Binnenland. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Gemengd Nieuws. klein, en dat het een Wonder is, dat de Amerikanen nog zoo veel succes hebben. Het is dus zeer noodig dat de 15000 man nieuwe troepen, meest nauwelijks af geëxerceerde vrijwilligers, te velde komen. Schatter (die ook al ontsteld is) seinde aan Miles dat hij erg blij was, dat deze overkwam Hij kon dan zien hoe groote moeilijkheden reeds overwonnen waren. Met betrekking tot generaal Pando zijn er twee telegrammen van generaal Schat ter naar Europa geseind, een dat het Spaansche ontzettingsleger door 4000 Cubanen onder Carcia wordt tegengehou den en niet in staat is. de stad te nade ren, een tweede inhoudende dat Pando nog ver is en den tocht naar Santiago heeft opgegeven. Nog seint generaal Schatter, dat de troepen voor Santiago met groote geest drift de tijding vernamen, dat de vijan delijke vloot vernield was. Alle muziek korpsen begonnen de Star Sprangled Banner te spelen, en There'll be a hot time in the old town to night! en van het eene einde der liüie tot het andere klonken de juichkreten. Nu het is een hot time geweest in de old towns, want na de verontrustende telegrammen over de gevolgen der eerste overwinning was het een geheele gerust stelling, het nieuwe succes te vernemen, dat alle vrees wegnam. Duizenden trokken zingende door de straten, met vlaggen in de hand en por tretten op de borst. En admiraal Sampson, die steeds zoo naijverig heette op de zoo snel verworven populariteit van zijn mindere in rang. Dewey, heeft in een halven dag den overwinnaar van Cavite in de schaduw gesteld. Alleen zij nog vermeld, dat in de ge vechten van "Vrijdag en Zaterdag in het geheel ruim 4000 man gesneuveld of gewond werdenen, zonderling genoeg, de verdedigers hebben het meest geleden. Zij verloren 2500 man, onder wie twee generaals, Linarès, (die sedert overleden schijnt), en Vararey, twee adjudanten van generaal Linares en de geheele staf van Vararey. De verliezen der Amerikanen bedragen alzoo 1500 man. Lichtzinnig als de massa steeds is, werden deze slachtoffers, die Zaterdag en Zondag zoo betreurd werden, Maandag geheel vergeten in het jubel over de overwinning. Vandaar dat de geestelijken in de straten der groote Amerikaansche steden de juichenden gingen herinneren aan den rouw. welke over zoovelen was gevallen. Te midden van het gejubel werd maar dit ongaarne toe. En ziet, thans wordt mijne lang gekoesterde nieuwsgierigheid bevredigd. Welken dank oen ik u ver schuldigd, heer Claude Allies wel, maar wat minder praatjes waarde heer Jagon, vooral mindei ver trouwen, want gjj zult misschien nog heden avond een weinig terneergeslagen zijn," zeide Claude terwijl hij hem in het rijtuig liet stappen. Daarin plaats nemend, zeide Jagon 't Is geen vertrouwen, maar vreugde. Bedenk slechts een zoo belangrijken rid aan uwe zijde, heer Claude, voor wien zich alle poorten openen." De veiligheidschef kon niet nalaten te lachen, bij beminde de misdadigers. De gevangenen waren juist in hunne werkplaatsen bijeen. De aankomst van eeneu bezoeker is daar altijd eene be langrijke gebeurtenis en men staakt ge woonlijk het werk, om hem in oogen- schouw te nemen, sommigen steken ht>t hoofd op en kijken hem vrij aan, anderen werpen zijdeliugscbe blikken op hem, allen echter konden zijn portret leveren zoodra hij weg was, en onderhielden zich nog lang over hem. De heer Claude had Jagon verboden, de handen in den zak te steken. »Ze zijn te eigenaardig om aan deze beeren onthouden te worden. En de beschul digde, aan dit bevel gevolg gevende sloot ziinen hoed er mede in, dien hij voor zich hield. Wordt vervolgd.) zeer weinig aandacht geschonken aan een niet minder geruststellend bericht over de aankomst de versterkingen bij Manilla over admiraal De Wey, op 30 Mei. Het blijkt dat de vertraging in den overtocht het gevolg was van de uitvoering van het reeds vroeger vermelde plan, om onder weg de Ladronen te annexeeren. Aan deze opdracht is uitvoering gegeven. De Spaansche gouverneur en alle Spaan sche beambten en soldaten werden aan boord van de Amerikaansche schepen gebracht en naar Cavite meegenomen. De Amerikaansche bevelhebber liet een sterk detachement op de eilanden achter. De troepen, die in goeden staat vei- keerden, zouden 1 Juli aan land gaan en een kamp betrekken op de landengte bij Cavite. De insluiting van Manilla is onder wijl voltooid, door samenwerking van Amerikanen en opstandelingen. Het laatste schip van Cervera's eskader is bij eene poging om de haven van Santiago te verlaten door de Amerikanen vernietigd. Pedir. Een Woensdag door het Hbld. uit Batavia ontvangen telegram meldt, dat de vijand ons bjj Edi heeft aangevallen. Hij werd echter met verlies van 110 man terruggeworpen. Onzerzijds gewond luitenant Kroon en 40 mindere militairen. Kolonel Van Heutz is met het derde en het veertiende bataljon op marsch. Een officieel telegram, Woensdag ont- ontvangen, bevestigt het bovenstaande en luidt .- »Bij operation in de Moekims Moesa en Langem, Arou Tjoemboek, Oost en Kemangau. Oost en Gloempang- Pajong werd geringe tegenstand ondervonden. 30 Juni is het civiel etablissement te Edi aangevallen. Vijand afgeslagen, zestig dooden achterlatende. Twee compag nieën, uitKotta Radja daarheen gezonden, verdreven den vijand naar Edi Tjoet. Gewond oen officier en veertien militaiien oeneden dien rang. Vijand heeft een vijftigtal dooden achtergelaten. Kolonel Van Heutz Woensdag met een bataljon Edi-waarts vertrokken, ter ver dere vervolging van den vijand. AXEL, den 8 Juli 1898. Heden hield de onderwijzersvereeniging in »het Gulden Vlies" alhier eene ver gadering ondei voorzitterschap van den arrondissements-schoolopziener, den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury. Tegen woordig waren 39 leden. De feestver gadering zal dit jaar worden gehouden te Axel in het laatst van Septemberalsdan zal de heer Vossenaar, arts te Hontenisse, eene lezing houden over het invallen van het licht in de schoollokalen. Tot bestuurs lid in de plaats van den heer Vooren die aftrad, werd gekozen de heer De Keyzer, deze bedanktetoen werd gekozen de heer Jurry, deze bedankte ook evenals de daar na gekozen heer Sebefïelaar Klots. Ten slotte nam de heer N. J. Imandt de be noeming aan. De heer ötroecken hield een mooie lezing, getiteld »Een Potpourri." De kas sloot met een over&chot van 57.16; er was ontvangen 82.15 en uitgegeven 24.99. Door de provinciale staten van Zee land zijn benoemd tot leden van de gedepu teerde staten de heeren mr. C. Lucasse, L. J. M. van Waesberghe-Janssens, J. A. van Rompu, W. A. graaf Van Lijnden en jhr. mr. E. A. O. de Casembroot. Tot lid der staten, bedoeld bij art. 89 dei provinciale wet weid gekozen de heer J. M. Kakebeeke. De bisschop van Breda heeft benoemd tot kapelaan te Breda den heer O. van Waes en tot kapelaan te Hoofdplaat den heer P. Peeters. Te Zuiddorpe zullen de feestelijk heden bjj gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina beslaan in lo. schoolfeesten, 2o. krentenbrood- bedeeling aan de werkende klasse, optocht waarna aanbieding van het portret van H. M. de Koningin aan de gemeente, 4o. volksspelen Op Vörscbillende plaatsec. Tevens zal er dien dag een groote inter nationale wieleiwedstrijd worden gehou den, waarvoor de prijzen aangeboden zijn door den heer A. Moerdijk, lid van de Provinciale Staten van Zeeland. In de St.-Crt zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschap Maatschappij tot aankoop, verkoop en exploiteeren van onroerende goederen in Nederland gelegen, en gevestigd te Hulst of ter plaatse in Nederland, waai de algemeene vergadering van aandeel houders zal bepalen, behoudens Konink lijke bewilliging. Zij heeft ten doel den aankoop, den verkoop en de exploitatie, onder wolken vorm ook, van onroerende goederen, in Nederland gelegen, zooals bouw- en wei landen, gebouwen djjken, wegen en water en den verkoop van de producten dier exnloitatie. Zjj is aangegaan voor 20 jaar en het maatschappelijk kapitaal bedraagt l.COO.OOO verdeeld in 200 aandeelen elk van 5.000, waarvan er 40 z(jn ge plaatst, waarop de helft is gestort. Tot directeur is benoemd de heer E. C. O. M. Hombach, lid van de Staten van Zeeland en grondeigenaar te Hulst. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 23 slieren, 57 ossen, 82 koeien en vaarzen en 2 schapen, samen 164 dieren, die allen vlug werden verkocht aan onveranderde prijzen. Dinsdag had te Sas van Gent de aanbesteding plaats van het te bouwen post- en telegraafkantoor, waarvoor werd ingeschreven, als volgt A. Goedemont te Hansweerl voor 11998, P L. van Miert te Middelburg voor 11828, Aug. de Meijer te Selzaete voor 11760, A. Barendse te Middelburg voor ƒ11685, F. de Meijer te Gent voor ƒ11670, G. H. Vertreedt te Middelburg voor ƒ11510, H. P. van de Ree &Zoon te Middelburg voor 11498 en C. van Beers te Vlissingen voor 10350. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. De heer H. B. de Blij, is met ingang van 1 Juli benoemd tot militie-commis saris in Zeeland, zal eerst in den loop van de maand Augustus die betrekking aan- vaai den. De maioor H. F. van den Oudendijk Pieterse, prov. adjudant in Zeeland, blijft hem tot dien tijd vervangen. Vleeschkeuring. Omtrent de vleesch- keuring op de grenzen zijn door den Belgischen minister de volgende wijzi gingen gebracht Worden gesloten de tolkantoren en hulpkantoren van De CliDge (statie), De Clinge (dorp) Kieldrecht, Qulevrain (statie), (Quéry) (statie) Gemmenicb, Westwezel, Baarle Hertog, Stockheim, Loozen, Gouvy en Athus. Worden geopend voor den invoer van slachtvleesch de kantoren en hulpkan toren van Fouron-le-Comte des Donderdags van 11 tot 12 uur, Wertz, veearts te Aubel. Westcapelfe alle dagen, die geer, feest dagen zijn mits de keurmeester 24 uren te voren wordt verwittigd. A. van Damme veearts te Westcappelle. Veldwezelt des Woensdag en Vrijdags van 11 tot 12 uur. Tijvaert, veearts te Lanaken. Bij wijziging van voormelde besluiten wordt het kantoor Houcke geopend op alle dagen, uitgezonderd de feestdagen, mits de keurmeester 24 uren van te voren wordt verwittigd. De openingsdagen van het le kanton Luik zijn bepaald op Dinsdag, Donderdag en Zatbrdag van iedere week van 10 tot 11 uur in plaats van Dinsdags en Vrijdags. Dit besluit zal van kracht zijn 14 dagen na zjjne afkondiging in den Moniteur. Aardappelziekte. Op enkele piaatsen in We.stelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ver toont zich de zoozeei gevreesde aardappel ziekte. Tel. Zondag IO Juli 1898. Ned. Herv, Kerk. Voorin. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholt* (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti (Nabetrachting.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling De ramp op de Schelde. Op de Schelde bjj Burgt (België) is Zondag een treurig ongeluk gebeurd. Het was kermis te Rupel- monde, en een gezelsebap van jongelieden had afgesproken gezamenlijk daarheen te varen in den boeier die bestuurd werd door een vijftienjarigen schipperszoon. Bij het afvaren nam men nog een man en vrouw op met een vierjarig zoontje. Zoo zaten er elf personen in den hooier. In 't eerst ging alles goed. Er was weinig wind. Maar bij het fort Cruybeke deed een plot selinge rukwind den boeier omslaan, en al de opvarenden zonken in de diepte. Een hartverscheurend gegil weerklonk. Een schipper, die in de nabijheid in een roeiboot zat, roeide naar de plaats de.sonheils en poogde een der drenkelingen te grjjpen, doch hij kwam te laat, de ongelukkige ver dween voor zijn oogen in de diepte. Twee heeren spoedden zich in een giek naar de drenkelingen en vonden alleen den 4 jarigen knaap, die bewusteloos op een bankje van de boot ronddreef. Zjjn moeder, die zich met haar kind in den arm daaraan vast greep, moet toen zjj bemerkte dat zjj met hun beiden te zwaar waren om daarmee boven water te blijven alleen den kleine erop hebben gelegd, om hem tenminste kans op redding te geven. Dat kind is de eenige geredde van bet vroolijk gezelschap. Het werd aan boord van een vaartuig gebracht waar het weldra overleed; zoodat de Schelde 11 menschen- levens heeft geëischt op dezelfde plaats, waar eenige jaren beleden, een dergeljjke ramp zes menschen het leven kostte. Ook 't twesde slachtoffer van den moordaanslag op de dames Meijer en Vemer is in Den Haag overleden mevr. Vemer geb. Post, aan de gevolgen van de ver wondingen haar den 5en Juni door haar echtgenoot inde Weimarstraattoegebracht. Zij is slechts 29 jaar oud geworden. De verwondingen in den nek en aan 't hoofd toegebracht, waren nagenoeg genezen, maar hst herinneringsvermogen was niet teruggekeerd. De ongelukkige vegeteerde in een staat van versuftheid en verdooving, waardoor elke band met het verleden voor haar was afgesneden. Van 't tooneel van 5 Juni wist ze niets en toen men den naam van haar man noemde en van mevr. Meyer die ziek is, men dorst niet zeggen dat zg dood is, kon ze met geen mogelijkheid 't verband tusschen deze twee vatten. Maandag ging het gestoorde bewustzijn in totale be wusteloosheia over on in dien toestand overleed zij, bare nabestaanden niet her kennende, die des avonds laat aan het ziekbed waren ontboden. Een wagenmeester, dienstdoende bjj de staatsspoorwegen te Amsterdam, is dooi een rangeerenden trein aangereden en over de rails gesleurd. Zwaar gekneusd werd de reeds bejaarde man opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. De Ooievaarsdief' in actie. Uit Wijk bij Heusden schrijft men aan de Noord-Brab. De passagiersstoomboot Neutraal III, va rende van Heusden op Rotterdam, passeerde Dinsdagavond op de rivier de Maas, onder deze gemeente, een klein vaartuig, aak. Een der passagiers, in den schipper den persoon herkennende, die elk jaar in deze omliggende gemeenten de jonge ooievaars weghaalde, riep hem toe >ooievaarsdiel" waarop deze een geweer nam en een schot met hagel loste op de boot zjjnde passagiers. De hagelkorrels vlogen over het deken in de pijp, zonder evenwel iemand te treffen.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2