No. 1223. Woensdag 18 1808. I4e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Iluiieiilaud. 39 FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Over den strijd bij Cardenas zijn thans nadere berichten uit Amerikaansche bron bekend Daarin worden de reeds uit Spaansche bron bekende bijzonderheden bevestigd. De Amerikanen hebben Cardenes krachtig beschoten en hebben er werkelijk een divisie aan land gehad. Zij zeiven be weren, dat een groot deel der stad en der haven is verwoest, en bevestigen eveneens de door de Spanjaarden erken de vernietiging van een klein Spaansch oorlogsvaartuig. Bovendien gelooven wij nog twee torpedojagers te hebben vernield Tot de door brand of geschutvuur ver nielde gebouwen behooren eenige huizen op de kade en een kazerne, terwijl ook een batterij is verwoest De aan wal gezette matrozen vernielden de operatiekamer van de onderzeesche verdediging, d.w.z. het gebouw aan wal, van waaruit men de onderzeesche mijnen kan doen springen als er zich een vijan delijk schip boven bevindt. De matrozen bezetten verder een blok huis, en heschen daar de sterren en de strepen, zoodat de Amerikaansche vlag op Cuba wapperde. Maar de Amerikaan sche berichten niet of de vlag daar is gebleven, en zwijgen over het de Spanjaarden medegedeeld feit, dat de landingsdivisie ten slotte met zware ver liezen moest terugtrekken. Over de landing bij Cienfugos wordt nader uit Havana gemeldt, dat de Ame rikaansche schepen 800 schoten losten Yan de vaartuigen, welke den voorraad voor de opstandelingen aan wal brachten werd met mitrailleuses gevuurd op de troepen aan het strand. Yooral de vuurtoren en het kabelhuis werden door het geschutvuur getroffen Maar de Spanjaarden leden geen verliezen van eenige beteekenis. Eindelijk valt te gewagen van een derde landing, en wel bij Cabanas, een haven westelijk van Havana. Daar kwam, ingevolge afspraak met de opstandelingen, het dezer dagen uit Key West vertrokken stoomschip „Gussie" voor den wal. Maar ook hier waren de Spanjaarden gereed om de landing te beletten. Na een scherp gevecht slaagden de Amerikanen er in aan land te komen. Maar de berichten uit Key West er kennen dat de Amerikanen voor een krachrigen aanval der Spaansche troepen moesten wijken. De Amerikanen gaven hun verlies op als 2 dooden en zeven Op den drempel keerde hij zich plot seling om vloog op zijne dochter aan nam haar in zijne armen en kuste iu één oogenblik hare handen, wangen voor hoofd en baren, op eene koo: isachtige wijze. Toen stiet hjj haar terug, stood haastig op en ging voort ditmaal zon der om te zien. HOOFDSTUK XXII. De list gelukt. Reeds veertien dagen waren verloopen sedert de moord op de boulevard Bessière1 en de moordenaars waren nog altyd niet ontdekt. Parjjs, dat in zijn gedruisch zoo gaarne en zoo snel vergeet maakt dezen keer eene uitzondering. En Parjjs en de couranten hielden zich met de misdaad bezig. Dag uit dag in verweten eenige der laatste den commis saris van politie en zijnen agenten na latigheid zelfs bijna onbekwaamheid andere bladen speelden zelve den politie agont en zochten naar niouwe bijzonder De slotsom is dus dat de Amerikanen op, drie plaatsen hebben getiacht op Cuba te landen dat hun beweging nergens door de opstandelingen werd ondersteund en zij overal zijn teruggeslagen Op Porto Rico is het hun ook al niet fortuinlijk gegaan. Het bericht van de caputulatie werd over Londen bevestigd de stad had zich Donderdag avond overgegeven admiraal Sampson had de versterkingen geraseerd vele gebouwen waren vernieldde ver liezen der Spanjaarden waren aanzienlijk, die der Amerikanen bedroegen 1 doode en 4 gekwetsten enz. Een telegram uit Key West meldt echter, dat de schade aan de forten van San 8uan van minder belang was dan heden om deze met de oude te verbinden De heereu Beaudin en Claude begonnen ondanks hun gerust geweten oen weinif onaangenaam en ongeduldig te worden Hoe had dat ook anders kunnen zijn Aan de eene zijde bleef men in het onderzoek steken daar geene nieuwe ge tuigen optraden. Aan de andere zijde vervloeide de veel belovende verdenking die zij op Matbilde Simonnet van Villeneuve genoemd ge worpen hadden in niets. Want »de lange Fiorine" wist met den besten wil geen geheim uit te vorschen in het leven barer meesteres, dat de politie ook slechts het geringste steunpunt kon geven. Die eerste achterdochtige uitkomst, tot welke Fiorine gekomen was, werd door geene andere gevoigd. Freule von Ville neuve stond laat op, wijdde twee of drie uur aan haar toilet, deed bij schoon weder eene wandeling in het woud, ontving van vijf tot zeven uur hare vrienden en bracht dan het grootste deel harer avonden alleen door te huis of in den schouwburg, na welks sluiting zij altijd onmiddellijk te huis kwam. In het kort, zij leidde een zoo voor beeldig leven, dat Fiorine, aan zooveel deugd niet gewoon, bijna daarover ver schrikt was, tot zij eindelijk de oplossing van dit raadsel vond in een brief, dien de freule op zokeren dag op den schoor steenmantel liet liggen. In haar rapport gaf Fiorine bij gelegen- eerst was gemeld, omdat de Spaansche batterijen bleven doorvuren toen de Ame rikaansche vloot wegstoomde. Deze laatste woorden wijzen er dus op, dat de Amerikanen zijn afgetrokken zonder San Juan te hebben gewonnen. De New-York was eens de Iowa tweemaal geraakt. Te Madrid spreekt men van een groote overwinning. Deze mag nu wel niet zijn behaald het blijft een feit dat de Spanjaar den in vier opvolgende gevechten succes hebben gehad. Deelen wij ten slotte de officieele be richten mede, welke van beide zijden zijn openbaar gemaakt. Het telegram van admiraal Sampson, te St. Thomas aangeboden, luidt als volgt „Een gedeelte van het smaldeel onder mijn gezag bereikte heden met het aan breken van den dag San Juan. In di haven werden geen bewapende schepen aangetroffen Toen het voldoende licht was geworden, begon ik den aanval op de batterijen. De aanval duurde drie uur en had tot gevolg, dat er aan de batterijen het aangrenzende deel der stad veel schade werd toegebracht. De bat terijen beantwoordden ons vuur, zonder uitslag van beteekenis. Een man werd er dood aan boord van de New-York, op het geheele smaldeel werden zeven man licht gewondgeen schip beliep ernstige schade." Generaal, Marin daarentegen seinde „Heden (Donderdag) ochtend in de vroegte vertoonden zich elf vijandelijke oorlogs schepen voor Porto Rico en openden, zonder voorafgaande waarschuwing, het vuur. De batterijen der vesting ant- heid het volgende uittreksel van dezen brief ■Iemand, die zich eenvoudig, Lorenz teekent, herinnert Mathilde aan het sa menzijn in Weenen, aan hunne verbic ding aan de teedeie toegenegenheid, welke hunne beide harten met elkaar verbond, aan hunne huwelijksplannen, aan de wei gering der familie, aan zijne gedwongen reis naar Havana, aan het smartelijke af scheid, aan bare belofte op hem te willen wachten en slechts aan hem te behooren Eindelijk ia hij nu door den dood zijns vaders, den Markies Joseph de Ribas, zijn vrije man geworden. Naar Europa terug gekeerd, regelde hij snel eenige onbedui dende zaken in Madrid, om zich dan in hare armen te storten. Hij hoopt dat het haar, gedurende hunne scheiding, aan niets ontbroken heeft en dat zij het hem met kwalijk nemen zal, dat hij voor al hunne behoeften zorg gedragen beeft. Zij was immers zijne bruid en zou misschien spoe dig zijne geliefde vrouw zijn." Deze acht bladzijden lange brief vol herinneringen, vol plechtige verzekeringen voor de toekomst en vol teederheid ver klaarde aan Fiorine, zoo als zij in haar verslag zegt, het geheel bestaan der freule Villeneuve. Even sterk verliefd op Lorenz als Lo renz op haar, vond Mathilde geen lust verstrooiingen en loefde geheel in her inneringen en verwachtingen, die zich spoedig vervullen zouden. woordden en een verwoed kanonvuur hield den geheelen ochtend tot negen uur aan. Onze schade is niet belangrijk onze ver hezen zijn onbeduidend." Men houde daarbij in het oog dat deze telegrammen beide in den loop van Don derdag zijn verzonden, dus op een tijdstip toen de operaties nog niet waren afge- loopen. In de beide Spaansche kamers hebben deze overwinningen een gunstigen indruk gemaakt. Maar men was diep veront waardigd over de beschieting van San Juan zonder voorafgaande waarschuwing, een feit, in het bovenbedoelde telegram van generaal Marin gerelateerd. In den Senaat noemde markies Romiro de Amerikanen deswege wilden in den Kamer gebruikte de minister van oorlog het woord Vandalen. Werkelijk schijnt dat hier een ernstig vergrijp tegen het volkenrecht is gepleegd, iets waarvan de Spaansche regeering de mogendheden in kennis zal stellen. Over het terugtrekken der Amerikaan sche schepen loopt nog een lezing, en wel deze, dat admiraal Sampson daartoe verplicht was door de nadering der Spaan sche vloot, welke als een modern spook schip overal en toch nergens te zien is. Overeenstemmende berichten van vele schepen hadden de overtuiging gevestigd dat deze vloot naar het Noordelijk deel der Amerikaansche kust was gestoomd. De Duitsche boot Sophie Rickmers was tot bij New Found land dooi een Spaansche kanonneerboot vervolgdde Engelsche stoomboot Henantic had Spaansche torpe do-jagers bij de kust van Massachusetts gezien, en te Liverpool ontving men Vrij- Fiorine voegde er nog bij»Hoe meer ik de freule leer kennen, des te meer wordt ik er van overtuigd, dat er in de diepte van baar hart haitstochtön heer- schen en dat zij smartelijk lijdt aan haar verlangen naar het beminde wezen." Nu kende de politie dan de oorzaak der ontvangsten vaa freule Simonnet en kon daarover gerust- zijn. Men deed nog onderzoek naar dien markies Joseph de Ribas en vernam, dat bij in Havana ge storven was en een eenigen zoon had na gelaten. Zoo had dan het onderzoek, in plaats van overtuigende bewijzen tegen Mathil de de Villeneuve te leveren, geleid tot haar volkomen onschuld. Spoedig werd men ook, wegens een tusschenkomend geval genoodzaakt, de bewaking der jonge dame geheel op te geven. Terwijl namelijk de lange Fiorine phi losopbeerde, vervulde die geheime agent, welke tot de bespieding van freule Ville neuve verplicht was, zijn opdracht nauw gezet en volgde haar op den voet, zoodra zij zich maar op straat vertoonde. Een afgevaardigde, die Mathilde dik wijls vergezelde, bemer cte, dat zij altijd door hetzelfde individu gevolgd werden, zinspelende op deze bespieding als van staatkundige tegenstanders uitgaande, en dreigde ovei dit punt in da Kamer in lichtingen te vragen. Geheime agenten, welke niet alleen

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1