No. 1230. Woensdag (5 Juli 1898. 14e Jaar#. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand ere n F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. nutnm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, ui ter lp k tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 't Was gezegd, dat generaal Schafter op 4 Juli, den verjaardag van Amerika's onafhankelijkheid, zijn intocht in Santiago wilde houden, en het heeft er den schijn van, of de generaal werkelijk daarnaar streeft, wellicht in de hoop de stad te nemen voor generaal Pando met diens troepen genaderd is. Donderdag middag werd uit Playa del Este een kustplaats tusschen Baiquiri en Guantanamo, geseind, dat het wachten op proviand en artillerie den opmarsch vertraagde. De Amerikaansche troepen, ter sterkte van 17000 man, hadden een stelling ingenomen 5 mijlen ten Oosten van Santiago. Den volgenden ochtend, alzoo Vrijdag, telegrafeerde generaal Schafter uit het kamp bij Sevilla, dat de aanval zou be ginnen. De voorposten waren reeds in gevecht gewikkeld. De aanval zou van drie zijden plaatst hebben, N.-O., O. en Z.-O. De rechter of N.-O. vleugel werd gecommandeerd door generaal Lawtson. Deze rukte volgens een derde telegram - tegen de voorstad Cabano op, en bezette deze. Een vierde telegram eindelijk meldt, dat de Amerikanen over de geheele linie vooruit rukten, en dat de strijd hard nekkig is. Uit de verschillende berichten blijkt, dat de beide vloten aan het gevecht deelnamen. Toch is er niet wat men noemt een zeeslag is geleverd. De schepen van admiraal Cervera richtten zich op de Amerikaansche troepen, die de stad na derden, terwijl de schepen van admiraal HOOFDSTUK XXXIX. Liefdesgeluk. De brief van Lorenz kwam ter rechtertijd. Matliilde van Villeneuve ver veelde zich zeer. Zij was aanvankelijk over de scheiding van baren beminde troosteloos geweest, had vele lianen ge weend en zich niet verstrooid. Maar daar men niet altijd weenen kan was zij begonnen zich te vermaken, had weder naar het gepraat barer vrienden geluisterd, die eigenlijk slechts aanbidders waren, had met hen do concerten, den schouwburg, de wandelplaatsen, de dine' in het jeudig groen bezocht en was ten laatste ook daar van moede geworden De natuur had haar zoo schoon schapen, opdat zij beminde en bemind weid, en had hare ziel het instinct in geplant, dat alles, wat Diet op bare liefde betrenking had, haar onverschillig was. Ook ontbrak haar het geheimzinnige bestaan van vroegerdit geheime uit gaan er. simeukomen met haren vadei en haren beminde, dit beet lemen van alle spionnen deze maskerade te midden van het dagelijksche leven, waren haai tot gewoonte geworden evenals de Sampson de forten aan den haveningang, vooral Morro, onder vuur namen. Welk resultaat dit vuur had, wordt niet gemeld. Het telegram houdt alleen in, dat de dynamiet kanonnen van de Vesuvius met succes werkten. Maar op een ander punt der kust, te Manzanillo, hebben, volgens een New-Yorksch blad, de Amerikanen een échec geleden. Deze haven (welke een heel eind van het eigen lijke oorlogsterrein ligt) werd door vier schepen gebombardeerd. „l)e batterijen leden groote schade", zoo zegt het be richt, maar deze was niet zoo groot, of zij beantwoordden het vuur zoo krachtig dat de Amerikaansche schepen moeten afdeinsen, een zelfs geheel ontredderd. Het Spaansche overwinningsbericht zal schitterend zijn! Met betrekking tot Cuba vinden wij nog vermeld, dat een Spaansche stoom boot er veel leeftocht en krijgsvoorraad aan wal zette en dat de Cubanen weer een trein met militairen hebben doen springen, waarbij 8 man gedood en ge kwest worden. Over de plannen ten aanzien van Porto Rico is weer wat nieuws. Na den mis lukten of onderbroken aanval op San Juan heette het eerst, dat een groote expeditie derwaarts op weg zou gaan, later dat bij nader inzien was gebleken, dat het bezetten van dit eiland van niet zooveel gewicht was. Thans hoort men weer veel over een aanstaande bezetting. Generaal Miles gaat naar Santiago, niet om daar het bevel van generaal schafter over te ne men, maar om daar de vorming van een expeditie voor Porto Rico voor te bereiden. Dat bericht heeft vermoedelijk de betee- kenis van een bevestiging van een vroe ger, dat het Amerikaansche leger, als het Santiago heeft genomen, zich daar ver schansen zal, waarna de hoofdmacht Poito Rico zou gaan bezetten. Met betreküing tot dat eiland deelde de te Parijs vertoevende voorzitter der junta van Porto Rico (onafhankelijkspar tij) mede, dat de Zuid Amerikaansche republieken bevreesd zijn voor een inlij ving van dit eiland door de Vereenigde Staten en dat zij daarom de regeering te Madrid aanrieden, het eiland onafhan kelijk te verklaren. Een aardig middel om te beletten dat de Spanjaarden zich dit eiland door de Amerikanen ontnomen zien Maar Tillman, de staats secretaris der Unie, stelt de heeren gerust ten aanzien van Amerika's plannen. Na de stellige verklaringen in de door het congres aangenomen resoluties, zou het volgens Tillman kwade trouw zijn, Cuba. Porto Rico of de Philippijnen blij vend te bezetten. Zelfs het denkbeeld daaraan zou het wantrouwen van Europa wekken. Het departement van oorlog ontving uit Siboney het volgende bericht van generaal Shafter Een zeer hevig gevecht heeft van den ochtend tot zonsondergang plaats gehad. Onze troepen namen de buitenwerken van Santiago en bezetten die. Er ligt nog een strook open terrein van 3 4 mijl tusschen mijn linie en de stad. De troepen zullen tegen den ochtend verschanst zijn en morgen door de divisie van generaal Lawton versterkt worden. bonbons. En wie weet Misschien was het juist het geheim van gezien te worden en deze angstige voorzichtigheid is de liefde geweest, welke deze laatste steeds verjongd, steeds nieuw en warm gehouden hadden. Nu was het leven zoo eentonig, zoo vreedzaam, hare herinneringen verzwak ten en de toekomst scheen haar op verre na niet zoo gewenscht meerzij begreep zonder twijfel instictmatig, dat een hu welijk aan bare natuur niet beviel en dat hare officiëele verbinding met Lorenz wel tegelijk: bet einde barer liefde voor hem kon zjjn. Want in deze nren van vrede, of liever van verveling begon Matbilde na te denken zij ontieede en bestudeerde bet verleden, de menscben en zich zelve. Hare phantasie was misschien niet zoo traag en lui, als Simmonnet geloofde, Misschien wist zij wel, wat zjj deed ter wijl zij hem zoo blind gehoor/.aarad had, zonder ook slecbts daarover schijnen na te denKen. Misschien wist zij meer dingen, dan zij vermoedde. Te midden van deze zieltoestand kwam de brief van haren bruidegom. Dat bracht weder een weinig leven en vuur in haar gevoel voor hem, en. hoe aardig onderscheidde zich hot onderschrift»De markies José de Ribas" Daaraan lag iets zeldzaams, geheimzinnigs. Zij was er trotsch op, eene markieziD te worden en eene eerste rol te spelen, waar zij tot nu toe eone stomme mede speelster geweest was. Lcrenz kwam eindelijk. Maai in plaats van hem Oim den hals te vallen en te juichen, kon zij niet naiaten, hem te be schouwen en zich rekenscnap te geven van de veranderingen in zijn uitzicht. Op den dag, waarop bij markies Jozé de Ribas geworden was, had hij zich een nieuw gezicht gemaakteen echte, Spaan sche kop. Zijn lang, gelokt naar was nu kort, bijna geschoren in plaats van eenen snorrebaard, had hij een bakkebaard en ,1e kleur er van was bruiner. Hij zelf was ook grooter geworden, door dat hij schoenen met hooge hakken droeg. Voor alle anderen, behalve voor Mathilde, was hij onkenbaar geworden. Zij zeide hem lachend, dat zij hem bij eene toevallige ontmoeting op straat niet zou herkend hebben. Dat bracht hem in verrukking, want het verhoogde zijne veiligheid, hij dacht er volstrekt niet aan, dat hij Ma t bilde thans minder beviel dan de schoone Lorenz van vroeger. Zoo zalen zij bij elkaar en maakten hunne plannen. Markies de Ribas werd nog denzelfden avond aan de vrienden van Mathilde als haren bruidegom voor gesteld, waarop men reeds voorbereid was men vond hem bekoorlijk en be greep nu de deugd van het schoone meisje. En ieder der afgewezen aanbidders troostte zich nu veel gemakkelijker, want zij zei den»Dan is bet daarom, dat ik niet Brigade-generaal Bates slaagde er, na een geheelen dag vechten, te 4 uur in den namiddag in, Eleoney te bezetten. Deze troepen zullen gedurende den nacht in frontlinie van Santiago zijn. Het aantal onzer gewonden bedraagt meer dan 400. Slechts weinigen zijn gedood. Een tweede officieel telegram meldt dat de Amerikaansche troepen de Spaan sche bij Santiago teruggedreven. Het gevecht hield tot den donker* aan. De Amerikanen bemachtigden de buitenwerken van Santiago. De strijd zal waarschijnlijk met het aanbreken van den dag beslist zijn. De verliezen der Amerikanen bedragen volgens schatting 500 man aan dooden en gewonden. Yoor den verkenningsdienst gebruikten de Amerikanen vastliggende luchtballons. De Spaansche scherpschutters trachten vergeefs deze ballons te raken. Uit Siboney wordt gemeldt dat na 5 uren hardnekkig vechtens de Spanjaarden hun verschansingen in den steek lieten. De a merikanen hadden veel gewonden. De Times verneemt uit Washington dat generaal Schafter morgen het fort Morro zal aanvallen en daarna, ondersteund door de vloot, de stad zal bestormen. Na het vermeesteren van de batterij te Estella en het opvisschen van detor- pedos in den ingang tot de haven, zullen vier slagschepen de haven binnenkomen en Cervera slag aanbieden. Dat alles zal vermoedelijk Zondag plaats hebben. De rebellen houden de geheele provin cie Bulucan bezet. gezegevierd heb." Lorenz maaKte nu Jadelijk zijn huwe lijkszaken in orde. Hij moesr. immers naar de bepalingen van Simonnet luisteren die hem misschien nog van uit de ge vangenis naging en bedreigde. Alles ging zonder moeite, zijne en Mathilda's papieren waren volkomen in orde. Ge durende de toebereidsels voor de bruiloft hielt hij zich er mee bezig om aan zich en zijne bruid een tehuis te verschaffen overeenkomstig bun stand, eu vroeg daarbij op de beminnelijkste wijze zijne vrienden om raad den bankier den geld wisselaar en den generaal. H\j buurde in het kwartier der boulevard Males- herdes, in de Rue Monceaux, een hotel, dat groot genoeg was om daarin feesten te geven, kocht paarden en rijtuigen, huurde dienstboden koos fraaie meubels, die hij met echte Spaansche wissels be taalde,' die hij in Madrid voor de bank noten, van Simonnet ingewisseld had. Eindelijk had het huwelijk in de tweede heltt van Mei plaats. De couranten spraken er veel over en meldden nauw keurige bijzonderheden over de familie van den markies de Ribas in Castello, voorheen grondbezitter in Havanna Zij spraken ook zeer aardig van juf frouw Mathilde Simonnet, dochter van eene Hongaarscho vrouw en van een rijk koopman uit Frankrijk, die voor jaren in het buitenlaud gestorven was. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1