No. 1234. Woensdag 29 Juni 1898. I4e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAl\, AXEL. Buitenlaud. 40 feuilleton. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor BiLflit 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over het landingsleger op Cuba zijn er twee berichten uit Amerikaansche bron, afgezonden 7an de vloot voor Jiragua, een kustplaats waarschijnlijk even ten Oosten van Santiago. Het eerste bericht is voor de Amerikanen weinig hoopvol. De troepen waren uitgeput door de lange marschen en de groote hitte, en de ver zorging van den troep liet veel te wen- schen. Wel lagen er voor de kust Ame rikaansche transportschepen, maar deze konden noch de rest van het leger, noch voedsel aan wal brengen. Het tweede telegram, dat den volgen den dag van de persboot verzonden werd, hield in dat de troepen waren genaderd tot de rand van de hoogvlakte, welke de haven van Santiago omringt. Jiragua was door de Amerikanen bezet. Een ernstig gevecht was nog niet ge leverd, daar de Spanjaarden steeds terug trokken. Ook in een telegram van admiraal Sampson wordt gemeld, dat er geen ernstig gevecht werd geleverd. Nog wordt uit Baiquiri gemeld, dat de ontscheping van muilezels en levensmid delen heeft plaats gehad. Te Madrid verblijd men zich weer met berichten, dat het Amerikaansche leger door de gele koorts wordt geteisterd. Dat officieel in den Spaanschen senaat is medegedeeld, dat het eskader Camara naar de Philippijnen gaat, klinkt vreemd, omdat tot dusver door een groote geheim zinnigheid is getracht de bestemming der Spaansche eskaders geheim te houden. Men houde echter in het oog dat de Toen hij met deD beschuldigde alleen was, zeide bjj »Gjj ziet, dat uw bezoek op de boule vard Bessières, dat gij overigens zelf be kent, nu wettig bewezen is. Dit is bet uitgangspunt der handelingen tegen u Zonder mij tot uw verleden te bepalen, bij de betrekkingen, waarin gjj tot kapi tein Guérin stondt en bij uwe kennis van ai zjjne zaken, ga ik dadelijk tot uwe handelingen over. Gjj begaatt ualzooop den dag, die de misdaad voorafging naar het huis, waar de moord gepleegd is, en onderzocht het van boven tot beneden. »Pardon, heer rechter," zeide Jagon, »niets bewijst dat ik het huis onderzocht heb, en ik zou het dan ook kunnen ont kennen. Ik geet daarentegen toe, dat uw vermoeden juist is. Ik heb alles beschouwd alles bestudeerd, de grootte der kamer, bun onderling verband voor ik in den tuin terugkeerde, heb ik zelfs zonder dat men het bemerkte, eenen blik in de eet zaal der onderste verdieping en in de keu ken geworpen. En weliswaar om de zeer natuurlijke reden, dat ik mij van de be woonbaarheid van bet huis overtuigen wilde, daar ik het, zooals ik reeds gis teren vermeldde, huren wou." weg naar de Indischen Oceaan een plat getreden weg is en het eskader dus elk oogenblik moet worden gezien, en in ieder geval bij het Suez-kanaal zou wor den gesignaleerd. De officieele mededeel zaamheid is dus zeer natuurlijk, omdat geheimhouding niet mogelijk is. Te Washington maakt men alweer plannen in verband met de reis van dit eskader. Zoodra de Spaansche schepen het Suez- kanaal door zijn, zal een sterk Ameri- kaansch eskader naar Europa vertrekken, om de Spaansche Middellandsche zeeha havens, welke aldan onbeschermd zijn, te beschieten. Onmogelijk is dit natuurlijk niet Er ligt nu een oorlogsvloot van omstreeks 36 Amerikaansche schepen in de buurt van Santiago en als men daar de snelste stoomers uitkiest, dan kan men over 14 dagen een aanval wagen. Maar wij ach ten het meer waarschijnlijk, dat het doel van het bericht is te Madrid vrees te wekken, en daardoor de regeering te be wegen het eskader terug te roepen, voor dit het kanaal van Suez door is. Generaal Blanco seint, dat de aanval van 300 Amerikanen op Lyboneij en het Kamp van generaal Rabon werden afge slagen. De vijand trok terug met achter lating van 3 dooden, munitie enz. Twee Amerikaansche booten beschoten, zonder succes, Casilda. Van de persboot wordt gemeld, dat lOoO Amerikanen een aanval deden op 2000 Spanjaarden, die in het houtgewas, 5 mijlen van Santiago zaten. Zij dreven de Spanjaarden, die 13 dooden en 50 gewonden hadden, naar de stad terug. »Toegegeven. Waarom zeidet de juffrouw dan niet, wie gjj waart en wat gij daar zocht?" »Als ik haar dat gezegd had, zou ik het vertrouwen van den kapitein verra den hebben, die mjj een diep stilzwijgen aanbevolen had hij wilde zijne dochter den volgenden dag verrassen." »Goed. Ik begrjjp deze bescheidenheid tegenover de juffiouw. Waarom dan zoo veel voorzorgsmaatregelen tegenover de andere menschen, die gij op een dwaal spoor hebt trachten te brengen. »Maar in dit opzicht, heb ik mjj waar achtig niet verborgen of voorzoigsmaat regelen gebruikt." «Werkelijk niet? Voor alles kwaamt gij niet te voet, maar in een rijtuig, wel ker gordijnen gij alle neerliet, opdat geen bewoner van Batignolles uw gezicht be merkte «Ik heb de gordijnen laten zakken, om dat het mij anders te koud was en als ik een rijtuig nam, dan was het, omdat ik baast had." »Glj badt haast. Maar in plaats van u direct naar het huis van den kapitein te begeven, deedt gij nog te voet eene wandeling buiten de barrière. »Dat is eene dwaling." «Gij loochent alzoo, tot uwen koetsier gezegd te hebben «Ik zend u hier terug omdat de rijtuigen tot voor de barrière te veel kosten en omdat ik nog lar.g moet loopen." Voortdurend worden troepen aange voerd. Men verwacht spoedig een beslis sender aanval op de stad. Dank zij de mislukking van de po gingen der Amerikanen, om de laatste kabels tusschen Cuba en het overige deel der wereld te kappen, hebben wij, naast een Amerikaansch bericht over de landing een Spaansch bericht over de eerste ge vechten. Het eerste bericht brengt niet veel nieuws, alleen onbeteekenende bijzonder heden ter aanvulling. Het voornaamste is, dat de landingstroepen niet beschoten werden, dat de Cubaansche cavalerie ge reed stond tot dekking en dat de Cu banen de Amerikanen zoo hartelijk mo gelijk ontvingen. Deze laatsten gingen terstond hun kamp bouwen. De meest uit kleurlingen bestaande be volking was aanvankelijk gevlucht, maar kwam spoedig weer terug naar haar wo ningen. Het bleek dat de dorpen weinig geleden hadden, maar dat de spoorwegen en het rollend materieel door de Span jaarden onbruikbaar waren gemaakt. De landing was Woensdagochtend te kwart over negenen aangevangen en werd gestadig voortgezet Des middags waren 3000 man aan wal. Daar de zee kalm was, volgden de andere troepen spoedig, zoodat even na middernacht de geheele troepenmacht aan wal was. Uit de Spaansche berichten halen wij het eerst de erkende teleurstellingen aan wijl deze zeker niet overdreven zijn, iets dat natuurlijk niet te zeggen is van die telegrammen, waaruit van een succes der Spaansche wapenen blijkt. De Spanjaarden dan erkennen dat de De heer Beaudin had deze woorden van buiten geleerd, om ze niet te moeten voorlezeu, want hij wilde Jen beschul digde niet uit het oog verliezen in een oogenblik, waarop bjj hem op die eerste verrassingen betrappen kon. Eene bijna onmerkbare samentrekking der aders van het voorhoofd toonde den rechter alleen, dat het hart van Jagon sneller klopte. Hij zeide er dadelijk op «Neen ik ontken deze woorden niet." «Hoe verklaart gij ze dan?" «Ik gaf den koetsier een matig drink geld tien centimes geloof ik ofschoon hij een lange reis gehad haden ik ver ontschuldigde mij op deze wijze over de geringe gift, terwijl ik hem op mijne armoede wees O welk eene moeite om eenen koetsier niet te beleedigeu En gij spreekt niet alleen zoo tot hem, maar gij voert uwe woorden zelfs uitgij loopt door de barrière en verdwijnt uit het gezicht. «Hij keek mij, van zijne bok af, na; ik wilde niet, dat hij mij op eene leugen betraptemaar ik ging in het volgende oogenblik weer terug, wendde mij naar de ooulevard Bessières en trad het huis Guérin binnen. «Ik weet dat, ik wilde slechts consta- teeren, dat gij niet woudt, dat men u met de oogen volgdewant uwe kiesch- heid tegenover een vreeraden koetsier is niet aau te nemen. Amerikanen zijn geland niet op het door hen bewaakte deel van de kust, maar een paar kilometer oostelijk van Baiquiri. Aan de landing was een hevig bombar dement voorafgegaan, waardoor o.a. Si- boney en Baiquiri geheel vernield werden. De Spanjaarden hadden zich in de bergen teruggetrokken. Maar zoo meldt een later officieel telegram dat was maar de linker vleugel. Voor het overige heeft men de Amerikanen teruggeslagen, toen dezen Woensdag een aanval deden op de beide zooeven genoemde plaatsen en op Ber- racos. Het officieele Spaansche bericht zegt dat het gevecht lang en bloedig was. Te Madrid wijst men er uitdrukkelijk op, dat het terugtrekken slechts betrek king heeft op een klein deel der linker vleugel, welke door de Amerikanen dreigde te worden omsingeld. Dit doet te Madrid den moed herleven en men rekent vooral op de gele koorts, als op een machtigen bondgenoot. Maar wat nu te denken van een tele gram uit Madrid, dat admiraal Cervera had geseind dat de toestand hachelijk is In het eerst was het niet duidelijk wat hiermede bedoeld werd Maar een latei- bericht meldt, dat in de kamer mede- deeling is gedaan van andere telegram men. Cervera meldde daarin dat de strijd te land en niet ter zee moesfc worden gestreden en dat hij daarom de bemanning der oorlogsschepen bij het landleger had ingelijfd. Dit doet vermoeden, dat het oordeel «hachelijk" vooral op de vloot betrekking heeft en feitelijk wil zeggen dat de vloot waardeloos en reeds ver laten is. «Dat spreekt van zelf. Men gelooft nooit aan natuurlijke en eenvoudige zaken. Had ik eene gecompliceerde geschiedenis: uitgedacht, dan zoudt gij volkomen over tuigd zijn, heer rechter. Misschien. Bij geluk hadt gij niet den tijd er eene uit te vinden. Gij hebt voor iedere vraag een geloofwaardig antwoord klaar gemaaktslechts den koetsier hebt gij vergeten en moest mij dus het eerste het beste antwoorden, dat u in den zin kwam." Daarop liet de heer Beaudin den koet sier binnentreden, die zonder aarzeling in Jagon zijn geheimzinnige passagier herkende. Nadat de getuige zich verwijderd had, vervolgde de rechter »Laat ons nu voortgaan. Uwe inspek- tie van het huis is volbracht. Gij keert naar Parijs en naar uwe kanselary terug. Den volg nden dag komt de kapitein daar en treft u aan op de gewone plaats. Gij verzint een voorwendsel, om zijne samen komst met den notaris te verschuiven. «Ik heb volttrekt niets verzonnen heer rechter," viel Jagon hem in de rede. «Ik heb mij eenvoudig 'vergist. Een cliènt was bij mijnen chef binnengetreden en ik had hem niet zien weggaan." «Ja, ik ken dit antwoord reeds. De kapitein verwijdert zich met de groote som in zjjn zak, die hij, dank zij uwe dwaling niet meer deponeeren kan,maar naar zijn buis drages moet."

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1