No. 12°27. Zaterdag 4L Juni 1898. 14e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Builenlaud. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bïlgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De eenvoud, welke alles om Gladstone kenschetste, is tot het laatst bewaard. Zelfs de nationale begrafenis was het toonbeeld van eenvoud. Maar de aan wezigheid van honderdduizenden sprak luider dan de grootste praal had kunnen doen. Allen, die geroepen waren aan de plech tigheid deel te nemen, vergaderden vóór of in het parlementsgebouw en trokken van daar in plechtigen optocht naar de Abdij. Eerst de leden van het Lagerhuis on geveer 500 in getal, voorafgegaan door den spreker in groot ornaat. Nadat zij, die tot deze afdeeling behoorden, in de kerk hadden plaats genomen, volgde de tweede afdeeling van den stoetde leden van het Hoogerhuis, die van de Privy- Council en de leden van het laatste ka binet-Gladstone, de leden van het konink lijk Huis en vertegenwoordigers vanvreem de vorsten. Deze afdeeling werd geopend door den lord-kanselier en den aartsbisschop van Canterbury, beiden in ambtsgewaad. Het derde deel van den stoet bestond uit den lijkkoets, een soort platte, in rouw gehulde wagen. Na een kort gebed van den aartsbisschop werd de kist van de katafalk genomen en op dezen wagen ge plaatst, waar zij werd bedekt met een wit zijden kleed. Nadat dit in orde was gemaakt, werd de lijkwagen omringd door de reeds ver melde slippendragers, onder wie de prins van Wales en de hertog vaD York, die de laatste plaatsen aan beide zijden in- Zij naderde den rechter eene schrede en voegde er nog levendiger bij »Dan is het deze man geweest, die de daad gedaan. Hij is later naar de boulevard Bessiéres teruggekeerd, is met dezen sleutel het huis binnengedrongen, heelt mijn armen heer omgebracht heeft den sleutel in het slot laten zitten op dat ik 's morgens zou denken dat ik hem verbeten had." »Ja," zei de rechter van instructie ernstig. Dat alles is zeer goed mogelijk zeer waarschijnlijk. Een misdadiger kende uwe gewoonten wachtte op u in den hoek van den tuin wist dat gij den sleutel in den zak hadt en nam hem toen. Dat alles is zeer goed verzonnen." »Hoe verzonnen Waarom zegt u dat Wat denkt u? Ik begrijp u niet." »Gij zult het dadelijk begrijpen." En de dienstbode strak aanziende, sprak de heer Beaudin tot haar Degene, van wien wij spieken, roet wien men u gezien heeft, was niemand andeis dan uw man." »M\jn man mijn man 1" gilde zij. »Dat is niet waar I dat is niet waar 1" »Het is bewezen," zeide de rechter rustig. namen. Achter den lijkwagen volgden de betrekkingen, de naaste vrienden, de bedienden van den overledene en een deputatie uit Hawarden. In de kerk, waar alle tribunes overvol waren, werden behalve de weduwe en andere vrouwelijke familiebetrekkingen, opgemerkt de prinses van Wales en de hertogin van York, beiden in zware rouw De plechtigheid was geheel van kerke- lijken aard orgelspel en koorgezang. Rede voeringen werden niet gehouden. Eenvoudiger was dus al niet denkbaar maar allen die tegenwoordig waren schet sen de plechtigheid als zeldzaam grootsch en indrukwekkend. Twee Amerikaansche oorlogsschepen hebben zware averij bekomen. De kruiser Columbia kwam in aanvaring met de En gelsche boot Foscolia. Deze laatste zonk en de Columbia kreeg aan stuurboordzijde een gat i'n de romp. Verder is de hulpkruiser Harvard (ex New York met gebroken stuurtoestel te Kingston binnengeloopen. Het schip moet zoo spoedig mogelijk in zee. De Amerikanen hebben een Engelsche kolenboot, die de haven van Santiago wilde binnenstoomen, aangehouden. Een gedeelte van de strijdkrachten van Maximo Gomez, 50ü man voetvolk' en 300 ruiters hebben het stadje Remedios in de provincie Santa Clara bezet. De Cubanen vonden er ruim 3U0 Mauserge weren en 3D.000 patronen. Spoedig kwamen de Spaansche troepen weer opdagen, die op hun beurt de Cu banen verdreven. Of deze laatsten de wapens en munitie medenamen, wordt niet gemeld. Het geheele verlies der Gu »Wat gaat mij bet aan, of het bewe zen isik zeg u dat het niet waar is Beweert de heer Vitel misschien, dat hij mijn man herkend beeft Dan heeft hij gelogen zeg hem van mijnentwege, dat hij gelogen heeft." Hare lang teruggedrongen woede brak nu los. Dwalende en bevende, liep zij half waan zinnig de kanselary op en neer. HOOFDSTUK XXVII. Het noodlot. »Eene leugen is het. een afschuwelijke leugen is het, eene lastering herhaalde de ongelakige. »Men heeft mijnen man niet gezien, men heeft hem niet kunnen zien hij was immer* reeds sedert een paai'dagen in Orleans terug!" Plotseling viel zij zich zelf in derede, sloeg zich voor het vooi hoofd en duwde den rechter met gebalde vuist toe »Nu begrijp ik het, nu begrijp ik het Men heeft hem gisteren niet gevangen genomen, omdat hij Orleans verlaten heeft men heeft em gevangen genomen als moordenaar van kapitein Guérin Dat is laag; eene laagheid is het, versta je?" Altijd bleef de heer Beaudin rustig aan zijne schrijftafel zitten en hooide nu toe, zonder te vragen. banen bedroeg 9 dooden en 7 gekwetsten. Een broer van Maxim is naar Was hington gegaan om de Amerikaansche re geering plannen voor luchttorpedo's aan te bieden. Te Hong Kong heeft men gunstige be richten van den toestand te Manilla. Het is er rustig en de levensmiddelen wordón in voldoende hoeveelheid uit het binnen land aangevoerd. Eerst een bericht dat men nu elk oogen blik een krachtig optreden van de Ame rikaansche schepen kan wachten daarop een telegram, dat er troepen naar Cuba gaan, om Santiago van de landzijde aan te vallen, en eindelijk een telegram dat de aanval aan de zeezijde begonnen is. De batterijen en de forten, welke den nauwen haventoegang bestrijken, werden beschoten door het eskader van Schley en wat nog meer zegt, ook de Spaansche schepen nainen aan den strijd deel Deze zouden dus uit hun schuil hoek zijn gekomen, en gaven terstond af leiding aan het bombardement op de land versterkingen Deze berichten waren over Haïti, geko men en schenen niet bepaald ongeloof waardig. Van den uitslag van dien strijd zal afhangen waarheen de uit Tampa uit te zenden troepen gaan. Wordt de Spaan sche vloot te Santiago vernietigd, dan zal generaal Miles zich met zijn leger op Porto Rico werpen, maar als de strijd voor Santiago ongunstig afloopt, dan gaat het landingsleger derwaarts. Onderwijl is een kleine expeditie op Cuba geland, een 40ütal Cubanen, door de Amerikaansche overheid van wapens Deze koelbloedigheid echter rertoornde de vrouw nog meer en zij riep nog luider »Gij wilt hem weer aan mij ontnemen. De vijf jaren gevangenisstraf zijn u niet genoeg, gij zijt nog niet tevreden, gij hebt gezworen hem naar de galeien te zenden misschien wel onder de guillotine. Maar ditmaal ben ik daar, om hem te verde digen. Hij is volstrekt niet in staat zich te verdedigen hij vreest u te veel vijf jaar gevangenisstraf vernedert een mensenhij durft het hoofd niet meer op heffen hij is getemd, gebroken, vernie tigd als het ware en bekrompen var, geest. Gij hebt hem aangeklaagd en hij heeft daarop niet geantwoord. Mijn God, hij weet zija noodlot reeds Gij hebt hem reeds eenmaal onrechtvaaidig ver oordeeld en nu zegt hij: >Waartoe zal ik tegen u strijden gij zijt immers toch de sterkste Zij moest zwijgen om adem te scheppen. Toen uitte d9 heer Beaudin de woorden >Gij beweert, dat uw man onschuldig is aan de misdaad, waarom hij veroor deeld wordt." »Ja, ik beweer hetIk zal het altijd beweren Ik zweer het. Niet hij is het die zijn heer bestolen heeft, maar een slechte kerel, wien hij op zekeren dag werk gaf in den tuin en die ontsnapt is. Uwe politie heeft hem niet kunnen pak ken, en heeft daarom beweerd, dat hij in 't geheel niet bostaat dat was immers en munitie voorzien. Uit Spaansche bron meldt men echter dat het nmt de opstandelingen slecht staat. Dezen die eerst beweerd hadden, dat zij het land wel konden bevrijden zonder bijstand van Amerikaansche soldaten, zou den zoo zwak zijn, dat zij hun bevrijders niet eens een krachtige hulp kunnen bie den, zoodat de Amerikanen feitelijk het eiland geheel zouden moeten veroveren. Onder de vele geruchten, welke de laatste dagen liepen, was er een, mel dende dat de opstandelingen op de Phi- lippijnen, na door de Amerikanen te zijn uitgerust en gewapend, zich aan de zijde der Spanjaarden hadden geschaard. Dit vrij onwaarschijnlijk praatje vindt zijde lings bevestiging in een bericht van de Daily Telegraph dat de leider der opstan delingen Aguinaldo veel moeite heeft om zijn mannen te bewegen met de Ameri kanen saam te werken. Op de Amerikaansche vloot voor Cavite moeten de pokken zijn uitgebroken. De laatste dagen zijn op .Cuba vier dag bladcorrespondenten, onder wie een van de Times, gearresteerd. 14 Amerikaansche schepen en vele tor pedobooten, waaronder de New York met de admiraalsvlag in top, bombardeerden Dinsdag de forten en bayenwerken van Santiago met kanonnen van groot kaliber. De Spanjaarden houden hun verliezen geheim. De World verneemt uit Santiago, dat twee Spaansche torpedobooten een wan hopige poging deden om de Amerikaansche schepen in den grond te boren. Zij waren genoodzaakt voor de bommen van de Texas en de Brooklijn in de haven gemakkelijker. Wanneer hij goed ver dedigd was. zou hij zeker vrij gesproken zijn. Maar men heeft hem een onbe- duidenden advokaat ter verdediging ge geven, die aan niets gedacht heeft dan aan zijn lorgnet en aan 't krullen van zijn knevel. En zulk een hadden de ge zworenen en het geheele publiek niet mogen dulden, dat ieder onwillekeurig gewenscht hadde kerel moge 't ver liezen. En dat is weikelijk waar! Een getuige heeft het mij later zelf gezegd. En dan heeft hij ook de geheele zaak als eene kleinigheid behandeld't was immers maar een diefstal van een tumier. Daarmee kon men zich in de couranten geer. naam maken. Als mjjn man een moordenaar geweest wasDat zou iets heel anders geweest zijn. Dan zouden wij een beroemd advokaat gekregen hebben en wij waren vrijgesproken, 't Is te dom. 't Leven van een mensch moet in gevaar zijn, als men hem achten zal. Wat gaat iemand zoo'n armen duivel aan, bij wien 't maar om een paar jaar gevangenisstraf te doen i&. En tocb vijf jaren zijn vreeselijk voor iemand die 7.9 óndergaan moet en vooi eene arme vrouw die geheel verlaten blijft met een kind dat van honger sterft. Zoo heb ik mijn klein meisje verloren, heer rechter dat ik aanbad; bet liefste kind der wereld. Zij heeft nooit iemand iets ontstolen en moest toch daarvoor sterven. Drommels! Waarom veroordeelt men

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1