Binnenland. Landbouw. landsch overzicht" heeft er ook reeds, en zeer terecht, meermalen op gewezen dat de telegrammen van hier zoo uiterst onbetrouwbaar zijn. Om dus nieuws te hooren dat geloofwaardig is. uit Amerika, wacht ik totdat uw courant mij dat meldt. 't Is een wonderlijk iets en toch is het zoo." De Spaansche regeering heeft 26,000 man van de vorige lichtingen onder de wapens geroepen. Het eskader Camara heeft volgens be richt uit Madrid, kolen genoeg, om door het Suez-kanaal te stoomen en zal zijn reis vervolgen. Yoor de Suez kanaal maatschappij ps dit een voordeeltje van 1,300,000 francs aan kanaalgeld. Een besluit van president Mac Kinley kondigt een belangrijke uitbreiding van de blokkade der Cubaansche kust, en die van Porto Rico aan. Het Spaansche stoomschip Lopez, dat heimelijk naar West Indië was vertrok ken met een belangrijke lading munitie, wapens en levensmiddelen, werd nabij de haven van San Juan di Porto Rico door twee Amerikaansche kruisers ont dekt en achtervolgd. Ten einde te voorkomen, dat schip en lading in handen van den vijand vielen, liet de kapitein van de Lopez zijn schip op de kust stranden, waarbij de stoom ketels sprongen. Twee Spaansche oorlogsschepen kwa men te hulp, en deden de Amerikanen aftrekken. De lading van de Lopez is geborgen. De Spaansche consul te Kingston (Jamaica) ontving een telegram uit San tiago, meldende dat een Spaansch oorlogs schip het Amerikaansche vlaggeschip Brooklyn in den grond heeft geboord. Admiraal Schley en 24 man zijn daarbij omgekomen. Hetzelfde "bericht houdt in dat het mijnenstelsel te Santiago gereed is. Zoodra de Amerikanen de stad binnen trekken zal hun halve leger in de lucht vliegen. De minister van oorlog heeft het rapport over den slag bij Cavitte aan den hoogen krijgsraad gezonden In de telegrammen van admiraal Sampson wordt geen woord gerept over het verlies van de Brooklyn en den dood van admiraal Schley. Het geheele ver haal dienaangaande verdient daarom niet het minste geloof. De Eerste kamer nam Woensdag aan het ontwerp tot bevordering van officieren zij de echtgenoot van een ontslagan mis dadiger was. Nu bespiedde hy hem bij zijne aanwezigheid te Parijs en nam een nauwkeurig signalement van den man van zijn ouderdom, zgne gelaatstrekken, zijne kleeren en wist zich zelfs in Orle ans een paar laarzen te verschaffen, die den misdadiger behoord hadden. En daar Lorenz verder in de courant las, dat men in de woning van Blancbard onder de vloer de som van 3000 francs gevonden haf, schoot hem te binnen, dat Simonnet hem slechts 527000 francs van het gestolen vermogen gegeven bad Hij had alzoo op eene reis naar Orleans dat argwaanwekkande geld zelf in de woning van den gevangene verborgen, om de verdenking togen hem te versterken. Had de werkelijke medeplichtige van den moordenaar medelijden met den armen onschuldige, die voor bem boelen moest Geen oogenbükwant wat dien in 't verderf stortte, redde immeis hem zelf. Hij dacht ook; »Ik ben in het bezit van het geld, ook wanneer ik volstrekt niet naar Parijs terugkeer, waar mijn leven van den wil van Simonnet af hangt." Maar Mathilde, Mathilde, die hij zeer beminde, waaraan zijn hartstochten hem ketende, naar wier wederzien hij sterk verlangde en die spoedig voor altijd de zijne zou zijn. Simonnet wist wel, wat bij deed, hij in specialen werkkring, welke spoedig gevolgd zal worden door eene algemeene wijzigingen dat tot uitbreiding der tele foon wet. Bij dit laatste beloofde de minister van waterstaat het volgend jaar gelden te zullen aanvragen tot opneming van Leeuwalden, Delfzijl. Maastricht en Mid delburg in bet intercommunaal tele- phoonnet. Daarna kwam aan de orde het ontwerp tot wijziging der militiewei (afschaffing der plaatsvervanging.) De heer SasseD bestreed dat als lei dende tot een millitair proletariaat, terwijl het leger daardoor niet zal verbeterd worden. De heer Van der Does erkende dat bet ontwerp niet is anti-katholiek, maar hij ontwikkelde daartegen verschillende be zwaren. De heeren Regout, Van Zinnicq Berg mann en Reekers sloten zich aan bij de bekende bezwaren. De heer Rabusen, het ontwerp verde digende, verklaarde dat ook de Doopsge zinden thans geen gemoedsbezwaar meer hebben tegen bet dragen van wapenen. De beer Fennema weersprak dit, en verklaarde daarom niet te kunnen mee gaan met de aangenomen ontheffingen. Deze, eenmaal uitgebreid wordende, hadden zij ook Doopsgezinden moeten omvatten. De heer van Bonneval Faure protesteer de tegen de stellingen in den nota van den heer Van der Biesen. De beeren Van Alpben, Schim melpen- ninck nu Rutgers verdedigden liet ontwerp uit het oogpunt van staatsbelang, recht vaardigheid en billijkheid. De beer Van Ascb van Wijk verdedigde het ontwerp van een anti-revolutionnair standpunt. Uit Batavia wordt aan de N. R. Crt. geseind Een bataljon zoekt een emplacement voor een nieuwe versterking te Kroeng Kali in de XXVI moekims aan den voet der heuvels, waarop de Goudberg zich verheft, ten Oosten van Toengkoep. Als deze versterking is opgericht, zullen die van Pohfcma, Lamjong, Roempit, Tjoi-Iri en Tjot-Mantjong worden opgeheven. Viijdag (heden) gaat overste Van der Dussen met een half batab'on naar Lohong tot verdrijving van de zich aldaar op houdende volgelingen van Toekoe Oemar. Panglima Polim is van plan naar Mekka te gaan. In de Deli Crt. wordt, in verband met de gebeurtenissen op Pedir, het volgende geschreven zeide: »uwe liefde is ter mijner Deschik- king." En alles lachte hem immers toe. Lo renz, deze arme knaap uit de Pyreneeën, heette beden Markies Jozé de Ribas en tot beminde de schoonste vrouw van Parijs; die spoedig zijn echtgenoot zou wordende toekomst lag voor üem in eene rooskleurige schemering. Hij verliet alzoo Spanje tegen het einde van April en deed de reis van Madrid tot Bordeaux zonder oponthoud. Daar aangekomen rustte hy een oogen bük en hoorde toevallig, aan het open venster van zijne kamer staande, eenen couranten venter uitroepen»Nieuwe bijzonderheden over de misdaad te Batig nolles, gevangeneming van den hoofd gehuldigde," Lorenz liet zich het blad halen, ont vouwde het sidderend en vond op de eerste regel van het artikel den naam van Jagon wiens ware naam Simonnet den jongen man maar al te goed bekend was, wiens somber voorgevoel zich tegen over hem geuit bad in de woord?f >Ik heb misschien eene fout begaan, die mij het hoofd kosten zal." Het artikel was lang en daalde in bij zonderheden af. LoreDZ doorliep het met koorstachtige haasthij vreesde slechts, dat de ware naam van den sckul dige ontdekt was; maar dat was niet het ge val. Men geloofde aan den naam Jagon en van zijn verleden kende men slechts de »Als Panglima Polim zich (maar eerst) onderworpen heeft, dan zijn wij een heel eind op weg. Alle adathoofden uit de XXII moekims komen dan terug en kun nen wij daar onze troepenmacht aanzien lijk verminderen, en daar moeten wij toch langzamerhand naar toe. De trambaan komt ons hierbij ook zeer te stade. In no time kunnen langs die lijn troepen worden afgezet daar waar wij ze willen hebben. >T. Ali Baid schynt nicht im Bande te zijn met den pretendent-sultan, Polim eu Oemar, doch leeft met een paar vol gelingen dan weer eens in 't gebergte van de XXII moekims, dan weer is hij aan de Westkust. »Ook zijDe onderwerping zou ons zeer van de pas komen, vooral nu Samagani's bezetting tot het veiledene behoort. Hoe gemakkelijk of het is een gebied in be dwang te houden waar de adathoofden op onze band zijn, en met hoe weinig troepeu dat is te doen, bewijzen nu de XXV moekims, waar het met een handvol mannokes zoo rustig mogelijk is. Alle hooiden zijn daar nu terug en onderworpen het. Nantageslacht natuurlijk uitgezonderd, doen is hun gebied weer overgegaan op de Né's waaraan het ook vroeger behoorde. »Is dan Groot-Atjeb in 't reine, dan zal de Noord- en Oostkust, voor zoover dat nog noodig is, wel te dwingen zijn met eene doelmatig toegepaste scheep vaartregeling. >'t Is te hopen dat de rechter vaartuigen du in aanmaak, spoedig gereed komen. >Deze toch zijn d6 aangewezen stoomers om met vrucht daar werkzaam te zijn. De Wilhelmina hel mandoor Kassim heeft daar al heel wat diensten gepres teerd en het deed ops genoegen te lezen, dat deze residentiestoomer ruim 60 picol peper aanhaalde op de Telaga Moekoe rivier (eigenlijk Radja Toewa rivier.) „Het actief optreden op dé verschillende rivieren en kreeken, waar onze stoomsloe pen en kleine stoomers kunnen kom;n, wet kt zoo goed in 't algemeen belang Een middel tegen de duizendpooten, de vernielers van boonen en andere zaden. Hierover schrijft P. B. in het jongste nommer van het Ned. Landbouwersolad op gezag van de Practisobo Rathgeber het volgende Het geslacht der duizeudpooten leef- vooral in besloten tuinen en warme kas sen, waar het onder mos en warme vocht tige steenen een verblijf zoekt. Dikwijls is het waargenomen, dat dit ontuig een groote plaag voor tuiDen is, waar het in korten tijd jonge planten in potten of de kiemende boonen en eiwten verwoest. Als een krachtig middbl tot verdelging, reizen naar Afrika, dia hij reeds onder dien naam bad ondernomen. Lorenz begreep dat Simonnet de tweede helft van zijn leven had prijs gegeven, om de eerste te redden en dat zijn be staan te Weenen en zyne betrekkingen tot Mathilde begraven waren voor altijd. En Mathilde zelve wist niet, dat haar vader schuldig ot gevangen genomen was, daar zij den naam Jagon nooit gehooid en de expediteur bet steeds zoo ingericht Dad, dat zij in de zaken harer erfenis slechts dan naar Dr. Lavril gegaan was als de beer Jagon niet in de kanselarij was. Alles was nu in orde en Lorenz ijlde naar Parijs, logeerde in het »Grand Ho tel" met al zijne nieuwe titels, meldde Mathilde in een brief zijne aankomst te Parijs en verzocht haar, den Markies Joze de Ribas te ontvangen. Zoo begon dan het nieuwe eu geluk kige leven van dit jongmensch, welk leven eene mengeling is van schoonheid, tjdellieid. luiheid, zimnelijkheid vlugheid in gezelschappen, gevoelloosheid, lafheid en onbedachtzaamheid, list, sluwheid, zelfvertrouwen en eene prachtige uiterlijke verschijning. Wordt vervolgd.) moet in de eerste plaats liet vangen gs noemd worden, omdat het bezigen van chemische stoffen de planten zou kunnen schaden. Foor het vangen graaft men eenige bloempotten in den grond, waarin men stukken van koolrapen of aardappelen legt, die met een dunne laag mos bedekt worden. Reeds denzelfden dag zullen de plaaggeesten het nvs opzoeken, waaiop zij dan met kokend water gemaukelijk gedood kunner. worden. Als dit middel niet gedurig baihaald wordt, komt meo het kwaad niet te boven. Een ander middel is het bezigen van fijne zwarte peper, waarmede men de planten en de zaden bestrooit, die dan I van duizendpooten en andere scbadelpe insecten geen nadeel zullen ondervinden,! Iemand, wiens tuin nog al laag lag, verhaalde mij, dat zijn grond zoo zeer met duizendpooten bezet was, dat bij elke steek met de spade, duizenden voor den dag kwamen. Boonen en plantuien wei- f den vooitdurend vernietigd. Andere groenten bleven vry. Verleden jaar ontdekte bij, dat op liet gedeelte van den tuiD, waar koolsoorten stonden, de bladeren nabij den grond, aan den achterkant, geheel met duizendpooten waion bezet, terwijl er in den grond slechts weinigeD gevonden werden. Door dit ver schijnsel voorgelicht, beraamde hij het volgende vernietigingsplan In den herfst spreidde bij alle kool bladeren, die bij krijgen kon, over den j tuin uit. Bij sterke vorst lilde hij die bladeren op en ontdekte dat zijn ver wachting verwezenlijkt was. De bladeren I waren geheel met duizendpooten bezet, die dan gemakkelijk gedood konaan wor den. De insecten, die er vtaren afge vallen, en andere achterblijvers verstijfden spoedig door de strenge koude. Om echter zeker te zijn, dat er geen vijand zou overblijven, besproeide hij den grond met water, dat spoedig in ijs veranderde. Ten- j gevolge van een en ander kan hij zeggen dat zijn tuin du vrij van de lastige dui zendpooten is. De Vlashandel. Men schrift uit Zeeuwsch Vlaanderen aan de Tel. Ofschoon de vlashandel in deze streken I op verre na niet meer is als vóór 25 jaar, toch valt er eenige verbetering op te merken. Al het vlas, behoudens een paar par tijen, waarvoor de eigenaars een te hoogen prys in 't hoofd hadden of die van te slechte kwaliteit zijn waren mee I St. Jan (25 Juni) aan Belgische koop lieden verkocht. De handel ging dit jaar niet alleen levendiger maar er werden ook betere prijzen besteed. Voor vlas van gewone kwaliteit werd 50 a 75 frank per gemot (44,56 Are) meer geboden dan verleden jaar, zoodat vele boeren, die door de slechte markten der twee laatste jaren en de betere graanpiyzen dit jaar geen vlas uitgezaaid hebben, teeds spijt ge voelen. Fan goed vlas kon men van 300 lot 375 frack per gemet maken. In het westelijk gedeelte vooral in de omstreken van IJzendijke en Biervliet vindt men groote en goede partijen vlas liggen doch in het oostelijk gedeelte is het aantal gemeten belangrijk miDder dan het vorige jaar. Het vlas uit deze streken wordt meer- endeels opgekocht voor de Gentsche fabrieken. Toch zijn er ook enkele landbouwers die hun vlas niet verkoopen maar het na de noodige bewerkingen in de schuur bergen om des winters als er geen werk op veld en akker is de ar beiders bezig te houden met vlaszwin- gelen. Inkomende rechten op suikerbieten. Men scbrpft uit Zeeland aan de Tel: De wet, waarbij van iedeie 1000 K. G. bieten, die ingevoerd worden, een frank inkomende rechten zal geheven worden, treedt op 1 Julia. s. in België in werking en zal natuurlijk weer ten slotte voor vele landbouwers, die tol heden in ods gewest met Belgische fabrikanten het voordeeiigst konden contracteeren bezwa rend werken.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2