No. m$. 14® Jaars'. Zaterdag 11 Juni 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. as FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bilbiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Gi-oote letters wordeï naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag;- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Vat men de berichten samen, dan blijkt dat er in de beurt van Santiago werke lijk een paar landingen hebben plaats gehad. Niet van Amerikaansche troepen, maar van mariniers, en waarschijnlijk ook van opstandelingen of van een Cu- baansch legioen. Deze landing werd eenerzijds gedekt door de Amerikaansche marine, anderzijds door de opstandelingen, die zich naar de kust begaven. Maar de Spanjaarden, die zich niet lieten afleiden door het tegelijk aangevangen bombardement van de forten aan den ingang van de baai van Santi ago, trachtten deze landing te beletten. Te Havanna is bericht ontvangen van deze poging om de landing te weren maar men wist nog niet hoe die was afgeloopen. In den regel is dit een veeg teeken voor de partij, die den uitslag van een gevecht niet weet. In berichten uit Amerikaansche bron wordt beslister gesproken. De Spaansche infanterie en cavalerie rukten tegen den aan wal gezette Amerikaansche mariniers op, maar werden met zware verliezen teruggedreven. De mariniers handhaafden zich in hunne posities en daardoor is het mogelijk thans zwaar geschut aan wal te brengen, waarmede men van de hoogten om de baai de Spaansche vloot wil be schieten. Maar wat nu te zeggen van een Spaansch bericht, dat men reeds Maandag twee aanvallen op Santiago heeft afgeslagen Zal dat bericht eenige beteekenis heb ben, en zal de commandant der stad de dankbetuiging van generaal Blanco ver Alles wat zij deed, was, aan vrienden en eenige bloedverwanten te schrijven welke zij »aan geDe zijde" achtergelaten had en hun om raad en ondersteuning te verzoeken. Hoe ver deze lieden ook an dors van haar verwijderd waren, hoopte zy toch, in dit geval, op hare sympathie en deelneming. Van minstens een was zij daar zeker vandeze was haar neef Heinrich von Meillant. Deze jonge man had een jaar in Frank ryk doorgebracht en gedurende dezen tijd aan het huis od het gezelschap van baar vader en haar meer dan aan comedies, bals en genoegens de voorkeur gegeven Hg was steeds bij hen geweestdes win ters bij den schoorsteen en 's zomeis in het tuintje. Hjj sprak niet veel hg wilde liever zijne nicht beschouwen, die reeds toen bekoorlijk was. Jeanne was nog te jong om aan liefde te denken, maar reed oud genoeg, om zich door deze stomme bewondering gevleid te gevoelen. Zoo kwam het, dat papa Guérin na den terug keer van Hendrik in zgn vaderland vaak gezegd had »Zoo, zoogü hebt alzoo ge meenscbap met elkaar, mijne kinderen Nu dat is zeer goed. De goede Hendrik dienen, dan moet die aanval ondernomen zijn door een krijgsmacht van respectabele sterkte. Feitelijk ligt dus in het Spaansche bericht de erkenning, dat er om Santiago heel wat opstandelingen en Amerikanen bijeen zijn. In de Amerikaansche berichten wordt eveneens van die aanvallen op Santiago gesproken, maar hier ontbreekt de bij voeging hoe het gevecht afliep. De Span jaarden leden zware verliezen en men geeft zelfs een naamlijstje van Spaansche officieren, onder wie een kolonel, die gesneuveld of zwaar gekwest zouden zijn. Het zelfde bericht voegt er bij, dat de vestingwerken der stad door het bom bardement veel geleden hadden. Dat wii van dit alles misschien voel zullen móeten terugnemen, is mogelijk. Maar in elk geval kunnen wij als zeker aannemen, dat de strijd om Santiago is aangevangen, en dat de Amerikanen nog wat meer doen dan kogels op de forten werpen. Volgens een der Amerikaansche bladen heeft dit bombardement echter een groote uitwerking gehad, en liggen zoowat alle forten in puin, ook het groote fort Morro. Aan den uitslag van deze strijd wordt door vele groot gewicht gehecht. Men beweert toch, dat als de Amerikanen meester zijn van een groote haven op Cuba de Spanjaarden den strijd zullen opgeven. Generaal Blanco heeft Havanna ver laten en zal zich belasten met de ver dediging van Santiago. De oorlog is toch ergens goed voor men is op Cuba naar steenkolen gaan zoeken, en heeft werkelijk lagen gevon. heeft geweend als een kind, als hij van or.s scheiden moest, niet waar, Jeanne. Wanneer ik niet meer zijn zal, en gij hebt een beschermer Doodig. Jeanne, dan zal die brave jongen 't wel willen zijn. Do beide vrouwen moesten echter hulp hebben, voor dat Heinrich von Meillant terugkwam. Noch Zoë Lacassade, noch Jeanne Guérin bezaten een rooden cent. Daar herinnerde Zoë zich, dat de notaris Dr. Lavril na de begrafenis tot haar ge zegd had Bezoek mij toch en breng juffrouw Guérin tot mij en als zij ooit in nood mocht komen, wend u dan tot mij. Nu was de nood gekomen en de tijd daar, om aan de uitnoodiging gevolg te geven. Meer ter wille van hare arme vriendin dan om Daars zelfs wil, rukte Jeanne Guérin zich uit hare eenzaamheid los en begaf zich tegen 3 uur's middags naar Dr. Lavril in de Rue des petits Champs. Van de trap kwam zjj in dat voor portaal, waarin vroeger de expediteur Ja gon gewoon was te werken, de persoon die daaraan schuldig was, dat kapitein Guérin zijn geld een uur te laat kreeg en genoodzaakr. was het naar huis mede te nemen voor zjjn moordenaar. HOOFDSTUK XXX. Eens gewichtige ontmoeting. Toen Jeame Guérin en Zoë Lacassade den. Men wil die zoo vlug in exploitatie brengen, dat de vloot er gemak van zal hebben. De correspondent van de N. Y. H. begaf zich in een bootje naar het wrak van de Merrimac en constateerde dat de vaart niet geheel gesloten is. Het zal noodig zijn er nog een schip te doen stranden De Journal heeft bericht dat de Reina Mercedes zich naar het wrak begaf, om dat te doen springen. De Oregon heeft daarop de. Reina Mercedes beschoten. Een bom zou het bovendeel van dit schip hebben vernield en een deel der beman ning hebben gedood. Cervera zou daarop last hebben gegeven het schip te verlaten. Van de zeven vrijwilligers, die de Merrimac deden zinken, waren er twee Ieren, een Franschman en een Duitscher. De klachten over het ontbreken van alle leiding in de leger-verzorging in Amerika nemen toe. De aangeworven vrijwilligers worden niet geoefend, zyn tuchteloos en hebben aan alles gebrek. De verwarring moet nog grooter zijn dan in 1870 in Frankrijk. Merkwaardig is dat een Engelsche dagblad correspondent Maandag seinde, dat nog geen troepen waren ingescheept. De Amerikaansche senaat heeft de oorlogscredieten goedgekeurd. Maar over de wijze, waarop de oorlogskosten zullen worden gevonden, blijft tusschen de beide kamers verschil bestaan. Voor het vervoer dei Amerikaansche expeditie naar Porto Rico zullen de prijs gemaakte Spaansche schepen worden ge bruikt. De beide Spaansche marine officieren, de voorkanselarij binnentraden, bevoDd de expediteur Jagon zich niet meer op zjj ne gewone plaats. Drie weken vroeger, op den morgen na den moord op de bou levard Bessières, had de eerste klerk den expediteur een tamelijke dikke aklen- bundel overgereikt, waaruit afschriften en rekeningsuittreksels gemaakt moesten worden. De heer Jagon had nu bjj overreiking daarvan eenige opmerkingen gemaaktdat hij in dit voorvertrek bij zijn arbeid steeds gestoord werd, dat bet ook onvoorzichtig was, zulke gewichtige akten overal verspreid te laten liggen daar hij genoodzaakt was, zich soms te verwijderen, dat hij overigens geen kast had om ze daar in te sluiten. Deze op merkingen schenen den eeisteD klerk zoo te bevallen, dat hij den expediteur min stens gedurende den nieuwen arbeid in een zijvertrekje plaatste, waarin slechts de notaris zelt en zijn persoon kwamen Jagon had zich daar geplaatst en ar beidde nu met onvermoeide volharding er op los. Hij was op 't kantoor en verliet het eerst na de avondschemering, 't Was hem blijkbaar daarom te doen, zijn werk te voltooien en de daarop vallende extra gratificatie in te vorderen. De kleine klerk, die sedert Jagon's plaats in 't voorportaal innam, stond op bij het binnentreden der beide dames on vroeg wat zjj wilden. Zoë Lacassade zeide, dat zij dr. Lavril spreken wilde, waarbij zij zich wel wachtte, den naam barer vrieu die van uit Canada de regeering op de hoogte hielden over den gang van zaken in de Yer. Staten, zijn gearresteerd. Er zijn officieele berichten te Madrid ontvangen aangaande de jongste krijgs verrichtingen bij Santiago. Admiraal Cerveras meldt, dat twee Amerikaansche schepen de forten bij den ingang tot de baai van Santiago en de kusten bombardeerden. Bij deze beschie ting werden op de Reina Mercedes zes man gedood en 17 gewond. De landtroepen verloren aan gesneu velden 3 officieren en aan gewonden 17 minderen. Het bombardement, waarbij de Ame rikanen 1500 granaten verschoten, ver oorzaakte schade aan de kazeine op het fort Morro. Ook de Amerikaansche sche pen werden beschadigd. Generaal Blanco bericht dat een lan ding der Amerikanen bij Agnadores door generaal Linares werd afgeslagen. Het adviesjacht Dandy, Dinsdag van Santiago vertrokken, meldt dat de Ame rikanen het vuur openden, hetwelk de slecht bewapende Spanjaarden geregeld beantwoorden. Het fort Estrella is in brand gestoken ook in het fort Catalena ontstond brand. Te tien uur hielden de Spanjaarden op met vuren, waarna ook de Amerikanen dit staakten De Amerikanen leden geen verliezen noch eenige schade aan de schepen. Bij het gevecht tusschen de opstandee lingen en den Spaanschen post op Z - Manilla bij Cavite bedroeg het verlies der Spanjaarden ongeveer 150 man maar de opstandelingen moesten terugtrekken. din te noemen, daar anders al de klerken haar spoedig aangestaard zouden hebben zij, die de heldin van het laatste Parij-«, scbe drama geweest was. Dr. Lavril ontving hen zeer harteljjk. »Hoe lang hebt ge geaarzeld, mij te be zoeken, mijn lief kindzeide hp tot Je anne Guérin, terwijl hij haar de hand drukte, ik begrijp wei, dat gij de een zaamheid zoekt. Maar, lieve Hemei, men moet zich juist een weinig dwang aandoen zicb een weinig verstrooien in plaats van bjj uwe jeugd als kluizenares te leven en steeds eene »idée fixe" na te pluizen. »Ach, kan ix haar dan wogjagen ik heb mjjne moeder reeds als kind ver loren, en heb nooit iemand gehad dan hem". Zij zweeg en wendde zich met 'tranen in de oogen tot Zoë Lacas sade. Vergiffenis. Ik vergat u mijne vriendin." ►O, verontschuldig u maai niet," zeide Zoë, met den zakdoex voor de oogen, want zjj weende altjjd, zoo spoedig zij hare vriendin weenen zag. »Ik weet reeds, hoe gij het meeDt »Mijn lief' kind," zeide dr. Lavril tot Jeanne, nadat zij waren gaan zitten. »Ik verlang iramera niet dat gij vergeet maar ik verzoek u, dat gij het beproeft, zich met iets bezig te houden, zich voor iets te interesseeren, om weer wat lust in uw leven te hebben. Reeds sedert eenige dagen ben ik van plan, u, mijne dames te bezoeken, u te vragen wat gij

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1