No. 1230. Woensdag 15 Juni 1898. I ie Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. COIJUAIVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bilgië 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Dat het er voor d© Spanjaarden slecht, zeer slecht uitziet, zal nu waarschijnlijk wel niemand meer ontkennen. De Philippijnen zijn voor het oude rijk verloren en het is nog slechts de vraag hoelang Manilla het zal kunnen uithouden. Van twee zijden kwam reeds bericht, dat de stad zich had overgegeven, eens onder bijvoeging, dat het garnizoen by'de Ame rikanen had gecapituleerd, uit vrees anders door de opstandelingen te worden ver moord. Maar deze berichten zijn niet bevestigd. Wel blijkt dat de opstandelingen daar goede strijders zijn. Zij rukken geregeld voort en hebben door een eigenaardige wijze van vechten reeds menigen vijan delijken post veroverd. In dat opzicht zijn zij meer waard dan de Cubanen, die echter in beschaving hooger staan. Aquinaldo, hun aanvoeder, schikt zich goed naar de bevelen der Amerikanen, die hem terugbrachten. En het zal zijn schuld niet zijn als noodelooze wreedhe den worden gepleegd. Waarschijnlijk komt daar ook wel een beetje politiek bij, want Aquinaldo rekent er op, onder bescherming der Amerikanen, hoofd van een zelfstandig bestuur te worden. Men verwacht en de kans daarop schijnt niet gering dat de mogend heden slechts op den val van Manilla wachten, om haar bemiddeling aan te Maar waarschijnlijk zal Spanje ook in West-Indië nog wel een groote nederlaag Van zyne eerste verrassing bekomen, orak dr Lavril het zwijgen af en zeide zich tot het jonge meisje wendende >Wat wilt gij met deze woorden zeg gen. mijn kind Zij hadden ongetwijfeld betrekking op de persoon die zoo pas binnen trad." »Ja." antwoordde zij. >Is het een aanklacht die gij tegen mijnen schrijvei uitspreekt?" Zjj antwoordde niet. »Openbaar u toch, verzoek ik u. Kent gy den heer Jagon Hebt gij hem reeds gezien »Ik, ik heb hem gezien," zeide zy met vaste stem, twee dagen voor den dood mjjns vaders. Hij was het, die in ons huis gekomen is, toen ik alleen was met de dienstmeid. Hij was het, die mij zoo verschri ct heeft. »0, had ik dat geweten zeide JagOD op een natuurlijken toon. Ik betreur het zeer, geachte juffrouw." »Gij bekent dan," zeide de notaris le vendig, »dat gij op den bepaalden tijd bij de juffrouw geweest zijt." »Natuurlijk, ueer Docter. Waarom zou ik het loochenen Ik ben zelfs een goed kwartier bij de juffrouw gebleven en heb moeten lyden, eer het land zich in het onvermijdelijke leert schikken. Met betrekking tot den grooten slag, welke de Amerikanen daar zouden willen slaan, is er weer een kink in den kabel. Het ging anders juist de laatste dagen zoo goed. Maar nu is men weer bang geworden door het gerucht, dat er Spaan sche oorlogschepen op de Noordkust van Cuba zwerven, en daarom zou men de sportvloot niet van Key?West durven lateD vertrekken. Het is zeker te begrijpen, dat men deze schepen, die gemiddeld 9u0 man aan boord hebben, niet wil blootstellen aan het gevaar te worden in den grond geboord Maar minder verklaarbaar is het, dat men bijna de geheele oorlogsvloot voor Santiago samentrekt, en bijna niet over laat tot bescherming der transportvloot. Een andere vraag, welke bij ons is gerezen, is deze of het den Amerikanen wel ernst is met den aanval op Santiago. Er wordt zooveel drukte gemaakt over den aanval daar, dat men zich bijna, afvraagt of dit alles geen krijgslist is, en of het bombardement van de forten van Santiago en van de kust bij Caimanera, benevens de herhaalde landingen in die streek, niet ten doel hebben, de Span jaarden te verschalken, en hen tebewe gen tot een concentratie van hun land leger, waardoor het werkelijke punt van aanval zoo goed als onbeschermd blijft Er is en dikwerf met succes - de laatste weken opzettelijk zooveel onwaar heid verkondigt, dat men waarliik haast niet kan gelooven, dat alle operaties dei laatste dagen de werkelijke plannen der Amerikanen verraden. de eer gehad haar in het huis te spreken en dan ook een oogenblik in den tuin waar ik haar voor mijn vertrek zelf op gezocht heb." >En waarom zijt gij naar juffrouw Guérin gegaan? Had ik u daaiheen ge zonden »Neen, heer Dokter. Er was daarbij niet van uwe, maar van mijne zaken »Van UW9 zaken »Ja, de zaak was eenvoudig dezeka pitein Guérin kwam dikwijls in de kan zelaryhij wachtte in 't voorportaal waar ik werkte en zoo werden wij met elkaar bekend. Hij vertelde my veel van zijne zaken en onder anderen ook dat ingeval hy 't proces won, een mooier huis in het midden van Batignolles huren wilde. Ik daarentegen verlangde uit het gedruiscb te komen en had reeds lang het voor nemen een klein huisje in een tuin te betrekken. Ik had den kapitein gezegd dat ik het zijne zou gaan zien en toen ben ik weggegaan." >Op een uur dat hij ni6t tehuis was." merkte de notaris op. >Hij had mij beloofd, te huis te zijn. hernam Jagon rustig, »maar hij verga- dit. Op den anderen dag, dat hij naar hier kwam, was hij zelf zoo gr>ed, zich daarover te verontschuldigen." Jeanne luisterde naar hem zonder hem in de rede te vallen zonder zich te be wogen echter ook zonder haren, helde- Het telegram uit Cap Haytien, over het bombardement van Caimanera eindig de met de mededeeling. dat de Spanjaar den besloten hadden zich tot het uiterste te verzetten tegen de landing, welke, naar men vermoedde denzeltden (d. i. Woensdag jmiddag zou plaats hebben. Nadere berichten zijn tot dusver niet ontvangen. Er is alleen een telegram dat meldt dat de opstandelingen hebben deelgenomen aan den aanval op Caima nera en dat de Amerikanen voornemens zijn daar hun hoofdkwartier te vestigen. Voor de opstandelingen wordt het anders tijd, om eens van zich te doen hooren Want hoe meer zij in den oorlog op den voorgrond treden, hoe grooter kans dat zij ook een belangrijke rol zullen spelen bij de regeling van den toestand. In de veertien dagen, welke verliepen sedert Aquinaldo aan wal stapte, heeft hij de opstandelingen georganiseerd, in 8 groote gevechten de overwinning behaald, ettelijke vijandelijke posities, zooals Imus. de hoofdplaats der provincie Cavite, ge nomen, deze geheele provincie bezet, 16U0 krijgsgevangenen gemaakt, lü kanonnen, 2000 geweren en veel krijgsvoorraad buitgemaakt. De Terror, de Spaansche torpedojager welde door een Amerikaansch schot ver nield zou zijn, had 60 man aan boord. Van geen der opvarenden heeft men iets meer vernomen. Het New-Yorksche Evening Journal ontvangt uit Saint Thomas het bericht, dat Bett, de secretaris van het Engelsche consulaat te San Juan de Porto Rico, bij generaal Macias geroepen werd, daar hij verdacht werd berichten te verschaffen ren blik van hem af te wenden. >Is hetgeen de heer Jagon zoo pas ge zegd heeft, '.vaar, juffrouw zeide de no taris. Zoover mij betreft, ja. Zoover mijn vader betreft weet ik niet. Ik heb zelfs reden, daaraan te twpfelen, want het was een woningsagent, dien papa wachtte." »Ja, ja! hernam Zoë. Een woungs agent van Batignolles dien by besteld had." Geroorloof mij op te merken, juffrouw riel Jagon zeer aardig in, dat de kapitein zeer goed twee personen besteld en beide vergeten kan hebben. Daarin lag niets merkwaardigs De heer Guérin had toen zulke gewichtige zaken in zijn hoofd dat hij wel verstrooid kon zijn." Jeanne antwoordde niet, maar, haar aanziende begreep de notaris dat zy niet voor Jagon spreken wou. 't Is goed. Gij kunt later het schrift zoeken. Ga thans heen. Jagon groette diep en verwijderde zich met rustige schreden. Nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten toen dr Lavril haar op nieuw opende een zijner klerken een sterk jong mensch bij zich riep en halfluid tot hem zeide »Mijnheer ik verzoek u, daarvoor zorgen, dat de expediteur Jagon zich on der geen voorwendsel verwijdert. Als hij aanstalten maakt de kanselary te ver laten dan moet gij in mijn naam vaa uwe collega's eischen hem hier terug te houden, aan de Vereenigde Staten. Vooraf was h'ij ernstig mishandeld en 56 uur lang opgesloten in een cachot. De Engelsche consul generaal Crawford protesteerde tegen deze behandeling van zijn secretaris. Generaal Macias beschuldigt openlijk de Engelsche kolonie, de plannen voor het leggen onderzeesche mijnen in de haven te hebben verraden. Hij ontboot dertig Engelsche onderdanen, ondervroeg hen nauwkeurig en zette enkelen hunner gedurende 24 uur in streng arrest. Het telegram voegt er bij, dat de plannen werkelijk verraden waren doch door verschillende officieren van den staf van generaal Macias, die sympathi- seeren met de Amerikanen. De Amerikanen worden voorzichtig. Alweer zijn nieuwe maatregelen genomen tegen het verspreiden van oorlogsberichten en ais het bestaande verbod gehandhaafd blijft, dan zal men in Europa niet eens mogen vernemen, wat in de Amerikaan- sche bladen gedrukt staat. Te billijker is deze censuur wel, want het heeft zijn eigenaardige voordeelen, dat niemand op dit oogenblik eigeniijk weet of het Amerikaansche leger nu van Tampa is vertrokken of daar nog in het kamp is De berichten over het vertrek der 29 pantserschepen, verdeeld in 3 eskaders, elk door een paar oorlogschepen begeleid, zijn anders stellig genoeg geweest om het zeer waarschijnlijk te maken, dat de groote aanval ondernomen wordt, en dat men het tijdstip en de plaats der landing geheim wil houden. Te Washington s een officieel bulletin uitgegeven het eerste als wij ons wel herinneren inhoudende dat admiraal Ik ben tot deze voorzorgmaatregelen g dwongen, omdater van het verdwijnen van eenlge akten sprake is. Maar houd het voor u zelf; ik ben zelfs niet zeker of ik den man geen onrecht doe." Gij kunt op mij rekenen zeide het jongmenscb." Deze voorzorgsmaatregelen schenen wer kelijk overtollig. Want Jagon had zich dadelijk weor naar zijne kleine kamer be geven waar men hem door de half ge opende deur ijveriger zag arbeiden dan ooit te voren. In zijn kabinet teruggekeerd zei dr. Lavril tot Jeanne Guérin >Spreek gij thans, dierbaar kind. Ik geloof geraden te hebben, dat gij my eene mededeeling te doen hebt." »Het is zoo ernstig" zeide Jeanne. »En ik weet niet of ik u »Of gij mij alles kunt zeggen Als ik bemerk dat het gevaailijk is de mede deeling bekend te maken dan wil ik haar als een heilig geheim bewaren. »Nu, mijn kind, toen gij bij den aan blik van mijn klerk uitriept»Hij is't, hij is 't!" dan wildet gij daarmee niet alleen zeggen: »Dat is de maD die bij ons geweest is, maar »Nu ja ge hebt gelyk riep Jeanne plotseling »Ik dacht daarbij aan de moordenaar mijns vaders. Maar zeg het aar. uiemani zeg het aan niemand. Ik heb niet het recht i-uiual op daze wijze

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1