Binnenland. Landbouw. Aechtszaken. Gemengd Nieuws. - Maar meer dan een vermoeden is dit niet. In elk geval is thans de groote strijd aangevangen. Velen hechten groot gewicht aan de sterke overmacht der Amerikanen, die 16000 man beschikbaar hebben, tegen nog geen 8000 Spanjaarden. Maar in den regel zal de verdediger eener ver sterkte plaats, het wel met veel minder mannetjes afkunnen dan de aanvaller. Uit Palermo wordt geseind, dat het eskader Camara gezien is op weg naar Suez. De republieken van de Zuidelijke en de middelstaten willen een conferentie beleggen, in verband met den oorlog tegen Spanje en de tusschenkomst op Cuba. Men is nl. bevreesd tegen een uitbreiding van het Amerikaansch gezag over landen, waar Spaansch de algemeen verspreide taal is. Men verwacht te Madrid bij de sluiting van de zitting der Cortes een demon stratie van de republikeinen. Dezer dagen verscheen in Catalonië een manifest, waarin werd aangedrongen op het sluiten van vrede, daar de oorlog het land uitputte en niets dan ellende bracht. Het blijkt dat dit manifeest weid ingegeven door den vreeselijken toestand welke daar heerscht, 17.000 arbeiders hebben geen werk, en men gelooft dat de meeste fabrieken over eenige weken zullen moeten sluiten. Pedir. De correspondent der N. R. Crt. te Batavia seinde onder dagteokening van Donderdag «Het. veertiende bataljon gaat naar Pa- dang Tidji. Twee bataljons gaan naar Koeala Gigieng. Het aanloggen van een weg naar Paaang Tidji wordt met kracht doorgezet. Zaterdag werd een gioote tocht naar Eodioeng ondernomen." Het blad teekende hierby het volgende aan Padang Tidji ligt bij en ten oosten van de waterscheiding tusschen Groot-Atjeh 6D het Pedirsche. Er kan dus verwacht worden, dar er spoedig een goede com municatieweg tusschen Selimoen en Segli zal zijn tot stand gebracht. Koeala Gigieng ligt op 6 kilometer ten oosten van Segli en de Endjoeng-rivier heeft haar koeala weder 8 kilometer ooste lij Ker. Het staatje Endjoeng behoort tot de federatie van Pedir. Ten oosten wordt het begrensd door een heuvelrug, die tot aan zee voortloopt. De 30 kilometers Pardon mijnheer." zeide Jagon zeer rustig. »Sedert eenige minuten vreesde ik te begrijpen, wat in uwen geest de bovenhand heeft. Wilt gij mij misschien trachten te bewijzen, dat ik aan den moord van kapitein Guérin heb deelge nomen »Zeker wil ik dat," hernam de r, chter. »Gij hebt mij van deze aanklacht niets medegedeeld." »Ik rekende er op, dat uwe scherp zinnigheid haar vermoeden zou uit alles, wat u gistereu wedervaren is." >0, mijnheer, deze aanklacht is zoo onverwacht, dat ik mij om uwent wille daarin meen te moeten bedriegen." Gij ziet echter, dat uw vermoeden juist is," zeide de heer Beaudin even rustig en ironisch als de gevangene. I<c ga intusschen voort. Nadat de kapitein zich verwijderd had, verlaat gjj op bet gewone uur de kanselary en En zijt waarschijnlijk naar buis gegaan. Daarvoor zal de portier misschien inlich tingen kunnen geven. «En zjjt toen waarschijnlijk te bed ge gaan." »Niet waarschijnlijk^ heer rechter maar zeker." «Wij zullen zier., of dit werkelijk zoo zeker is." Hij schelde en gaf den binnentreden- den gerechtsdienaar nieuw bevelen. diepe zoogenaamde Pedirsche vlakte ein digt daar, want meer oostelijk ir Panteh Radja is de vlakte kuststrook slechts een paar kilometers breed. PRIJSVRAAG VEEVERLOSKLNDE. De »Yereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier vraagt eene beknopte handleiding, waaruit de veehouder zal kunnen leeren lo welke maatregelen hij kan nemen, om het veelvuldig voorkomen van moeie- ljjke verlossingen of van verwerpen der kalveren in zijnen veestapel te vermijden 2o hoe hij vóór, tijdens en na eene verlossing heeft te handelen, ten einde de bereikbare zekerheid te hebben, dat deze zonder DadeeÜge gevolgen zal plaats hebbeit, en wat hij daarbij zal kunnen doen, om mogelijke gevaarlijke besmet ting of verwonding van moederdier en vrucht te voorkomen, of om de gezond heid van beide te bevorderen 3o hoe hij kan beoordeelen, of de vrucht eene normale dan wel eene abnormale ligging heeft, en hoe hij ook, bij vel schillende abnormale liggingen, eene goede verlossing zal kunnen bewerkstelligen. Voor deze prijsvraag wordteen bedrag van 100 beschikbaar gesteld. De al of niet toekenning behoudt het bestuur zich voor. Antwoorden wordeD ingewacht vóór 1 Mei 1899, bij den secretaris der Vereeni- ging, den beer W. Teegs, te Alkmaar. Zij moeten geschreven zijn in de Neder landscbe taal, met een andere band dan die van den inzender, niet onderteekend worden eu voorzien zijn van een ken merk, dat zich ook bevindt op een be geleidend, verzegeld couvert, bevattende den naam van den inzender. M. Ci. AXEL, den 28 Juni 1898. Bij kon. besluit is toestemming verleend aan J. Barendregt Az., burgemeester dei- gemeente Zaamslag, om tot 1 Nov. te Ter Neuzen te wonen. Voor het beioep naar de Gerefor meerde kerk A. te Zaamslag, is door Ds. G. J. van der Vegt te Haren bedankt. Bij Kon. besluit is met ingang van 10 Juli a. s. herbenoemd tot burgemeester van Ossenisse, de heer J. F. Rosseei. Bij de herstemming voor een lid van den raad te Stoppeldijk, werd gekozen de heer J. C. de Wit met 78 stemmen. De beer P. A Vereecken behaalde er 62. HOOFDSTUK XXXVII. Oog in oog. De nieuwe getuige, die spoedig daarop binnentrad, was een marqueur van het café der Avenue Clichy. Hem had men het eerste signalement van Jagon te danken. Hij herkende hem ook terstond en merkte alleen op, dat de beschuldigde in den nacht van den moord eene bruine overjas gedragen had. Men haalde den overjas voor den dag, die men in de woning van Jagon gevonden had, en de getuige hei kende ook deze. Nadat de getuige zich verwijderd had, maakte de heer Beaudin den beschul digde op het gewicht van dit getuigenis opmerkzaam, daar zich in deze overjas de olievlek en de veer bevonden, die met olie bestreken was. «Mijn God," zeide Jagon zeer rustie, «misschien heb ik de sleutel myner kamer met olie bestreken." «Herrinnert gij u dat «Waarachtig, neen. Denkt meD aan zulke zaken Dat is een gebrek van 't verhoor. De rechters verlangen van den beschuldigde en de getuigen en ver bazend sterk geheugen. «Ik verzoek u mij uwe philosophische opmerkingen te besparen en mij in den loop van den ngcht van den 24 25sten te volgen. De misdaad komt nu tol uit voering. Gij wendt u met uwe medeplich- Arrondissement* Rechtbank te Middelburg Zitting van 28 Juni 1898. V. M. T. v. d. A., 41 j., te Westdorpe is wegens beleediging vrijgesproken. M. C. G., 21 j., arbeidster te Westdorpe, is wegens beleediging vrijgesproken. J. F. V., 65 j., landbouwer te Overslag, is wegens eenvoudige beleediging van een ambtenaar vrijgespioken. Te Arnhem is een 18 jarig meisje ver dwenen, zonder men er in geslaagd is te ontdekken waar zij zich bevindt. Zij vroeg aan bare ouders toestemming om voor een dag of acht hare elders wo nende familie te bezoeken en kreeg dat verlof. Omdat tegelijkertijd met het meisje een gehuwd man, tevens vader, Arnhem verliet en het publiek gerucht beide zaken met elkaar in verband bracht werd een onder zoek ingesteld. Het meisje is niet bij de familie aangekomen en haar vermoedelijk ontvoeder is ook zoek. Een eierenkoopman te 's Gravenland ontving van een leverancier, volgens be stelling, tegen rembouis eene mand met eieren. Bij het uitpakken bleek echter dat er, in plaats van 1900, slechts 400 boven in waren terwyl de mand overigens met steenen was gevuld. De politie is met het geval in keDnis gesteld. Te Utrecht werden sedert een paar dagen twee 13 jarigen knapen vermist, wier ouders, zooals zich laat denkeQ daarover in de grootste ongerustheid ver keerden. Zondagmiddag kregen zij echter van de politie bericht, dat beide jongens tereent wa en er aan het hoofdbureau konden worden afgehaald. Zij waren na- meljjk, na heimelijk de ouderljjke woning te hebben verlaten, naar Leiden geloopen, waar zg hadden getracht voor den zee dienst te worden aangenomen. Toen dit natuurlijk mislukte, hadden zij geen raad meer geweten en waren zij der polihe in nandeu gevallen, die hen naar hun woon plaats had teruggebracht. Zooals zg ver klaarden, had het hun op de reis naar Leiden aan niets ontbroken en waren zg maar «eumaal door een boer, waar zg om nachtverblijf hadden gevraagd, wegge zonden. Zaterdagmiddag bracht de Sultan van Siak een bezoek aan de weezenin- richting te Neerbosch. Alle schoolkinderen waren met hunne onderwijzers in de school tigen naar de boulevard Bessiéres AchHet schgnt alzoo, dat ik wer kelijk eeDe medeplichtige heb," hernam Jagon. ■Zeker, en gij zult spoedig tegenover hem staan." «Ik geloof, hoer rechter," glimlachte Jagon beleefd, «dat hij en ik voor de eerste maal aan elkaar voorgesteld worden. Maar, pardon 1 Ik zal u niet meer in de rede vallen." Voor het huis aangekomen," vervolg de de heer Beaudin, «opent gij de buis deur met de sleutel, dien uw medeplich tige u overgegeven heeft. Gij tieedt binnen, en daar gij het zand niet wilt laten knarzen, gaat gij over de oloem- bedden. Uwe voetstappen zijn daar nog aanwezig. En de klonsters aarde onder uwen schoorsteen zijn uit de bloembedden van den tuin afkomstig, zooals men mij juist meldt. Gij komt nu in bet huis en dringt in de kamer, die gy den vorigen dag nauwkeurig bestudeerd hebtde kapitein slaapt. Gij ontsluit zijnen hals met uwe krachtige handen, gij drukt hem samen en hg blaast den laatsten adem uitA propos, toon toch uwe handen." Jagon strekt met het beminnelijkste gezicht zijne handen voor den rechter uit, die ze lang beschouwt en zegt «Dat. zijn dezelfde handen, die onze doklei beschreven heefthij zal ze overi gens zelf nauwkeurig bezien. Ik deel u mede, dat men de indrukken dezer banden lokalen. Buiten op de plaats gaven da muzikanten eenige nummers ten beste en bij de komsl van den Sultan in de kerk werd hem een welkomstlied toegezongen. Ook de werkplaatsen werden met blijkbaar genoegen bezichtigd. De vorst vertoefde nog eenigen tijd ten huize van den heer van 't Lindenhout, waar hij zijn verlangen te kennen gaf eenige photographieën van de inrichting te mogen bezitten. Voor zijn vertrek, or.der toejuiching der schare weeskinderen, werd nog een photogra phische opname van hem gedaan en stelde hij den directeur 150 ter hand voor zyue weezen. Nieuw licht. Te Breukelen is een proef genomen met een nieuwe wijze van straatverlichting, die a1 gemeen zeer voldoet en Goor bevoegde beoordeelaars het mooiste gasgloeilicht wordt genoemd, dat zich denken laat. De exploitatie van deze soort van ver lichting, uitgevonden door den heer A. J. van Vriesland te Amsterdam is in handen van een consortium, waarvan de heer mr A. H. van Nierop te Hilversum, president is. Het gas, waarmede de verlichting plaats heeft, wordt bereid uit dampskringslucht en gasoline of soortgelijke koolwaterstoffen, wier dampen reeds bij nul graden een aan merkelijk spanning bezitten. Het is vrij van giftige bestanddeelen, van zwavel en ammoniak, en is, op zich zelf, volkomen onontplotbaar. Het bezit eeu eigenaardigen reuk zoodat lekken in zijn geleidingen makkelijk be speurd worden. Het is geschikt tot verwarming met gas komforen, tot verlichting met vleermuis Aigand en vooral gloeilicht-branders, en tot L6t voeden van gasmotoren. In een aantal gemeenten is concessie gevraagd om dit gas te exDloiteeren, waar toe een groote Nederlandsche maatschappij zal worden geconstitueerd. In Zeeland voorAardenburg Axel, Brouwerschaven Domburg, Sas van Gent en Sluis. Het consortium stelt zich voor het licht in de huizen te leveren tegen 1 cent per brander en per uur door gebruikmaking van muntgasmeters. Een arbeider aan de spoorljjn Alk maar— Hoor* sprong van eeu zandtrein een zjjner armen werd geheel afgesneden. Een practische wenk. Dezer dagen werd op den Rjjswgkschen weg iemand door een wielrijder aangereden. Hij begat zich daarop naar het bureau van Het Vad., niet om zich te beklagen, want hg be zeerde zich niet en de wielrijder steeg aan den hals van het slachtoffer nauw keurig gemeten heeft." «Dat was zeer bekwaam, heer rechter," zeide Jagon, «en ik twyfel er niet aan dat gij, dank zij al deze voorzorgsmaat regelen den schuldige vinden zult. Ik wensch dit vurig, daar ik voor den zaligen kapitein Guérin de urootste sym patic koesterde." Gij hebt hem die bewezen," zeide de rechter hem in gezicht ziende. Gij houdt mij alzoo werkelijk voor den moordenaar zeide de expediteur, zoDder verwarring. Ik ben er van overtuigd," zeide de heer Beaudin. «Ik voor mij hoop, dat de Jury uwe meening niet deelen zal." «Dat zou mij verwonderen. Ik geloof dat zij, evenmin als ik, een offer uwer bekwaamheid worden zal. Nu is er rechter niet van de Jury sprake. Het getuigenverhoor is geëindigd nu komen de medeplichtigen." En hij liet juffrouw Blanchard binnen komen. Zij verscheen met onrustigen verschrik ten blik. «Herkent gy dezen man vroeg de rechter baar. >Ja. Hjj is het, die in het huis geko men is op den dag, waarop ik mij niet de juffrouw alleen bevond. Gij hebt hem vroeger nooit gezien (Wordt vtrvolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2