No. 1231. Zaterdag 18 1898. 14® Jaar". Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws cii - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Bnitenlaud. 37 feuilleton. DE WURGERS VAN PARIJS. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsrüimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het bericht over den aanval op het kamp dat door de Amerikaansche man niersbij Guantanamo betrokken was, maakte op ons den indruk van een achter veel woorden verborgen nederlaag. Zoo erg bleek het evenwel niet te zijn. De Amerikanen hebben, zij het ook na har den strijd, zich gehandhaafd in de posities, welke zij bezet hadden. Maar nu daar een sterke Spaansche macht wordt bijeengetrokken en het leger van generaal öchafter nog altijd niet te verwachten is, besloot men deze gewaagde onderneming op te geven. De mariniers zullen zich terugtrekken, en wel naar een heuvel bij de haven, waar zij onder bescherming van het geschut der oorlogs schepen blijven. Daar zal men dus de komst van het groote leger afwachten, dat nu werkelijk vertrokken is. De regeering ten minste heeft bekend gemaakt, dat een expeditie van Key West is vertrokken, welke uit geregelde troepen en eenige vrijwilligers corpsen bestaat en is saamgesteld uit de drie wapens, met veldbatterijen en zware artillerie, Indien, gelijk w\j vermoeden, deze expeditie Maandagochtend onder stoom ging, dan kan zij Donderdag voor Santiago zijn. Maar bij de strenge censuur is het best mogelijk, dat de vloot Zaterdag is ver trokken, en dan reeds heden voor Santi ago komt. Volgens een telegram uit Washington wordt alles gereed gemaakt, om dit leger korps spoedig door een tweede te doen Voor het overige maakt men zich in beide landen blijde met praatjes over elkanders tegenspoed Te Washington vertelt men, dat de regeering uit goede bron vernomen heeft, dat het tweede Spaansche eskader, dat te Cadix wordt gereed gemaakt, door den Minister van marine onzeewaardig is be vonden. Daartegenover kreeg men in de Spaansche kamer de officieele mededee- ling, dat bij het laatste gevecht voor Santiago de Spaansche batterijen een kanon van de Massachusetts hebben ont redderd, waarbij velen werden gedood en gewond en veel schade onstond. Dien tengevolge moesten eenige Amerikaan sche schepen zich met averij terugtrekken om zich te herstellen. Bovendien spreekt men te Madrid zoo wat alles tegen wat de laatste dagen is medegedeeld, vooral de beschadiging van de Spaansche kustverdedigingswerken, de landing der mariniers bij Santiago, en het verlies van de Terror. Bovendien heeft men uit Havanna bericht over een den opstandelingen toegebrachte nederlaag Bijna acht weken zijn verloopen sedert de oorlog uitbrak, en nog is geen ernstige poging gedaan, om het object van den oorlog te bereiken. Dinsdag moest men officieel mededeelen, dat de transport schepen, welke volgens een eerste offici eele bericht Maandag van Key West waren vertrokken, Dinsdag daar nog lagen. Waarom ze niet vertrokken waren en waarom wel was gemeld, dat ze weg waren, dat wist men niet. Een particulier telegram tracht echter hiervoor een verklaring te geven. Het uitstoomen der vloot was erg langzaam gegaan, en daardoor kwam het dat, ter wijl het eerste deel der vloot werkelijk Maandag de haven heeft verlaten, een deel der schepen 24 uur later niet ver trokken was. Men geloofde echter, dat de laatste schepen in den namiddag zee gekozen hadden. Dit oponthoudt kan den Amerikanen noodlottig zijn geworden. Want admi raal Sampson, die elk oogenblik de komst van versterkingen afwachtte, heeft meer gewaagd dan verantwoord blijkt. Hij heeft zijn mariniers een gedeelte van de kust doen bezetten, om de landing van het groote leger te vergemakkelijken. Maar nu het leger niet kwam, verkeert het dappere troepje, omstreeks 700 man. in ernstig gevaar Vrijdag kwamen zij, na een weinig beteekenend gevecht, aan den wal. Maar sedert Zaterdagmiddag drie uur hebben zij bijna onafgebroken bloot gestaan aan de hevigste aanvallen, welke de mannen uitputten. Sampson heeft nu zoowat alle man schappen, waarover hij beschikken kan, aan wal gezet, maar toch blijft de toe stand hoogst ernstig. De admiraal moet zeer verontwaardigd, geweest over de houding der regeering in het moederland en daarvan hebben doen blijken in een formeele opvordering hem troepen te zenden. De pers tracht onderwijl voor deze nalatigheid der regeering een verklaring te zoeken. Velen meenen dat de schuld bij Mac Kinley ligt, of liever bij de week hartigheid van den president die er maar niet toe kan komen zoovelen aan de ge varen van den oorlog bloot te stellen. Maar anderen beweren, dat er politiek achter zit en dat men het leger liever niet wegzendt omdat er zooveel kiezers van de regeeringspartij onder zijn De Westminster Gazette verneemt, dat de tocht van Cervera door de volgende omstandigheden werd bepaald. Hij was van de Kaap Verdische eilanden vertrok ken met het doel naar San Juan juist di Porto Rico te gaan Maar bij zijn aankomst in Amerika vernam de admi raal, dat San Juan juist door admiraal Sampson was gebombardeerd. Vandaar de tocht naar Curagao. Dat het eskader toen in minder gunstigen toestand was, bleek o. a. uit de waterlijnen, welke eeD groot gebrek aan kolen verrieden. Ook had men gebrek aan voedsel. Te Curagao mochten slechts twee schepen inde haven, om kolen te laden, Cervera wachtte de kolenboot Restormel die 2400 ton aan bracht, maar deze was eerst naar San Juan gegaan, toen naar Curagao gezonden, waar zij juist kwam toen Cervera daar vertrokken was naar Santiago. De Restor mei volgde het eskader'derwaarts, maar werd toen door de St. Paul prys gemaakt. Een officieel telegram meldt dat de marine-luitenant Blue van de Amerikaan sche landingsdivisie tot de haven van Santiago doordrong en daar de geheele Spaansche vloot zag. Admiraal Sampson bericht, dat de op het slagveld achtergelaten dooden door de Spanjaarden zijn verminkt. Door een wel wat verdacht misver stand hebben de Cubanen op de Ame rikaansche troepen gevuurd Het tweede deel van de expeditie naar de Philippijnen zou, na Dinsdag te zijn ingescheept, heden vertrekken. »Ik verwijder my een korten tijd. Ga voort met het wachthouden. Als de ex pediteur zich verwijderen wil, dan houdt gij hem onder eenig voorwendsel tegen. Zeg bem dat ik hem spreuen en hij op mij wachten moetwil hij des ondanks weggaan doe dan, wat gij wilt. Gij zijt tien tegen een. Maar bewaar het ge heim, zoolang geen geweld noodig is, verzoek ik u." Daarop ging dr. Lavril weg, reed naar het paleis van justitie, bega! zich daar naar den heer Beaudin en deelde hem het voorgevallene mede. Hij besloot met de woorden »Ik heb gemeend, u dit te moeten me dedeelen. Ik verzoek u overigens, daarin geene aangilte tegen mijnen expediteur te zien. Inderdaad heeft juffrouw Guérin in hem slechts de persoon herkond, die haar 23 Maart bezocht heeft." De heer Beaudin viel hem in de reue »Pardon, hber Dokter. Jagon kan inder daad slechts een bezoeker geweest zijn." »Voor mij is hij echter meer geweest." »Gij zult mij dadelijk begrijpen het portret, dat juffrouw Guérin mij eens ge schetst heeft en dat gij zoo pas voor mij treffend herhaald hebt, stemt tot in de kleinste bijzonderheden met twee andere signalementen overeenten eerste met bet portret, dat een koetsier van een zeer zeldzaam passagier gegeven heeft, en vei - volgens met dat van een individu, het welk in den nacht der misdaad 's mor gens om één uur naar de boulevard Bes sières gegaan is." O, dat verandert de zaak." -•Ik voeg er nog bjj, dat dit individu zicb in gezelschap van Joseph Blanchard bevonden beeft, van den misdadiger, die ook in deze strafzaak betrokken is. Gij ziet alzoo bet gewicht uwer mededeeling er is niet alleen van een eenvoudig be zoek sprake en van een droom van een opgewekt, jong meisje. Ik zal ei dan ook dadelijk voor zorgen, dat uw expediteur ons niet ontkomt." Daarop schelde bij en liet den heer Claude bij zich verzoeken »Terwijl wy op den zekerheidschef wachten, waarde Dokter, zullen wij wat over den heer Jagon praten, als het u teD minste bevalt. Hij is alzoo sedert vier jaar by u en voldoet goed?" Ja. Hij is getrouw en vlijtig." »Hebt gij nooit iets bijzonders aan hem bemerkt?" »Mijn God hij heeft mij rooit bij zonder bevallen. Zijn gezicht stond mij tegen. Dat is echter alles." >Er is altijd iets. Herinner u dat het de juffrouw Guérin voor de eerste maal evenzoo ging. Maar ik verzoek u, zeg mij alles en denk na »Is er niets bijzonders voorgevallen in uwe kanselary, sedert Jagon zich daar bevond »Ik weet niets. Eenige gewichtige ak ten, die bij in handeu gehad beeft, zijn W6l eerst verloren geraakt, maar later teruggevonden. Nu zoek ik bijv. te ver geefs naar de kopie V3n eene strafrech terlijke veroordeelmg van een persoon, die thans een tamelijk hoogen rang bekleedt. Maar dit schrift zal wel teruggevonden worden, even als de aDdere stukken. jQjf al was liet dan ook tijdelijk verdwijnen van gewichtige akten, is altijd zonderling en ik neem 6r notitie van. En nu nog dit. Den 1 eer Jagon kon dat niet onbekend zijn, dat kapitein Guérin eene groote som van u te vor deren had." •Zeker. Hij ontkent het ook niet, daar hij vei telde, dat mijn cliënt hem veel van zijne zaken verteld heeft, terwijl hij op mij wachtte. »Er valt mij juist in, dat ik u vroeger mijne verwondering te kennen gegeven heb, dat de kapitein zijn vermogen niet onmiddellijk naar de bank bracht." »Ja, dat herinner ik mij ook. Maar ik gaf ur toon te kennen, dat hij mij eerst om 5 uur vei liet, toen do banken reeds gesloten waren. Hij had om drie uur ten mijnent moeten komen en daaraan heeft hij ook voldaan, maar men heeft hem niet bij mij laten binnentreden." »Wie heeft hem dat verhinderd?" »Mijn expediteur." »Hoe kwam dat?" »Ik verwachtte den kapitein geheel al leen in mijn kabinet. Daar hij mij te lang uitblebf, keek ik om vier uur eens in de voorkamer, en daar zat hij heel rustig bij mijnen expediteur, die hom go zegd had, dat ik bezoek bad en bem nog niet ontvangen kon." »En dat was een leugen?" >Ja." »En dank zij deze leugen," zeide de beer Beaudin, bijDa zegepralend,verstreek de tijd, en het was den kapitein onmo gelijk de som te deponeeren, die 530,000 francs moesten naar Balignolles wandelen en de moordenaar wist, waar hij ze te zoeken had. Lieve Hemel! nu geloof ik dat wij onzen man hebben.'' Men klopte aan de deur. De veilig heidschef trad binnen. HOOFDSTUK XXXIIL Inquisitie. >Wat zegt gij nu vraagde de rechter van instructie den veiligheidschef, nadat hij bem het getuigenis van Dr. Lavril me degedeeld had. »Ik zeg," hernam de heer Claude, >dat het toeval ons altijd meer helpt dan onze

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1