II No. 1228. If oensdag 8 1898. I ie efaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. ai FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar Dlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het eenige nieuws, dat op den feite lijken oorlog betrekking heeft, is een officieel Amerikaansch bericht over het bombardement van Santiago. Schley meldt dat er geen reden is om te twij felen aan de aanwezigheid van de Spaan sche vloot te Santiago. Doel van de beschieting was de ligging der vijandelijke batterijen te leeren kennen, en dat doel is volkomen bereikt, zonder dat aan Ame- likaansche zijde eenige verliezen werden ,CiOUÜll. Over den uitslag van het onderzoek meldt Reuter's correspondent, dat het onbevredigend was, in zoover aan de Amerikaansche vloot bleek, dat de ver dedigingswerken van Santiago sterk zij, en een krachtig bombardement noodig is om de batterijen te vernietigen en de Spaansche vloot uit haar schuilplaats te doen verdwijnen. Verder heeft men te Havanna bencht, dat de opstandelingen aan de kust de witte vlag heschen, en verklaarden met meer tegen de Spanjaarden te zullen vech ten Een aanval van de opstandelingen op het fort Lomacruz bij Holguin is mislukt. Uit het verband met een bijna gelijklui dend bericht is af te leiden, dat dit fort bij Santiago ligt. Voor de expeditie naar Cuba zijn nu 30 stoomschepen gecharterd, die samen 30,000 man kunnen vervoeren. In de Spaansche kamer is Vrijdag ge vraagd of een Spaansche expeditie naar de Philippijnen zal worden gezonden. De minister van oorlog antwoordde. Toen men haar wegvoerde, riep zij uit »Heel goed, heel goed. Het aoet mij genoegen, dat ik hetzelfde lijd als mijn man is hij opgesloten, dan wil ik het ook zijn, en als gi) hem onthooft, wil ik ook onthooft worden. Er zullen dan twee onscbuldigen meer zijn in den hemel. Aldus werd zy, al klagende an verwen- schende, weggevoerd. De veiligheidschef kwam eerst des avonds uit Orleans terug. Ook hem was het niet gelukt, de aanwezig eid van Blan chard in Orleans van 22-25sten te con stateeren Geeo mensch had hem daar gezien, noch in het huis waarin hij woonde noch op de kadennoch in de straten noch in de werkplaats. Eu aaar de bevrijde misdadigers, die ondbr politie-opzicbt staan, zelden bij het station van hunne verblijfplaats in den trein stegen, om zich in 't geheim te verwijderen, onderzocht de heer Claude de op de naast büzijnde stations en vond juist op het station Cercottes, acht K. M. van Oileans een spoorwegbeamb te, die beweerde, dat hij Blanchard den 25sten 's morgens in een trein van Parijs bad zien komen. dat de regeenng de quaestie nagaat. Troepen zijn gereed om zich, als het noodig is, in te schepen. Een ander afgevaardigde deed een vraag naar aanleiding van een telegram aan een der Madridsche bladen, zeggende dat de spaansche gezant te Londen verklaard zou hebben, dat hij weldra den vrede hoopte te zien tot stand komen. De minister van koloniën zeide dat hij een dergelijke verklaring onjuist acht. Hij voegde er aan toe, dat de regeering besloten heeft de meest strikte reserve in acht te nemen. De Amerikaansche zilvermannen willen van den oorlog gebruik maken, om een voordeeltje te behalen Bij de behandeling der wet betreffende de oorlogsmiddelen nam de Senaat een amendement aan, strekkende dat de schatkist in opdracht krijgt om zoo spoe dig mogelijk tot standaard dollars te slaan, ten bedrage van niet minder dan vier millioen maandelijks al het zilver metaal dat zich nu in de schatkist be vindt; voorts, naar gelang bedoeld zilver wordt aangemunt, uit te geven zilver certificaten tot het bedrag van het sieg- neuriage, verkregen door den aankoop van ongemunt zilver krachtens de wet van 14 Juli 189J - deze uitgifte voort te zetten tot een bedrag van 42 millioen is bereikt. De tegenstanders vertrouwen dat het Huis het amendement zal verwerpen als net daar tot een stemming komt. Telegrammen uit Port au Prince mei ven, dat het bombardement van Santiago gedurende anderhalf uur werd hervat. De Amerikaansche hulpkruiser Merri Zoo sloot alles om den man te over tuigen en in 't verderf te storten, zijn vededen zoowel als het tegenwoordige. Het noodlot wierp zijn zwarten sluier over hem. HOOFDSTUK XX VIII. De bewijzen hoopen zich op Ondanks de overtuigende bewijzen te gen Blanchard, verwonderde de rechter var instructie zich nochtans over een punt men had bij de huiszoeking in Orleans in de woning des beschuldigden niets ver dachts gevonden. Wanneer de man ook niet de hoofdschuldige, maar het werktuig van een sluwen booswicht geweest was, dan moest htf toch zijn loon of minstens zijn aandeel aan der. roof verkregen hebben. Daar deze twijfel, welke bij den heer Beaudin uit den onwillekeurigen, bijna onverkl tarbaren weosch voortsproot, om Blanchard onschuldig te bevinden, werd spoedig beheerscht door nieuwe bewijze* vau de onloochenbare schuld des gevan genen. Den 12 April werd Blanchard uit de gevaugeuis naar de boulevard Bessières overgebracht. Daar werd bij voor den heer Vitel, den bewoner der Rue Marcadet ge plaatst deze beschouwde hem met de raac trachtte den ingang der haven te forceeren. De Spanjaarden lieten haar de eerste rij zeemijnen passeeren, tot 5U0 voet in 'het havenkanaal. Toen werd eeh torpedo afgezonden, die den voorsteven der Merri mac scheurde, zoodat de kruiser onmiddèllijk zonk. De toppen van den schoorsteen en de mas ten steken boven het water uit. Er heerscht groote geestdrift te Santiago. Uit een Amerikaansch bericht, dat de vloot weer voor Santiago is verschenen, volgt dat zij een oogenblik is weg geweest, zoodat Cervera werkelijk gelegenheid heeft gehad weg te komen. Of hij daarvan gebruik heeft gemaakt is bij de in achtgenomen geheimzinnig heid van Spaansche zijde niet bekend. Meer openhartig is men in Amerika immers men meldt dat Schley van het departement van marine advies ontving, dat het slagschip Oregon, de kruiser New-York, een andere kruiser en twee schepen met steenkolen naar Santiago zullen gezonden worden. Volgens een telegram aan de Evening World uit Port au-Prince heeft het Ame rikaansche eskader deze versterking niet afgewacht en den aanval op de forten van Santiago hernieuwd. Gelijktijdig vie len drieduizend insurgenten de stad aan Het verwoede gevecht was nog niet beslist, Over het gevecht van Dinsdag, deelt de Washingtonsche correspondent van de World mede dat het departement van marine aan admiraal Schley last heeft gegeven niet te trachten Sant Jago in te nemen, noch de forten tot zwijgen te brengen. Voor het geval, dat het eskader van Cerveras pogen mocht te ontsnappen. grootste opmerkzaamheid en verklaarde toen plechtig, dat hij hem herkende. »Ja," zeide hij, »dat is de gestalte, de gang, de baard, de haren en da kleeding van den man, dien ik om 10 uur 's avonds met zijne vrouw zag gaan en spreken." »Gq vergist u. ge vergist uroept de beschuldigde. »Ik beweer u, dat ge u vergist. BedeDk dat mijn leven op het spel staat en kijk mij aan denk goed na!" De beer Vitel, zichtbaar door deze woor den aangedaan, beschouwde hem nogmaals opmerkzaam en zeide »Mijn geweten gebiedt mij te herhalen wat ik zoo pas gezegd heb." Blanchard slaakte eenen diepen zucht en serviel in zijne vroegere gelatenheid der wanhoop. Nu voerde men de man in den tuin en in de bloembedden, waarop men de voetstappen der misdadigers door daarover gelegde houten planken, zorgvuldig vooi de invloeden van wind of regen 'oehoed had. Daar beval de heer Claude h9m om zijn voet, naast de voetstappen, de weeke aarde te drukken. Men ver geleek toen deze nieuwe indrukken met de oude, en vond dat zij elkander op een haar geleken, juist dezelfde lengte en breedte, denzelfden hielen denzelfden vorm Dit maal beproefde de gevangene vol strekt niet meer, om te protesleeren. Het was, als wist hij, dat van nu af aan allea tegen hem spreken en hem van de mis- zou Schley het alleen moeten aanvallen, als het in volle zee eu buiten het bereik der batterijen gekomen was. Sedert het fiasco voor San Juan is het departement er zeer opgesteld, niet afdoende bombar dementen te vermijden, die als nederla gen voor de Amerikanen zouden kunnen worden uitgelegd. Daarom gaf men aan admiraal Schley een eskader sterk genoeg om Cervera in open zee te bevechten, maar niet sterk genoeg, om hem in ver zoeking te brengen, het voorbeeld van admiraal Dewey te volgen. Toen Schley Dinsdag ochtend hemerkte, dat de Span jaarden bezig waren de forten en den ingang van de haven te herstellen, be gon hij een bombardement, om him te beletten daarmede voort te gaan. Het duurde een uur. De Spanjaarden beant woordden het kiachtig en verlieten hunne posten niet, hoewel er een regen van granaten viel en de werken rondom hen tot puin werden. Het vuur der Spaansche batterijen had over het algemeen weinig uitwerking, maar de Amerikaansche krui ser Harvard werd beschadigd. In dit bericht valt zeker op, dat er alleen sprake is van admiraal Schley, terwijl in vorige berichten ook van Samp son gesproken werd. Een telegram uit Tampa zegt dat de finitief kan bevestigd worden, dat nog geen geregelde Amerikaansche troepen naar Cuba vertrokken zijn. De Spaansche regeering laat officieel tegenspreken, dat het transsportschip Alfonso XIII in handen van den vijand is gevallen. Het heeft in verschillende ha vens, o.a. op Porto Rico, levensmiddelen en krijgsvoorraad aan wal gezet. daad overtuigen zou. Ook deze keer wilde de heer Beaudin hem te hulp komen, waartoe eene onbe dwingbare aandoening hem aanleiding gaf, door te zeggen ►Geef acht, Blanchard. Gij zijt den 22sten in Batignolies geweest en met uwe vrouw de boulevard op en néér geloopen. Hebt gij haar misschien niet in het huis zelf bezocht en zijt daarbij toevallig op het bloembed getreden Dat zou uwe voetstappen zeer natuurlijk ver klaren, zij zouden niet 7an den nacht der misdaad komen, maar van vroeger." >Neen," zeide Blanchard zacht, zonder de oogen op te slaan. »Ik heb nooit dit buis mogen betreden uit achting voor hot jonge meisje, dat hier woonde. Een vroegere misdadiger hoort hier niet." De veiligheidschef trok met de schou ders deze kieschneid scheen hem over- dieven en bijgevolg gehuicheld. De rechter van instructie dacht inte gendeel dat de kieschbeid zich niet uit vinden laat, als men haar nooit gevoelt heeft. Maar bet scheen bepaald, dat geene voor den gevangene gunstige gedachte ook slechts voor een oogenblik bij een zijner rechters kon opkomen, zonder door het meest overtuigende tegenbewijs waer vernietigd te worden. Zoo kwam op dit oogenblik een griffier van 't paleis van •ustitie te Batignolies aan en bracht den Jheer Beaudin eene dringende depêche»

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1