld ingestemd met de pogingen tot verzoening, voor de opening der vijan delijkheden gedaan. Zij zal nooit genoeg dankbaar kunnen zjjn jegens de welge zinde mannen, die, zonder door een eerste nederlaag te zijn afgeschrikt, beide partij en wederom tot elkaar willen brengen. Zij acht nu het uur gekomen, opnieuw aan te vangen, en zij gevoelt, dat het verkeerd is te dralen, tot de oorlog in eene wanhopige worsteling is overgegaan. In naam der talrijke vereenigingen, die wij vertegenwoordigen en die het begin- des vredes in alle landen en alle standen verspreiden, nemen wij de vrij heid, een algemeen gekoester verlangen onder uwe oogen te brengen. Men begeert, dat ernst ge aanbiedingen tot bemidde ling, op het gunstigst schijnende oogenblik gedaan, de aandacht der krijgvoerenden zullen vestigen op de kans en het voor deel van een eervolle schikking. Wij hopen, dat Gij, lettend op de toe komst, wel zult willen overwegen, hetgeen te dien einde beproefd moet worden, en dat, indien Gij zelf het initiatief niet kunt nemen, Gij althans gunstig zult ontvangen de voorstellen, die U, met het HOOFDSTUK XLII Doodsangst. Hjj trad op den misdadiger toe en zeide, op Jagon wijzend Waarom kijkt gij dezen heer zoo aan Herkent hij hem misschien De aangesprokene aarzelde te ant woorden. Jagon stond bij twee hooge beambten; was hij er misschien zelf een geworden. Het kon onhandig zijn, hem te herkennen. De heer Claude begreep deze gedachten van den misdadiger en zeide haastig «Spieek, vrees niets, deze man is een gevangene, zooals gij. Ik heb hem naar hier gebracht, om dat ik geboord heb, dat gij eens met hem verkeerd hebt." «Dat is waar," zeide de misdadiger. «Maar het is reeds zoo lang geleden." «Dat is niets spreek maar, zeg alles, wat gij weet. Ik verbind mij, uwe spaar penningen met 50 fraucs te verhoogen en u dadelijk honderd sous te geven, als gjj mijne vragen beantwoord." De oogen van dezen man glinsterden van begeerte. «Ik ben bereid te antwoorden, her nam hij. Jagon wilde spreken. «Geen woordriep de veiligheidsche» „of Wordl vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1