!4e Jaarg. No. 1237. Zaterdag 9 Juli 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlaud. •3 FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXËLSËHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BON NEME NTS PRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De uitvoeriger berichten stellen in het licht, dat dit wapenfeit zich anders heeft toegedragen dan eerst was gemeldt. 't Was niet Sampson, die de baai invoer maar Cervera die er uit voer. Het gevolg echter was hetzelfde. Er is op dezen Zondag van Juli een groote zeeslag geleverd, welke met de geheele vernieling der Spaansche vloot eindigde. De Spaansche vlootvoogd zag na een strijd van 4Va uur dat er geen ontkomen aan waswaarop hij al zijn schepen op het strand liet loopen en in brand stak, met het gevolg dat aan boord van bijna alle schepen hevige ontploffingen plaats hadden, welke de vernieling voltooiden. Admiraal Cervera en lSt'O der zijnen werden krijgsgevangen gemaakt. Enkelen, met de ultra Spaansche-gezin- de Petit Bleu vooraan, staan reeds ge reed met een scherpe veroordeeling van Cervera's „krankzinnige" daad, welke in een oogenblik de gunstige kansen in een verpletterende nederlaag deed verkeeren. Hij toch heeft door heen te gaan aan de verdediging der stad het beste steun punt ontnomen, wetende dat hij buiten de haven op de overmachtige vloot van Sampson zou stuiten, terwijl hij, zelfs al ware hij aan de Amerikanen ontsnapt, toch niet veel had kunnen doen. Feitelijk is deze beschouwing zeer juist. Maar vooral daarom is het niet aan te nemen, dat Cervera met zijn besluit de blokkade te verbreken, geen bereikbaar en nuttig doel had. 't Zal daarom beter zijn nadere berich ten af te wachten. Zooals men ziet, streed Lorenz met open vizier en verspreidde zooveel helder heid om zich dat niemand het in den zin kreeg, nauwkeuriger toe te zien. De trouwplechtigheid werd in de kerk Saint Augustin voltrokken, zonder opzien te baren, maar ook zonder geheimzinnigheid. De vrienden van juffrouw Simonnet en eenige medeleden der Spaansche kolonie woonden haar bij. Mathilde was buitengewoon schoon on der haren mirtekrans, haren sluier en in hare witte, met kanten bedekte japon van moiré, welker lange sleep de steenen van den vloer der kerk reinigde. Zij werd ook vooral dooi de lange Forine bewonderd, die de nieuwsgierig heid in de kerk gedreven had om hare vroegere meesteres als bruid te zien. Achter een pijler verborgen, zette zij groote oogen op en zeide tot zich zelve »Ik zou misschien beter gedaan hebben, den heer Claude te misleiden en mij tot vertrouweling en vriendin te maken van haar, die ik bewaken zou. Daarbij zou ik in ieder geval meer voordeel gehad hebben. Maar 't kan misschien nog klaar komen. Ik beo haar immers geen schade berokkond. Integendeel. Over de wederzijdsche verliezen is nog niet veel bekend. Maar die der Spanjaar den zullen natuurlijk zeer aanzienlijk zijn, terwijl Sampson de zijnen opgeeft als 1 doode en twee gekwetsten. De Temps spreekt echter van 100 dooden op de Amerikaansche vloot. Het Evening Telegram te New-York heeft de eerste uitvoerige berichten over het zeegevecht Daaruit blijkt dat de Amerikaansche schepen weinig te lijden hadden van het vuur der Spaansche. Het schip van Cervera opende de rij der sche pen. De Amerikanen namen hunne stel lingen in, maar begonnen eerst te vuren toen de Spanjaarden buiten den toegang tot de haven waren gekomen. Cervera zette koers naar het westen, zoo dicht mogelijk langs de kust stoomendede Yizcaya en de Oqyendo volgden het ad miraalschip daarachter kwamen de tor pedobooten. Eensklaps openden de Amerikaansche pantserschepen het vuur. De Spanjaar den hadden een waren orkaan van hagels en granaten te doorstaan niettemin bleef de Cristobal Colon het vuur beantwoorden, maar was gedwongen zich naar de kust te richten toen zij tien mijlen van het kasteel Morro was De Yizcaya en de Oqyendo hadden nog niet den halven weg van de Cristobal Colon afgelegd, toen zij reeds in brand stonden en ge noodzaakt waren op de kust te loopen. De Spaansche bemanning legde den groot sten moed aan den dag. De Gloucester was het eenige Ameri kaansche schip dat beschadigd werd. Een torpedoboot sprong in den lucht toen zij bijna de kust genaderd was. Naast hare bewondering voor de bruid, keek de lange Florine ook met welgeval len naar den jongen markies de Ribas van wiens bestaan zij het eerst bij de politie aangifte gedaan had. Zij vond hem beeldschoon en zuchtte Hoe jam mer. dat bij op haar verliefd is Ik ben anders ook een schoon meisje, maar. Na afloop der trouwplechtigheid begaf bet gehuwde paar zich naar huis. Wan neer het in eene andere wijk had gele gen, hadden zij hunnen vader en schoon vader kunnen ontmoeten, waarmee de veiligheidschef op hetzelfde uur eene wandeling deed, waarop wij hem willen inhalen. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK XL. In de gevangenis. Sedert langen tijd bevonden Jagon en Blanchard zich niet meer in hechtenis. De eenzaamheid vermocht hen niet tot bekentenis te brengen beiden ontkenden de eene zacht en met gebogen hoofd, de andere vertrouwelijk, zonder tegenspraak met vasten blik. Nu plaatste men ieder hunner in een dubbele cel, gaf elk van hen een kameraad die men in de politietaal een „schaap' noemt. Zulke „schapen" gelden voor medevangenen, die de opdracht hebben, De Spanjaarden, die voor 9 weken zoo royaal hun nederlaag voor Cavite erken den, zijn ditmaal zoo kinderachtig moge lijk. Zij melden dat de vloot van Cervera ongehinderd de baai van Santiago verliet. In zee was een beetje kanongebulder gehoord. Maar van averij had men niets vernomen. Het eskader was zelfs de Oostpunt van Cuba omgestoomd en op weg naar Havanna. 't Zal dus wel een- bittere ontgooche ling zijn, welke den Spanjaarden wacht. De nieuwe lezing, dat de vernietiging der vloot op de kust en niet in de baai plaats had, is van belang met het oog op den toestand te Santiago. Als Sampson met zijn schepen in de baai was, dan lag de stad aan de zee zijde zoo goed als open, en was daarin de verklaring te zoeiren voor den nieu wen aanval, welken de Amerikaansche rechtervleugel heeft gedaan, en welke eindigde met het doordringen in de Noor delijke voorstad en het leveren van straat gevechten. Maar daarover straks. Eerst zij gemeldt, dat Santiago het nog volhoudt. Op Schafter's opvordering zich over te geven, heeft generaal Toras, die het be vel van den zwaar gewonden opperbe velhebber Linares overnam, een weigerend antwoord gegeven. Onderwijl was de insluiting der stad geheel voltooid en kon met de beschieting worden aangevangen. De consuls kwa men echter tusschenbeide en bewerkten dat de Amerikaansche bevelhebber het bombardement der stad tot Dinsdag mid dag uitstelde, opdat de vrouwen en kin deren en andere niet vechtenden, te zamen mot de eigenlijke gevangenen vertrouwd te worden en hun beschuldigde woorden af te luisteren of te ontlokken. Maar Blanchard bleef even stil als te voren. Jagon daarentegen praatte gaarne met zijn „weetgierige", zoo als hjj hem noemde, verleide hem van zijne reizen droeg hem iets over de geographie van Afrika voor, vermaakte hem en bracht het, in plaats van zelf bekentenissen te doen, zoover, dat hij van hem vernam, wat er buiten gebeurde. »Daar ik," zeide hij met nadruk, >in ieder geval binnen korten tijd wedei mijn plaats in de maatschappij boop in te nemen, zou ik graag op de hoogte van den tijd willen blijven. Daar de „schapen" niets baatten, be sloot men de beide medeplichtigen gedu rende eenige uren in dezelfde cel op te sluiten. Men hoopte, dat zij in strijd geraken zouden over de ongelijke ver- deeüng der som en dat men op deze wijze vernemen zou, waar de rest 7er borgen was. Maar niets van dit alles gebeurde. Blanchard zeide tot Jagon slechts dat gene, wat hij reeds bij den rechter van instructie tot hem gezegd had. Als gij schuldig zijt, wees dan toch zoo barm hartig om te verklareu, dat ik niet uwe medeplichtige ben. En Jagon herhaalde lachende denzellden zin. De rechter van instructie geloofde niet 20,000 personen, gelegenheid zouden heb ben de stad uit te trekken. Maar de Amerikanen hadden ondertus- schen reeds een gedeelte van hun geschut opgesteld, en vuurden lustig op de Spaansche verdedigingswerken Het schijnt dat ook dit vuren tot Dinsdag is gestaakt. Deze wending is vooral verrassend na de zeer ontmoedigende berichten, welke chatter na den slag van Vrijdag zond en de overwinning van dien dag op een Phyrrus overwinning deden lijken. Geheel opgehelderd is alles nog niet, ook niet ten aanzien van het tijdstip waarop de tweede aanval van generaal Lawton plaats had. Deze ging uit van Oaney. de Vrijdag veroverde plaatst ten N O. van Santiago, en had het reeds vermelde gevolg, dat de eerste troepen nog Zaterdag in de Noordelijke vooistad van Santiago waren. In de taal der Spaansche overwinnings bulletins heet dit binnendringen van den vijand „het aankomen van versterkingen." Een correspondent, die dien avond de voorhoede had vergezeld, en toen terug keerde om voor zijn berichten te zorgen, seinde dat het er op dat oogenblik uitzag, alsof de Amerikanen des 's nachts nog de geheele stad zouden bezetten, iets waarop Schafter drie uur te voren aller minst gerekend had. Nu zoo vlug is het dan ook niet geloopenhet bleef bij het doordringen in de voorstad, vermoedelijk omdat de divisie van generaal Lawton te zwak was, om den strijd in de binnenstraten voort te zetten. In elk geval is gebleken, dat de be schikbare Amerikaansche macht veel te veel van de fabel, die de reebter van instructie over zijn verleden oen beste gegeven had. Inlichtingen bij de Fransche consuls van Noord Afrika ingewonnen, bevestigden wel is waar, dat een individu Jagon genaamd gedurende langen tjjd Afrika in alle richtingen doorkruist had. Men kon eenter niet nagaan, wanneer deze reizen begonnen waren, die naar de veronderstelling van den rechter slechts van korten duur geweest konden zijn. Daarom volhardde hjj in zijn voornemen, om het velleden van Jagon voor diens reizen in Afrika, te doorgronden. Phocographieën van hem, die men aan de gerechtelijke overheid zond, haddeD geen gevolg. Zoo dacht dan de heer Beaudin, dat Jagon misschien in Parijs zelf, onder een andere naam, een aan 't gerecht bekend verleden doorleefd had en dat hij misschien door een vroegeren makker of door een weer in misdryf ver vallen misdadiger herkend zou worden. Den veiligheidschef werd alzoo last ge geven, den gevangen in begeleiding van twee agenten rond te leiden. Jagon scheen over deze gedwongen wandeling zeer verheugd. >Ik verheug mij werkelijk eens weer frissche lucht te kunnen scheppen. En dan was het reeds lang mijn wensch de, talrijke aneslokalen van Parijs te leeren kennen. Ik had vioeger dikwijls gedacht, daartoe van den politie-prefect vergunning te kunnen krijgen maar hij staat

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1