Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel, Marktberichten. Advertentien. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Openbare Verkooping Suikerbeeten en het Gras, Openbare Verkooping Beestiaal. Landbouwgereedschap. Huishoudelijke Goederen. Openbare Verkooping gestaan door eem'ge gendarmen, een troep smokkelaars aangehouden. Doch daar deze mannen uitstekend met de plaatselijke gesteldheid op de hoogte zijn en vooral goed kunnen loopen, vielen slechts twee koeien en twee smokkelaars in handen der amb tenaren. De koeien werden verbeurd ver klaard en daar de smokkelaars Belgen wareD werden ze na het opmaken van proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. Zaterdagmiddag jl. is te Hulst door de marechaussées in haar woning ge arresteerd eo naar het arrestanten-lokaal overgebracht om vandaar naar Middel burg te worden gestransporteerd een jonge ongehuwde vrouw, moeder van twee kinderen, die verdacht wordt een kind, waarvan ze eenige dagen te voren was bevallen, te hebben gedood en in het water bij het Eiland onder St. Jansteen, te hebben geworpen. Het lijkje dat is opgevischt is Zondag geneeskundig onder zocht. M. Ct. Ernstige verwonding. De beruchte Zandstraat te Rotterdam was Vrijdagnacht wederom het tooneel van een bloedig drama. De 21-jarige Joseph Friezer, barbiersbe- diende, wonende in de Vierwindestraat nabij de Zandstraat, bad oneenigheid met den 24-jarigen W. H. Heerdink, van beroep steendrager en wonende in dezelfde straat, toen H. op den hoek van de Zandstraat en Vierwindenstraat een verradelijke mes steek aan Friezer in den onderbuik toebracht en daarop ijlings de vlucht nam. Friezer sleepte zich naar de woning zijner ouders en zeeg ineen. Het bleek, dat hem een afschuwelijke wonde ter zijde van het linkerbeen en den buik was toegebracht, zoodat hem de inge wanden uit bet lijf biDgeu, Uitgeput door bloedverlies werd Friezen door omstanders naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, alwaar bleek dat zijn toestand levensgevaarlijk was. Onmiddellijk trok de politie er op uit om den dader te arresteeren en werden alle toegangen tot de Zandstraat en zij straten afgezet. Zaterdagmorgen werd de dader ontdekt, hjj was gevlucht op de daken vaD de huizen aan de Vierwindestraat en werd hjj gesom meerd omlaag te komen. Daarop volgde de arrestatie en bekende hjj aan de politie de pleger van het mis drijf te zjjn, nadat bij naar het politie bureau aan de Groote Pauwensteeg was overgebracht. De dader staat bekend als een gluiperig persoon, die samenwoont met een vrouw van verdachte zeden. In den avond van 5 dezer werd op een open terrein aan den Schoonenberger weg, in een droge greppel, ten deele met gias zoden bedekt, gevonden het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een kind, naar schatting ongeveer 3 maanden oud. Door een paar letters op het goed van het kind, die beduidden Rotterdarnsche kraam zaal, kwam de politie tot de wetenschap dat omstreeks half Juni een ongehuwde 24-jarige moeder, een gewezen dienstbode die daar onder een valscben naam vertoefd en het uit haar geboren kind, een knaapje, onder »en valschen naam had aangegeven, die inrichting verlaten had na een verbljjf van twee weken. Die vrouw weid Zaterdagavond in de woning harer ouders aangehouden. Uit vrees voor hare ouders en voor haren naam bad zij het kind, nadat bet ruim 14 dagen oud was, aan den hongerdood prjjs gege\en, toen zjj het daar op het open veld neder- legde. Jaap Eden, onze bekende landgenoot en sportman is aan een wissen dood ont snapt. Op de terugreis uit Amerika meende hjj de Bourgogne t6 nemen, doch op 't laatste oogenblik liet hjj zien door een landgenoot overhalen zjju vertrek nog eeni ge dagen uit te stellen. De Bourgogne vertrok zonder hem en verongelukte. Jaap bleef goed en wel ia Amerika en voor een wissen dood bewaard. Zitting van 12 Juli 1898. Tegenwoordig de h.h. Oggel, Lamaitre, Weijns, Koster, Dekker en Jansen van Roosendaal. Af wezig de h.h. Van Hoeve, Van Fraaijenhove, Wolfert en Dregmans. Eene vacature. Voorz. dhr. OGGEL. Seer. VAN VESSEM. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Onder 't lezen dezer komt dhr. Dregmans ter vergadering. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Van Hoeve dat hij tot zijn leedwezen door bijzondere omstandigheden erhinderd is de vergadering hij te wonen, b. Idem van J. Verijzer en J. Smies dat zij hunne benoeming tot lid van het Burgerl. arm bestuur aannemen. c. Procesverbaal van kasopneming waaruit blijkt dat over het dienstjaar 1897 is ontvangen eene som van f22341,561/,, en over het dienstjaar 1898, eene som van f 6125,61V,, tezamen f28467,18 dat blijkens voorhanden zijnde bewijzen van uitgaaf is uitgegeven over het dienstjaar 1897 eene som van f21647.331/,. en over hetdienstjaa 1898 de som van f5138,861/,, te zamen f26786,23; dat alzoo meer ontvangen is dan uitgegeven de som van f 1680,95. Het goed slot der rekening van 1896, hetwelk op de loopende begrooting niet in ontvang is gebracht, bedraagt f 200,561/,. Er moet dus in kas zijn de som van f 1881,51V,, hetwelk overeenkomt met de vertoonde gelden. II. Verzoek van Mr. M. H. van Nierop en cons, om concessie tot exploitatie van een gas uit gecarbureerde lucht. B. en W. stellen voor om op dit verzoek voor alsnog niet in te gaan, doch het nog maar eens zoo te laten, om reden dat er nog al veel kosten aan verbonden zullen zijn. Bij acclamatie dit voorstel aangenomen. III. Wordt met algem. stemmen tot voorzitter van het Burgerl. armbestuur benoemd J. Verijzer. IV. Benoemen leden stembureau. Tot leden worden benoemd de h.h. Dekker en Koster, en tot plaatsvervangers de h.h. Jansen en Lamaitre, terwijl tot lid van het stembureau, tegen woordig moetende zijn bij de opening der stem briefjes dhr. Weijns wordt gekozen. V. Ontwerp bouwverordening. Het ontwerp door B. en W. wordt voorgelezen. De Voorz. vraagt of iemand daaromtrent het woord verlangt, anders kan dit concept aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen. Dhr. Jansen heeft er spijt van dat nu die bouw verordening in 't leven wordt geroepen. Waarom is het noodig om iemand daaromtrent te hinden dan moet er gebouwd worden naar den zin van B. en W. en naar dien van den Raad. Die maar een klein huisje bouwen kan welnu laat dien een klein huisie zetten. En wanneer er grootere huizen gebouwd worden, welnu dan kun nen de verhuurders er toch 3 of 4 gezinnen in laten wonen in één huis. Dhr. Lamaitre is voor een dergelijke verordening. Er zijn in den laatsten tijd veel kleine huisjes gebouwd, die grootendeels bewoond worden door menschen, die geen gemeentebelasting betalen, in tegendeel veel die armlastig zijn. Nu kan het wel zijn dat de toekomstige bouwverordening wel een beetje wat kras is opgemaakt, maar daar kan veel aan toegegeven worden. Dhr. Jansen 't Is al erg genoeg, dat ze onze kinderen gaan dwingen om tot hun 14e jaar naar school te gaan, dan dat wij nu gaan beletten om te bouwen, zooals men zelf wil. De Voorz.Aanvankelijk ben ik er ook niet zoo sterk voor geweest, maar als de Raad zijn gevoelen over 't een of ander uitspreekt, ben ik altijd bereid daaraan mee te helpen. Ofschoon gemeentegrond is er toch niet veel meer te koop. Dhr. Weijns denkt ook dat de verordening nu niet meer noodig is, omdat binnen de kom de grond meest allemaal verkocht is. Dhr. Koster zegt, dat er in den Buitenweg ook reel gebouwd zijn, en daar hebben de menschen toch wel veel last van 't water. Het is daar in den winter net een kreek. De Voorz.Ja, en dan vragen ze aan B. en W. om eene rioleering. Dhr. Lamaitre stelt voor, met het oog op de afwezigheid van een drietal raadsleden, en tevens ook om er nog eens over te kunnen denken, de zaak tot eene volgende vergadering uit te stellen, Dit voorstel wordt met 6 tegen 1 stem aangeno men. Tegen dhr. Jansen. Niemand meer 't woord verlangende wordt de zitting gesloten. Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,'—. Eieren per 26 stuks 0,85. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 50 stuks hoornvee, 60 varkens Opaarden verkocht 27 83 0 Gent, 8 JULI. Graanmaikt. De prij zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 23,25, rogge 14.75, gerst—,— haver 19,50 tot 20 koolzaad 26, lijnzaad 22 tot 23 lijnzaadkoeken 17.— tot koolzaadkoeken 13 tot 14 fr. per 100 kilos Boter per kilo 2,27 tot 2,50. Eieren de 26, 1,82 tot 2. Op 15 dezer hoopt onze geliefde vader en grootvader LOUIS JANSEN, zijnen 60sten geboortedag te herdenken. Zijne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Axel, 11 Juli 1898. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de erven van mejuff. de wed. RUD. KERCKHAERT, overleden te Westdorpe, op Vrijdag 15 Juli 1898, des amiddags 2 ure, verkoopen Ruim 2 bektareu GERST. 11/2 TARWE. i/2 ROGGE. 1 AARDAPPELEN en I ERWTEN, alles wassende op landen in den Canisvlietpolder, gemeente West dorpeVerdeeld in koopen. Te vergaderen in de Molen verkortiDg bij de brug. Axel, 9 JULI. Ter Graanmarkt vaD heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe 1 12,- a f 12,25 Wintergerst f 8,50 a I 8,75, Zoinergerst 1 7.50 a t 7,75, Rogge i8.— a f8,25, Erwten {7,50, a f7.75 Paardenboonen f8,— a 8,25 Ha ver t 7, a f7,25, Koolzaad f 0,— Boter f 0,95 a f 0,— per kilo. Eieren f0,70 per 26 stuks. Hulst, 11 JULI. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 12, - Rogge 6,25. Wintergerst O,— Zomergerst ƒ0,— Haver 6,75 Erwten ƒ7,25 Paardenboonen ƒ7,- Duiven boenen 7,75, Witteboonen 0,— Bruineboonen ƒ0,— Boekweit Lijnzaad 0,-, Aardappels ƒ0,- De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van ABRAHAM DE MUL, landbouwer te Zaamslag, op Zaterdag 16 Juli 1898, dadelijk naafloop der verkooping van de Erven den beer Arie de Mul, verkoopen Omtrent 21/2 hektaren f wassende op eene partij land in den Zaamslagpolder, gemeente Zaamslag, en het GRAS der duiven. En op Woensdag 27 Juli 1898, des na middags 3 ure, Omtrent 3 hektaren HAVER. 3 TARWE en het GRAS der duiven, wassende als boven. Te vergaderen voor deze verkooping op de hofstede van den verkooper in den Aandijkepolder, gemeente Zaamslag. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de erven van den heer ARIJ DE MUL, overladen te Zaamslag, op Zaterdag den 16 Juli 1898, des na middags ten 2 ure, verkoopen Ruim 2 hektaren GERST. 2 ERWTEN. 6 TARWE. 7, PAARIIEBOONEN. 17. HAVER. EEN PARTIJTJE alles wassende op landen laatst eigen dom van genoemden erflater in den polder en gemeente Zaamslag. Te vergaderen op de hofstede laatst door bem bewoond geweest, tegen de kom der gemeente Zaamslag. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de kinderen RUD. KERCKHAERT, to Westdorpe, veilen en verkoopen op Vrijdag 15 Juli 1898, des na- middags 4 ure, de volgende onroe- ïende goederen Koop 1. Een WOONII1 IS, SCHEER, ERF en AANIIOORIGIIEDEN, alles in de kom d6r gemeente Westdorpe, ka daster sectie C nummers 103 tot en met 106, 108, 401 en 402, groot 65 aren 15 centiaren, ingericht en die nende tot landbouwbedrijf. Koop 2. 4 aren 45 centiaren GROND, geschikt voor bouwgrond, gelegen als voren, kadaster sectie C no. 1744 Te aanvaarden bij de betaling der koopsom. Do verkooping wordt gehouden bjj C. Dellaert Kerckhaebt te Westdorpe. lv op Dinsdag 19 Juli 1898, des voormiddags 11 ure, op het erf van koop 1, de volgende roerende goederen, als 1 Zeem Merriepaard, oud 12, en 1 bruin Merriepaard, i oud 7 jaar, beide dik van veulen, 2 Melkkoeien, 1 bekalfde Vaars, 1 eenja rige Stier, 1 Rund en 1 Hokkeling, 3 Zeugen met biggen, 1 Zeug dik van biggen, 3 Loopvarkens en 70 Hoenders en Hanen. 2 Wagens met ijzeren assen, lStortekar met kussen, 2 houten en a.iiifefcr l ijzeren Ploeg, 3 vjjf- balks en 1 vierbalks Egge, Sleper, Rolblok met ketting, Slede, Molket- ting, Stroomden, Windmolen, Geesel- steen, Graanziften, Bascule rad Ge wichten, Zakken, Balen, Graanmaat, Mengelbakken, Stampbakken, Meel- kist, Baktrog, Rieken, Vorken, Schop pen, Mesthaken, Paardentuig, Lad. ders, Zeisen, Kaarnmacbine met Kaarn, Melkkuipen, Teelen, Boterbak, Emmers, Kooktoestel (zoo goed als nieuw) inhoud 265 liters, 100 bossen Tarwestroo, 2 mijten Sparrestokken, 300 Mutsaards en ongeveer 1000 M. Zlnkdraad en Mest in den mestput. Tafels, Stoelen, Banken, Ledikan ten, Matrassen, Bedden, Dekens, Kussens, Kast, Kisten, Speelklok, Kachels, Spiegels, Lampen, Koper-, Blik-,Glas-, Geleiërd Porcelain-, Aarde - en IJzer werk, Haard-, Waach-, Keuken* en Schuurgerief enz,, enz. Koopen tot en met 3 kontant. Het overige op lijd van betaling. Nalatige betalers worden niet als koopers of bor gen aangenomen. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van CORNELIS VAN DIX- HOORN Lz., landbouwer, laatst te Zaam slag, op Maandag 18 Juli 1898, des na middags 4 ure, verkoopen 4 hektaren WINTERGERST, 27. ROGGE, 27. VLAS, en bet GRAS der duiven, alles wassende op landen in den Groote Huissenspoider, gemeente Zaamslag. laatst bij hem in gebruik. N.R. Het Vlas inmiddels uitdebandtekoop> Te bevragen bij den verkooper.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3