Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dag middag twee telegrammen, meldende dat het Spaansche eskader aan den in gang van de haven van New-York was waargenomen. Oogenblikkelijk werden daarop alle voor zorgsmaatregelen genomen. Des nachts werden onderzeesche mijnen gelegd, welke van den wal af ontstoken kunnen worden en andere mijnen met schietkatoen, welke ontploffen zoodra een vaartuig er tegen stoot. Deze mijnen, welke zeer gevaarlijk zijn, waren daarom alleen des nachts aanwezig en werden des ochtends inge haald Maar nu werd de laatste hand aan de verdediging gelegd. Tegelijk kwam echter een telegram uit St. Pierre, op Martinique (een der twee aan Frankrijk behoorende kleine Antillen) melden dat achtereenvolgens twee Spaan sche torpedo jagers, eerst de Furor, toen de Terror, daar waren geweest, en dat vijf Spaansche oorlogsschepen zichtbaar waren, koers zettende naar het Westen, alzoo naar Cuba. Ook te Washington kreeg men officieel bericht dat het Spaansche eskader daar was gezien. Oogenblikkelijk kreeg het vliegende es kader van kapitein ter zee Schley last de Spanjaarden op te zoeken en reeds Vrijdag middag te half vier stoomde het naar zee. Ook admiraal Sampson zou daarom de operaties tegen San Juan hebben afge broken. In elk geval blijkt, dat Mc Kinley goed had gezien, toen hij zoo lang weerstand bood aan den aandrang van hen, die ter stond de beide groote Antillen wilden aanvallen, en er de voorkeur aan gaf eerst het Kaap Verdische eskader te ver nietigen. Maar nu is men te laat of te vroeg met de operaties begonnen. Te laat om zich vóór de aankomst van de Spaansche vloot van Porto Rico meester te maken, te vroeg, omdat de naderende vijand de Amerikanen verplicht de ope raties te staken. Hoe het met den kolenvoorraad der Spanjaarden staat zal moeten blijken. Het eskader is bijna drie weken in zee, het heeft geen neutrale haven aangedaan om kolen in te nemen, en een Spaansche haven ligt niet op den weg. Te Washington was men bevreesd, dat het eskader zich op Martinique van kolen •Zou voorzien Maar daar mag men niet meer leveren, dan noodig is om de naast- bijgelegen Spaansche haven, dat is San Juan, te bereiken. En zelfs die bevoegd heid wordt door de Amerikanen betwist, daar de wederzijdsche vloten zoo dicht niets ontdekken, maar zoo onbekwaam zijn, zelf ontdekt te worden en daardoor de regeering onaangenaamheden veroor zaken, moeten onderdrukt worden en men onderdrukte Florine niet haren nelper. Al leidde ook dit onderzoek tot niets, toch was de politie werkzaam als altijd. De heer Claude stelde 7oor, de kroegen van een kwaden roep zeer vaak te be zoeken en zoodra een der getrouwe be- zo kers grooto verteringen maakte, werd hij dadelijk ten strengste bewaakt. De provinciale inspecteuren verkiegen een opdracht in dergelijkerr zin. EeD koopmansbediende van de boule vard Bessières had in den laatsten tijd verteld, dat hg op den avond, die de mis daad vooraf ging, om ongeveer acht uur juffrouw Blanchard uit den tuin zien gaan en haar gedurende eenige oogenblikken den weg op en neer had zien loopen met eon man, wiens signalement geheel met •lat van den oud6n man uit het eerste onderzoek overeen kwam. Dezelfde bediende verklaarde, dat hij op den morgen van den 25stea, tegen oven uur, nog voor de misdaad ontdekt n de bediende aangekomen was, duide lijk bemerkt bad, dat hij in de tuindeur an den huize Guérin den sleutel stak. ij hal daaiover gezwegen, omdat hg ifïrouw Blanchard niet aan ongelegenheid vilde blootstellen, die zich in ieder geval oinstens aan nalatigheid ot vergetelheid bad schuldig gemaakt. bijeen zijn, dat de vijandelijkheden elk oogenblik kunnen uitbreken. De Amerikanen meenen verder nog meer reden te hebben, om zich te be klagen over een zeer onwelwillende on zijdigheid in West-Indië. Tweede Kamer. Het pijnljjk incide t dat de zitting der Tweede Kamer Vrijdag middag reeds te half drie deed eindigen het plotseling overlijden van het lid Bahlmann - zal zeker langen tijd een diepen indruk nalaten bij allen die er ge tuigen van waren. Met zijn gewone opgewektheid, soms humoristisch en satiriek, steeds met groote zaakkennis, hoorde men gaarne. Ook Vrij dag luisterde men met aindacht. Niemand bemerkte dat de spreker zich niet wèl gevoelde, al had hij in de laatste dagen nu en dan geklaagd dat hij minder wèl was dan in den laatsten tijd na zijn ziekte in 't vorig jaar. Plotseling werd men opgeschrikt toen hfj, aan 't einde van zijne redevoering, bij de woorden„Mijnheer de Voorzitter, ik zal het hierbij lalen neêrzeeg. Van alle kanten snelde men te hulp, ontknoopte zijn kleederen, laafde hem met water, maar bij was geheel bewusteloosbet hoofd, achterover gevallen, kreeg eeDhooge gelaatskleur; de ademhaling werd zwaar en ging met angstwekkende geluiden gepaard. Men riep spoedig een geneesheer, en in middels schorste de Voorzitter de zitting voor een kwartier en liet de tribunes ontruimen. Dr. Noitoir was weldra aanwezig en trachtte, met de hulp van een militair geneeskundige uit Leeuwarden, den heer Posthuma, die op de gereserveerde trioune was, de levensgsgeesten op te wekken. Men beproefde alles, terwijl men den pa tiënt op den grond bad gelegd, vóór de spreekplaats. Men zag weldra in dat de aanval van beroerte met den dood zou eindigen. Dr. Everts sprak in stilte het formulier der absulotie uit Toen het einde nabij was, verzocht de voorzitter, overtuigd dat de Kamer onder deze omstandigheden niet in staat zou zijn de werkzaamheden nog t9 hervatten, en derhalve de zitting tot Dinsdag 11 uur opheffende, de leden die niet tot de spo- ciale vrienden van den heer Bahlmann benoorden, de zaal te ontruimen en hem aan zijn (katholieke) vrienden over te laten. Weinige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Dr. Everts. Dr. Schaepman, de heeren Van Vlijmen, Travaglino, Mutsaers en anderen knielden neêr bij 't lijk en zon den gebeden voor hem op. Uit bet >Hótel de Twee Steden*, waar de heer Bahlmann steeds zijn intrek nam, werd een kruisbeeld en wijwater gehaald, en nadat men bet lijk tijdelijk naar een vertrek in de woning van den commies Deze onthulling was van groot gewicht. Zij bewt>es, dat de moordenaars zich in derdaad van den werkelijken huissleutel bediend hadden en hem in de poort had- deD lateu zitten, na den moord volbracht te hebben. Was de dienares hunne me- deplichtige, dac hadden zij zich de moeite bespaaid, den sleutel weer mee te bren gen hadden zij hem echter gestolen, dac kon de dienstmeid den volgenden moigen gelooven, dat zij hem den vorigen avond vergeten had hem uit bet slot te tiekken. Bovendien meldde de geheime agent, die Blanchard te bespieden had, dat zij onrustig en opgewekt en op eer aanstaand bezoek scheen te wachten. Zoo stonden de zaken, toen men den 10 April tegen vijf uur 's namiddags den beer Claude mededeelde, dat Blanchard io hare woning bezoek had ontvangen van een man, met wien zij zich opgeslo ten had. Dadelijk begaf de commissaris van po litie zich op weg naar Batignolles. Wordt vervolgd.) voor den huishoudelijken dienst had ge dragen, werden daar verder de ritueele voorschriften der Katholieken gevolgd. Onder algemeene veislagenheid verlie ten de leden 't gebouw. (N. v. d. D.) De rijksmiddelen hadden in Apiil een slappe maand en gingen met gioote schommelingen in do verschillende groepen in onderdeelen bijna 1/4 milioen achteruit. Daaraan draagt in de eerste plaats het personeel schuld dat door de uitkeeringen aan de gemeenten weer met een tekort van ruim 37.000 op de lijst staat tei - wijl er verleden jaar 378.000 was ontvangen. De grondbelasting gaf 62.000 meer waar naast de oedrijfsbelasting weer een achteruit gang van 38.000 aanwijst. Dit alles heeft ten gevolge dat de groep der directe belastingen 352.000 minder goeit dan in dezelfde maand vjn 1897. De invoerrechten daalden ook iets doch het veischil is niet veel slechts 18.000, maar deze groep heeft ons de laatste jaren, door een bijna constante stijgiDg verwend. Van de accijnzen is de suiker W6er de baas, door een vooruil gang van 712,000 welke het eindcgfer der groep tot ƒ733,000 boven de opbrengst van verleden jaar doet stijgen. Mét de andere deelen dezer groep ging het erg afwisselend. Het gedistilleerd en het zout daalden reps, 11.000 en f 18.000 maar de wijn vulde juist het tekort op het gedistilleerd aan en het bier dat voor het zout. Daar het geslacht 20.000 steeg is het eindcijfer dus 733.000 hooger. De waarborg anders vrjj constant is dit maal ƒ4000 vooruitgegaan. Bi1 de indirecte belastingen is evenals b(j de acciinsen een schommeling waar te nemen. Zegel -j- 12,000, registratie f 52,000 en een hypotheek -j- 2000. Maar de altgd onberekendbare successie vergroot dat tekort van 38,000 met de kapitale som van 620,000 zoodat de gebeele groep zoowat 6V2 ton achter blijft. De posterilen maken het goed 38,000 meer, terwijl de telegraaf 23,000 meer gaf. Van de andere middelen gaf de Staats loterij ƒ11,000 minder, terwijl de loods gelden een paar honderd gulden achter bleven. Van het totaal der 4 maanden is weinig te zeggen. In de eerste plaats vallen twee groote velschillen op te merken, een ac tei uit gang van 111/2 ton bij net personeel, waarop in de vier maanden slechts f110,000 voor het loopende dienstjaar is betaald, en 83U ton stijging bij de suiker. Van de andere verschillen zijn er slechts vier 'ooven de 100.000 en welge slacht 1 tem, successie 2 ton do meinen -f IV* ton en posterijen U/2 ton. Op 23 Juni a. s. zal te Middelburg eene conferentie plaats hebben van pre dikanten der gereformeerde kerken in Zeeland. De heer Van der Veen te Goes zal spreken over etisch en gereformeerd, de beer Esselink van Zierikzee ovei Titus 3 5, de heer Van der Hoorn van Domburg overMag een predikant ook aan politiek doen de heer Van der KooijDe roe ping der gemeente tegenover de zending «n de beer B. Veenstra van VlissiDgen Zijn de wondergaven nog in de gemeente aanwezig. De zeebaden te Vlissingen zullen dit jaar geopend worden Zaterdag 28 Mei. Door dan Minister van Waterstaat is afwijzend beschikt op het verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabiieken te Vlissingen, om van postzegels óók ge bruik te kunnen maken ter voldoening van telegramkosten en van zegelrecht op kwitantiën. AVEL, den 17 Mei 1S9S. Zondagochtend overleed alhier op ruim 81 jarigen leeftijd de heer J M. Mulder. De overledene was jarenlang hoofd van de bijzondere school te Zierikzee en te Ter Neuzen en algemeen bekend en ge acht als een degelijk onderwijzer. Het was hem vergund, nadat hij zijne be trekking had nedergelegd, nog jaren vaa zijn welverdiende rust te genieten. Zaterdag had ten overstaan van de Notaris Dregmans te Axei, in »Het Gul den Vlies* de verkoop plaats van de vol gende onroerende goederen Een Woonhuis er. Aanhoorigheden ten verzoeke van Jac. Wolfert en de e-ven zijner overledene vrouw. Kooper werd II. Harinck te Axel voor ƒ1600. Het voortdurend recht van huur op eene vrouwen zitplaats no 1?6 in de Nederl. Herv. Kerk te Axel, Kooper werd Gilles Gcensen voor 6.50. Een Woonhuis Aanhoorigheden en Erf ten verzoeke van Jacob Geensen to Axel in den Coegorspolder. Kooper werd P. I de Putter te Axel voor 605. Vrijdagmorgen sloeg de bliksem te Hulst in den toren op Rapenburg en ver- nMde het uurwerk terwijl in het Kerk- I gebouw een gat in len muur werd geslagen en eenige ruiten vernield werden. Arrondissements Rechtbank te Middelburg Zitting van 17 Mei 1898. A. v. R., 22 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord. tot 7 dag^n gevang. Ie F. J., 22 j„ 2e M. J., 20 j., werk lieden te Hoek, zijn wegens diefstal vrij gesproken. Het lijk van den heer De L., uit Spjjk- nisse die Maandagnacht op den Rijksveld wachter van 't Hoff een schot loste is uit de Oude Maas opgehaald. Volgens het Dordr, Nbld. woont te Giessendam eene juffrouw die da zeldzame gave bezit om.... kippeneieren uitte broeden. Naar schatting heeft zij reeds aan een 100-tal kuikens bet levenslicht geschonken. Dit zal wel een uitbloeden onder de oksels zijn en dan is de gave niet zoo zeldzaam. Er zijn meer menschen die 't doen en die zelfs nog eenig licht werk er bij weten uit to voeren. De heer J. Lamberts Jr., deurwaarder bij de Rechtbank te Assen vertrok Don derdag voor zaken naar Smilde. Op den terugweg, des avonds laat is hg, waar schijnlijk door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Donderdag werd zijn lijk bjj Primodraai onder Kloosterveen uit de Drentsche Hoofd vaart opgehaald. De verdronkere had den handstok nog in de hand het horloge van den overledene was op vjjf minuten over half elf blgvsu stilstaan. Voor zijne vrouw en zeven kinderen is de dood van den man en vader een zware slag. Een gefortuneerd ingezetene te Leiden ontving Vrijdag een brandbrief. Hg moest 's avonds bij de Vink aan een persoon f 150 ter hand stellen, zoo niet dan zou een schrikkelijke wraakneming volgen. De po litie weid gewaarschuwd en deze vond werkeljjk op bedoelde plaats een jong- rnenscb die bljjkbaar iemand stond af te wachten. De man werd aangehouden en bleek in het bezit te zgn van een met zes scherpe patronen geladen revolver, een dolk. een boksbeugel en een groot zakmes, zonder welke voorwerpen hg natuurlijk de doos in ging. Naar men uit Rozendaal meldt, be vindt Van Deth zich te Antwerpen, zonder plan om ooit naar Nederland terug te keer6n. Er is Donderdag te Amsterdam druk getrouwd niet minder dan 78 paren verscnenen ten stadhuize en derhalve druk feestgevierd. Een 3-tal bruilofsgasten, twee mannen en eeD vrouw, sterk onder tien invloed van het genotene, kwamen Vrijdagmorgen voor de woning van een hunner in de Enge Kerksteeg. Zg gingen alle drie naar boven en hier kreeg de man twist met zgn vrouw over

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2