Binnenland. Rechtszaken. Doch geen nood, hnn beurt zal ook wel komen, als aller oogen er voor geopend zijn. En verwijte men niemand, dat hij met het goede begint, omdat hij het betere nog niet gezien heeft. Doch hoe waar dit alles zij, en hoe waard en noodig er op te wijzen, ik voor mij kan de gedachte niet van mij afzetten, dat de oorlog vermeden had kunnen zijn, zoo de Yereenigde Staten maar eer, ja reeds twee jaar geleden de Cubanen erkend hadden als oorlogvoerende mogendheid. Dat zou hun zooveel steun en hulp hebben bezorgd, dat Spanje den strijd reeds lang zou hebben moeten opgeven. Dat dit niet geschiedde, hoe ook de volkswil er op aandrong, was, naar ik vrees, omdat de geldmacht Cuba niet afhankelijk wilde hebben, Cuba, dat immers zorgen moest voor den interest der Spaansche effecten? En daarom, hoezeer ik ook den oorlog betreur en terugschrik voor de mogelijke gevolgen van dien oorlog, heb ik mij toch verheugd, toen onze aan die geldmacht verkochte republikeinsche administratie eindelijk moest bukken voor den wilder natie, zou zij niet ook haar laatste restje populariteit verliezen. Ik geloof grond te hebben voor de be wering dat de oorlogsverklaring, waarvan Cuba's onafhankelijkheid de vrucht moet zijn, een nederlaag is geweest van den anders almachtig geachten dollar. En ik vrees dat de sympathie in Neder land aaruSpanje getoond of althans het smalen op Amerika voor een groot deel voortspruit uit dezelfde vrees, dat de dierbare Spaansche effecten hierdoor hun waarde verliezen zullen. Het is niet Amerika alleen dat voor Mammon knielt Het is thans Amerika dat millioenen en zijn bloed offert op het altaar den huma niteit TWEEDE KAMER. Geldleening, In haar Memorie v. Ant woord op het voorloopig verslag der Kamer brengt de regeering in de eerste plaats onder de aandacht der leden, dat de staat van uitgaven van spoorwegen en bevloei ingswerken, by het ontwerp gevoegd, niet strekt tot „rechtvaardiging" van het lee ningsvoorstel, maar alleen om te doen zien dat zelfs door de buitengewone militaire uitgaven der laatste jaren op het Indische budget geen noemenswaardig tekort zoude zijn ontstaan indien niet voor genoemde werken ettelijke millioenen waren besteed. heeft, maar het is hare schuld niet, ziet u, maar de mijnö, mjjn verleden maakt haar zoo vreesachtig." HOOFDSTUK XXV. Wanhoop. De rechter zat in zijnen fauteuil met den rug tegen hel vensterde beschul digde stond voor hem in het volle licht. »Ziet u, heer rechter," zeide Blanchard half luid, »mijn arme vrouw denkt over eene zaak. Zij herinnert ztch heel goed dat zij op den avond, dien de misdaad vooraf ging, toen zij tegen tien uur 's nachts het huis Guérin verliet, de tuin deur gesloten en den sleutel uit het slot getrokken heeft. Zij stak dezen sleutel in den zak van haar voorschoot en den volgenden morgen was hij er niet meer in." Werkelijk? En hoe verklaart zij zich dit verdwijnen «Zij verklaart het zich nretheer rech ter, zij begrijpt het eenvoudig niet." »En wanneer heeft zij het bomer ,<t «Eerst op den morgen, toen zij haar voorschoot aan deed." «Desniettegenstaande heeft zij zich ech ter op de boulevard Be&sières begeven en het huis zelf geopend." »Ja, rechter, omdat zij, bij de tuindeur aangekomen, den sleutel in 't slot vond." De leening zelve geeft slechts een beteren vorm aan raeds aangegane senulden Er- wordt geen scbuld geconsolideerd. In breuk te maken op het stelsel dat Indië en Nederland elk in hun eigen financieele behoeften hebben te voorzien zooals door een der leden wordt gewenscht schijnt der regeering niet aanbevelenswaardig. Met het denkbeeld om de leening vast te koppelen aan de Iudische spoorwegen kan de regeering niet medegaan. De wenscbeltjkheid is gebleken om meer te leenen dan aanvankelrjk werd beoogd, en op grond daarvan wordt bij nota van wijziging thans dan ook voorgesteld in plaats 45 millioen 55 millioen te leenen. Het beste stelsel is zoo dicht mogelijk bij den paiikoers te leenen en dit ge schiedt door een uitgifte van een 3 pet fonds. Ten aanzien van het tijdstip der leening wenscht aan de regeeriDg niet gebonlen te zjjn. Vermoedelijk zal de tusschen- komst van een consortium worden inge roepen, De overeenkomst met zulk een consortium kan echter bezwaarlijk aan de goedkeuring der Kamer worden onder worpen. Rente en aflossing dezer leening buitenlands tot een vasten koers betaal baar te stellen zou nadeelig werken op de noteering der bestaande schuld. Wen scbelijk wordt het door de regeering geacht in dit ontwerp te bepalen dat ter amortisatie 3 pCt. rentegevende schuld brieven onverschillig van welken datum kunnen worden aangekocht. Voorstellon tot versterking der gewone Indische in komsten zijn reeds ontworpen. Daarover wordt overleg gepleegd met de Indische regeering. Men vleit zich die te kunnen aanbieden bij de eerstvolgende Indische begrootiog- De leden der tweede kamer, elk met een dame, zullen in staat gesteld worden de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe kerk te Amsterdam by te wonen De dames zullen den dag te voren door Hare Majesteit ten paleize worden ont vangen AXEL, den 24 Mei 1898. Tweede Pinksterdag, 30 Mei a. s., be looft een dag van beweging te worden in de onderwijzers-wereld. De Bond van Nad. Onderw. heeft vergaderingen uitge schreven in alle provinciën tegeljjk, waar ernstige besprekingen zullen gehouden worden over den toestand van de onder wjjzers, ook der schoolhoofden, op het platteland. Voor onze provincie heeft zoo'n bijeenkomst plaats te Goes in „de Prins van Oranje," als sprekers treden >ZooEn zij heeft mij zoo lang naar den sleutel laten vragen, zonder mij een zoo gewichtig punt mede te deelen." »U moet haar vergiffenis schenken, beer rechter; zjj heeft het gewicht der zaak niet begrepen, en dan was zij in 't begin ook niet geheel zeuer, of zij misschien niet den vorigen avond den sleutel in 't slot vergeten had." De rechter ging nu den beschuldigde nog scherper dan vroeger na en zeide tot hem «Gelooft gij niet veeleer dat zij beslo ten heeft of dat gy voor haar besloten nebt, deze bekentenis te doen, daar een getui ge getuigd heeft, dat bij den sleutel 's morgens om 7 uur in de tuindeur heelt zien steken, voor nog uwe vrouw aan kwam Als gij gezwegen had, zouden anderen gesproken hebben - vaDdaaral zoo deze vertraagde bekentenis." Blanchard verloor zijne bedaardheid. «Maar, heer rechter, welken beweeg grond zouden wij dan gehad hebben," «Te zwijgen en niet in verdenking te komen «In welke verdenking?" «Dat uwe vrouw u den sleutel gege ven heeft en gij hem genomen hebt." «Ik Ik hem genomen Men heeft mij alzoo ïd verdenking!" riep de ongeluk kige. Daarop voegde hij er haastig bij «Maai wanneer zy mij den sleuteltgege- ven of fk hem genomen zou hehbon.dan zou ik hem toch teruggedragen hebben op da hoer K. ter Laan, hootd eenev school te Delft en een lid van het hootd bestuur van den Bond. Samenwerking met andere vereenigingen is gezocht en zoo goed als verzekerd. Bij trouwe op komst van de belangbebbonden zelf, zoo wel leden als niet-leden van den Bond, kan deze vergadering er veel toe bydra- gen om een gunsligen indruk te inakeD op de machthebbers in den lande. Heden had ten overstaan van den notaris Dregmans en ten verzoeke van den heer J. Cappon en de erven zijner overledene vrouw de verkoop plaats van de volgende onroerende goederen Koop 1 een woonhuis en erf, is niet verkoebt, geboden werd 1040 door dhr Corn van den Bioeke Jz alhier Koop 2, 3, 4 en 5 samen 8 gemeten 95 roeden bouwland Kooper werd dhr Dirk van Dixhoorn alhier voor 1050 per gemet Koop 6 en 7 samen 3 gemet9n 17 roeden bouwland Kooper werd mej de wed C Smissu te Zaamslag voor 122G per gemet Tot gemeente-geneesheer te Ter Neuzen, is benoemd de heei D. Buijze, arts aldaar. Naar aan de Middel. Cit. wordt be richt, is 't onjuist wat in ons vorig nom mer stond, als zou de R. K. kiesvereni ging te Hulst besloten nebben by de a. s. statenverkiezing geen candidaat te stel len tegenover mr. Van Deinse Eerst 6 Juni zal op dit punt worden beslist. De justitie uit Middelburg is Zater dag j.l. naar Waarde vertrokken, tenge volge waarvan J. O., onderwijzer aldaat, terzake van bet plegen van ontuchtige handelingen met aan zyo zorg of oplei ding toevertrouwde minderjarigen, is ge vangen genomen en overgebracht naar het buis van bewaring te Middelburg. - Het onweder van Vrijdagavond beeft, hebalve te Bruinisse, ook in Westelijk Schouwen hiel en daar eenige schade aangericht. Zoo werden van een paar huizen aan den Hoogen Zoom de schoor steenen afgeslagen en langs de duinen eenige telefoonpalen getroffen Ook onder Scharendijke sloeg de bliksem in een woning en veroorzaakte eenige schade. Te Serooskerka werd de schoorsteen van een metselaar getroffen het vuur sprong over op de onderwiizerswoning, en vloog van de eene kamer tiaar de audere, rakelingo langs de vrouw des buizes, wier arm bezeerd werd. Een begin van brand op den zolder werd nog spoedig gebluscbt. wie zou mij daarin hebben gehinderd Deze opmerking was natuurlijk. De rechter zag daarin slechts eene te voren bedachte uitvlucht eD zeide streng «By het terug brengen van den sleutel liept gij gevaar bemerkt te worden, 't Was eenvoudiger hem in het slot tela ten, waar uwe vrouw hem den volgen den morgen moest vinden, en zoo snel mogelijk naar Orleans terug te keeren om ii een abili te verschaffen." Blanchard werd doodsbleek en stamel de meer dan hij sprak. «Een alibi, een alibimen klaagde mij alzoo aan." De heer Beaudin viel hem barsch in de rede «Gij zijt den 22 Maart naar Parijs ge gaan. Het zou overigens nutteloos zijn, dit te loochenen, want men heeft u met uwe vrouw op de boulevard Bessières ge zien. Wat hebt gij gedaan, nadat gij u van haar gescheiden hebt «Ik ben nog in denzelfden nacht terug gereisd." «Met den trein waarschijnlijk «Ja, heer rechter, met den elfuurs trein." «En gij zijt weer te Orleans aangeko men «Ja, heer rechter, 's morgens om drie uur." «Zoo heeft men u ook den volgenden dag en later dan gewoonlyk op de kade en bij uw arbeid gezien." «Neen," zei de beschuldigde sidderend. Zoo werd Maandag j.l. te lerseke ets man door den bliksem getroffen, doch niet doodelijk. Een boerenschuur van den landbouwer De Bruin ia totaal afge. brandhet huis en het vee werden behouden. Ook in andere deölen van ons land zijn door het onweer heel wat ongelukken en schade veroorzaakt. Zoo sloeg de bliksem in de buurtschap Ooi, dicht bij Zovenaar, in een landbou- weiswoning. Huis en inboedel werden geheel in de usch gelegd. Slechts weinig werd gered. Alles was verzekerd. Te Lexmond werd de peilwatermolen van den polder Hei- en Boeicop getroffen. De as van den molen en éeri roede zijn vernield. Een begin van brand werd gebluscbt. De inboedel van den raolenaai werd geheel stuk geslagen. Niets was geassureerd. Te Zomeien werd een man van vijftig jaar, de kostwinner voor zijn ouden vader en zuster, door het hemelvuur gedood, Eenige boeren, die wegens het weder in een naburige woning geschuild hadden, vonden hem dicht bij de woning tegen den grond geslagen, zijn pet aan flarden, een zijner klompen stuk, het hengsel van een mandje, dat hij aan zijn arm had, midden doorgebroken. Te Renkum wilde een achtienjarigt jongen, óib met anderen werkzaam was op hel dak eener villa, voor bet onweder en den regen schuilen. Bij bet afklimmen is hij vermoedelijk uilgegleden, tengevolge waarvan hij van het liooge dak op den stroep vóór het huis n9derviel. Hjj werd zwaar aan het hoofd gewond en zijn toestand is zeer zorgelijk. Te Arnhem stonden tal van straten blank. Te Veendam sloeg de bliksem in twee huizen, zonder schade te veroorzaken, Alleen werd een hond gedood. Te Beets trol de bliksem een tent, waarin twee veenarbeiders, vader en zoon, uit Henrik, tijdelijk hun verblyf hebben. De vader werd doodelijk getroffen de zoon, hoewel hij oenig letsel bekwam, bleef gespaard. Te Sr. Pioter bij Maastricht werd een man, in het veld werkzaam zijnde, door den bliksem gedood. Midd. Ct. Arrondissements Rechtbank te Middelburt Zitting van 24 Mei 1898. Ie A. J. H., 16 j., 2e J. A. H., 15 j., zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot eene geldboete van f 5 of 5 dagen hecht. Ik ben niet uit het huis gegaan." «En waarom niet?" «Ik was ziek ik had de koorts. Ik heb zulke aanvalien sedert mijne gevan genschap. U kan navragen, heer rechter, En als ik zulk een aanval krijg, dan kan ik mij niet roeren. Ik beu dan als ge radbraakt. Dan wist ik ook, dat er op dat oogenblik geen arbeid was en dat ik 1 te vergeefs op de kade gegaan was." «Tevergeefs. Beken liever, dat bet nu zeer nuttiir voor u was, als ge oewjjzeu kondt, dat men u den 24sten. 's avonds en den volgenden morgen vroegtijdig in Oi leans gezien had." «Ach, om weer geheel te herstellen, ben ik eenige dagen te bed gebleven," zei de ongelukkige treurig en kalm. «En is er geen dokter bij u geweest «Ik ben niet rjjk genoeg om een dok ter te roepen. En dan schrijven zy mij allen hetzelfde voor - quinine. Waa-toe alzoo een dokter «En geen kameraad, geen vriend is by u geweest «Mijne makkeis, vroegere misdadigers, zijn my niet genoeg genegen om mij in eene ziekte te bezooken. En vrienden Men heeft geeue vrienden in inyne om standigheden. De eerlijke lieden schuwen mij en ik schuw do anderen, opdat zjj my niet tot kwaad verleiden." Uit alles weid met eene weemoedigs stem uit het hart gesproken. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2