No. 1235. Zaterdag 2 1898. I4e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS, wnsciii: COLHANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Amerkanen hebben werkelijk tegen spoed, maar toch is het een feit dat men snel Santiago nadert, en dat de Span jaarden zich daarheen terugtrekken. Een ernstige poging om den vijand tegen te houden, is door hen niet beproefd wel is op vele plaatsen getracht den Ameri kanen afbrenk te doen, iets waarin men vrijwel geslaagd is, want menige afdee- ling Amerikaansche troepen heeft veel In een officieel rapport werd medege deeld, dat een Amerikaansche afdeeling in een hinderlaag was gevallen, en om streeks 100 man verloren had. Het blijkt dat dit het ongeluk der Rough Riders was. Deze vrijwilligers waren, wijl hun paarden nog niet waren aangekomen, te voet. Zij marcheerden vrij achteloos, toen aan alle kanten het vijandelijk vuur werd afgegeven. De eerste indruk van dezen vuurdoop was treurig. Maar toch slaagde de bevelhebber er in zijn manschappen, die vluchtten, weer bijeen te brengen en te bewegen stand te houden. Dit gebeurde en zelfs de Spanjaarden brachten hulde aan den moed der jonge krijgslieden. Tot de 22 dooden behooren twee kapi teins en een luitenant. Maar nog erger dan deze verliezen is, dat de wegen slecht zijn en nauwelijks voldoende voor het vervoer van krijgs voorraad en leeftocht. Voor het belege ringsgeschut, dat niet zeer gemakelijkte lossen is, zijn de wegen onbruikbaar. Een officieel bericht uit Daquirï meldt dat een vijf honderdtal muilezels ontscheept »Nooit" >Het is goed. Gij kunt gaan." Maar zij ging niet. Zij vroeg met veel drift »Is mijn man nog gevangen?" Ja." Voor men haar terughouden kon, stortte zij zich op Jagon, schudde zijns beide armen keek hem stijf aan en zeide »Zeg toch, dat mijn man uw mede plichtige is." >Dat kan niet waar zijn, mijr lieve vrouw, om de eenvoudige ieden, dat ik zelfs onschuldig ben." »0 neen Gij zjjt schuldig zeide zij driftig, zonder hem los te laten. De rechter was hun genaderd. »En waarom meent gjj, dat ik schuldig ben »Alles!" riep zij, zonder te aarzelen »Gy hebt op mij denzelfden indruk ge maakt als op de juffrouw, en als ik van den moord hoorde, dacht ik aan u. Had ik u maar weten te vinden." »Dan zou men uwe echtgenoot des te eerder als mijn medeplichtige gevangen genomen hebben" zeide Jagon, »daar ik toch, zooals het schijnt, volstrekt een medeplichtige moet hebben." is, maar dat deze dieren nog altijd daar zijn. Men maakt met een trein met de noodige bemanning gereed voor het ver voer van levensmiddelen. De ontscheepte manschappen hebben voor vijf dagen mondvoorraadzij hebben echter voor tien dagen provisie noodig als voorzorg tegen een plotselinge beweging. Over de pogingen om de uit het Noor den aanrukkende legermacht onder gene raal Pando tegen te houden, is heden geen nieuws. Over het algemeen is er goede samen werking met de Cubanen, wier gelederen de laatste dagen voortdurend sterker worden. t Was wel een vreemd bericht, dat de opstanpelingen op de Philippijnen in eens een üuitsch protectoraat boven een Amerikaausch kozen. Want Duitschland had al zeer weinig gedaan tot verbetering van den toestand, terwijl de Amerikanen Aguinaldo uit diens ballingschap hadden teruggeroepen en de middelen hadden verschaft voor de overwinningen der laatste weken. Maar nadere berichten doen vermoeden, dat het hier een misverstand in het spel is. Niet de opstandelingen maar de te Manilla vertoevende Spanjaarden gingen op Duitsche bescherming rekenen en daaraan was het zeker toe te schrijven, dat de stad nog niet heeft gecapituleerd. Zonder de aanwezigheid van een Duitsch eskader zou dat reeds lang zijn geschied, en men vreest nu dat het uitstel ten gevolge zal hebben, dat de stad door de opstandelingen, in plaats van door de Amerikanen, zal worden bezet, waarvan een groot bloedblad wordt verwacht. »En gij hebt er ook een En wel hem die mij op den hoek der straten opge wacht en mij den sleutel ontstolen heeft. Men zegt, dat het mijn man geweest is. Gij weet echter zeer goed, dat het niet waar is. Het was een andere, dien gij niet verraden wilt, opdat mijn man in 't ongeluk komt. O, dat is verschrikkelijk >Het wijf is gek," zeide Jagon, zich van haar losmakende. ►Gekknarste zij. »Gij allen wilt mü gek maken 1" De ongelukkige werd op een teeken des rechters weggevoerd. Na haar werd Jo seph Blanchard binnengeleid. De beide beschuldigden verklaarden, elkander nidt te kennen, noen gezien te hebben. En toch," zeid6 de heer Beaudin tot Blanchard, beweert men, u in den nacht van de misdaad samen gezien te hebben." »Ik weet het," zeide de vroegere mis dadiger. >Maar men heeit zich bedrogen." »Één getuige kon zicb bedriegen, maar een tweede?" »Een tweede ?"j zeide Blanchard ver wonderd. Jagon luisterde. »Ja. Een agent van Orleans verklaart, dat hy voor eenige dagen een man in uwe woning heeft zien sluipen,, die spre kend op dezen beer Jagon geleek." De heer Jagon lachte luido. »Ik ben werkelijk ongelukkig," riep bij vrooljjk. »Ik ook," zeide Blanchard zeer treurig, Dat men hoop bouwt op Duitschland, is anders geen wonder, want het eska der, dat deze neutrale mogendheid daar heeft saamgetrokken, is nu al sterker dan het Amerikaansche De berichten over den feitelijken toe stand bleven hoogst ernstig, ook de offi cieels Spaansche. Generaal Augustin seint dat het aantal opstandelingen steeds toeneemt, en dat er veel desertie plaats heeft. Ook zijn er 1000 zieken en 200 gewonden onder de bezetting. Het aan tal opstandelingen werd door hem op 10,000 geschat. Verder bericht de bevelhebber, dat Aguinaldo hem gesommeerd heeft de stad over te geven, maar dat hij dit voorstel met verontwaardiging afwees. Hij zal vechten tot het uiterste. Een tweede bericht uit Spaansche bron meldt dat het uiterste nabij en dé toe stand onhoudbaar is. Ook generaal Tempa had zich met ongeveer 1000 soldaten overgegeven, zoodat het aantal gevange nen nu al meer dan 6000 bedraagt. Het heet, dat de Spanjaarden de voor stad Malate in brand zullen steken, om het terrein voor de verdediging van de stad vrij te makenduizenden boomen zijn bij de citadel gekapt, maar de bota nische tuin is gespaard. Terstond na de aankomst der Amerikaansche troepen zullen de Spaansche zich binnen de cita del terugtrekken, maar men gelooft dat dan onmiddellijk de capitulatie volgt. Maar wanneer komen de troepen Alleen op Mindanao en de Viscayas moeten de opstandelingen verslagen zijn. Maar dit geeft weinig baat. Van Cuba is er niet veel nieuws. De »Maar," riep de heer Beaudin leven dig, »ziet gij dan niet, dat alles u als schuldigen aanklaagt Bekent toch, be kent toch eindelijk 1" »Hoe gaarne ik ook wil, heer rechter, kan ik u toch niet dienen," zeide Jagon ironisch. Blanchard zweeg. Zij werden beide naai de gevangenis teruggebracht. De rechter had echter de overtuiging gekregen, dat men de twee moordenaars van de boulerard Bessiérea in handen hadden eigenlijken aanlegger der mis daad en zijn werktuig. HOOFDSTUK XXXIII, Op de vleugels van 't verlangen. Terwijl dit in Parijs voorviel, reisde Lorenz, overeenkomstig de instructie van Simonnet, naar Spanje. Hoezeer de scheiding van Mathilde hem ook kwelde, zoo hielpen de verstrooiin gen zijner rol hem toch over deze schei ding heen. In den vroegen morgen schreef hij minnebrieven aan Matbilde, wel is waar met zorgvuldige overweging zy oer woorden, zoodat geen enkele er van aan een on geroepen lezer hunne geheime samen komsten in Parijs verraden kon. Dank Spanjaarden beweren dat de Amerikanen voor Sevilla zijn geslagen, enopBaiquiri terugtrokken, waar zij onder bescher ming van de Amerikaansche oorlogsche pen kampeeren. Maar generaal Shatter seint dat men goed vordert en dat Maandagmiddag een Spaansche stelling, nog geen 3 mijl van Santiago, door zijn troepen werd bezet. Nieuwe versterkingen waren door de Yale aangebracht. 't Verwonderde ons wij moeten het erkennen, schrijft de Zw. Ct. dat wij in den laatsten tijd van onzen correspon dent in Amerika niets vernamen over den oorlog. In een thans ontvangen schriiven geeft hij ons rekenschap van zijn stilzwijgen. Wij meenen dit ten deele bij onze lezers te moeten overbren gen. 't Luidt aldus: Ik zou heel wat over den oorlog kun nen schrijven omtrent hetgeen ik er van in de Amerikaansche couranten lees, maar dan zou ik meeqtal den volgenden dag weer moeten uitkrassen wat ik gisteren schreef. De dagbladen zijn hier zoo uiter mate sensationeel en de Yankees, niet tegenstaande hun aangeboren wantrou- wigen aard, zoo onbegrijpelijk lichtgeloo- vig als het betreft overwinningen op de Spaansche vloot, dat ze geen mouwen genoeg aan al hun jassen hebben, om er de leugens op te spellen die de couran ten dagelijks verspreiden. Het is dus voor mij een onbegonnen werk om u wat over den oorlog te schrijven, en weet ik zeker dat de dingen, die in de dagbla den worden vermeld, waarheid bevatten, dan is het nieuws reeds oud als het u zou bereiken. Uw schrijven van „buiten- zij zijnen leermeester, kon hjj de hoogste liefde met de onziebtigste wijshand ver eenigen. Nadat hij deze brieven geeïgend had, las Lorenz herhaadelijk de dokumenteu en aanteekeningen van Simonnet door, om ze van buiten te leeren. Den namid dag en avond bracht hij in gesloten krin gen door, waarin hjj onder den naam van Markies Jozé de Ribas opgetreden was Zijne gezamelijke legitimaties waren alle zoodanig geloofwaardig, 6n zijn rol dus niet zwaar te spelen. De werkelijke jonge markies was in Afrika op een eenzame plaats in de armen var. Simonnet gestorven. Deze had zich van zijne pa pieren meester gemaakt en den dood van het in de aarde gestopte jongemensch ver zwegen. En daar deze sedert zijne jeugd in vreemde werelddeelen gereisd en ge leefd had, was hij zijnen Europeescheq bloedverwanten vreemd gebleven en zij namen den nieuwen Jozé gretig voor lang vergeten jongeling aan. Op zekeren dag las Lorenz de gevan geneming van Blanchard in de courant. Het had de nauwkeurige beschrijving van den gevangene, en Lorenz zag daarin de sluwe berekening van Simonnet, waar mede deze het masker van Lorenz in in dien noodlottigen nacht van den moord samengesteld had. Simonnet had, bij het ontwerpen van zyn plan, voor alles de gewoonten der dienstmeid bestudeerd en uitgestrooid, dat

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1