Landbouw. tot bevordering van LANDBOUW en VEETEELT ZIJ overmeesterden een Bpa^asch zeil. schip, dat 5üO man in de baai van Kayabas ontscheepte. Een Spaansch kolonel werd gedood. De gouverneur van Bulucan is met zijne familie gevangen genomen. MAATSCHAPPIJ in Zeeland. Kort verslag van de Zomer vergadering van het Hoofdbe stuur, gehouden te Tbolen in het Raadhuis op Dinsdag 14 Juni 1898. Aanvang des avonds te half- acht uur. Aanwezig de leden van het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur en de afga vaardigden van alle afdeelingen behalve Hulst. De Rqkslandbou wieeraar in deze provincie had bericht gezonden, dat bij niet kon tegenwoordig zijn. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan allen, in het bijzonder aan den vice-voorzitter, 'den heer C. A. H. Wagtho, wien het na eene langdurige en ernstige ongesteldheid, vergund is hersteld de vergadering bij te wonen. De notulen van de voorjaarsvergadering worden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat bij het examen voor het verkrijgen van het diploma als hoefsmid, 30 van de 37 adspiranten ge slaagd zijn, zoodat Zeeland thans 91 ge diplomeerde hoefsmeden telt. Dewijl hier door nog geenszins in de bestaande be hoeften wordt voorzien, zullen andermaal pogingen aangewend worden, om van Rijk en Provincie subsidiën te bekomen, ten einde nogmaals een tweejarigen cursus in het levpn te roepen. Aan de leden der examen-commissie, aan den heer J. J. Henörikse, die zijne uitstekende gelegenheid om examen af te nemen zoo belangeloos ter beschikking stelde de Maatschappij, en aan den heer J. Polderdijk, die de zorg op zich had ge nomen om de benoodigde paarden te ver schaffen, zal schriftelijk den dank van het Hoofdbestuur worden overgebracht. Het bespreken van het aanbrengen van wijzigingen in het Reglement op de paar- denkeuringen wordt aangehouden tot in de najaarsvergadering, op grond dat nog geen advies door de Keurings-commissie is uit- georacht. Over gedwongen hengstenkeuring met het verbod van het gebruik 7an afgekeurde heDgsten zijn de afdeelingen der Maat schappij gehoord 177 stemmen hebben zich verklaard vóór, 95 tegen het verbod. Dewijl van de invoering van dat verbod het behouden der Rijkssubsidie afhangt en Gedeputeeide Staten geneigd schijnen het opnemen van dat verbod in het pro vinciaal reglement te bevorderen, meenen twaalf leden van het Hoofdbestuur, dat het in het belang den paardenfokkerij ge- wenscht is, zich bij het besluit van den minister ueêr te leggen, zes daarentegen verklaien, dat zij voor dat verbod zouden stemmen, al hing de Rijkssubsidie daarvan niet af. Een en ander zal aan Gedeputeerde Staten worden medegedeeld. De algemeene vergadering en de ten toonstelling worden het volgend jaar ge houden io de afdeeling Oost buig. Omtrent landbouwonderwijs wordt bb- sloten, het onderwijs door bevoegden aan wintercursussen zooveel mogelijk bevor deren en vooiloopig cursusse aan welker hoofd personen staan, die innen een zekeren tijd hun examen w en doen in landbouwkunde vanwege de Maatschappij voor een jaar te ondersteunen. Eene definitive beslissing over de te onder steunen cursussen zal genomen worden in de najaarsvergadering, omdat eene toe kenning broksgewijze gedaan, aanleiding zoude kunnen geven tot. ontbillijkheden. Omtrent de paardenkeming worut dui delijk uiteen gezet, dat ingevoerde beng Sten volgens liet Reglement aangaande de ondersteuning van Rijkswege van de paarden fokkerij Biecht* sap ééns keuring mogen deelnemen. Het verzoek, om Axel ook aan te wijzen als keuringsplaats, en het Rapport van het N. L. C. betreffende Landbouwcrediet worden aangehouden tot de volgende ver gadering. Een verzoek om verlaagd tarief voor bet vervoer van pulpe op de lijnen dei- Staatsspoorwegen heeft aanleiding gege ven tot een schrijven van den Directeur- Genei aal, waarin hij, bij verzekering van een belangrijk vervoer op een eenigszins belangrijken afstand, zich bereid verklaart een voorstel van belanghebbenden in over weging te nemen. Herkeuring van den hengst Cavour kan niet plaats hebben, omdat deze diende aangevraagd te zijn door den eigenaar. Ged. St. zijn niet bevoegd eene herkeu ring te gelasten. In den veeaitseDijkundigen dienst op Schouwen zal door Ged. St. zoo spoedig mogelijk worden voorzien. Tegen het verzoekschrift in zake het wetsontwerp op den leerplicht zijn be zwaren ingebracht op eene vergadering van de afdeeling Heinkenszami, terwijl door de afdeeling Hulst een adres van nagenoeg tegengestelde strekking is inge diend, ofschoon de afgevaardigden van de afdeeÜDg Hulst op de voorjaarsvergadering zich met de overige leden voor het adres hadden verklaard, en geen enkel der be zwaren was geopperd, die later in de af- deelingsvergaaering waren te berde ge bracht. Ook was door die afdeeling eene aanmerking gemaakt op de behandeling van dat onderwerp, zonder dat het op de agenda voorkwam, ofschoon Art. 18 daartoe volledige vrijheid geeft, indien do meerderheid der aanwezige leden voorde behandeling isbovendien was hier eene dadelijke behandeling noodzakelijk, wilde het verzoekschrift op tijd de 2e kamer bereiken. Het ging naar de meening van den voorzitter niet op, dat eene afdeeling, wier afgevaardigden stemmen voor eenig voor stel in de vergadering van bet Hoofdbe stuur, later bare afgevaardigdon desavou eert, door een besluit iu geheel tegenge stelden zin te nemen. In de vergadering van de afdeeling Heinkecszand was der Mij verweten, dat zjj zich door dit adres, tegen de statuten in, bewogen had op politiek terrein. Niets was minder waar dan dat. Ei was in het adres hoegenaamd geen oordeel uitgesproken over het wenschelijke van de al of niet invoering van leerplicht, er was alleen verzocht om een6 betere schikking der vacanties, opdat bet onder wijs door toegelaten schoolverzuim niet zou lijden in net belang van den land bcuw was gevraagd leerplicht van 13-ja- rigen leeftijd terug te brengen tot 12-ja- iigeu, en eindelijk, omdat onderwijs tot 12-jarigen leeftijd doorniemand voldoende geacht kan woiden, eene betere regeling van het herbal ingsonder wijs. Er is dus niets anders gebeurd dan dat het Hoofdbestuur door enkele verande ringen aan te geven, getracht beeft het wetsontwerp, indien bet mocht aangeno men worden, zoo weinig drukkend moge lijk te maken voor den landbouw. Niemand meende de voorzitter juicht meer dan bij de bepaling toe, dat theologische en staat kundige onderwerpen buiten bespreking blijven op landbouwveigaderingen maar daar hier uitsluitend het ontwerp met het oog op landbouwbelangen ter sprake is gebracht, achtte hij het uitgesproken verwijt onverdiend. Van alle zijden geeft de vergadering blij ken van instemming met het gesprokene. Met ingenomenheid wordt kennis geno men van een schrijven van den heer Sickesz, waarin deze de toezegging doet, dat hij bij de vervullmv zijner gewichtige betrekking de belai gon van den landbouw in Zeeland niet zal vergeten. Medegedeeld woidt, dat uit het station Hulst naar de Halles Centrales te Parijs in 1897 verzonden zijn 4640 KG kikker- billetjes en van 1 januari 1898 tot 18 Apiil d. v. 1052 KG. Uit bet station •Sas van Gent weiden dit jaar ruim 1000 KG verzonden. Uit d«w cijfert bHIkt, dat t»»t, tyd wardt, dat aan de verdelging der kikvörschen, die voor land- en tuinbouw zoo nuttig z(jn, een einde woide gemaakt. Bij de iondvraag, dringt een der leden er nogmaals op aan, om pogingen aan te wenden, ten einde de pioefvelden te ver vangen door eene proelhoeveeen andei wijst op de goede gevolgen van de toe passing van de methode Lorenz togen d6 vlekziekte en zou gaarne pogingen aan gewend zien, om die methode algemeen in zwang te brengen. Na de behandeling van enkele punten van ondergeschikt belang en de med9 dealing, dat er alle kans bestaat, dat Zeeiand eerlang ook in het bezit zal zijn van een zuivelconsulent, wordt de ver gadering gesloten. Mr. P. C. J. HENNEQUIN. Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN OVEN, Secr. Verzekering tegen Hagelschade. Dat onderlinge samenwerking veel goeds tot stand kan brengen, bewijst zeker wel do Vereeniging tot onderlinge verzekering tegen hagelschade in de voormalige 4e district van Zeeland", die den 28 October 1885 werd opgericht en thans 171 leden telt, met een aaclal verzekerde hectaren, dat 5430 bedraagt. Het bestuur bestaat uit de heeren mr. P. C. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer, to Aardenburg, voorzitterIz. Risseauw te Zuidzande, penningmeester, en G. A. Vorsterman van Oyon te Aardenburg, secretaris en nog 6 leden. Sedert hare oprichting heeft de vereeniging uitgekeerd voor hagelschade bijna 13,000, terwijl thans is gebleken dat de vereeniging over een kapitaal be schikt van 42,623,30, een bedrag dut, behoudens buitengewone onheilen, het recht geeft te zeggen dat de vereeniging op solide grondslagen rust. Terecht mag aansluiting dus worden aangeraden, te meer daar naar het aan wezige kapitaal thans 7,80 per Heet. zou moeten worden betaald als inleggeld, is het voor allen, die dit jaar nog willen toetreden, bepaald op 3,50 per Heet., af te lossen in drie jaren de jaarlij ksche premie per Heet. wordt betaald van alle gronden, uitgezonderd vaste weiden, en bedraagt slechts 23 cent per Burgsco gemet (0,442358 Heet.) voor J89S '99. Behalve deze vereeniging bestaat br in Zeeland ook een in het voormalig 5e dis tiict en een in Zuid-Beveland in de eerstgenoemde bedraagt de premie vooi vlas, ajuin, boekweit, karwij, maïs en koolzaad 0,45 pc. der aangegeven waarde; kanariezaad, granen en peulvruchten 0,35 pc., aardappelen en wortelgewassen 0,20 pc. se-iert de oprichting is uitgekeerd tot over 1897 bijna 14,000, terwijl het het kapitaal der vereeniging bedraagt, ƒ11,000, belegd in 3 pc. N. W. S., in bewaring bij de Ned. Bank de oprichting geschiedde in April 1891. De vereeniging in Zuid Beveland, ook sedert '91 bestaande, vraagt 0,25 van alle gronden, uitgezonderd vaste weiden en kunstweiden en kan de schade niet uit de kas betaald vorden, dan wordt eene buitengewone bqdrage per H.A. gevorderd tot eene maximum van ƒ2,50. Deze laatste vereeniging telt slechts ruim 30 leden, de zoo straks genoemde 340. Gerust mogen wij nazeggen dat de premie over bet algemeen zoo gering is, dat het voor landbouweis dwaas zou zijn zich niet aan te sluiten, en om in tijden van onweders en hagelbuien niet gerust naar bed te kunnen gaan. Tel. Van wege het Nederf Landbouw-comité zal naar aanleidiug van klachten over ziekte verschijnselen, vooi komende bij rogge, na bemesting mei chiü-saipeter, een enquête worden ingesteld naar het aan wezig zjjn van perchloraat in die salpeter. Aan de Landbouw-Mij zijn ter beant woording de volgende vragen gedaan a. Is het gebleken dat in het gebied, waar uw maatschappij werkt, het perch loraat in d« chilisalpeter vooi komt, en zoo ja, of de schade, dientengevolge ge leden, van dien aard is, dat- 't nemen van maatregelen daartegen gewettigd zou zijn b. Welke maatregelen uw bestuur dan nui üibóio, ggnahllct kóu aanren ou; het kwaad door het perckloraat veroor zaakt, te bestrijden Onkruid. Niet alleen orimiddeljjlt sticht het onkruid kwaad, doordat het storend werkt op een flinke ontwikke ling van 'g gewas ook middelijk en dan nog wel in ruimeren kring benadeelt het den landbouwer door bet begunstigen van tweeerlei andere vijanden, die het er ook op toeleggen den boer niet dadelijk al te rijk te maken. Die vijanden zijn insecten, bekend ge noeg door wat zij vernielden kunnen en schimmelplantjes, die, hoe klein ook toch door coöperatie een geweldigen invloed in 't nadeel van den landman uitoefenen als zij verschillende ziekten is het te velstaanle gewas doen optreden. Aan deze vijanden worden door de on kruiden voedsel en schuilplaats aange- boden. De eene roover helpt hier den andereu, zoodat met een vermeerdering van 't onkruid vaak een heviger optreden van insecten-plaag en plantenziekten ge paard gaat. Daar hebt ge bijv. het koolwitje, witte kopel" Deze vlinder legt zijn eieren in Mei bij gebrek aan kool, waarop hij eigenlijk te huis bekoort (denk maar aan zijn naam koolwitje), op onkruiden, die daarmee door hun wijze van bloeion zoo veel overeenkomst vertoonen, dat de plantkundigen ze gebracht hebben tot een familie, nl. tot die der kruisbloemigen. De rupsen, die in 't laatst van Mei te voorschijn komen, zijn daarom op kruis- bloemige onkruiden zooals b. v. op herik, te vinden. In dit geval zijn de rupsen derhalve in haar hoedanigheid als onkruid vernielers nuttig te noemen. Maar o wee als uit dit door onkruiden onder houden rupsengeslacht de vlinders zjjn voortgekomen. Dan is bnn dat wilde kruid als bakermat voor hun rupsenuroost niet goed genoeg meer en de kool wordt daartoe uitgekozen tot groot verdriet van hem, wien de eer van een dergelijke onderscheiding is te beurt gevallen. Hadden we de handen ineengeslagen en zooveel mogelijk het kruisbloemige on kruid vernietigd, we hadden aan honderden vooraarsrupsen een bion van bestaan ontnomen en het getal koolvernielers in den nazomer, zoodoende met duizenden verminderd 1 Zoo gaat het met meer insecten, Om nog een voorbeeld te noemenop de melde leeft in den voorzomer het schil padtorretje, dat later in den tijd bij de suikei bieten te gast gaat. Tracht de melde uit te roeien en uw suikerbieten zullen van bovengenoemd insect minder last hebben. En nu de onkruiden als veispreiders van plantenziekten. Vele daarvan zooais roest, biand, moederkoren bij het graan, kcolvoeten bij kool worden door schimmel plantjes veroorzaakt, waarvan de Kiemen zich op bepaalde onkruiden ontwikkelen. Zonder deze kan die ontwikkeling niet plaato hebben en door de vernietiging er van kan inen de voldoening smaken, er iets toe bijgedragen te hebben, als het gewas van de een of andeio zeikte ver schoond gebleven is. Daar komt nog bij, dat in een vervuild stuk land het bovenste laagje altqd min of meer vochtig is. Let wel het bovenste laagje, niet de ondergrond, die is zooals we den vorigen keer g zien hebben, veel droger dan in g6wenschte omstandigheden. In een vochtigwarme atfosmeer z(jn schimmelplantjes in hun eleme t. Van daar, dat in vochtige zomers planten ziekten meer voorkomen dan in droge en dat een gewas op een met onkroid bezet ten bodem er meer last van heeft dan dat op een zuiver stuk land. Bezorgt het onkruid reeds minder geld in beurs van den landmaD, het verschaft hem daarbij nog meer werk. Zoo zqu sommige onkruiden bij het oogsten lastig doordat ze, zooals de winde, halmen of stengels naar den grond getrokken hebben. Andere zooals de distels, zijn hinderlijk hij het schooven binden terwijl zij bovendien het droog worden van den oogst vertragen.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2