1 ie Jaarg. No. 1*20. Zaterdag 28 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 32 FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DINSDAG a.s. verschijnt de Axelschc Courant niet. De officieele cijfers van de in België uitgebrachte stemmen wijzen op een groote toeneming van den socialistischen invloed De bladen der gematigd liberale en katholieke richting laten niet na daarop de aandacht te vestigen. Tegelijk is ook een toeneming van den invloed der Christen-democraten te be speuren. Te Aalst, waar deze partij haar grooten slag hoopte te slaan, hebben de reeds kortelijk vermelde troebelen zibh op ernstige wijze herhaald. Het schijnt dat dit een gevolg was van de meetings, door de gebeide broeders Daens belegd, en door den burgemeester verboden. De arresstatie van een werkman gaf aanleiding tot een kloppartij, waarin het stokslagen regende. De bereden gendar mes kwamen daarop tusschen beide, maar toen werd de zaak ernstiger. Men spande ijzerdraad over de straat, ^n wierp een soort barricadetje op, een aardigheid waar aan spoedig een einde werd gemaakt. Later moest de groote markt met ge weld worden ontruimd. Bij deze en andere botsingen werden eenige personen gekwest. Ook te Charleroi had een betooging plaatst en wel van socialistische zijde. Deze partij had de onhandigheid bij den aanvang der betooging vóór haar vereeni- gingsgebouw de nationale vlag te ver branden, een daad welke er alleen op berekent schijnt andersdenkenden te kwetsen en hen in het harnas te jagen. Men gevoelde dat de ongelukkige, die z\jn onmacht voor Ie politie reeds gevoeld die zich misschien eens wanhopig verde digd had, om daardoor niets te winnen dan eene veroordeeling, als op den bodem ter neergeslagen werd door den nieuwen slag, die hem trof. De rechter voelde zich bewogen, on danks zich zeiven, met zoo zeer door de antwoorden van de gevangene, als door zjjnen natuurlijken toon, doch zijne een voudige en toch zoo welsprekende geba ren, zijn oprecht en rustig gelaat, ja, de heer Beaudin moest zich dwingen, om in dezen man den moordenaar te zien. Alles zeide hem, hij is het, hij is bet hij moet het zijn 1 En te gelijk fluisterde eene onoverkomelijke, geheimzinnige stem hem in het binnenste toe »Neem u in acht, gij zijt op een valsch sooor." Maai ach, zoo vaak deze stem zich liet hooren, doorliep de rechter de aanteeke- ningen, de verslagen, die hij voor oogen had en zij schenen zoo klaar, zoo over tuigend, zóó vernietigend, dat hjj zijn ver hoor nog strenger dan te voren opnam »Gij kunt het dus niet met getuigen bewijzen, dat gij op den avond van den Beide partijen in België verwijten elkan der onedele kiespractijken. De bestuur der eenei papierfabriek bij Namen ontsloeg, volgens het H. v. A., een werkman, wijl deze weigeide de hem door de katholie ken aangeboden candidatuur voor de provinciale vertegenwoordiging af te wij zen. Daarentegen meldt de Petit Bleu, dat een clericaal werkgever te Herstal, die in herstemming uomt, 30 zijner werk lieden wegzond, met den raad bij de radico socialisten werk te zoeken. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit. Maar het schijnt dat ook het kanongebulder van den slag, welke nu spoedig gestreden zal worden, zich vooruit doet hooren. In de buurt van Haïti verbeelde men zich Maandag het gebulder te hooren. Maar geen enkel bericht kwam dit bevestigen, terwijl het ook niet waarschijnlijk was, dat de beide vloten elkander toen reeds in die streken ontmoet hadden. Maar toch zal de slag niet lang meer uitblijven. De twee geduchte Amerikaan- sche eskaders zoeken de Spaansche sche pen op. die naar men verwachtte nog te Santiago waren. Want het officieele Spaansche bericht, dat Cervera deze haven veriaten had, wordt beschouwd als de poging om de Amerikanen te misleiden. Yeel zal er afhangen van de vraag, of de beide Amerikaansche vlootvoogden met beleid' ageeren, en of zij doen wat zij volgens een telegram uit New York reeds gedaan zouden hebben, d.w z. Cer vera nauw insluiten. Gelukt dit, of is het reeds gelukt, dan staat het voor de Spanjaarden hachelijk, want elk der beide Amerikaansche eskaders weegt tegen het eenige Spaansche op. Men zegt dat Cervera opzettelijk de Amerikanen ontwijkt, ia de hoop dat hij uit Spanje versterking zal erlangen. Maar over die versterking hoort men het ware niet Te Cadix heeft men wel een tweede reserve eskader gereed, staande uit een kruiser le kl. een pantserschip 2e kl en verscheidene hulpkruisers. Maar het zou wel tegen Augustus loopen eer dit eskader kan uitstoomen 1 Er zijn in de Spaansche havens nog heel wat oorlogsschepen, maar daaronder, die eerst over drie of vier maanden bruik baar zullen zijn. Wat men met de binnen kort gereed komende schepen zal doen, daarover blijven de geruchten uiteenloopen. Yan den voorgenomen tocht naar de Philip pijnen hoort men weinig meer en men beweert dat de daarvoor bestemde schepen toch maar naar West Indië gaan. De Amerikaansche vloot daar heeft wel een prachtige versterking gekregen. Im mers uit Key West seint met de behou den aankomst van de Oregon, het zwaar gepantserde, en zwaar bewapende slag schip, dat om Kaap Hoorn heen uit de Stille Zuidzee naar den Antlantischen Oceaan is gestoomd Het schip, dat zich op deze lange reis voortreffelijk heeft ge houden, maakt zich nu te Key West gereed, om zich met de zusterschepen te vereenigen en zoo mogelijk nog mede te werken aan de lang aangekondigde ver nietiging der Spaansche vloot. Ook te Key West wordt alles gereed gemaakt met het oog op den grooten 24sten en deD daarop volgenden nacht, of minstens op den 25sten in Orleans ge weest zijt." »Noen, heer rechter," zeide Blanchard,' nadat hij een oogenblik nagedacht had. Ik weet er op 't moment geen. Misschien valt er mij later een in." k Wil bet om uwentwil hopen, maar ik twijfel er aan. Want niets duidt op uwe aanwezigheid te Orleans en alles be wijst dat gij u hier in Parijs bevonden hebt." »In Pat Ijs 1 heer rechter; dat is on- mogeiyk riep de vroegere misdadiger. ïlntusschen, dat is zeer wel mogelijk. Op den avond van den 24sten, ge luistert immers? - op den avond van den 24sten heeft, om tien uur 's avonds, een bewo ner van Batignolles u ontmoet, onder de spoorwegbrug, aan den ingang der Rue Marcadet, met eene viouw, waarmee gij zeei ijverig gesproken hebt." »Ik ik >Ja, gij 1" »0 mijn God, mijn God 1" herhaalde Blanchard, zonder te beproeven zich te verdedigen. »Toen hebt ge blijkbaar van uwe vrouw den tuinsleutel begeerd of haar dien uit de zak gestolen het laatste zal later blij <en." »Hoe, heer rechter, men beeft mij ge zien, men heeft mij, Blanchard, herkend De heer Beaudin, die tot grondbeginsel had, niemand te misleiden, zelfs een be schuldigde niot, antwoordde Neen, Blanchari, men heelt u niet als Blanchard herkend, om de eenvoudige reden, dat men uwen naam niet kende Maar al deze rapporten hier wijzen u klaar en duidelijk aan. Het eerste zegt, dat men den 22sten een man met uwe vrouw gezien heeft op de boulevard Bessières. In het tweede spreekt men van het in dividu, dat met haar op den avond der misdaad onder de spoorwegbrug in ge sprek was. Twee andere, die eveneens van hetzeltde individu spraken, sla ik over Men heeft het om 1 uur 's morgens in de Avenue Saint Ouen en een uur later in de Avenue Clichy gezien. Wat hebt gij daarop te antwoorden ►Niets, heer rechter, niets," mompelde Blanchaid. zeer ter neergeslagen. Ik voel wel, dat ik mij daaraan nooit onttrekken zal. Het noodlot vervolgt mij en ik ber. verloren, even als ik eenmaal verloren ge geweest ben. HOOFDSTUK XXVI. Woede. Na dit verboor werd Blanchard naa: de gevangenis Mazas overgebracht. De rechter van instructie lekende op net cellensysteem, om den beschuldigde tot bekentenis te brengen, Nu kwam de slag, d.w.z. alle hospitalen worden gereed gemaakt voor de ontvangst der gekwet sten en de doctoren en verpleegsters zijn naar hun post geroepen. Dit alles wordt uit telegrammen uit Amerika medegedeeld. En al zijn wij niet geneigd alles wat uit die bron komt, terstond als waar aan te nemen, vooral omdat men in Amerika erg ongeduldig is, ditmaal zouden wij waarschijnlijk verkeerd doen met te scep tisch te zijn. Tegelijk met het bericht dat de Ore gon behouden is aangekomen, kwam de gerustellende tijding dat de Mangrove, het schip dat de kabels moest afsnijden, niet genomen is; bovendien kreeg men bericht dat twee, met soortgelijke doel uitgezonden schepen, succes hebben gehad. Be kruisers ^aint Louis en Wompatrick hebben te Santiago en Guantenamo de kabels doorgesnedenwel poogden de forten dit te beletten, maar de Amerika nen beweren het vuur van den wal krachtig te hebben beantwoord. Zelfs zouden te Santiago alle batterijen op drie na tot zwijgen zijn gebracht. Maar een ander Amerikaansch blad maakt dit bericht weinig geloofwaardig door de ver zekering. dat het Spaansche eskader te Satiago lag. Berichten uit Spaansche bron melden, dat er 19 Amerinaansche schepen voor Havanna zijn, terwijl andere in de buurt de: voornaamste havens kruisen. Natuurlijk hebben de Spanjaarden weer eens een overwinning op de opstandelin gen behaald, ditmaal bij Palmasariano. Dat dorp werd door de opstandelingen aangevallen, maar de Spanjaarden sloe beurt aan zijne vrouw. Zij werd in de kanselary des heeren Beaudin gebracht. Den vorigen avond, toen men haren echtgenoot zoo plotseling gevangen nam, had zij in haren schrik geen tegenspraak geen klaagtoon, geen kreet laten hooren. Spoedig echlei was bij haar eene reactie ingetreden op schrik was toorn gevolgd. Zij protesteerde en stond op tegen het ongeluk, dat over haar losbrak, zij klaagde de Voorzienigheid aan, twistte met den hemel en hare woede steeg tot wanhoop. Dat zou haar bij den rechter schade doen. Blanchard had den heer rechter een oogenblik in onvoorzie tigbeidgebracht door zijne gelatenheid, zijne vrouw be dolf het bij hem door hare al te groote opgewondenheid. Nog voor zij ondervraagd werd, begon zij te klagen over hare arrestatie. Zij had niets gedaan, zeide zy zij was eene eerlijke viouw; wanneer haar man eens veroordeeld was, was dit niet haar schuld. De heer Beaudin verzekerde haar, dat zij geenszins gevangen genomen was, maar slechts gedagvaard, om zekere vra gen te beantwoorden. Zij scheen zich ge rust te stellen en ga? over de reizen van haren man naar Parjjs inlichtingen, die volkomen gelijk aan de zijne waren, waar uit den rechter bleek, dat het afgespro ken werk was. Wat den sleutel betreft, zoo verklaar de zij haai zwijgen over de geheimzin-

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1