{ANT. No. 1238. If oensdag 12 Juli 1898. I ie Jaarü'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. De strijd tegen den waterwolf. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B ONNEME NTS PRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onder bovenstaand opschrift leest men het volgende in De Tel. Geen zinledige vertooning was het, dat de Zeeuwen het »Luctor et emergo"als devies op hun wapen kozen De strijd tegen den alles verslindenden waterwolf begon met bet eerste „ontwoekeren aaL de barenen moest voortdurend met onverzwakte kracht en onverüauwden ijver worden voortgezet, Elke voet gronds moest op het woelige element worden veroverd en bleef slechts met inspanning van alle krachten behouden. In de eene streek onzer provincie was en is de strijd zwaarder dan in de andere hier gaf de zee terug, wat zy voorheen bad genomen, daar nam zij terug, wat zij in vorige tijden gaf. Oude kaarten doen ons zien, wat zy bijv. aan Schouwen ontnam, terwijl de indijking van den polder Saeftingen met vele andere een voorbeeld is van wat zij weder teruggaf. De zwaarste finantieele offers eischt de Weslkappelsche zeedjjk, die aan gewoon ondeihoud jaarlijksch ongeveer een ton gouds verslindt. Op tal van plaatsen, door de Schelde bespoeld, worden groote en minder groote sommen aan de zeewe ringen besteed, wat nog te dragen is als men er zijn grond door kan behouden. Maar hopeloos en ontmoedigend is de strijd, als de zwaarste offers niet in staat blijken te zijn, den ondergang te bezwe ren. Dat is de stand der zaken op het eiland Noord-Beveland, hetwelk onver mijdelijk is gedoemd ten ondergang, wel licht met uitzondering van de Zuidelijke In alles vrij, had Jagon gegeel het uiterlijk van een bevoorrechten bezoeker wien men de honneurs der gevangenis maakt. Hy was onbeschroomd en keek even vlytig in 't rond, als hij zelfwaar genomen werd. Het doel van dit bezoek werd den ge vangenen niet dadelijk bekend gemaakt. Men wilde den misdadigers don tijd gunnen, met elkaar over den bezoeker te spreken, in de hoop dat een of meer hunner hem zoude herkennen. Van Saint Pelagie uit begaf men zich naar de Santé, de prachtige gevangenis aan het einde van de boulevard Arago als eene gevangenis in 't aigemeen prachtig genoemd worden kan. Jagon bewonderde zeer de binnenste inrichting van dit gebouw eu kon niet nalaten te zeggen, dat liy er volstrekt niets tegen zou 'hebben, aldaar zijne dagen in eenzaamheid door te brengen Gij zijt te Descheiden," zeide de vei ligheidschef. »Gij zult een veel beter lokaal verkrijgen." Men begaf zich weder op weg. Zullen wy ook niet een kijkje nemen in de vrouwen-gevangenis vanSt. Lazare?" vroeg Jagon. kuststrook, die eenmaal door aanslibbing en verzanding der Zandstreek (tusschen de beide Bevelanden) tot eene vereeniging met Zuid-Beveland schijnt voorbestemd te zijn. Maar inzonderheid het Noorde lijk gedeelte van Noord-Beveland heeft in eene halve eeuw tijds ongelooflijk veel terrein vodoren. Ik wil daarmee niet zeggen, dat juist die laatste 50 jaren het vernielingswerk het hevigst was, maar alleen dit dat ik daarmede van nabij op de hoogte ben ge&teld. Menschen, van plm. 60 jaar, vertelden mij waar zij als kind hadden geloopen en gespeeld, en wezen dan plaatsen aan, hondeiden meters van de tegenwoordige kustlijn verwijderd. De eene dijk voor de andere dijk na was doorgebroken, de nliggende polders ten prooi der zee la tende. Het is daar eene verwoesting by, ebbe op sommige plaatsen nog eenigzins zichtbaar, waarbij de bewoners onzer oostelijke provinciën de handen van ver bazing zouden ineenslaan. Ontzaglijke sommen zijn ten koste gelegd voor het tijdelijk behoud dier zwaargeteisterde land streken die daarmede echter toch slechts korte jaren konden behouden worden, en toch na niet zoo langen tijd onder den waterspiegel zouden worden bedolven. Zooals bekend is, kan de strijd tegen den bedoelden erfvyand worden onder scheiden in eeD boven en een onder water m. a. w. in een zichtbaren en een on- zichtbaren. De eerste bestaat in het verzwaren en verbfeeden van dijken en andere waterkeeringswerken, en het maken van steenglooïngen en besproeiingen de laatste in 't doen van steenbestortingen. Over die laatste verdediging (van den »Neen." hernam de heer Claude. »Ha, ba, ha," lachte Jagon. »Gij meent te schertsen. Maar niemand zooals ik heeft ook zijne schoone uren gehad." Waar dan," vroeg de heer Claude met den snellen blik van zijne blauwe oogen. Natuurlijk in Afrika, mei de openbare zangeressen van Caïro, de negerinnen van den Soedan en eenige vrouwen uit Nubië Alles in Afrika en slechts in Afrika Vertel mij liever tot afwisseling eenige van uwe Parijsche minnarijen." »Ik kan u vei zekeren, dat ik er hier werkelijk nooit eene gehad heb," zeide Jagon vertiouwelijk. »lu heb bijna mijn geheel leven in Afrika doorgebracht en gij zult zien dat geen uwer misdadigers mij herkennen zal." Desniettegenstaande zullen wij een klein uitstapje naar de veroordeelden ma ken. Gij weet, Place de la Roquette »Ja, ik weet het. Dat is daar, waar de ter dood veroordeelden tot aan den dag hunner terechtstelling opgesloten worden. Wilt gij mij eene van die be langrijke cellen laten bezichtigen »Onnoodig, zij zijn op dit oogenblik alle onbezet," »Hoe jammer, zij zouden mij anders zeer geïnteresseerd hebben." »Gij ziet ze mischien een anderen keer," zeide de veiligheidschef goedaardig, Wij zdllen nu de werkplaatsen bezoeken onderzeeschen oever, zooals de term luidt) wilde ik nog het een en ander mededeelen, dat velen lezers van De Tel. geheel on bekend zal zijn. Door het voortdurend woelen en werken van het water is de zeebodem aan eind- looze veranderingen onderhevig, die som tijds ernstige gevolgen voor de water- keerende werken kunnen hebben en dus dringendvoorziening eischen. Soms blijkt op eene plaats eene groote hoeveelheid grond te zijn weggezonken van soms 100 en 200 M. lengte en 25 50 M. breedte. Als dit dicht onder den oever gebeurt, maar toch onder de laagwaterlijn, is die zoogenaamde val zeer gevaarlijk. Men dient van de veranderingen in den onder zeeschen oever altijd op de hoogte te zijn en is dat werkelijk ook, opdat men het gevaar tijdig kunne afwenden. Hoe men zich daarvan op de hoogte houdt? Door gedurig de diepte op ver schillende punten te peilen. Eenige vaste punten aan den wal maken het mogelijk, telkens op dezelfde plaatsen de diepte te onderzoekendaarvan wordt met de meeste nauwkeurigheid aanteekening ge houden in een peilboek, waardoor de waterbouwkundige autoriteiten precies weten, of en waar gevaar dreigt. Is een „val" geconstateerd dan moet een steen bestor ting ter plaatse worden gedaan, of wel, er moet „een stuk worden gezonken" Zoo'n „stuk" is gemaakt van rys en wordt na op de plaats te zijn gebracht, waar het wezen moet, met steonen bevracht. Onderwijl wordt het gedragen door een tien of twaalftal schepen, zonder welke het te vroeg zou zinken, Op het juiste oogenblik worden op bevel ahe touwen Ik verzeker u, dat ik veel vertrouwen öp deze gevangenis heb. Men vindt daar oude bekenden weder, vioegere galeiboe ven, ook nieuwe, die daar op hnn ver- vertrek naar Nieuw-Caledonië wachten." »En dan de centralisten »Hoe," zeide de heer Claude. Gij kent deze uitdrukking. Zij is bijna koeter- waalsch Wordt het koeterwaalsch dan heden riet veel aangehaald. Idereen weet im mers, dat men centralisten degenen noemt, die tot tuchtthuisstraf veroordeeld zijn. Zoo is b. v. de arme Blanchard eens een centralist geweest." Gij zijt zeer driest, zelfs met uwen medeplichtige te beginnen," zeide de vei ligheidschef. »Maar ik spreek immers niet var. een medeplichtige, maar van een individu dat in de strafzaak Bessiéres betrokken is. De aime duivel is misschien even onschuldig als ik." Het rijtuig hield stil op de Place" de la Roquette en de heer Claude stapte er uit met zijn gevangene en de twee agenten. HOOFDSTUK XLI. Herkend De veiligheidschef oegaf zich voor alles naar den directeur der gevangenis, wien losgelaten, die het stuk" boven water houden, en zijn de manschappen allen op hun qui vie, dan gaat het evenwijdig met de waterlijn naar beneden en is de af loop naar wenscb. Maar er is ook slechts één bij, die te laat of te vroeg de lijn viert, dan gaat het stuk schuin naar beneden en lijdt de aannemer minder of meerder schade, soms voor duizenden guldens. In het verloopen voorjaar- is zoo'n werk aanbesteed aan den AncaFrisopolder (gem. Wissenkerke/op Noord-Beveland dat voor ongeveer anderhalve ton werd gegund. Daarbij was sprake van niet minder dan negen zinuslukken, waarvan het eerste in de Paaschweek, het negende 1. Vrijdag naar de diepte ging. Eenige dier stukken hadden een opper vlakte van 2000 M2. (100 bij 20 M,), de overige een van 2^00 M2. (120 bij 20 M.) Al deze stukken werden vervaar digd in de gemeente Colijnsplaat, ruim een uur (hemelbreedte) van de plaats van bestemming en moesten daarheen per stoomboot worden gesleept Daar dit over den Roompot geschiedt, die zeer onstuimig kan zijn, mag de aannemer van succes spreken dat hij by slechts één stuk schade heeft geleden. De zinkstukken worden samengesteld door vakmannen, zinkstukkenmakers ge- heeten, die het werk vlug en goed uit voeren. Dat de stukken niet aan den Anna Frisopolder zeiven weiden gemaakt komt hier vandaan, dat het terrein er zich niet toe leent. Uit den aard der zaak zijn de Zeeuwsche werklui minder met deze wyze hij zijne aangelegenheden mededeelde. Met dezen en den gevangene trad hij dan den kerker binnen. Zij traden eerst die zaal binnen, waar het „toilet" van al die veroordeelden ge maakt wordt, die gedurende laDgen tijd in eene staatsgevangenis komen. In de zelfde zaal is het ook, waar de beul het toilet van zijne veroordeelden maakt waar hij bun de handen bindt en hen lichamelijk voor de guillotine voorbereidt, gelijk de predikant het geestelijke doet. Voor het oogenklik had Jagon hier bot toilet nog niet te maken. Zooals h(j deze zaal doorliep, kon men hem zeer goed voor een weetgiengen bezoeker houden. Van daar uit voert een tialiewerk naar het „hof" der gevangenen. Hij dient hun tegelijk als wandelplaat? en spijskamer. B mkeD, die bij de muren aangebracht zijn, dienen tegelijk lot zitplaats en tot tatels voor de bekers en schotels. Een klein dak er boven beschut de misdadi gers slechts onvolkomen voor plotselingen regen of zonneschijn. De veiligheidschef, bekend met de ge woonten van bet huis, had den tijd ge- Vozen, waarop de meerderheid der ge vangenen zicb in het 't bof bevond. Hij noodigdo Jagon uit, daarheen te gaan. Deze maaute van de vergunning gebruik en met den hoed in de hand, alsoi de hitte hem hinderde, inspecteerde hij het geheel. Hij naderde eerst de herberg,

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1